Νέος στη TRIUMPHοπαρεα και έχω ανάγκη τη βοήθεια σας

Νέος στη TRIUMPHοπαρεα και έχω ανάγκη τη βοήθεια σας  

  Από: Dio στις 12/09/2012 9:18 μμ.

καλώς σας βρήκα , είμαι νέος στην παρέα σας καιιι

θελω τα φωτα σας. Έχω βάλει στο μάτι μια πανέμορφη bonnie se. Με έχει τρελάνει απτη πρώτη στιγμή που το είδα και όταν το οδήγησα έπαθα τη πλακά μου (καθώς και μονίμως ήμουν on offakias). Όταν το συζήτησα με κάτι φίλους πέσαν να με φάνε. Οι βασικοί λόγοι οι εξής:

Ανύπαρκτη κατά τα λεγόμενα τους αντιπροσωπία με συγκεκριμένα παραδείγματα για ΠΟΛΥΜΗΝΕΣ καθυστερήσεις σε επισκευες κατα τη διαρκεια της εγγύησης αλλα και όχι μόνο

Σερβις και γενικα αποκαταστάσεις ζημιών αλλα και αξεσουάρ για μεγάλες τσεπες

και οτι δεν ειναι ιαπωνικής αξιοπιστίας

Προσπαθω να κλεισω τα αυτια μου στις σειρήνες και να συνεχίσω στην επιλογή μου αλλα....
μπορείτε να με καθησυχασετε???

Re: Νέος στη TRIUMPHοπαρεα και έχω ανάγκη τη βοήθεια σας  

  Από: Costas στις 12/09/2012 9:44 μμ.

Κατ αρχην καλώς ήρθες στην παρέα μας!
Για το συγκεκριμένο μηχανάκι δεν είμαι ειδικός, αλλά μπορώ να σου πω οτι σίγουρα είναι ξεχωριστό και όποιος το πήρε το έχει αγαπήσει. Είναι μια διαφορετική αίσθηση, είτε γιατί είναι λίγα, είτε λόγω του alternative της υπόθεσης. Το συναίσθημα δε μεταφέρεται, πρέπει να το πάρεις και θα καταλάβεις για τί πράγμα μιλάμε Είναι κάτι που παίζει γενικότερα στα Triumph, αλλά και στο συγκεκριμένο ειδικότερα.

Από κει και πέρα, σίγουρα δεν είναι honda όσο αφορά τα συνεργεία και τις αντιπροσωπείες αλλά η κατάσταση δεν είναι και όπως στην περιέγραψαν. Γενικώς τα συνεργεία είναι λίγα, αλλά αυτά περι πολύμηνων καθυστερήσεων και λοιπά δεν ευσταθούνε. Τα ανταλλακτικά υπάρχουν σε στοκ και οτι δεν υπάρχει παραγγέλνεται και έρχεται άμεσα από Αγγλία. Το θέμα είναι να βρεις ένα συνεργείο που να σε βολεύει και πιστεύω οτι δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Για να μην πω το σημαντικότερο, οτι αμα δεν το πάρεις θα χάσεις αυτή τη μοναδική παρέα μας

Η επιλογή είναι δική σου, εγώ πάντως σου προτείνω να προχωρήσεις

Re: Νέος στη TRIUMPHοπαρεα και έχω ανάγκη τη βοήθεια σας  

  Από: tharis στις 12/09/2012 9:57 μμ.

Καλως ηρθες στο forum και στην Triumph Dio !!

Η Triumph ειναι μια εταιρια οπως οι περισσοτερες αλλες.. Δεν ειναι τελεια αλλα ουτε και η χειροτερη οπως σου ειπε παραπανω κι ο Κωστας!

Οσο για το bonneville ειναι ενα αξιοπιστο μηχανακι που θα το απολαυσεις αλλα περισσοτερα θα σου πουν καλυτερα οι κατοχοι του!

. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Νέος στη TRIUMPHοπαρεα και έχω ανάγκη τη βοήθεια σας  

  Από: Dio στις 12/09/2012 10:01 μμ.

Costas"Κατ αρχην καλώς ήρθες στην παρέα μας!
Για το συγκεκριμένο μηχανάκι δεν είμαι ειδικός, αλλά μπορώ να σου πω οτι σίγουρα είναι ξεχωριστό και όποιος το πήρε το έχει αγαπήσει. Είναι μια διαφορετική αίσθηση, είτε γιατί είναι λίγα, είτε λόγω του alternative της υπόθεσης. Το συναίσθημα δε μεταφέρεται, πρέπει να το πάρεις και θα καταλάβεις για τί πράγμα μιλάμε Είναι κάτι που παίζει γενικότερα στα Triumph, αλλά και στο συγκεκριμένο ειδικότερα.

