ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗΣ

ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗΣ  

  Από: Zi27 στις 01/02/2011 9:56 μμ.

Καλησπερα σε ολη την παρεα....ειμαι νεος στο φορουμ,παρακαλω συγχωρεστε πιθανα λαθη μου (και ορθογραφικα:( )
πλησιαζει η ωρα να παρω την πρωτη μου μηχανη (ειχα χρονια αυτοματα 125 κτλ)
ειμαι αναμεσα σε 3 μοντελα 650 v-strom , tdm900 , street triple 675
αν και εχω κολλησει με το triumph δεν γνωριζω απο οικονομικης αποψης εαν συμφερει στα ανταλλακτικα του (και εαν ειναι ευκολο να βρεθουν) στα καυσιμα και στα σερβις απο τα 2 παραπανω μηχανακια
επισης εχω υψος 1.92 ειναι προβλημα αυτο???
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗΣ  

  Από: johnygalan στις 01/02/2011 10:54 μμ.

Συγνώμη αλλά το street δεν κολλάει με τα άλλα δυο, ποιά θα είναι η χρήση της?
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗΣ  

  Από: alexandros.s στις 01/02/2011 11:14 μμ.

yamaha καλο αλλα πολυφορεμενο
suzuki καλο αλλα λιγο
triumph δεν ξερω

χτυπα οποιο σε παιρνει οικονομικα.για τι φανταζομαι οτι απλα θες κατι να καβαλας,το triumph δεν κολλαει με τα αλλα δυο!

Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΠΡΟΤΗΣ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗΣ  

  Από: tharis στις 01/02/2011 11:42 μμ.

Καλως ηρθες Νικο

Το street triple σιγουρα δεν ειναι τοσο οικονομικο οσο τα αλλα δυο. Εχει αλλωστε και 30-40 αλογα παραπανω.. Δεν ειναι μηχανη για να κανεις τις δουλειες σου ως επι το πλειστον..

Αν σου αρεσει κι ολας εγω θα προτεινα το V storm.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗΣ  

  Από: dimchrist στις 02/02/2011 12:46 πμ.

Κανένα από τα τρία! Τα μεν ιαπωνικά είναι αρχαία (ειδικά το ΤουΝτουΕμ φτάνει να κλείσει 10ετία ίδιο και απαράλλακτο) ενώ το street triple είναι ιδιαίτερο μηχανάκι σε διαφορετική κατηγορία/χρήση.
Θα κοιτούσα το νέο Kawasaki Versys ή το er-6, αλλιώς αν σου αρέσουν τα Triumph το καινούριο Tiger 800.

Triple Way

Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗΣ  

  Από: Zi27 στις 02/02/2011 12:49 πμ.

γνωριζω οτι δεν εχουν σχεση μετα3η τους οι 3 μηχανες,ειναι ομος αυτες που μου γιαλισαν το ματι...
το V STROM πολυ αξιοπηστο και οικονομικο πλιν ομος και πολυ σουπα......
το TDM περισοτερο γκαζι,περισοτερα εξοδα (ασφαλιστρα κτλ) και παλη ομος σουπα
το TRIUMPH ειναι αυτο που οταν το πετηχαινω εξω το χαζευω μεχρι να απομακρινθει απο το οπτικο μου πεδιο......
ειναι ομως αυτο που γνωριζω τα λιγοτερα.για παραδηγμα ειναι αξιοπηστο (βγαζουν προβλιματα)????
η χρηση τις 8α ειναι για καθημερινη στην πολη (δουλια,σπιτι)και μερικα τα3ιδακια το χρονο καπου κοντα
ενδιαφερωμαι για μεταχηρησμενη μηχανη απο 2006 και πανο
σας ευχαριστω και καλος σας βρηκα!!!!

Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗΣ  

  Από: tharis στις 02/02/2011 12:51 πμ.

dimchris"Θα κοιτούσα το νέο Kawasaki Versys ή το er-6, αλλιώς αν σου αρέσουν τα Triumph το καινούριο Tiger 800. "




1002 μηχανακια μπορεις να παρεις, αλλα πρωτα αποφασισε τι σου αρεσει και τι θελεις να κανεις..!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗΣ  

  Από: alexandros.s στις 02/02/2011 12:55 πμ.

