ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ TIGER 955i

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ TIGER 955i  

  Από: EpistimonaS στις 26/05/2014 1:07 πμ.

Καλησπέρα σε όλους,

εδώ και μερικές μέρες έχω διαβάσει ότι κυκλοφορεί σε ξένα και ελληνικά φόρουμ για τον προηγούμενο Τίγρη.
Απλά ήθελα και μια γνώμη από κατόχους αν πρέπει να προχωρήσω στην αγορά του.
Έτσι για την ιστορία τώρα έχω ένα V-Strom 650 ABS (καλό χρυσό αλλά έχει αρχίσει να μου φάινεται πολύ "λίγο")


Η χρήση που κάνω είναι :

- Κέντρο -> Ασπρόπυργος κάθε μέρα για δουλειά. 45 χιλιόμετρα τη μέρα τα περισσότερα Εθνική σε συνθήκες μειωμένης έως καθόλου κίνησης

- Εκδρομές και ταξιδάκια όποτε είναι εφικτό


Πείτε τη γνώμη σας ελεύθερα

Όπως καταλαβαίνετε με ενδιαφέρει κυρίως η κατανάλωση και η αξιοπιστία.
Για όλα τα υπόλοιπα είμαι βέβαιος ότι είναι πολύ καλύτερο από το V-Strom


Thanks εκ των προτέρων !

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ TIGER 955i  

  Από: Johnny Pantelaios στις 18/07/2021 2:03 μμ.

Καλησπέρα φιλαράκι, λοιπόν για μένα είναι από τα πιο όμορφα και αξιόπιστα μηχανάκια, θα πρέπει όμως να είσαι στην ώρα σου για τα προβλεπόμενα, ΠΧ λάδια, φίλτρα, ρύθμιση βαλβίδων κάθε 12.000 που είναι τα σημαντικά. Σοβαρά θέματα δεν έχω μέχρι στιγμής, το μόνο που πρέπει να κοιτάξω είναι οι στροφές του που ανεβαίνουν από μόνες τους κάποιες φορές, και τον δείκτη θερμοκρασίας που κάνουν κάτι μαγκιές εδώ και κάνα 2 μέρες.  Επίσης μην ξεχνάς ότι μιλάμε για μηχάνημα 17 ετών!! Αλλά μηχανάκια ούτε μπροστά δεν παίρνουν. Κατατ'άλλα κανένα πρόβλημα απολύτως. Τώρα κατανάλωση στα ταξίδια θα υπολογίζεις στα 5,8 με 6 τα εκατό χιλιόμετρα ανάλογα το πόσο το ζορίσεις, μέσα στην πόλη καλύτερα να το ξεχάσεις!! Πάμε στα 7 με 8. Δεν είναι για πόλη όπως και κανένα της κατηγορίας του, αλλά ταξίδια θα ευχαριστηθείς όπως με Κανένα άλλο. Σκέψου εγώ πριν είχα το Caponord 1000 και το έδωσα για τον Τίγρη. Απλά να είσαι στην ώρα σου, δεν είναι Καβαλάω και πάω το Tiger 🐅 ♥ όπως κανένα σε αυτά τα κυβικά.
 Τελευταία διόρθωση από: Johnny Pantelaios στις 18 Ιούλ 2021 14:08, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ TIGER 955i  

  Από: jlkoutsoukos στις 20/07/2021 7:44 πμ.

Θα συμφωνησω μα την γνωμη του φιλου παραπανω, εχω και εγω ενα 955ι του 2001 με ανακατασκευασμενο μοτερ. Πριν ειχα ενα Τρανσαλπ 600 του 1998 και μου επεφτε αρκετα λιγο εκτος πολης (σημειωτεον οτι σε ολες μου τις μοτο ανοιγω μοτερ και αλλαζω ολα τα απαραιτητα, ομοιως αναβαθμιζω αναρτησεις και φρενα)
Απο πλευρας αξιοπιστιας δεν εχει να ζηλεψει σχεδον τιποτα απο τις ιαπωνικες μηχανες, βεβαια τα σερβις και οι ελεγχοι πρεπει να γινονται στην ωρα τους. Εχω κανει 10,000 χλμ χωρις κανενα απολυτως προβλημα.
Απο πλευρας καταναλωσης ειναι ακριβως οπως να λεει ο φιλος, σχετικα οικονομικο στο ταξειδι, αλλα οχι μεσα στην πολη.
Απο πλευρας χρηστικοτητας μεσα στην πολη δεν θα το ελεγα ευκολο, ειναι μετριως βαρια μοτο με υψηλα το κεντρο βαρους, αυτο κουραζει στο σταματα - ξεκινα. Ομως η κακη αυτη αισθηση εξαφανιζεται μολις περασεις τα 10-15 χλμ/ωρα. Το καλοκαιρι το βεντιλατερ σε συνθηκες κινησης δουλευει τακτικα, δεν βραζουν ομως τα ποδια σου (η βραζουν λιγοτερο απο την Τρανσαλπ οταν αναβε το βεντιλατερ της). Δεν ανεβαζει ομως θερμοκρασια για να ανησυχεις. Ενα μικρο θεμα που παρατηρω ειναι οτι εχει εναν μικρο δισταγμο να παρει εμπρος οταν το μοτερ ειναι πολυ ζεστο, θελει λιγο περισσοτερο μιζα, ποτε ομως δεν με προβληματισε περαιτερω.
Απο πλευρας χρηστικοτητας σε ανοικτο δρομο νομιζω οτι δεν εχει συναγωνισμο, ειναι ανετοτατη, ξεκουραστη, παρα πολυ ροπατη, εγω την καταευχαριστιεμαι (δικαβαλος συνηθως) σε βολτες και καποιες εκδρομες. Ειναι μια κατηγορια απο μονη της αυτη η μοτο και φαινεται εντονα οτι ειναι premium μαρκα.
Το δια ταυτα για εσενα!!!
Η χρηση σου ειναι μικτη, δηλαδη Αθηνα - Ασπροπυργος που ουσιαστικα δεν εχει εθνικη, οποτε εκει ισως σου φανει καπως βαρια κυριως πριν βγεις απο το κεντρο.
Σε εκδρομες και βολτες θα μεινεις πιστευω απολυτα ικανοποιημενος.
Η συσταση μου ειναι να οδηγησεις δοκιμαστικα μια 955ι εντος πολης για παρεις μια γευση (αυτο το κρινω ως απαραιτητο), αν δεν σε ζοριζει το βαρος και το μεγεθος της, τοτε προχωρα χωρις δισταγμο. Αν ομως σε ζοριζει, τοτε κοιταξε μια πιο αναλαφρη μοτο η κρατα αυτην που εχεις. Η τριτη συσταση μου ειναι αν αυτη η μοτο σου κανει κλικ και την "γουσταρεις"....παρτην με κλειστα ματια και βρες μετα τις δικαιολογιες στον εαυτο σου !!!