Αγορα Triumph Daytona 650

Αγορα Triumph Daytona 650  

  Από: thunderlight στις 12/02/2009 3:33 μμ.

Γεια σας παιδια.

Είμαι νέος στο forum.

Είμαι γενικά στην αναζήτηση μηχανής και μία από τις επιλογές μου είναι η Daytona 650.

Θα ήθελα να με διαφωτίσετε λίγο για αυτό το μοντέλο.

Πρώτον, ο κινητηρας είναι αρκετά αξιόπιστος? Διότι από ο,τι έχω ψάξει έχω καταλάβει ότι βγήκε στην παραγωγή μόνο για 2 χρόνια.

Δεύτερον , μαζί με την μηχανη όταν την αγόραζες σου έδιναν και το πίσω κάθισμα ή ερχόταν μονο με το πλαστικό κάλυμμα ? Μπορείς να το αντικαταστήσεις αυτό με κανονικό κάθισμα για τον συνοδηγό? ¨εψαξα στο ebay αλλα δεν βρηκα τιποτα.

Τριτον ,υπάρχει τιποτα ιδιαίτερο που πρέπει να προσέξω στην μηχανη ,κάποιο πρόβλημα που είναι συνηθισμένο ?

Υπάρχει service στην Θεσσαλονίκη ? Γιατί πολλοί μου λένε "και που θα την κάνεις Service,και είναι πανάκριβα τα Service " και τετοια διάφορα . Αληθεύει αυτό για το κόστος των Service ? Μπορείτε να μου αναφέρετε κάποιες ενδεικτικές τιμές.


Ευχαριστώ πολύ.

Re: Αγορα Triumph Daytona 650  

  Από: mixalakis στις 13/02/2009 11:04 πμ.

Δεν ξέρω πολλά για το daytona 650.
O Κώστας έχει ένα 600 και μπορεί να ξέρει τίποτα παραπάνω.

Αλλά από τα παιδιά εδώ στο φόρουμ από Θεσσαλονίκη έχω ακούσει πολύ καλά λόγια το το service εκεί.

Re: Αγορα Triumph Daytona 650  

  Από: thunderlight στις 27/02/2009 12:49 πμ.

Κανενας άλλος?

Κανένας εδώ δεν έχει Daytona 650 ?

Μήπως τελικά δεν αξίζουν?

Re: Αγορα Triumph Daytona 650  

  Από: T595 στις 27/02/2009 7:37 μμ.

650 κυκλοφόρησαν πολύ λίγα στην Ελλάδα, αλλά και γενικώς μιας και η Triumph το κράτησε στην γκάμα της για λιγότερο από 2 χρόνια και μετά το αντικατέστησε με το 675. Προήλθε από αύξηση κυβισμού του 600 και άρα είναι λίγο πιο δυνατό (αλλά αρκετά πιο ροπάτο) από αυτό. Κατά τα άλλα είναι ίδιο με το 600. Αν ψάχνεις για τετρακύλινδρο σπορ 600άρι με λίγο πιο στρογγυλεμένο χαρακτήρα από το χουλιγκάνικο 675, να το πάρεις αβλεπί.
SELECT * FROM ForumUsers WHERE Clue > 0

0 rows returned

Re: Αγορα Triumph Daytona 650  

  Από: Costas στις 27/02/2009 8:14 μμ.

Βασικά δε το είχα δει το thread
Γενικά δεν έχω αντικειμενική άποψη,γιατί είμαι ενθουσιασμένος με τη μηχανή οπότε μόνο τα καλύτερα μπορώ να σου πω
Εγώ έχω το 600.Το 650 απ ότι ξέρω είναι λίγο πιο γρήγορο κ αρκετά πιο ροπάτο στα χαμηλά/
ΓΙα μένα,λόγοι που υπάρχουν για να πάρεις αυτή τη μηχανή:
.Υπάρχουν λίγες και έτσι ξεχωρίζεις.Ακόμη και σε μια παρέα με Triumph έχεις κάτι ξεχωριστό μιάς και όλοι έχουν τα 675.Το να σταματάς στα φανάρια και να σε κοιτάνε για να καταλάβουν τί οδηγάς είναι πολύ συνηθισμένο

.Επίσης ο όγκος του.Ανεβαίνεις πάνω και είσαι άρχοντας.Το 675 λόγω του μικρότερου κινητήρα έχει και αρκετά πιο λεπτό πλάισιο.Δε λέω οτι είναι κακό,απλά από θέμα αίσθησης,ανεβαίνεις πάνω κ είσαι γεμάτος.

. Η μηχανή είναι πάρα πολύ καλά στημένη.Θα ανέβεις να κάνεις την πρώτη βόλτα και κατεβαίνοντας δε θα πεις,αυτό να ήταν λίγο πιο χαμηλά το άλλο λίγο πιο ψηλά,το άλλο πιο δεξιά κτλ Αυτό θα το καταλάβεις και στα πρώτα στροφιλίκια,ειδικά σε περίπτωση που έχεις οδηγήσει κι άλλα ss Ιαπωνικά της κατηγορίας του.Επίσης δεν είναι τοσο σκιφτό όσο το 675.Η κάλυψη του απ τον αέρα είναι πολύ καλή.Μπορείς να πηγαίνεις με 180 ατσαλάκωτος.

.Και το πιο σημαντικό,ειδικά για όσους δεν έχουν Triumph,τα service.Το έχω 1,5 χρόνο και έχει πάει συνεργείο μόνο για service λάδια μπουζιά κτλ.Και ο κινητήρας του δεν είναι κανας καινούριος,έχει 45.000 χλμ. Κανα δυο φορές που το πήγα ακόμα ήταν για κάτι μπερδέματα που έκανε και δούλευε 3κυλινδρα,οπου αποδείχτηκε πως ήταν από νερό και από κακής ποιότητας βενζίνη.Έχω βρει ένα υγρό που το βάζεις στο ντεπόζιτο και ρουφάει το νερό και την υγρασία και από τότε σταμάτησαν όλα.

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως,αν θες τίποτα άλλο εδώ είμαστε.

Re: Αγορα Triumph Daytona 650  

  Από: fethry στις 27/02/2009 11:24 μμ.

Costas"Κανα δυο φορές που το πήγα ακόμα ήταν για κάτι μπερδέματα που έκανε και δούλευε 3κυλινδρα,οπου αποδείχτηκε πως ήταν από νερό και από κακής ποιότητας βενζίνη.Έχω βρει ένα υγρό που το βάζεις στο ντεπόζιτο και ρουφάει το νερό και την υγρασία και από τότε σταμάτησαν όλα.."

sorry για το άσχετο με το θέμα, αλλά αυτό με τις βενζίνες έχει παραγίνει...
με μόλις 2 επισκέψεις σε βενζινάδικο της γλυφάδας, το μοτοσακό μου έσβηνε στα κατεβάσματα ταχύτητας, δηλαδή όποτε κατέβαζε στροφές χωρίς ταχύτητα στο κιβώτιο...
το πήγα στο σάκη χωρίς να γνωρίζω τί φταίει, έκανε ένα reset, αλλά @@...
τελικά στα επόμενα δύο γεμίσματα, το άφησα να στραγγίξει τελείως απο βενζίνη (οριακά και θα το έσπρωχνα...) και από τότε όλα καλά...

υγ. όποιος θέλει το βενζινάδικο με πμ...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Αγορα Triumph Daytona 650  

  Από: thunderlight στις 02/03/2009 8:41 μμ.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι τα Daytona όλης της Ελλάδος μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Πώς μπορείς να καταλάβεις ότι η μηχανή λειτουργεί μόνο με τους τρεις κυλίνδρους?

Γενικά , επειδή θα δω κάποιες μηχανές αυτό τον καιρό, υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω?

Υπάρχει κάποιο καλό vin decoder ? Τι χρήσιμες πληροφορίες μπορώ να μάθω απο το vin και από τον αριθμό του κινητήρα?

Ευχαριστώ πολυ.