Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

Kawa Z1000SX

Συζητάμε τα πάντα για όλα τα μοντέλα των εταιριών.

Moderator: dimchrist

Forum rules
    Γράφουμε με Ελληνικά και όχι greeklish,εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος.Έτσι διευκολύνουμε τους υπόλοιπους να διαβάζουν τα post μας.Επίσης καλό είναι να γράφουμε με μικρά γιατί τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζουμε.

Re: Kawa Z1000SX

Postby mixalakis » 31 Jan 2011, 23:33

Native wrote:Οτι γιαπωνέζικο έχω παρει με το καλημέρα ήθελε γκριπ γιατι ηταν τις πλακας και μαυριζαν τα χερια...ενω ευρωπαικο οχι...λεπτομερειες θα πειτε...αλλα όλα πρεπει να τα εξετάζουμε...

Δεν έχεις οδηγήσει BMW F 650 GS μου φαίνεται...
mixalakis
Εγγεγραμένος χρήστης

Motorcycle: Triumph Tiger 1050

Postby noxelikos » 01 Feb 2011, 00:04

mixalakis wrote:
Native wrote:Οτι γιαπωνέζικο έχω παρει με το καλημέρα ήθελε γκριπ γιατι ηταν τις πλακας και μαυριζαν τα χερια...ενω ευρωπαικο οχι...λεπτομερειες θα πειτε...αλλα όλα πρεπει να τα εξετάζουμε...

Off topic
:lol: Γενικά BMW! :thumbsup:
Τουλάχιστον το R850R και όλα που είχαν τα ίδια grips.
Βέβαια λένε οτι ο λόγος είναι για να μην γλιστράνε.

Εμφανισιακά και μένα δεν μου αρέσει,αλλά το θέμα που επιμένει ο Sprinter, είναι το συγκεκριμένο οδηγικό στύλ που κάνει την διαφορά.
Και ναι πιστεύω η Κ θα έχει αρκετούς πελάτες που ψάχνουν αυτό το στύλ εφόσον θα είναι πιο φθηνή απο τον ανταγωνισμό,μιάς και δεν υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές.
Το VFR1200 γιατί οχι στην ίδια κατηγορία όμως;Δεν είναι και τόσο υπερωκεάνιο.
Αλλά αν το αναλύσω ίσως το βρώ..Από κινητήρα V,βάρος,ελαφρά πιο ψηλή θέση οδήγησης,κτλ
noxelikos
Εγγεγραμένος χρήστης

Motorcycle: street triple 675 black
Name: Βαγγέλης

Postby Cpt. Haddock » 01 Feb 2011, 11:44

mixalakis wrote:

Oυτε tiger 955i με θερμαινομενα :rotfl: :bahaha:
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."
Cpt. Haddock
Εγγεγραμένος χρήστης

Motorcycle: Tiger 1050

Postby Native » 01 Feb 2011, 14:06

Ενα παράδειγμα έδωσα που απλα εμένα μου έκανε εντυπώση, στις μηχανες που είχα. Ατυχες προφανώς σε καποιες περιπτώσεις... και το R80G/S του πατέρα μου εβγαζε μαυρίλες.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...
Native
Εγγεγραμένος χρήστης

Motorcycle: Vespa Gts300

Postby Sprinter » 01 Feb 2011, 15:01

noxelikos wrote:Το VFR1200 γιατί οχι στην ίδια κατηγορία όμως;

Θεωρητικά ίσως είναι. Αλλά για μένα προσωπικά ξεφεύγει πολύ σε τιμη, έχει αχώνευτο για σπορτίφ μηχανή άξονα, άχρηστα άλογα, παρα είναι βαρύ και μακρύ για στραμπουλοδρομους, και έχει υπερβολικά μικρή αυτονομία. Α, κι είναι και Χόντα.. :twisted:

Προσωπικά μιλάω πάντα. Για αυτό και δε βάζω στην ίδια κατηγορία και μηχανάκια τύπου Κ1300S.
Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
Sprinter
Εγγεγραμένος χρήστης

Motorcycle: ST 1050 '06 μπλέ (όχι σαν το μελιτζανί του φωτογράφου)
Name: Νίκος

Postby Sprinter » 01 Feb 2011, 15:21

To σημερινο moto έχει τεστ του Καβασάκι.

Ασχέτως αν θα την αγόραζα ή όχι, θεωρώ τη μηχανή αυτή πολύ σημαντική για λόγους τοποθέτησης και κατηγοριοποίησης της αγοράς (περισσότερο σημαντική απ' τη χαμένη στο διάστημα VFR) και ελπίζω να τύχει αποδοχής (από τους ξένους πάντα...) και να ακολουθήσουν και άλλοι (και μεταξύ αυτών και η Τ..).