Από κει και πέρα, σίγουρα δεν είναι honda όσο αφορά τα συνεργεία και τις αντιπροσωπείες αλλά η κατάσταση δεν είναι και όπως στην περιέγραψαν. Γενικώς τα συνεργεία είναι λίγα, αλλά αυτά περι πολύμηνων καθυστερήσεων και λοιπά δεν ευσταθούνε. Τα ανταλλακτικά υπάρχουν σε στοκ και οτι δεν υπάρχει παραγγέλνεται και έρχεται άμεσα από Αγγλία. Το θέμα είναι να βρεις ένα συνεργείο που να σε βολεύει και πιστεύω οτι δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Για να μην πω το σημαντικότερο, οτι αμα δεν το πάρεις θα χάσεις αυτή τη μοναδική παρέα μας

Η επιλογή είναι δική σου, εγώ πάντως σου προτείνω να προχωρήσεις "


ευχαριστώ για την άμεση απάντηση αλλά πέρα απτο προφανές θες να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα

Re: Νέος στη TRIUMPHοπαρεα και έχω ανάγκη τη βοήθεια σας  

  Από: Costas στις 12/09/2012 10:06 μμ.

Εννοώ οτι μην περιμένεις να υπάρχουν 5 συνεργεία σε κάθε γειτονιά, ούτε να το ξέρουν όλοι το μηχανάκι σου για να στο φτιάξουν. Πολλοί μπορεί να μη στο πιάσουν καν (και για μένα καλύτερα γιατί έχω άσχημη εμπειρία από άσχετους) γι αυτό θα πρέπει να βρεις κάποιο από τα (αντικειμενικά μιλώντας) λίγα συνεργεία που είτε είναι εξουσιοδοτημένα είτε ασχολούνται με Triumph. Πάντως αν είσαι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη υπάρχουν καλά συνεργεία και δε θα έχεις πρόβλημα.

Re: Νέος στη TRIUMPHοπαρεα και έχω ανάγκη τη βοήθεια σας  

  Από: Dio στις 12/09/2012 10:44 μμ.

"5 μπαταριες το bonneville σε 2 χρονια.. ρεκορ!!"

"με δέος βλέπω λάδια στις ψύκτρες του δεξιού κυλίνδρου"

"σε 2,5 χρονια μου εφαγε 3 μπαταριες.. α! κ εναν ανορθωτη"

αυτο με τις μπαταριες φαινεται για γενικο προβλημα .

Re: Νέος στη TRIUMPHοπαρεα και έχω ανάγκη τη βοήθεια σας  

  Από: Costas στις 12/09/2012 10:52 μμ.

Το έχουμε ξαναπεί αλλά το αναφέρω για να μη μπούμε στη διαδικασία να συζητάμε τέτοια.

Στο φόρουμ δεν πρόκειται να διαβάσεις κάτι άλλο εκτός από προβλήματα. Δηλαδή, δεν πρόκειται κανείς να μπει για να γράψει οτι φέτος δεν άλλαξα μπαταρία, ή οτι το δικό μου δεν έχει πρόβλημα ή οτι έκανα 10.000 χλμ χωρίς να πάω στο συνεργείο. Συνήθως όποιος δεν έχει πρόβλημα δε μπαίνει στο φορουμ να γράψει, αυτοί που έρχονται είναι για να ρωτήσουν κάτι ή να πάρουν συμβουλές για κάποιο πρόβλημα.

Το οτι διάβασες 2-3 ποστ που λένε για μπαταρίες δε σημαίνει οτι είναι γενικό πρόβλημα. Και 10 ποστ να έβλεπες, τη στιγμή που κυκλοφορούν εκατοντάδες bonneville στο δρόμο, το ποσοστό είναι σχεδόν μηδενικό.

Αυτό για να μη μεταφράζεις λάθος αυτά που διάβασες ή θα διαβάσεις εδώ.

Re: Νέος στη TRIUMPHοπαρεα και έχω ανάγκη τη βοήθεια σας  

  Από: Dio στις 12/09/2012 10:59 μμ.

Κώστα σ΄ ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Re: Νέος στη TRIUMPHοπαρεα και έχω ανάγκη τη βοήθεια σας  

  Από: Costas στις 12/09/2012 11:01 μμ.

