Ερώτηση για Tiger 800 και συνεπιβάτη

Ερώτηση για Tiger 800 και συνεπιβάτη  

  Από: petrospetran στις 27/09/2013 12:12 μμ.

Καλημέρα σε όλους.

Ψάχνω την επόμενή μου μηχανή και απ'όσα έχω διαβάσει δεξιά κι αριστερά, νομίζω ότι ο μικρός τίγρης έχει όλα όσα ζητάω.

Έπειδη όμως η άνεση του συνεπιβάτη είναι για μένα βασικό κριτήριο επιλογής θα ήθελα τη γνώμη των κατόχων. Προσφέρεται ο τίγρης για μακρινά δικάβαλα ταξίδια; Είναι άνετα ο συνεπιβάτης από άποψη σέλας, ανεμοκάλυψης κτλ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Re: Ερώτηση για Tiger 800 και συνεπιβάτη  

  Από: Ecobill στις 27/09/2013 12:33 μμ.

Καλησπέρα Πέτρο

Από τότε που έβαλα τον ψηλό ανεμοθώρακα, δεν έχω πρόβλημα στα ταξίδια ούτε εγώ ούτε και ο συνεπιβάτης.
Πάντα παίζει βέβαιο ρόλο και το ύψος του καθενός και κυρίως εαν ό συνεπιβάτης είναι ψηλότερος από εσένα.

Η θέση πίσω κρίνεται αρκετά καλή - αναπαυτική.

Την πίσω όμως ανάρτηση θα πρέπει να την σφίξεις λίγο γιατί 3βάλιτσος και δικάβαλος θα κουράσει...

Re: Ερώτηση για Tiger 800 και συνεπιβάτη  

  Από: petrospetran στις 27/09/2013 12:38 μμ.

Ευχαριστώ για την απάντηση Ecobill.

Μάλλον θα έπρεπε να αναφέρω πως είμαι 1.85 και η συνεπιβάτης 1.63, οπότε μάλλον δεν θα έχω πρόβλημα. Πόσο κοστίζει η αναβάθμιση του ανεμοθώρακα;

Re: Ερώτηση για Tiger 800 και συνεπιβάτη  

  Από: john doufexis στις 27/09/2013 1:22 μμ.

εισαι ακριβως στα κυβικα μου εγω δεν εχω κανενα προβλημα με την μαμα ζελατινα μια χαρα δουλεια κανει !! η γυναικα δεν εχει παραπονεθει επ ουδενι παρολο που δεν ειχε κανει ποτε ταξιδι με μηχανη !!! κ οπως ειχα πει καποτε ααασε να σε φυσηξει κ λιγο ο αερας !!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Ερώτηση για Tiger 800 και συνεπιβάτη  

  Από: PTiger800 στις 27/09/2013 3:01 μμ.

Συμφωνώ και εγώ με τους προλαλήσαντες.
Και εγώ με μαμά ζελατίνα είμαι. Ο αέρας είναι πιο πολύ θέμα για τον οδηγό παρά για τον συνεπιβάτη.

Κατά τα άλλα και ταξιδάκι έχω πάει και παράπονα δεν είχα.
...metal under tension, begging you to touch and go...