Νέος κάτοχος TIGER 1050 SE

Νέος κάτοχος TIGER 1050 SE  

  Από: acratosa στις 08/06/2010 3:36 πμ.

Αγαπητοί συμφορουμιτες,
καλησπέρα. Ειμαι ενας (ξετρελαμμένος ομολογουμενως) κατοχος καινουργιας TIGER 1050 SE (ανθρακι). Οι διθυραμβοι για τη μηχανή περιττευουν, απλά ηθελα
α) να σημειωσω οτι περασα πολλες ωρες διαβαζοντας στο φορουμ πριν την αγορα, και σε μεγαλο βαθμο βοηθηθηκα για πολλα θεματα που με απασχολουσαν (βαλιτσες, μαμίσια ή όχι πρόσθετα αξεσουαρ κλπ).Σας οφειλω ενα "ευχαριστω"
β) να καταθεσω 2-3 αποψεις.
Εχοντας υπόψη οτι το 1050 ειναι η ΠΡΩΤΗ μου μηχανη (παλια ειχα σκουτερ, δεν μετραει!) κ με δεδομενη την απειρία κ το δεος μου ενωπιον τετοιου δημιουργήματος, μοιραζομαι μαζι σας τα εξης
- η οδηγικη εμπειρια ειναι ασυλληπτη. Οσα λεγονται ειναι απολυτως αληθη.Ρεπρίζ και ενεργητικη ασφαλεια σε πολύ υψηλα επιπεδα. Δεν προλαβα ακομα να δοκιμασω φρενα σε ακραια φρεναρισματα (και θα αργησω λιγο, λογω απειρας), ούτε τρομερα πλαγιασματα, αλλα με 100+ χλμ εξοδος απο Συγγρου σε παραλιακή μου εμπνεει ασφαλεια και αυτο μετραει.
- με τρομαξαν αρχικά οι κροταλιστοι ηχοι κατω απο τα ποδια μου, τα πατιναρισματα του συμπλεκτη, τα σβησιματα (υγ. ειχα και μικρη πτωση.Ευτυχως τα καγκελα τα εβαλα πρώτα-πρώτα) αλλα ολα λυθηκαν δια μαγειας μετα το σερβις των 1000 χλμ. Ο τιγρης πηγαινει σαν "σκουτερ" (με την καλη εννοια ως προς την απαλοτητα της λειτουργιας σασμαν κ κινητηρα)
- Εξαιρετικα συνεργασιμες και οι 2 αντιπροσωπιες που κοιταξα. (Μιχαλακοπουλου κ Αλιμος). Κατεληξα στον Αλιμο (Πιερρακος) λογω εγγυτητας (μενω Παλ. Φαληρο), μικρης διαφορας σε τελική τιμή, ταχύτητα οικονομικού διακανονισμού (πραγματικά "σφαιρα") και διευκολυνσης (αναλαβανουν πχ τοποθετησεις για βαλίτσες που δεν κανει η Μιχαλακοπουλου). Στην πορεία με κερδισαν απολυτως με την αψογη συμπεριφορα τους, τη διαθεσιμότητά τους (τηλεφωνικά η απο κοντα) να με βοηθησουν και τις οδηγικές συμβουλες.
- Μεχρι στιγμης η ψηλη ζελατινα λειτουργεί καλα σε ταχυτητες εσως 130 χλμ./ωρα (εχω ύψος 1,85).
- Ο μαμα συναγερμος μπαινει μονος, με ήχο που δεν σε αφηνει να μην το προσεξεις. Το θεωρω πολυ χρησιμο στοιχειο.Δεν ενεργοποιείται με το παραμικρό, αν και ενίοτε δεν καταλαβινεις αν τον εχεις βγαλει ή όχι.
-Μικρη ανησυχια για τα μαμα-λαστιχα σε περιπτωση βρεγμενου (πετυχα καποιες ψιλοβροχες της προηγουμενης εβομαδας και γλιστρουσαν σε ελαφρυ πλαγιασμα. ΣΗμειωτεον το οδοστρωμα δεν ηταν καλο, πχ γραμμες τραμ, πλακόστρωτο.) Θα εχω περισσότερα να πω μολις δοκιμαστουν σε κανονικη βροχη.
- κανενα ηλεκτρολογικο κλπ προβ που ισως προεκυπτε λογω ολοκαινουργιας μηχανης και σχετικα φτηνο σερβις (σε σχεση με οσα ακουω γυρω-γυρω απο φιλους με BMW GS Κλπ)

Δηλωνω καταγοητευμενος απο τον Τιγρη μου, χαρίζει χαμογελο & ριπες αδρεναλίνης στον αναβατη.
Καθε συμβουλη και προταση ευπρόσδεκτη.
Και παλι Thanx Για το χρονο σας.

Ανδρέας Ακρατος (acratosa@hotmail.com)

υγ. Χαιρετισμους στα μελη του φορουμ, που περσι τον Δεκεμβριο (μια Δευτερα βραδυ, κατα τις 18.00) μου κράτησαν για ωρες παρεα εξω από το στουντιο του ALPHA (Καντζα) στο δρομο τους για μπυρες στο Λαυριο!Κερναω εγω τις μπυρες στην επομενη βολτα σας!!