Zi27"γνωριζω οτι δεν εχουν σχεση μετα3η τους οι 3 μηχανες,ειναι ομος αυτες που μου γιαλισαν το ματι...
το V STROM πολυ αξιοπηστο και οικονομικο πλιν ομος και πολυ σουπα......
το TDM περισοτερο γκαζι,περισοτερα εξοδα (ασφαλιστρα κτλ) και παλη ομος σουπα
το TRIUMPH ειναι αυτο που οταν το πετηχαινω εξω το χαζευω μεχρι να απομακρινθει απο το οπτικο μου πεδιο......
ειναι ομως αυτο που γνωριζω τα λιγοτερα.για παραδηγμα ειναι αξιοπηστο (βγαζουν προβλιματα)????
η χρηση τις 8α ειναι για καθημερινη στην πολη (δουλια,σπιτι)και μερικα τα3ιδακια το χρονο καπου κοντα
ενδιαφερωμαι για μεταχηρησμενη μηχανη απο 2006 και πανο
σας ευχαριστω και καλος σας βρηκα!!!!"


σουπα το v strom,σουπα τo tdm γιατι τα αναφερεις τοτε???αν γουσταρεις triumph παρτο,αλλα οτι λαμπει (και το χαζευεις) δεν ειναι χρυσος!!! βρες μια μηχανη να κανεις απροβληματιστα την δουλεια σου!

Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗΣ  

  Από: tharis στις 02/02/2011 12:59 πμ.

Zi27"γνωριζω οτι δεν εχουν σχεση μετα3η τους οι 3 μηχανες,ειναι ομος αυτες που μου γιαλισαν το ματι...
το V STROM πολυ αξιοπηστο και οικονομικο πλιν ομος και πολυ σουπα......
το TDM περισοτερο γκαζι,περισοτερα εξοδα (ασφαλιστρα κτλ) και παλη ομος σουπα
το TRIUMPH ειναι αυτο που οταν το πετηχαινω εξω το χαζευω μεχρι να απομακρινθει απο το οπτικο μου πεδιο......
ειναι ομως αυτο που γνωριζω τα λιγοτερα.για παραδηγμα ειναι αξιοπηστο (βγαζουν προβλιματα)????
η χρηση τις 8α ειναι για καθημερινη στην πολη (δουλια,σπιτι)και μερικα τα3ιδακια το χρονο καπου κοντα
ενδιαφερωμαι για μεταχηρησμενη μηχανη απο 2006 και πανο
σας ευχαριστω και καλος σας βρηκα!!!!"


Γενικα ειναι αξιοπιστη μηχανη και δεν βγαζει προβληματα, παρολα αυτα δεν ειναι και οικονομικη για να πηγαινεις καθε μερα στη δουλεια σου, ουτε και οτι καλυτερο για ταξιδια. Ενδεικνυται για βολτες σε στριφτερους δρομους και για τη διασκεδαση σου..

Τωρα βεβαια δεν μπορω να καταλαβω πως σου αρεσουν ταυτοχρονια το street triple και το V storm αλλα το πιο λογικο θα ηταν να πας σε ενα δικυλινδρο οπως αυτα που αναφερθηκαν παραπανω, που και οικονομικοτερα ειναι και πιο πρακτικα. Εκτος αν σου αρεσει τοσο πολυ το street που μπορεις να κανεις καποιες υποχωρησεις...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗΣ  

  Από: dimchrist στις 02/02/2011 1:07 πμ.

Το Street triple είναι αξιόπιστο μηχανάκι απλά δεν είναι το στοιχείο του να δουλεύει και να γράφει χλμ μέσα στην πόλη.
Πήγαινε να το κάνεις ένα test ride για να καταλάβεις. Είναι εύκολο να το κλείσεις/πάρεις ένα τεστ ride από μία αντιπροσωπεία. Εκεί θα σου λυθούνε κάποιες απορίες αλλά και αν ψάξεις λίγο μέσα στο φόρουμ έχουν γραφτεί αρκετα για το 675.

