Αγορά Street Triple R 2009 & 2010

Αγορά Street Triple R 2009 & 2010  

  Από: woosi στις 19/09/2013 10:17 μμ.

Παίδες καλησπέρα,

Είμαι στην τελική ευθεία για να αλλάξω το πολυαγαπημένο μου Multi με ένα Street Triple R (ή απλό??) και χρειάζομαι την βοήθεια σας σε μερικά θέματα. ΑΡχικά θα ήθελα να μάθω αν πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο...Σόρρυ για την υπερβολικα κλασσική ερώτηση αλλά θα ήθελα να ξέρω...

Απο εκεί και πέρα θα ήθελα να μάθω τι αλλαγές γίνονται στο μεγάλο service των 20.000 για να γνωρίζω τι πρέπει να ρωτήσω. Επίσης απ όσο έχω καταλάβει το συνεργείο στο Πολύγωνο είναι αρκετά έμπιστο οπότε και λέω να το πάω εκεί για όποιο έλεγχο.
Ασφάλεια κλοπής έχει κανείς στο Triple του?

Τέλος όποια παρατήρηση, φιλική συμβουλή (ή όχι ) δεκτή και καλοδεχούμενη!

Υ.γ. R ή απλό?

Eυχαριστώ προκαταβολικά.

Re: Αγορά Street Triple R 2009 & 2010  

  Από: mitsaloupis στις 20/09/2013 12:11 πμ.

R! τα λεφτα για τη συντηρηση δεν ειναι και λιγα δεν ειναι για ταξιδια δεν ειναι για 2 αλλα οταν αρχισουν οι στροφεϛ ϴα εχειϛ ενα χαμογελο συνεχεια. πολυ ομορφο και δε ϴα το βαρεϴειϛ καϴολου γιατι δε τα βλεπειϛ και συχνα........

Re: Αγορά Street Triple R 2009 & 2010  

  Από: woosi στις 20/09/2013 1:36 πμ.

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!Προς R με βλέπω και εγώ...Το θέμα της συντήρησης είναι οκ κατα την γνώμη μου.
Απλα δεν γνωρίζω τι αλλάζει στα 20.000 για να ξερω να ρωτήσω.
Κανείς άλλος παίδες καμιά πληροφορία?

Ευχαριστώ και πάλι.

Re: Αγορά Street Triple R 2009 & 2010  

  Από: tharis στις 20/09/2013 8:46 πμ.

Αλλαγη λαδια
φιλτρα αερα,βενζινης
ολα τα υγρα της μηχανης, ψυγειου,φενων
Ελεγχος βαλβιδων
Γενικο τσεκ της μηχανης και ecu
σερβις μπροστινου

Ολικη ασφαλεια κλοπης στην Ιντεραμερικαν 250ε το εξαμηνο.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Αγορά Street Triple R 2009 & 2010  

  Από: woosi στις 20/09/2013 11:17 πμ.

Τους πού@#$δες είναι ακριβή με ασφάλεια κλοπής αλλά νομίζω ότι χρειάζεται για το συγκεκριμένο μηχανάκι,,, μπορει να λέω και μαλακίες βέβαια...δεν ξέρω τις προτιμήσεις των κλεφτών

Συνεργείο να πάω να το κοιτάξουν πάω πολύγωνο?

Με βλέπω να παίρνω ένα disc lock για αρχή και βλέπουμε μετά.. Έχω καταλήξεις προς το R το ανθρακί ματ , αυτό το χρώμα είναι έρωτας! Και το κόκκινο του παιδιού που δίνει εδώ βέβαια είναι πολύ όμορφο. Απλά έχω και τώρα κόκκινο μηχανάκι οπότε λέω να κάνω μια αλλα΄γη!

Καλημέρα:)

Re: Αγορά Street Triple R 2009 & 2010ρα  

  Από: tasos_triple στις 20/09/2013 12:54 μμ.

Το χρωμα παντα παιζει σημαντικό ρόλο στη επιλογή μοτο.
Πέρα απο αυτο το r σίγουρα σου δίνει καλύτερο πακέτο.το παίρνεις και ξενιαζεις...
Απο την άλλη αν έβρισκες κ το απλό και ειναι ευκαιρια(λίγα km κ καλη τιμή)τότε κ αυτο ειναι καλη
επιλογή.με σχετικά λίγα λεφτά τουλάχιστον απο θέμα ανάρτησης-ελατηριων το μεταμορφώνεις.
Τα φρένα επίσης με μικρό κόστος τα βελτιωνεις σημαντικά αλλα δεν φτανεις το επίπεδο του r.
Βέβαια ειναι κ τι θες... Οπως κ να εχει παίρνεις κατι ξεχωριστό!
Για το service των 20000 δεν μπορω να σου πω ακομα τιμή κλπ γιατι δεν το εχω κανει.
Το τι θελει στο ειπε ο φίλος παραπάνω.
Αντε σύντομα να βολταρεις με triple φίλε

Re: Αγορά Street Triple R 2009 & 2010  

  Από: woosi στις 20/09/2013 1:11 μμ.

Σωστός είσαι Τάσο! Να σαι καλα μαν

Re: Αγορά Street Triple R 2009 & 2010  

  Από: billy the kid στις 20/09/2013 1:17 μμ.

¨Εχω ασφάλεια κλοπής στη δική μου (chartis) και τα λεφτά είναι αρκετά πιο κάτω. Σκέψου το γιατί για εμένα κανένας συναγερμός ή λουκέτο δε σε προστατεύει απόλυτα. Η μόνη παγίδα είναι πως δεν αποζημιώνουν όλες οι ασφάλειες στο 100% της αξίας της μηχανής (η INTERAMERICAN νομίζω το κάνει, αλλά όπως έγραψε κι ο φίλος το κόστος είναι υψηλό). Αυτά και καλή επιλογή εύχομαι..