Μπράβο στη Κ που δείχνει πως οι Γιαπωνέζοι ξανάρχισαν να σκέφτονται out-of-the-box, πράγμα στο οποίο είχαν μονοπώλιο τώρα τελευταία οι Ευρωπαίοι, προσφέροντας μια σπορ μηχανή για τον κανονικό μοτοσυκλετιστή που είναι ταυτόχρονα πολυχρηστική χωρίς να χρειάζεται να τεντώνεις τα πόδια σου να φτάσεις κάτω και να ανεμίζεις σα πανί στον άνεμο κρατώντας την καρατιμόνι στο ταξίδι.
Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Sprinter
Εγγεγραμένος χρήστης

Postby billdet » 01 Feb 2011, 16:48

Πάντως όποιος θέλει να το δει και από κοντά το K1000SX θα το έχουν το Σάββατο 5/2/11 κοπή πίτας το kawasaki bikers foroum.Αναλυτικά μπορείτε να δείτε στο παρακάτω link :
http://www.kawasaki-bikers.gr/core/foru ... 39#p330039
billdet
Newbie
Progress to next rank:
58%

Motorcycle: street triple

Postby grgasteus » 01 Feb 2011, 23:28

Sprinter wrote:To σημερινο moto έχει τεστ του Καβασάκι.

Ασχέτως αν θα την αγόραζα ή όχι, θεωρώ τη μηχανή αυτή πολύ σημαντική για λόγους τοποθέτησης και κατηγοριοποίησης της αγοράς (περισσότερο σημαντική απ' τη χαμένη στο διάστημα VFR) και ελπίζω να τύχει αποδοχής (από τους ξένους πάντα...) και να ακολουθήσουν και άλλοι (και μεταξύ αυτών και η Τ..).

Μπράβο στη Κ που δείχνει πως οι Γιαπωνέζοι ξανάρχισαν να σκέφτονται out-of-the-box, πράγμα στο οποίο είχαν μονοπώλιο τώρα τελευταία οι Ευρωπαίοι, προσφέροντας μια σπορ μηχανή για τον κανονικό μοτοσυκλετιστή που είναι ταυτόχρονα πολυχρηστική χωρίς να χρειάζεται να τεντώνεις τα πόδια σου να φτάσεις κάτω και να ανεμίζεις σα πανί στον άνεμο κρατώντας την καρατιμόνι στο ταξίδι.

έτσι είναι, και εγώ όταν το είδα το μηχανάκι αυτό μου έκανε "κλικ". μου άρεσε που δεν ήταν "απόλυτο" αλλά είχε spor γραμμές. και θεωρώ και τον κυβισμό πολύ καλό για αυτό που κάνει και αυτό που είναι.
απλά "σήμερα" δεν έχει ανταγωνιστή
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...
grgasteus
Εγγεγραμένος χρήστης

Motorcycle: Suzuki-Bandit 600N
Name: Γιώργος

Postby johnygalan » 01 Feb 2011, 23:44

Γιατί δεν έχει ανταγωνιστή :?:

Ενας και πολύ αξιόλογος μάλιστα είναι το fazer 1000
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"
johnygalan
Εγγεγραμένος χρήστης

Motorcycle: TRIUMPH TIGER 1050 - YAMAHA YBR

Postby Native » 02 Feb 2011, 01:42

johnygalan wrote:Γιατί δεν έχει ανταγωνιστή :?:

Ενας και πολύ αξιόλογος μάλιστα είναι το fazer 1000

Μπα, καμία σχέση...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...
Native
Εγγεγραμένος χρήστης

Motorcycle: Vespa Gts300

Postby Sprinter » 02 Feb 2011, 07:50

Οτι είπε ο αποπάνω. Αλλού αντ' αλλού.

Το Sprint και το VFR ήταν αυτής της λογικής (λίγο πάνω ή κάτω στην αναλογία σπορ/τουρινγκ δεν έχει σημασία, ποικιλία θέλουμε) αλλά το μέν η Τ το μάμησε αντί να το εξελίξει το δε η Χόντα το έχει ώς έχει 10 χρόνια, και διάλεξε να φτιάξει το 1200 και το 800 να το μεταφορφώσει στο 'καινούργιο' το cross-μάπα βάνοντας του κουστουμάκι για μαμάκες.

Sprinter
Εγγεγραμένος χρήστης

Advertisement
Previous

Return to Board index

Return to Σχόλια - Παρατηρήσεις - Πληροφορίες (Όλα τα μοντέλα)