Αγορά TIGER ABS 1050 '07

Αγορά TIGER ABS 1050 '07  

  Από: konstantinosg στις 25/03/2013 3 πμ.

Kαλησπερα σε ολους, ειμαι εντελως καινουριος στην παρεα και μεσα στις επομενες μερες ελπιζω να γινω κι εγω ενας απο τους κατοχους Triumph. Για να συμβει αυτο θα ηθελα τη βοηθεια σας. Εχω βρει ενα Τiger Abs 07.
Καποια συμβουλη-επισημανση για το τι να προσεξω/ελεγξω? Καθε γνωμη-βοηθεια ευπροσδεκτη.
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Re: Αγορά TIGER ABS 1050 '07  

  Από: galileos στις 25/03/2013 9:06 πμ.

Καλώς ήρθες στην παρέα και με το καλό να αγοράσεις την μηχανή.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να την πας μια βόλτα από εδώ:

ΚΟΝΤΗΣ ΣΑΚΗΣ

ΒΡΙΛΗΣΣΟΥ 35, ΠΟΛΥΓΩΝΟ
ΑΘΗΝΑ
Τ.Κ. 11476

Τηλ. : 210 6437773
Fax : 210 6437773

Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Αγορά TIGER ABS 1050 '07  

  Από: xaotikos στις 25/03/2013 2:22 μμ.

Δες να έχει οπωσδήποτε βιβλίο service και κοιτα για τις φθορες οπως σε όλα τα μεταχειρισμένα. Αν εχει after market ζήτα και τα μαμά ανταλλακτικα. Μια βόλτα στον σάκη μετα απο συννενόηση για έλεγχο και είσαι οκ.

Re: Αγορά TIGER ABS 1050 '07  

  Από: konstantinosg στις 25/03/2013 2:31 μμ.

Ευχαριστω παιδες.
Παντως ψαχνομαι τωρα τελευταια για το συγκεκριμενο μοντελο και ολο ακουω και διαβαζω διαφορα προβληματα.
π.χ. προβλημα με τη μπαταρια, προβλημα με τα πιστονια, οτι σταματαει η παραγωγη σε ανταλλακτικα επιδη περασε την 5ετια, σ'εναν δικο μου παλι με SPRINT, ειχε γινει ανακληση του μοντελου για καποιο προβλημα στον πισω τροχο και σκεφτομαι αξιζει τον κοπο να παρω ενα μοντελο 07 στα 5500-6000 η το ρισκαρω σοβαρα να τραβηξω νειλα?

Re: Αγορά TIGER ABS 1050 '07  

  Από: NikosV στις 25/03/2013 7:55 μμ.

konstantinosg"Ευχαριστω παιδες.
Παντως ψαχνομαι τωρα τελευταια για το συγκεκριμενο μοντελο και ολο ακουω και διαβαζω διαφορα προβληματα.
π.χ. προβλημα με τη μπαταρια, προβλημα με τα πιστονια, οτι σταματαει η παραγωγη σε ανταλλακτικα επιδη περασε την 5ετια, σ'εναν δικο μου παλι με SPRINT, ειχε γινει ανακληση του μοντελου για καποιο προβλημα στον πισω τροχο και σκεφτομαι αξιζει τον κοπο να παρω ενα μοντελο 07 στα 5500-6000 η το ρισκαρω σοβαρα να τραβηξω νειλα?"


1. εφ οσων ειναι μεταχειρισμενο θα εχει αλλαξει μπαταρια απο 07 και αν οχι 2 φορες .. τουλαχιστον μια !! οποτε και προβλημα να ειχε η μαμα μπαταρια που δεν νομιζω να ισχυει και πολυ ..
2. τα πιστονια ειναι μια παθηση
προσωπικη αποψη: αν βαζεις 97αρα ή 100αρα (σε περιπτωση προγραμματος της εξατμησης που θελει απο 95 και πανω οκτανια) και αν κανεις σωστη χρηση των ταχυτητων και γκαζιου (δηλ δεν ανοιγεις με 6η απο τα 30χλμ τερμα το γκαζι γιατι θα τα παρεις στο χερι και τα 3 ) εισαι μια χαρα ......
δες αν εχει αλλαξει αυτος ομως
3. οτι σταματαει η παραγωγη σε ανταλλακτικα
αυτο παλι ποιος παπαρ στο ειπε ??
μεχρι το 2012 βγαινει το ιδιο μοντελο χωρις facelift
και το 2013 ειναι παλι το ιδιο μηχανικα
ασε που εχει γινει το νεο καγκουροTDM και πανε και στουκαρουν ολοι .. οποτε ανταλλακτικα υπαρχουν με το κιλο !!
4. τι σχεση εχει η πισω ροδα του SPRINT με το tiger που θελεις να παρεις ????????