Re: Αγορά Street Triple R 2009 & 2010  

  Από: woosi στις 20/09/2013 1:53 μμ.

Είναι αρκετά τα χρήματα και για ασφάλεια κλοπής εκεί είναι η μαλακιά...Αλλα απο την άλλη εχεις το κεφάλι σου ήσυχο...
Υπάρχουν κρούσματα κλοπών γενικά σε triumph?

Για το συνεργείο γιατί δεν μου απαντάει κανείς ρε γαμώτο?:P (για να μην θεωρηθεί διαφημιση?)

Ευχαριστω και πάλι για τον χρόνο σας παίδες!

Re: Αγορά Street Triple R 2009 & 2010  

  Από: Aris. στις 20/09/2013 2:53 μμ.

Αμα μενεις Αθηνα να κανεις ασφαλεια κλοπης χωρις δευτερη σκεψη ..
Μονο απο αυτα που εχω ακουσει σε αυτο το φορουμ για κλοπες ειναι αρκετα...
τι disc lock και φρουφρου... εδω πηδανε απο βανακια νταλα μεσημερι και στο φορτωνουν ενω εισαι στα 10μετρα αποσταση ...

Σερβις στον Σακη στο πολυγωνο ... μεχρι και 'γω στη Λαρισα το'χω μαθει, τοσες φορες εχει υπωθει ...
Το τι θα χρειαστεις στο σερβις ασε να το κρινει ο μαστορας σου , διαφερει απο χρηση σε χρηση ...
Οι τιμες ετσι και αλλιως , τι bmw, τι ντουκατι ,τι γιαμαχα , πανω κατω οι ιδιες ειναι ...
Και αμα θες ενα tip για πιο οικονομικα σερβις .... Μην βαζεις τα 20ευρα+ λαδια που σου πλασαρει η Triumph και καθε Triumph .. τσαμπα λεφτα ... Βρισκεις μια χαρα λαδια και με 7-8-10 ευρο , απλα να πληρουν τις προδιαγραφες ,μπορεις να ρωτησεις τον μαστορα σου και γι'αυτο


γκουντ λακ
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Αγορά Street Triple R 2009 & 2010  

  Από: billy the kid στις 20/09/2013 9:01 μμ.

Service στον Σάκη δαγκωτό..

Re: Αγορά Street Triple R 2009 & 2010  

  Από: woosi στις 28/09/2013 11:02 μμ.

Λοιπόν παίδες η ώρα έχει σχεδόν φτάσει!Τετάρτη λογικά το παίρνω!Τρίτη θα το πάω στο Πολύγωνο να το κοιτάξει ο μάστορας και να μου πει αν θέλει κάτι.
Το συγκεκριμένο R που σκέφτομαι και είδα σήμερα ειχε φαγωμένη την σέλα κοντά στο ντεπόζιτο!Φαινόταν το αφρολέξ δηλαδή!Φυσιολογικό είναι αυτό? Το παλικάρι μου είπε ότι είναι κατασκευαστικό λάθος!Γενικα το μηχανάκι φάνηξκε σε πολυ καλή κατάσταση. Τον ρώτησα και για τον ανορθωτή μου είπε ότι τον αλλαξε με την ανάκληση που είχε γίνει!

Τι άλλο??

Re: Αγορά Street Triple R 2009 & 2010  

  Από: woosi στις 30/09/2013 8:35 μμ.

Ρε κανείς ρέι?

Re: Αγορά Street Triple R 2009 & 2010  

  Από: pragias στις 30/09/2013 11:42 μμ.

Φίλε μην σκέφτεσαι πολλά!
Τα πράγματα είναι μαθηματικά , δηλαδή 1+1=11 (πλάκα κάνω)
Αν το μηχανάκι σου αρέσει....
+
Αν έχεις τα λεφτά να το αγοράσεις....
=
Τότε πάς στον Μάστορα!

Αν ο μάστορας πει οκ = το αγοράζεις

Όλα τα άλλα θα έρθουν, όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω , τα λεφτά για σέρβις είναι πάνω κάτω τα ίδια!
Από εκεί και πέρα , μόλις το καβαλίσεις και ξεκινήσεις να βολτάρεις , θα πάθεις την πλάκα που παθαίνουμε όλοι όσοι είχαμε πριν κάποιο Ιαπωνικό και αγοράσαμε Τ.

Εύχομαι καλά χιλιόμετρα... μην σκέφτεσαι πολλά , λίγα και μαθηματικά
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Αγορά Street Triple R 2009 & 2010  

  Από: woosi στις 04/10/2013 8:25 μμ.

Παίδες δηλώνω ευτυχισμένος για να μην χρησιμοποιήσω την λεξη που πρέπει και όλοι γνωρίζετε

Το πηρα σήμερα το πρωι το εργαλείο και έχω ξετρελαθει...Αύριο λογικά θα παίξει βόλτα!

Να κάνω μια ερώτηση!Οταν αλλάζω ταχύτητες σε υψηλες στροφές η αλλαγή γίνεται λίγο βίαια πράγμα που δεν ένιωσα απ όσο θυμάμαι οταν οδήγησα το νέο R (*2013). Κάπως σαν να κάνει ενα γκούπ λες και αφήνω πολύ γρήγορα τον συμπλέκτη ή κάτι τετοιο!Φυσιολογικό?

Κατα τ άλλα συνειδητοποίησα πόσο δυνατά είναι τα φρένα σε κάτι τεστάκια που έκανα και πόσο προσοχή θέλουν για να μην μπλοκάρεις! Τα σπάνε!Φανταστικό πρώτο δάγκωμα!Γενικα έχω χάσει την μπάλα λίγο