Να την ξανα-αγοράσω;;;;

Να την ξανα-αγοράσω;;;;  

  Από: EscapeToFreedom στις 07/11/2014 1:53 μμ.

Καλημέρα σε όλους!

Λεω να γίνω κατοχος Tiger 1050 για 2η φορα στη ζωη μου. Η πρωτη ηταν απο το 2007 εως το 2010 και πρεπει να πω οτι ημουν πολυ ενθουσιωδης κατοχος. Με πολλα χλμ, εκδρομες εξωτερικο, οργωσα τα νησια κτλ κτλ. Για να το θεσω απλα ηταν μακραν η καλυτερη μηχανη που ειχα και μαλιστα με ολοενα αυξανομενο ενθουσιασμο οσο την ειχα. Γι αυτο αλλωστε το σκεφτομαι για δευτερη γυρα.

Οστωσο, εδω αρχιζουν οι κακες στιγμές, αντιμετωπισα και εγω ολα αυτα τα προβληματα με τα πιστονια κτλ κτλ και μαλιστα 2 φορες. Η πρωτη κοντα στα 20 και η 2η μετα τα 40 αν θυμαμαι καλα. Ειχα και τις αλλες γνωστες επισκεψεις για μπαταριες, κιβωτια κτλ αλλα αυτες τις θεωρω ασημαντες. Για να κανω και την αυτοκριτικη μου το γεγονος οτι η μηχανη που ειχα πριν το τιγρη ηταν ενα transalp δεν με βοηθησε. Γιατι ειχα μαθει να κανω μονο τα τυπικα και η μηχανη να δουλευει ρολοι, Αυτο σίγουρα δεν ηταν προφανές με τον τιγρη. Ηθελε περισότερη ενασχοληση γιατι στο τελος της ημερας προσεφερε και πολυ περισοτερα απο το transalp.

Ειμαι σιγουρος οτι το θεμα να παρω το τιγρη ή οχι, να παρω το τιγρη ή το multi ή το ταδε bmw ή να πιω 3 και να κάτσω μεχρι τις 11 ή να πιω 11 και να κατσω μεχρι τις 3 εχει συζητηθει πολλες φορες και εδω και σε παρεες. Ωστοσω θα ηθελα να ακουσω και απο σας αν τα θεματα εχουν λυθει στο νεοτερο μοντελο ή αν μελετώντας την έχετε καταλάβει οτι εχει δοθει προσοχη στα γνωστα προβλήματα.

Τα γεγονοτα ειναι οτι διαβάζοντας και το δικο μας φορουμ και ξένα βρηκα προσφατα posts με τα ιδια προβλήματα πραγμα το οποιο ειναι αποθαρυντικο. Ακουω πάντως πολυ σοβαρα και την αποψη που λεει οτι συνηθως οι περισοτεροι μπαινουν στα φορουμ για να βρουν λυση στα θέματα/προβληματα τους.

Λοιπον το αιωνιο ερωτημα ξαναμπαινει για μενα: Με το συναισθημα ή με τη λογική. Και επειδη το συναισθημα και οι αναμνησεις ειναι δεδομενες και παλυ δυνατα θα ηθελα τις αποψεις σας και την εμπειρια σας στο κομματι της λογικής.

Ευχαριστω πολυ και συγνώμη προκαταβολικα που ξαναβάζω ενα μάλλον χιλιοειπωμενο θέμα.

Re: Να την ξανα-αγοράσω;;;;  

  Από: Tigris3 στις 07/11/2014 9:04 μμ.

Καλησπέρα και καλώς ήλθες!
Μπορώ να κάτσω να γράψω, να αναλύσω, να συγκρίνω, και όλα τα υπόλοιπα που κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσειες, αλλά απλά θα μείνω μόνο σε μία έκφραση που χρησιμοποίησες και εσύ: με το συναίσθημα ή με τη λογική; Σε αυτήν την ερώτηση, για πράγματα που γουστάρω και με φτιάχνουν επιλέγω (πλέον) ΜΟΝΟ με το συναίσθημα. Αν επιλέξω με τη λογική, αργά ή γρήγορα θα το μετανιώσω. Η μοτοσυκλέτα λοιπόν πρέπει να "μιλάει" στην καρδιά και τις αισθήσεις μου και όχι απλά να παίρνει καλό σκορ σε μια ψυχρή λογική αριθμών, πιθανοτήτων, κλπ. Και αυτό γιατί δεν τη βλέπω μόνο σαν ένα απλό άχρωμο μέσο μετακίνησης.

Κάθε φορά που ανεβαίνω πάνω, που ακούω το μοτέρ της, που παρκάρω και γυρνάω πίσω να την κοιτάξω, πρέπει να με κάνει να χαίρομαι που επέλεξα αυτήν! Εγώ λοιπόν αν ήμουν στη θέση σου θα αράδιαζα όλες τις υποψήφιες και θα επέλεγα αυτή που μου αρέσει και με φτιάχνει περισσότερο (είτε λόγω εμφάνισης, γκαζιού, ήχου, αίσθησης, κλπ). Όχι γιατί θα ναι λίγο πιο φτηνό το service, ή θα έχω μεγαλύτερο αριθμό συνεργείων, ή μικρότερη πιθανότητα βλάβης.... Τι να το κάνω αν τα έχω όλα αυτά, αλλά έχω χάσει άλλα (σπουδαιότερα κατ' εμέ)!