αυτα

P.S. μακαρι να εχεις βρει πραγματικη ευκαιρια και εχει 5500 ή 6000 μια μηχανη της ταξεως των 12000 .. δεν ξερω αν με πιανεις !!
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Αγορά TIGER ABS 1050 '07  

  Από: konstantinosg στις 25/03/2013 10:40 μμ.

1. Θα ρωτησω για την μπαταρια να δω τι παιζει και ποσες φορες την εχει αλλαξει. Το προβλημα που ειχα δει να περιγραφουν κατοχοι Τriumph ειναι οτι δεν εχει διακοπτη για τα φωτα με αποτελεσμα πριν αναψεις μιζα να αναβουν κατευθειαν και σαν αποτελεσμα ειχε να εξαντλειται η μπαταρια γρηγορα, κατι τετοιο, αν το πιασα καλα.
2.Για τα πιστονια επισης διαβασα και εδω στο forum οτι ειναι μια κακη παρτιδα Tiger που επαιζε προβλημα και εγινε ανακληση λογω του υλικου κατασκευης τους και αλλαζοντουσαν δωρεαν.
3.Παλι καλα για τα ανταλλακτικα γιατι και μενα μου φανηκε πολυ περιεργο τετοιου βεληνεκους εταιρεια να σταματαει ετσι μαχαιρι την παραγωγη τοσο προσφατου μοντελου της, θα ρωτησω επισης αντιπροσωπεια γι'αυτο.
4.Για το Sprint το αναφερω γιατι μου κανει εντυπωση μηχανες της ταξης των 13,000-15,000 να παρουσιαζουν τετοια ελαττωματα στην κατασκευη και μπορω να πω οτι με απογοητευει ελαφρως γιατι νομιζω οτι η Triumph ειναι ενα σκαλοπατι παραπανω απο αλλες εταιρειες, χωρις να σημαινει οτι οι αλλες ειναι κατωτερου επιπεδου-αποδοσης.

p.s. Νομιζω οτι για μια μοτοσυκλετα 6 χρονων με 40,000 km η τιμη στα 6,000 ειναι αρκετα καλα,δε νομιζεις?

Re: Αγορά TIGER ABS 1050 '07  

  Από: Tigris3 στις 25/03/2013 11:52 μμ.

Αυτό για τα φώτα ναι ισχύει αλλά δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί. Πολλές μοτοσυκλέτες έχουν παρόμοιο σύστημα πλέον. Όταν γυρνάς το κλειδί και δίνει ρεύμα ανάβουν τα φώτα, όταν όμως πατήσεις τη μίζα σβήνουν και ξανα ανάβουν μόλις πάρει μπροστά. Αν η μπαταρία είναι ΟΚ, δεν υπάρχει κανένα θέμα, και ούτε πρόκειται να σου τρώει μπαταρία λόγω αυτού.

Για τα πιστόνια πολλά λέγονται, τίποτα δεν είναι επίσημα επιβεβαιωμένο (από όσο ξέρω) αλλά δεν ήταν μόνο μία παρτίδα ή μία χρονιά. Και σε μηχανάκια του 2007 έτυχε, και του 2008, και του 2009, κοκ. Ζήτα το βιβλίο service και ψάξε για το ιστορικό της μηχανής και τι εργασίες έχουν γίνει.

