Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

Νέος κάτοχος TIGER 1050 SE

Συζητάμε τα πάντα για όλα τα μοντέλα των εταιριών.

Συντονιστής: dimchrist

Κανόνες Δ. Συζήτησης
    Γράφουμε με Ελληνικά και όχι greeklish,εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος.Έτσι διευκολύνουμε τους υπόλοιπους να διαβάζουν τα post μας.Επίσης καλό είναι να γράφουμε με μικρά γιατί τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζουμε.

Re: Νέος κάτοχος TIGER 1050 SE

Δημοσίευσηαπό acratosa » 09 Δεκ 2011, 02:01

συγνωμη, αλλά τώρα τα παίρνω..
ο συναγερμος δεν ΕΜΠΑΙΝΕ μονος του αυτοματα;;;;;;;;;;

ακουγεται χαζό ερώτημα, αλλα κανείς δεν μου το ανέφερε οταν την αγόρασα και ουτε μου εδειξε οτι πρεπει να "βαζω το συναγερμο"..
Άβαταρ μέλους
acratosa
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 1050 SE 2010 (grey matt)
Όνομα: Ανδρέας

Δημοσίευσηαπό Billy » 09 Δεκ 2011, 07:59

acratosa έγραψε:συγνωμη, αλλά τώρα τα παίρνω..

ακουγεται χαζό ερώτημα, αλλα κανείς δεν μου το ανέφερε οταν την αγόρασα και ουτε μου εδειξε οτι πρεπει να "βαζω το συναγερμο"..

Όταν μπάινει από μόνος του,λειτουργεί μόνο το immobiliser.
Άβαταρ μέλους
Billy
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: speed triple 1050 blazing orange
Όνομα: Βασίλης

Δημοσίευσηαπό PTiger800 » 09 Δεκ 2011, 11:11

Αν ο συναγερμός για τον οποίο μιλάμε είναι ίδιος με του μικρού Τίγρη, τότε, όταν σβήσεις τη μηχανή, μετά από 45", ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος και ο συναγερμός μπαίνει μεν, αλλά σε περιορισμένη μορφή. Δηλαδή αν βάλεις μπρος τη μηχανή θα βαρέσει (είτε με το κλειδί της είτε όχι-άρα δεν είναι Immobiliser). Σε καμία άλλη περίπτωση όμως. Νομίζω ότι αυτό είναι το λεγόμενο ship mode. Ενεργοποιείται και όταν πατήσεις το δεύτερο κουμπί του χειριστηρίου αφού τον έχεις ενεργοποιήσει κανονικά με το πρώτο.
Στην πλήρη ενεργοποίηση (με το κουμπί του χειριστηρίου) ανάβουν τα φλας τόσες φορές όσα και τα χειριστήρια που είναι συντονισμένα με τον συναγερμό και οπλίζει πλήρως. Δηλαδή αν κάποιος κουνήσει τη μηχανη αρχίζει και φωνάζει.
Επίσης αν τον απενεργοποιήσεις και δεν βάλεις μπρος τη μηχανη μετά από 45" ξαναοπλίζει στην προηγούμενη κατάσταση που είχε οπλίσει. Σε καμία φάση όπλισης ή αφόπλισης από το χειριστήριο δεν ακούγεται ήχος. Αναβοσβήνουν μόνο τα φλας.
Εμένα μαζί με τον Τίγρη (από τη Μιχαλακοπούλου που τον πήρα) μου έδωσαν manual του συναγερμού, και μου είπαν "ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ", γιατί το σύστημα έχει πολλές λειτουργίες. Αυτά που γράφω πιο πάνω είναι περιληπτικά αυτά που γράφει το Manual.
Επίσης αν δεν απατώμαι, ο Τίγρης 1050 δεν έχει immobiliser. Ιmmobiliser έχει το 800, ή τουλάχιστον έτσι μου έχουν πεί.
Αν υπάρχει κάποιος πιο ειδικός που να ξέρει σίγουρα ας επιβεβαιώσει ή ας διορθώσει παρακαλώ.
Τέλος, φίλε acratosa, εύχομαι το ταχύτερο δυνατόν με καινούριο Τίγρη και να μη σας χωρίσει κανένας. Και όσο γι αυτόν που σου πήρε τον παλιό εύχομαι ολόψυχα αφού του πρηστούν, να μαραθούν και να του πέσουν τα π@π@ρια.
...metal under tension, begging you to touch and go...
Άβαταρ μέλους
PTiger800
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 800
Όνομα: Πάνος

Δημοσίευσηαπό tharis » 09 Δεκ 2011, 19:26

Κι εσυ τοσο καιρο εχεις τη μηχανη.. δεν εκανες κανενα τεστ ποτε να δεις αν χτυπαει ο συναγερμος αν την κουνας ?? :doh
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tharis
Moderator

Highscores: 17
Μοτοσυκλέτα: Honda Innova

Δημοσίευσηαπό acratosa » 10 Δεκ 2011, 01:11

tharis έγραψε:

Κι εσυ τοσο καιρο εχεις τη μηχανη.. δεν εκανες κανενα τεστ ποτε να δεις αν χτυπαει ο συναγερμος αν την κουνας ?? :doh

Thari,
οτι και να πεις, εχεις δικιο.. Δεν προέκυψε ποτέ.. Κατι μικροκουνηματα υπήρξαν, αλλά υπέθεσα ότι ήταν θεμα ευαισθησίας κι οτι σε μικροκουνηματα δεν ενεργοποιουταν.. λαθος μου..
Άβαταρ μέλους
acratosa
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 1050 SE 2010 (grey matt)
Όνομα: Ανδρέας

Δημοσίευσηαπό Kickboxing » 24 Δεκ 2012, 16:09

Καλησπέρα και απο εμένα ...είμαι νέος στο φόρουμ και μόλις απόκτησα ένα tiger 1050 2012 μοντέλο...πριν καταλήξω σε αυτή την απόφαση είχα ένα tdm του 08'!!!απλα καμία σχέση η μια μηχανη με την άλλη...είναι μέρα με την νύχτα ...το μόνο που με προβληματίζει είναι αυτός ο ήχος του κινητήρα νομίζεις πως θα στα δώσει όλα στο χέρι ...παρ´ολο αυτα ο τιγρης είναι σκέτη κ.....α!!! :yessir:
Kickboxing
Newbie
Progress to next rank:
14%

Μοτοσυκλέτα: Triumph tiger 1050
Όνομα: Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό Cpt. Haddock » 24 Δεκ 2012, 22:09

Kickboxing έγραψε:[...]..πριν καταλήξω σε αυτή την απόφαση είχα ένα tdm του 08'[...]

Τι περίεργο :rotfl:
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."
Άβαταρ μέλους
Cpt. Haddock
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 1050

Δημοσίευσηαπό Glober » 30 Δεκ 2012, 03:20

Kickboxing έγραψε:...το μόνο που με προβληματίζει είναι αυτός ο ήχος του κινητήρα νομίζεις πως θα στα δώσει όλα στο χέρι ...

Μην σε προβληματίζει.... απλά απόλαυσε τον!!! :evilblack:
Άβαταρ μέλους
Glober
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 1050 SE
Όνομα: Vagos

Advertisement
Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ευρετήριο Δ. Συζήτησης

Επιστροφή στο Σχόλια - Παρατηρήσεις - Πληροφορίες (Όλα τα μοντέλα)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης