Ανάρτηση Street Triple

Ανάρτηση Street Triple  

  Από: jonnbiri στις 30/08/2015 4:10 μμ.

Καλησπέρα, θα ήθελα κάποια συμβουλή για την πίσω ανάρτηση για Street Triple '08.
Είναι πολύ σκληρή και μου έχουν προτείνει να βάλω ή από sbr ή από Daytona.
Για καινούριες ούτε λόγος.
Ευχαριστώ!

Re: Ανάρτηση Street Triple  

  Από: DimSTriple στις 31/08/2015 2:28 μμ.

Δε βλέπω λόγο να αλλάξεις την ανάρτηση σου, ειδικά απο κάποιο άλλο μοντέλο. Να τη ρυθμίσεις ίσως; Αυτό προτείνω. Ενημερώσου απο το μηχανικό που συνεργάζεσαι να στη κοιτάξει. Αν δε βγάλεις άκρη, στείλε μου ένα μήνυμα να δώ αν μπορώ να σε βοηθήσω.
Δ.

Re: Ανάρτηση Street Triple  

  Από: Max Manos στις 31/08/2015 2:32 μμ.

Εχω και γω ενα street του '08. Aν το πηρες μεταχειρισμενο, μαθε οτι εχει γινει ανακληση στο πισω αμορτισερ και γινοταν αντικατασταση. Εγω ειχα ηδη βαλει ενα Hyperpro οταν εγινε η ανακληση αλλα εστειλα το παλιο στην αντιπροσωπεια και μου εστειλαν αλλο το οποιο δυστυχως για σενα, το εχω πουλησει. Ψαξε να δεις συμφωνα με το VIN σου, αν δικαιουσαι αντικατασταση δωρεαν, εστω και τωρα.
"No Guts,No Glory"

Re: Ανάρτηση Street Triple  

  Από: jonnbiri στις 04/09/2015 6:44 μμ.

εχουν περασει τοσα χρονια σιγα μην δικαιουμαι αντικατασταση.Αν μπορει καποιος να με βοηθησει με πια αναρτηση daytona 675 ταιριαζει θα το εκτιμουσα

Re: Ανάρτηση Street Triple  

  Από: Max Manos στις 04/09/2015 9:59 μμ.

jonnbiri"εχουν περασει τοσα χρονια σιγα μην δικαιουμαι αντικατασταση.Αν μπορει καποιος να με βοηθησει με πια αναρτηση daytona 675 ταιριαζει θα το εκτιμουσα"


Mη το λες...Εγω τον ελλατωματικο ανορθωτη τον αντικατεστησα μολις περυσι,χωρις καν να εχει καει.Δωρεαν χωρις κανενα προβλημα απο το εξουσιοδοτημενο στο οποιο απευθυνθηκα.Και χωρις να εχω αγορασει τη μοτο απο εκει...Χανεις τιποτα να ρωτησεις?

Αν ντε και καλα θες απο daytona,oλες ταιριαζουν απο μοντελα '06 μεχρι και το καινουργιο...ακομα και το ohlins που φοραει το "R" σου κανει.Φυσικα σου κανει και απο street triple "R".Αλλη μια επιλογη που εχεις, ειναι να βαλεις ενα απο ZXR 636.
"No Guts,No Glory"

Re: Ανάρτηση Street Triple  

  Από: Polymhxanos στις 07/09/2015 3:27 πμ.

Πάρε ένα how to που είχα γράψει παλιότερα εδώ να το έχεις...

how-topothetisi-amortiser-daytona-675-street-triple-t3185.html
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Ανάρτηση Street Triple  

  Από: Agnus 3 στις 27/10/2015 2:06 πμ.

Αν πάρεις από Daytona τότε οπωσδήποτε από '09 κ μετά. Επειδή έχω κι εγώ θέμα με την ανάρτησή μου (παρ'ότι ρυθμιζόμενη στο τέρμα "μαλακό" βγάζει σφραγίσματα) έψαξα αρκετά το θέμα και υπάρχει μια γενική τάση... συμφωνίας στο ότι το αμορτισέρ του Daytona '09 κ μετά είναι σαφώς καλύτερο. Το ξεχωρίζεις από το ότι η βίδα ρύθμισης της συμπίεσης χαμηλής ταχύτητας (κοντά στο δοχείο αζώτου) βρίσκεται επάνω σε μια εξαγωνική προεξοχή χρυσού χρώματος, η οποία (προεξοχή) είναι και η ρύθμιση της απόσβεσης συμπίεσης υψηλής ταχύτητας (ρυθμίζεται με "καρυδάκι"). Στα πιο παλιά η βάση αυτή είναι κυκλική με δύο αντικρυστές φαλτσοκοψιές (λείπουν δηλαδή δύο τόξα από τον κύκλο) οπότε προσοχή γιατί είναι πάλι χρυσού χρώματος και οι δυο φαλτσοκοψιές μπορεί να μπερδέψουν το μάτι και να σε κάνουν να νομίσεις ότι είναι εξαγωνική. Αν ψάξεις αρκετά στο ebay και δεις τις φωτός θα καταλάβεις τι λέω. Κ προσοχή γιατί μερικά αμορτισέρ παρουσιάζονται σαν "9άρια" αλλά δεν είναι το νεώτερο μοντέλο. Δες τις φωτός σε κάθε ένα που πωλείται και αν η βάση της βίδας ρύθμισης είναι εξαγωνική τότε μόνο κράτα το για υποψήφιο.