Re: Αγορά TIGER ABS 1050 '07  

  Από: NikosV στις 26/03/2013 9:54 πμ.

konstantinosg"1. Θα ρωτησω για την μπαταρια να δω τι παιζει και ποσες φορες την εχει αλλαξει. Το προβλημα που ειχα δει να περιγραφουν κατοχοι Τriumph ειναι οτι δεν εχει διακοπτη για τα φωτα με αποτελεσμα πριν αναψεις μιζα να αναβουν κατευθειαν και σαν αποτελεσμα ειχε να εξαντλειται η μπαταρια γρηγορα, κατι τετοιο, αν το πιασα καλα.
2.Για τα πιστονια επισης διαβασα και εδω στο forum οτι ειναι μια κακη παρτιδα Tiger που επαιζε προβλημα και εγινε ανακληση λογω του υλικου κατασκευης τους και αλλαζοντουσαν δωρεαν.
3.Παλι καλα για τα ανταλλακτικα γιατι και μενα μου φανηκε πολυ περιεργο τετοιου βεληνεκους εταιρεια να σταματαει ετσι μαχαιρι την παραγωγη τοσο προσφατου μοντελου της, θα ρωτησω επισης αντιπροσωπεια γι'αυτο.
4.Για το Sprint το αναφερω γιατι μου κανει εντυπωση μηχανες της ταξης των 13,000-15,000 να παρουσιαζουν τετοια ελαττωματα στην κατασκευη και μπορω να πω οτι με απογοητευει ελαφρως γιατι νομιζω οτι η Triumph ειναι ενα σκαλοπατι παραπανω απο αλλες εταιρειες, χωρις να σημαινει οτι οι αλλες ειναι κατωτερου επιπεδου-αποδοσης.

p.s. Νομιζω οτι για μια μοτοσυκλετα 6 χρονων με 40,000 km η τιμη στα 6,000 ειναι αρκετα καλα,δε νομιζεις?"

αυτο για τα φωτα ισχυει .. αλλα εγω απο το 08 αλλαξα στισ 25.000 τη μαμισια και τωρα ειμαι στα 36.000 χωρις κανενα προβλημα
για τα πιστονια δεν εχει γινει ανακληση ..
απλα τα αλλαζανε στην εγγυηση .. και μερικα δωρεαν χωρις εγγυηση (αν δεν κανω λαθος) για αυτο το θεμα θα βρεις πολλα μεσα στο φορουμ απο παθοντες ..
ολες οι μηχανες σχεδον βγαζουνε πλεον κουσουρια στην αρχη για το λογο οτι κανουν ολο και λιγοτερες δοκιμες (test) πριν βγει στην αγορα για λογους οικονομιας .. οποτε αν παρουσιασουν προβλημα γινεται ανακληση ..

για την τιμη εμμενω στην αποψη μου .. ισως γιατι τα 40.000 ειναι πολυ λιγα και ισως γιατι την εχω αγωρασει καινουρια και βλεπω καθημερινα για ποσο αξιζει .. !!
πιστευω ενα 30% το πολυ 40% κατω ειναι καλα (τωρα αν χρωστας κλπ κλπ ειναι αλλη ιστορια)

(δεν μιλαμε για θεμα κρισης)

http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Αγορά TIGER ABS 1050 '07  

  Από: orange στις 26/03/2013 12:49 μμ.

μη τα πιστεύεις αυτά για την triumph ότι είναι σοβαρή εταιρεία.

Εμείς εδώ αλλάζουμε μηχανάκια το αργότερο κάθε τρία χρόνια για να προλαβαίνουμε το στοκ των ανταλλακτικών. Και μη νομίζεις ότι έχει ανταλλακτικά για άλλα δύο χρόνια ... μπαααααα όποιος προλάβει.

Για να είμαστε σοβαροί...λέω!!!

θα πρέπει οποωσδήποτε να ελέγξεις την κατάσταση των πιστονιών της μηχανής. Και να αναζητήσεις οτιδήποτε θα αναζητούσες σε οποιαδήποτε άλλη μοτοσυκλέτα. Η μπαταρία και λυπάμαι που σου το λέω, αλλά είναι αναλώσιμο. Πάντως... μιας και το αναφέρετε στο δικό μου speed triple δεν έχω αλλάξει μπαταρία από την ημέρα που το πήρα, Μάιος του 2008. Όσο για το θέμα των φώτων που μένουν αναμένα, και αν δεν κάνω λάθος, από το 2003 και μετά όλα τα μηχανάκια που πωλούνται στην Ε.Ε. έχουν αυτό τον τρόπο λειτουργίας των φώτων.

