Καταναλωση sprint st 10'

Καταναλωση sprint st 10'  

  Από: gmanolakakis στις 05/01/2014 9:36 μμ.

Καλησπερα σε ολους,καλη χρονια και χρονια πολλα!!
Σημερα μιας και δουλευα απογευματινος ειπα να παρω την κοπελια μου και να παμε την πρωτη μας "μεγαλη" βολτα.
Ξεκιναμε λοιπον απο Επισκοπη Ηρακλειου με προορισμο την πολη των Χανιων.Εκανα 304 χιλιομετρα με μια μεση ταχυτητα 120χλμ/ωρα και η καταναλωση βαση του κατραν της μοτοσυκλετας ηταν 6,5/100.
Να αναφερω βεβαια οτι τα χιλιομετρα στο μεγαλητερο μερος τους ηταν σε εθνικο-επαρχιακο δυκτιο και καμια δεκαρια απο αυτα εντος πολης.
1)Πως σας φαινεται;
2)Τι αυτονομια εχει το sprint;Γιατι και στα 3 τεποζιτα που εχω προλαβει να καψω μεχρι στιγμης το λαμπακι της βενζινας μου αναβει οταν ο υπολογιστης ταξιδιου λεει ακομα 66 χιλιομετρα υπολοιπο και με δυο γραμμες στην ενδειξη της βενζινης και γεμιζοντας το δεν εχει παρει πανω απο 16 λιτρα!!

Re: Καταναλωση sprint st 10'  

  Από: vassat στις 05/01/2014 9:49 μμ.

300 χλμ σε μεσοαστικές διαδρομές με ταχύτητες 100-140 χλμ/ώρα, είναι εφικτά.
Προσωπικά το μέγιστο που έχω καταφέρει είναι 404χλμ στην διαδρομή Πατήσια-Μαραθὠνας και επιστροφή (σύνολο 4 φορές πήγαινε-έλα) με ταχύτητα ως ανωτέρω. Η διαδρομή περιλαμβάνει Ε.Ο. - Α.Ο. αλλά και τα φανάρια της Μαραθώνος/Αχαρνών. Πιστεύω ότι σε ταξίδι μπορεί να βελτιωθεί, ειδικά τα καινούργια με τους 32μπιτους εγκεφάλους.
/ Β

Re: Καταναλωση sprint st 10'  

  Από: billy the kid στις 08/01/2014 10:21 πμ.

Συμφωνώ με τον συνονοματοσταυλο...(καλό εεε), να προσθέσω μόνο πως πάνω απο τα 140 αρχίζει να ρουφάει προδευτικά αρκετή βενζίνη. Εγώ στην πρώτη μου βόλτα πήγαινα σαν δαιμονισμένος (160-180) από Αθήνα-Κατερίνη και έκαψα 2 ντεπόζιτα...απογοητεύτικα, νόμιζα πως κάτι έχει η μηχανή, ώσπου κατάλαβα πως το πρόβλημα ήταν στο δεξί μου καρπό...Να υπολογίζεις επίσης περίπου 50 χιλιόμετρα απο το λαμπάκι της βενζίνης μέχρι να αδειάσει για να είσαι σίγουρος, ο υπολογιστής δεν είναι και τόσο αξιόπιστος, εξαρτάται πάντα κι απο το πως οδηγείς εσύ.