Re: Νέος κάτοχος TIGER 1050 SE  

  Από: jim στις 08/06/2010 7:48 πμ.

Καλημερα και welcome to the magic of TIGER!!!!

Re: Νέος κάτοχος TIGER 1050 SE  

  Από: chris34 στις 08/06/2010 8:17 πμ.

acratosa" Χαιρετισμους στα μελη του φορουμ, που περσι τον Δεκεμβριο (μια Δευτερα βραδυ, κατα τις 18.00) μου κράτησαν για ωρες παρεα εξω από το στουντιο του ALPHA (Καντζα) στο δρομο τους για μπυρες στο Λαυριο!Κερναω εγω τις μπυρες στην επομενη βολτα σας!!"


Ημουν και εγω εκει....
Να'σαι παντα γερος και δυνατος και να χαιρεσαι το τιγρακι σου!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Νέος κάτοχος TIGER 1050 SE  

  Από: Γιωργος στις 08/06/2010 10:07 πμ.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας, και σαν κάτοχος πλέον.
Είναι τελικά απίθανο να αισθάνεσαι τόσο καλά μετά την αγορά της μοτοσυκλέτας που φανταζόσουν πως είναι. Θα δείς τελικά όσο περνάει ο καιρός πόσο καλύτερη είναι ακόμη. Για να φανταστείς εγώ πρώτη φορά στη ζωή μου κράτησα την ίδια μοτό πάνω από τρία χρόνια. Και όταν τελικά αποφάσισα να την δώσω μετά από 40.000κμ μέσα σε λιγότερο από 5 μήνες κυκλοφορώντας με άλλες μοτό τελικά ξαναπήρα ίδια καινούργια . καλά ταξίδια και πάντα 'ορθιος

Re: Νέος κάτοχος TIGER 1050 SE  

  Από: kostas1975 στις 08/06/2010 11:05 πμ.

καλα χιλιομετρα φιλε μου ,να προσεχεις στο δρομο και οτι χρειαστεις πες το!καλημερα σε ολους!!

Re: Νέος κάτοχος TIGER 1050 SE  

  Από: makis30 στις 08/06/2010 12:40 μμ.

Re: Νέος κάτοχος TIGER 1050 SE  

  Από: acratosa στις 08/06/2010 12:45 μμ.

καλημερα και σας ευχαριστω ολους για την υποδοχη.
Αν τυχει και υπάρχει καποιο newletter Που στελνετε για bike trips εντος Αττικης,
συμπεριλαβετε με αν ειναι δυνατον στο παραπανω μεηλ (acratosa@hotmail.com).

φιλικα
Α

Re: Νέος κάτοχος TIGER 1050 SE  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 08/12/2011 4:36 μμ.

acratosa"Αγαπητοί συμφορουμιτες,
καλησπέρα. Ειμαι ενας (ξετρελαμμένος ομολογουμενως) κατοχος καινουργιας TIGER 1050 SE (ανθρακι). Οι διθυραμβοι για τη μηχανή περιττευουν....

- Ο μαμα συναγερμος μπαινει μονος, με ήχο που δεν σε αφηνει να μην το προσεξεις. Το θεωρω πολυ χρησιμο στοιχειο.Δεν ενεργοποιείται με το παραμικρό, αν και ενίοτε δεν καταλαβινεις αν τον εχεις βγαλει ή όχι.


-"


Kαθώς χάζευα στο φόρουμ πέτυχα και το πόστ σου αυτό....γαμώ τον datatool όπως είπες και ο ίδιος στο επίμαχο θέμα που άνοιξες....ελπίζω να τον βρείς σύντομα άθικτο αλλά αν δεν,με το καλό ο νέος Τίγρης 2012 με την αποζημίωση του παλιού.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Νέος κάτοχος TIGER 1050 SE  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 08/12/2011 6:41 μμ.

Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο σε μια τόσο δύσκολη στιγμή σου αλλά ελπίζω να είχες καταλάβει ότι ο datatool ότι μπαίνει μόνος του με αυτόν τον χαρακτηριστικό ήχο δεν μπαίνει ο συναγερμός αλλά το ιμομπιλαιζερ,δηλαδή αν δεν βάλεις μπροστά την μηχανή μπορείς να την πάρεις και να φύγεις χωρίς να βαρέσει η σειρήνα

Re: Νέος κάτοχος TIGER 1050 SE  

  Από: acratosa στις 08/12/2011 6:53 μμ.

ΛΑΜΔΑ"Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο σε μια τόσο δύσκολη στιγμή σου αλλά ελπίζω να είχες καταλάβει ότι ο datatool ότι μπαίνει μόνος του με αυτόν τον χαρακτηριστικό ήχο δεν μπαίνει ο συναγερμός αλλά το ιμομπιλαιζερ,δηλαδή αν δεν βάλεις μπροστά την μηχανή μπορείς να την πάρεις και να φύγεις χωρίς να βαρέσει η σειρήνα "


εχεις δικιο. δεν το γνωριζα.. Τωρα το εμαθα για τα καλα.. ΑΠλα, πώς γινεται να μετακινειται μια μηχανη (σημ. την κατεβασαν απο πεζουλι για να την κλέψουν!) να αλλαζει κλεισεις κλπ, και ο συναγερμος να μην βαραει ;;!!