και η πληροφορία ή η επαναλαμβανόμενη πληροφορία της ημέρας... από φέτος το ABS είναι υποχρεωτικό στα μηχανάκια εντός της Ε.Ε. ανάλογα με τον κυβισμό τους. Δεν ξέρω όμως για πόσα κυβικά και άνω ισχύει.

και επίσης αυτό που λες ότι η Triumph είναι ένα σκαλοπάτι επάνω... άρα οι άλλες είναι ένα σκαλοπάτι κάτω. Αυτό και μόνο αρκεί ως παραδοχή! Μην το ψάχνεις παραπέρα και μην το αναλύεις! Κράτα αυτή την σκέψη που λένε κι οι Μαμελούκοι!

Re: Αγορά TIGER ABS 1050 '07  

  Από: konstantinosg στις 26/03/2013 3:20 μμ.

Ευχαριστω και παλι απαντες γαι τις αποψεις σας.
Κοντος ψαλμος,,
Μιλησα με το κ.Σακη και μεσα στη βδομαδα θα εχω νεα απο το τι θα προκυψει. Νομιζω οτι αν περασει το ''crash test'' του, να μην ανησυχω και πολυ απ'οτι καταλαβα.

Re: Αγορά TIGER ABS 1050 '07  

  Από: konstantinosg στις 02/04/2013 3:09 πμ.

Λοιπον, τα νεα μετα την επισκεψη στο κ.Σακη, ειναι τα εξης, γνωριζε ηδη μηχανη και κατοχο της απο service που ειχε κανει εκει, ο ελεγχος περιοριστηκε μονο στο να συνδεσει καποιο μηχανηματακι με τη φισα για να παρει μετρησεις σε ορισμενες στροφες, μιας και οπως προανεφερα ειχε γνωση σχετικα με τις συντηρησεις απο το συγκεκριμενο δικυκλο. Μου ειπε οτι το μηχανακι εχει πεσει, σχεδον απο σταση, δεν εχει συρθει, δεν εχει στραβωσει κατι, αλλαχθηκαν οτι ειχε γρατζουνιστει και με διαβεβαιωσε οτι δεν ειχε παθει απολυτως καμμια σοβαρη ζημια (πλαισιο κτλ) παρα μονο "αμυχες", κατι βεβαια το οποιο ο πωλητης ΔΕΝ μου ειχε αναφερει, οπως επισης και οτι τα χιλιομετρα που εχει ειναι "πραγματικα".
Επισης μου ειπε οτι η μεχρι τωρα πορεια του δεν εχει δειξει προδιαθεση η καποιο συμπτωμα τελος παντων που να υποδηλωνει μελλοντικο πιθανο προβλημα στα πιστονια και οτι ολο αυτο περι μοντελων του 07, δεν ευσταθει και πολυ και οτι ειναι μικρο το ποσοστο που εχει εμφανιστει. Παρολα αυτα, δεν μπορει να μου εγγυηθει, προφανως, οτι στο μελλον δεν υπαρχει περιπτωση να προκυψει κατι.
Αυτο που με συμβουλεψε ειναι οτι η τιμη ειναι φυσιολογικη [38.000 km] αλλα θελει λαστιχα και μια αλλαγη λαδιων.
Φευγοντας λοιπον απο κει, και συζητωντας με τον πωλητη για να γινει η σχετικη μειωση, δεν εδειχνε να συμφωνει. (αρχικη τιμη πωλησης ηταν στα 6000 και μου το εριξε στα 5800. Η προταση μου ηταν τα 5700 για να μπουν και τα λαστιχα στην τιμη). Δεν το δεχθηκε να μειωσει αλλα 100 euros, Δεν πειραζει, παμε για αλλα.

Παντως ο Σακης ειναι παρα πολυ εξυπηρετικος και ξεκαθαρος, αμοιβη δεν δεχθηκε.
Ευχαριστω παιδες για τις συμβουλες και παλι.

Re: Αγορά TIGER ABS 1050 '07  

  Από: NikosV στις 02/04/2013 7:10 πμ.

konstantinosg"..Η προταση μου ηταν τα 5700 για να μπουν και τα λαστιχα στην τιμη). Δεν το δεχθηκε να μειωσει αλλα 100 euros, Δεν πειραζει, παμε για αλλα.."