Τέλος, σκέψου ότι ίσως στάθηκες και λίγο άτυχος με τα προβλήματα που αντιμετώπισες στον πρώτο τίγρη. Εγώ με 45Κ χλμ μέχρι στιγμής και καθημερινή χρήση δεν μου έχει βγάλει ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ (μηχανάκι του 2010), και δεν του φέρομαι πάντα με "στοργή και προδέρμ". Και πιστεύω και γω ότι στα φόρουμ και στο ίντερνετ βγαίνουν στην επιφάνεια συνήθως τα προβλήματα. Πόσες φορές έχεις διαβάσει κάποιον να λέει "Γεια σας, είμαι ο τάδε, έχω τον Τίγρη και το εργαλείο δεν έχει κάνει κιχ τόσα χρόνια τώρα!" Εγώ ελάχιστες.

Re: Να την ξανα-αγοράσω;;;;  

  Από: Polymhxanos στις 12/11/2014 10:01 μμ.

EscapeToFreedom"Καλημέρα σε όλους!

Λεω να γίνω κατοχος Tiger 1050 για 2η φορα στη ζωη μου. Η πρωτη ηταν απο το 2007 εως το 2010 και πρεπει να πω οτι ημουν πολυ ενθουσιωδης κατοχος. Με πολλα χλμ, εκδρομες εξωτερικο, οργωσα τα νησια κτλ κτλ. Για να το θεσω απλα ηταν μακραν η καλυτερη μηχανη που ειχα και μαλιστα με ολοενα αυξανομενο ενθουσιασμο οσο την ειχα. Γι αυτο αλλωστε το σκεφτομαι για δευτερη γυρα.

Οστωσο, εδω αρχιζουν οι κακες στιγμές, αντιμετωπισα και εγω ολα αυτα τα προβληματα με τα πιστονια κτλ κτλ και μαλιστα 2 φορες. Η πρωτη κοντα στα 20 και η 2η μετα τα 40 αν θυμαμαι καλα. Ειχα και τις αλλες γνωστες επισκεψεις για μπαταριες, κιβωτια κτλ αλλα αυτες τις θεωρω ασημαντες. Για να κανω και την αυτοκριτικη μου το γεγονος οτι η μηχανη που ειχα πριν το τιγρη ηταν ενα transalp δεν με βοηθησε. Γιατι ειχα μαθει να κανω μονο τα τυπικα και η μηχανη να δουλευει ρολοι, Αυτο σίγουρα δεν ηταν προφανές με τον τιγρη. Ηθελε περισότερη ενασχοληση γιατι στο τελος της ημερας προσεφερε και πολυ περισοτερα απο το transalp.

Ειμαι σιγουρος οτι το θεμα να παρω το τιγρη ή οχι, να παρω το τιγρη ή το multi ή το ταδε bmw ή να πιω 3 και να κάτσω μεχρι τις 11 ή να πιω 11 και να κατσω μεχρι τις 3 εχει συζητηθει πολλες φορες και εδω και σε παρεες. Ωστοσω θα ηθελα να ακουσω και απο σας αν τα θεματα εχουν λυθει στο νεοτερο μοντελο ή αν μελετώντας την έχετε καταλάβει οτι εχει δοθει προσοχη στα γνωστα προβλήματα.

Τα γεγονοτα ειναι οτι διαβάζοντας και το δικο μας φορουμ και ξένα βρηκα προσφατα posts με τα ιδια προβλήματα πραγμα το οποιο ειναι αποθαρυντικο. Ακουω πάντως πολυ σοβαρα και την αποψη που λεει οτι συνηθως οι περισοτεροι μπαινουν στα φορουμ για να βρουν λυση στα θέματα/προβληματα τους.

Λοιπον το αιωνιο ερωτημα ξαναμπαινει για μενα: Με το συναισθημα ή με τη λογική. Και επειδη το συναισθημα και οι αναμνησεις ειναι δεδομενες και παλυ δυνατα θα ηθελα τις αποψεις σας και την εμπειρια σας στο κομματι της λογικής.

Ευχαριστω πολυ και συγνώμη προκαταβολικα που ξαναβάζω ενα μάλλον χιλιοειπωμενο θέμα."


Έτσι κι αλλοιώς το έχεις αναλύσει από μόνος σου αρκετά το θέμα, οπότε λίγα θα σου πούμε επιπλέον εμείς.

Προσωπικά, είχα μια αγαπημένη μοτό που κάποια στιγμή αποφάσισα να την βάλω ντεκόρ στο σαλόνι μου, και επειδή μου έλειπε η οδήγησή της, πήρα άλλη μία, ίδιο μοντέλο, για να την κυκλοφορώ. Οπότε η απάντησή μου είναι, ναι να την ξαναπάρεις, άμα σου λείπει.

Υπάρχει όμως και μια άλλη παράμετρος: Συχνά νομίζουμε μας λείπει μια μοτοσυκλέτα, αλλά στην πραγματικότητα δεν μας λείπει η μοτοσυκλέτα, μας λείπουν αυτά που ζήσαμε με την μοτοσυκλέτα. Και σκεφτόμαστε να την ξαναπάρουμε, ελπίζοντας χωρίς να το καταλαβαίνουμε να ξαναζήσουμε πράγματα που είχαμε ζήσει με αυτήν. Και την ξαναπαίρνουμε, αλλά εν τω μεταξύ η ζωή μας έχει αλλάξει, ο τόπος που ζούμε έχει αλλάξει, οι συνήθειές μας, η φάση της ζωής μας. Και τα πράγματα που περιμέναμε δεν ξανάρχονται. Και μας μένει κάτι το ανικανοποίητο τελικά, παρόλο που ξαναπήραμε την ίδια.

Πρέπει να είναι κανείς σίγουρος, τι ακριβώς θέλει να ξαναπάρει το ίδιο στην πραγματικότητα.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Να την ξανα-αγοράσω;;;;  

  Από: EscapeToFreedom στις 16/11/2014 9:06 πμ.

Φίλοι σας ευχαριστώ παρα πολύ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια σας