Re: Νέος κάτοχος TIGER 1050 SE  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 08/12/2011 7 μμ.

Γιατί όπως σου είπα και πριν με αυτό τον τρόπο απλά δεν μπαίνει ο συναγερμός αλλά μόνο το ιμομπιλαιζερ,το οποίο ενεργοποιεί την σειρήνα μόνο όταν προσπαθήσεις να βάλεις μπροστά.Ο συναγερμός μπαίνει μόνο όταν τον βάλεις εσύ από το χειριστήριο.Λυπάμαι φίλε

Re: Νέος κάτοχος TIGER 1050 SE  

  Από: Billy στις 08/12/2011 10:16 μμ.

Εγώ ακόμα δεν έχω καταφέρει να δυναμώσω τη σειρήνα.
Ο ήχος είναι απλά ενοχλητικός,όχι αποτρεπτικός.

Re: Νέος κάτοχος TIGER 1050 SE  

  Από: acratosa στις 09/12/2011 1:01 πμ.

συγνωμη, αλλά τώρα τα παίρνω..
ο συναγερμος δεν ΕΜΠΑΙΝΕ μονος του αυτοματα;;;;;;;;;;

ακουγεται χαζό ερώτημα, αλλα κανείς δεν μου το ανέφερε οταν την αγόρασα και ουτε μου εδειξε οτι πρεπει να "βαζω το συναγερμο"..

Re: Νέος κάτοχος TIGER 1050 SE  

  Από: Billy στις 09/12/2011 6:59 πμ.

acratosa"συγνωμη, αλλά τώρα τα παίρνω..
ο συναγερμος δεν ΕΜΠΑΙΝΕ μονος του αυτοματα;;;;;;;;;;

ακουγεται χαζό ερώτημα, αλλα κανείς δεν μου το ανέφερε οταν την αγόρασα και ουτε μου εδειξε οτι πρεπει να "βαζω το συναγερμο".."


Όταν μπάινει από μόνος του,λειτουργεί μόνο το immobiliser.

Re: Νέος κάτοχος TIGER 1050 SE  

  Από: PTiger800 στις 09/12/2011 10:11 πμ.

Αν ο συναγερμός για τον οποίο μιλάμε είναι ίδιος με του μικρού Τίγρη, τότε, όταν σβήσεις τη μηχανή, μετά από 45", ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος και ο συναγερμός μπαίνει μεν, αλλά σε περιορισμένη μορφή. Δηλαδή αν βάλεις μπρος τη μηχανή θα βαρέσει (είτε με το κλειδί της είτε όχι-άρα δεν είναι Immobiliser). Σε καμία άλλη περίπτωση όμως. Νομίζω ότι αυτό είναι το λεγόμενο ship mode. Ενεργοποιείται και όταν πατήσεις το δεύτερο κουμπί του χειριστηρίου αφού τον έχεις ενεργοποιήσει κανονικά με το πρώτο.
Στην πλήρη ενεργοποίηση (με το κουμπί του χειριστηρίου) ανάβουν τα φλας τόσες φορές όσα και τα χειριστήρια που είναι συντονισμένα με τον συναγερμό και οπλίζει πλήρως. Δηλαδή αν κάποιος κουνήσει τη μηχανη αρχίζει και φωνάζει.
Επίσης αν τον απενεργοποιήσεις και δεν βάλεις μπρος τη μηχανη μετά από 45" ξαναοπλίζει στην προηγούμενη κατάσταση που είχε οπλίσει. Σε καμία φάση όπλισης ή αφόπλισης από το χειριστήριο δεν ακούγεται ήχος. Αναβοσβήνουν μόνο τα φλας.
Εμένα μαζί με τον Τίγρη (από τη Μιχαλακοπούλου που τον πήρα) μου έδωσαν manual του συναγερμού, και μου είπαν "ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ", γιατί το σύστημα έχει πολλές λειτουργίες. Αυτά που γράφω πιο πάνω είναι περιληπτικά αυτά που γράφει το Manual.
Επίσης αν δεν απατώμαι, ο Τίγρης 1050 δεν έχει immobiliser. Ιmmobiliser έχει το 800, ή τουλάχιστον έτσι μου έχουν πεί.
Αν υπάρχει κάποιος πιο ειδικός που να ξέρει σίγουρα ας επιβεβαιώσει ή ας διορθώσει παρακαλώ.
Τέλος, φίλε acratosa, εύχομαι το ταχύτερο δυνατόν με καινούριο Τίγρη και να μη σας χωρίσει κανένας. Και όσο γι αυτόν που σου πήρε τον παλιό εύχομαι ολόψυχα αφού του πρηστούν, να μαραθούν και να του πέσουν τα π@π@ρια.
...metal under tension, begging you to touch and go...