υ.γ. στο πρώτο ποστ κάπως το έσωσες στο δεύτερο όμως μας βγήκανε τα ματάκια... (βλ. ορθογραφία)

Triple Way

Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗΣ  

  Από: Aris. στις 03/02/2011 11:04 πμ.

θεματα με ανταλακτικα και αξιοπιστια της μηχανης μη φοβασε... Ακομα και στο ebay να κοιταξεις για μεταχειρισμενα , βρισκεις τα παντα. Περπατησε πολυ ...
Η μηχανη γενικα ειναι αστερι...

Αλλα .. σιγουρα δεν σου την προτεινω για 2 λογους .... Υψος και πολη.

Εισαι πολυ ψηλος και τα μαρσπιε του στριτ ειναι επισεις ψηλα και αναγκαζουν τον αναβατη να λυγισει αρκετα τα γονατα για να τα φτασει. Αν βαλεις και μανιταρια ,σιγουρα, τα γονατα σου θα ακουμπανε σε αυτα. Ασε που θα διχνεις και αχαρος πανω σε αυτο. (ενα τεστ ραιντ λογικα θα σε πεισει)
Μεσα στην πολη το τριπλ και ο οδηγος του, υποφερουν. Το καλοκαιρι το γυμνο του μοτερ θα σου προκαλεσει δυσφορια σε μποτιλιαρισμα και το πολυ μικρο -συγκριτικα- κοψιμο του τιμονιου θα σε αναγκασει να μην αφηνεις ουτε 1cm του δρομου ανεκμεταλευτο , αφου πρωτα σου βγαλει το λαδι μεχρι να του παρεις το κολαϊ.
Αρα αφου το θες κυριως για σπιτι-δουλεια , θα σου προτεινα ενα πιο ψηλο-ευελικτο στην πολη.
Ενα On-off ειναι αυτο που ψαχνεις. Τωρα ποιο ? θα σε γελασω...
Μην παρεις πανω απο 800cc , θα πανε χαμενα και θα τα χρυσοπληρωνεις ασκοπα...

Τωρα επιλογες 600-800cc "τυπου on-off" θα βρεις πολλα. Δεν ξερω αμα προτιμας γυμνα ή καπως feringατα..
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗΣ  

  Από: psilo_paidi στις 09/02/2011 4:11 μμ.

1.92 και στριτ τριπλ δε παίζει!!

Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗΣ  

  Από: black_power στις 10/02/2011 10:31 μμ.

μια χαρά παίζει... θα περνάει τη γέφυρα του ποταμού κβάι και στο φανάρι θα ακουμπάει τις ποδάρες του κάτω στο ποτάμι

Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗΣ  

  Από: mastersam13 στις 15/02/2011 1:22 μμ.

Για την επιλογή σου παίζει ρόλο η ηλικία αλλά και τα χρόνια που έχεις εμπειρία. (δεν αναφέρεις στο post κανένα από τα δύο)
Οταν, έχοντας βεσπάκι στην κατοχή μου,πήρα στα χέρια μου για πρώτη φορά μεγάλη μηχανή ήταν ένα varadero κάποιου φίλου.
Ενιωσα σαν να παρκάρω το superfast στην πυλωτή μου!
Σε κάθε περίπτωση έχω την εντύπωση οτι θα πρέπει να προσαρομστείς στις νέες οδηγικές συνθηκες (λόγω του... αυτόματου παρελθόντος σου).
Θέλει προσοχή αλλά θα τα καταφέρεις.
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗΣ  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 15/02/2011 4:13 μμ.

mastersam13"
Ενιωσα σαν να παρκάρω το superfast στην πυλωτή μου!
"


[spam on]
Oση εμπειρια και να εχεις,παντα ενα Βαρκαντερο θα ειναι οπως το ειπες στην αισθηση του να το παρκαρεις.
[spam off]
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....