πες μου οτι για 100 ευρω δεν το περνεις ... ??
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Αγορά TIGER ABS 1050 '07  

  Από: galileos στις 02/04/2013 9:44 πμ.

NikosV"
konstantinosg"..Η προταση μου ηταν τα 5700 για να μπουν και τα λαστιχα στην τιμη). Δεν το δεχθηκε να μειωσει αλλα 100 euros, Δεν πειραζει, παμε για αλλα.."

πες μου οτι για 100 ευρω δεν το περνεις ... ?? "


Μπορεί να θέλει να τα ρίξει άλλού. Αλλά να δώσεις 100 ευρώ παραπάνω για μια μηχανή αρχικής αξίας 12000ευρώ με 38000 χλμ είναι "αποψή μου" μια πολύ καλή ευκαιρία!

Αλλά όπως μου έχει αναφέρει και πολύ καλή μου φίλη "Αν αρέσει του φορέσει, όλου του κόσμου αρέσει".
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Αγορά TIGER ABS 1050 '07  

  Από: NikosV στις 02/04/2013 1:33 μμ.

[quote="galileos":1vzg7kwp]
NikosV"
konstantinosg"..Η προταση μου ηταν τα 5700 για να μπουν και τα λαστιχα στην τιμη). Δεν το δεχθηκε να μειωσει αλλα 100 euros, Δεν πειραζει, παμε για αλλα.."

πες μου οτι για 100 ευρω δεν το περνεις ... ?? "


Μπορεί να θέλει να τα ρίξει άλλού. Αλλά να δώσεις 100 ευρώ παραπάνω για μια μηχανή αρχικής αξίας 12000ευρώ με 38000 χλμ είναι "αποψή μου" μια πολύ καλή ευκαιρία!

Αλλά όπως μου έχει αναφέρει και πολύ καλή μου φίλη "Αν αρέσει του φορέσει, όλου του κόσμου αρέσει". [/quote:1vzg7kwp]
θελω να πω εμμεσα οτι αν ειναι να σκεφτεσαι τα 100€ δεν θα μπορεσεις να ανταπεξελθεις γενικα σε μια τετοια κατηγορια μηχανης .. (βενζινες,ασφαλειες,τελη κυκλ.,ανταλλακτικα,service, κλπ κλπ)

πριζεις και τον ερωτα στον πωλητη και μετα σου λεει 7000 για σενα

τελος παντον .. με το καλο να το παρεις ή αυτο ή καποιο αλλο τελικα !!
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Αγορά TIGER ABS 1050 '07  

  Από: konstantinosg στις 03/04/2013 3:31 πμ.

Δεν ειναι τα 100 ευρω, ειναι οτι κυριως εμαθα οτι δεν μου λεει την αληθεια σχετικα με το ιστορικο της μηχανης, μιας και τον ειχα ρωτησει και με ειχε διαβεβαιωσει οτι δεν εχει πεσει ποτε, εκεινη τη στιγμη βγηκε οτι εχει πεσει, ναι μεν υπο τετοιες συνθηκες αλλα εχει πεσει. Και οταν του προτεινα να παμε στον Κοντη, προσπαθουσε να το αποφυγει λεγοντας οτι ειναι μακρυα. Και οταν τον ρωτησα για την μαμα εξατμιση, μιας και εχει μια remus, μου ειπε οτι την εχει πουλησει σε καποιον απο το forum εδω, και ειδα και το κρανος του, που μονο τη δευτερη φορα το φορουσε, που ειχε μια γρατζουνια στην ιδια πλευρα του πεσιματος "να" με το συμπαθειο. Και οταν καποιος λεει ψεματα για κατι τετοιο, θα εχει κρυψει κι αλλα και αυτοματως η εμπιστοσυνη παει περιπατο και για πωλητη και για αντικειμενο πωλησης.
Και εδω μιλαμε για αγορα τοσων χρηματων και δεν δεχθηκε να κοψει αλλες "35000 δραχμες" τις οποιες στην ουσια εγω θα τις επιβαρυνομουν για κατι το οποιο ειναι βασικο οπως τα λαστιχα.
Και αφου κατι βρωμοκοπαει στην υποθα, παμε στον επομενο.
5500 και 6000 μετρητα δε βρισκεις ευκολα σημερα και ποσο μαλλον για μηχανη 7ετιας.
Αυτα.