Να σαι καλά. Οτι χρειαστείς εδώ είμαστε

Re: Νέος στη TRIUMPHοπαρεα και έχω ανάγκη τη βοήθεια σας  

  Από: bonnie στις 12/09/2012 11:33 μμ.

καλησπερα!
ειμαι κατοχος κλασικων τραιουμφ τα τελευταια 4 χρονια.. ειχα μπονεβιλ, το πρωτο ψεκαστο που βγηκε, κ μετα απο 2,5 χρονια πηρα το θραξτον.. ιδιος κινητηρας, ελαχιστες διαφορες με το μπονεβιλ...
γενικα δεν τα λες μηχανακια που βγαζουν προβληματα...
εχω κανει πραγματικα αρκετα χλμ, κ ταξιδια κ στην πολη, κ με εξαιρεση το θεμα με την μπαταρια του μπονεβιλ κ κατασυνεπεια τον ανορθωτη (ή κ αντιστροφα μαλλον... ), δεν ειχα θεματα...
η αλλαγη μιας φλαντζας ή κατι τετοιο, δεν θεωρω οτι ειναι προβλημα.. αφενος περναει στην εγγυηση, αφετερου το κοστος ειναι ελαχιστο.. συν οτι δεν τρεχει κ τιποτα...

ερωτευσιμα μηχανακια, αν κ εφοσον δεν αναζητας πολλα αλογα κ μεγαλες ταχυτητες... αν ριξεις μια ματια στο φορουμ εχω γραψει επανειλημενα πολλα πραγματα οσον αφορα ερωτησεις παιδιων που ενδιαφερονταν να αγορασουν αυτη την μηχανη.. ας μην επαναλαμβανομαι...

τωρα εχω το θραξτον, κ παρολο που δεν κανω πολλα χλμ πλεον, δεν το αλλαζω με τιποτα!


βρες σε μια αντιπροσωπεια να κανεις ενα τεστ ραιντ.. αν κ , αμα σ αρεσει, παρτο κατευθειαν.. εγω δεν το ειχα δει καν απο κοντα στην πρωτη αγορα μου, μονο σε μια εκθεση..

θεματα με ανταλλακτικα κ συνεργεια, οτι σου ειπε ο κωστας... δεν θα εχεις προβλημα.. .εγω τουλαχιστον τοσα χρονια ποτε δεν ζοριστικα στο παραμικρο.. αρκει να εχεις καλο μαστορα...

με το καλο λοιπον...
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Νέος στη TRIUMPHοπαρεα και έχω ανάγκη τη βοήθεια σας  

  Από: krysta στις 13/09/2012 9:35 πμ.

Καλως ηρθες καταρχην ! Οσο για τα προβληματα και τα συνεργεια νομιζω οτι ο Κωστας καλυψε το θεμα μια χαρα . Το θεμα του ανορθωτη τον βγαζουν και αλλα μηχανακια , οπως αλλα προβληματακια σε διαφορες εταιρειες. Καθε εταιρεια εχει τα δικα της, δεν ειναι ομως κατι που δεν αντιμετωπιζεται, εκτος αν εισαι απο τους ανθρωπους που η παραμικρη αναποδια θα σε κανει να πανικοβληθεις και να βριζεις την Τ.για τα μηχανακια που βγαζει κλπ κλπ... Το λεω γιατι ειδικα σε εταιρειες τετοιες που δεν μπορει ο οποιοσδηποτε μαστορας να ´πιασει ´το μηχανακι στα χερια του (οπως εγραψε και ο Κωστας) ειναι πιο ευκολο να τα βαλεις με το χαλια σερβις και να σε επηρεασουν πιο πολυ ολα τα αρνητικα που διαβαζεις σε ενα φορουμ. Οχι οτι η Τ. ειναι αγια και θεματα εχουν προκυψει τα οποια δεν τα λες και απλα ,οπως με τα πιστονια του 1050. Αν ειχες αλλη μηχανη μπορει να το εχεις δει ηδη ομως οτι μπορει να σου προκυψουν μικροθεματα. Το λεω συχνα και θα το ξαναπω, η μηχανη ειναι και απο την στιγμη που οπως λεει και η bonnie δεν το λες και προβληματικο μηχανακι και αφου σ αρεσει τοοοοσο , με το καλο να το παρεις και να κανεις πολλες και ασφαλεις βολτες. Μπορει να σου πουν πιο πολλα και οι κατοχοι της γιατι εγω γνωση για τη συγκεκριμενη μηχανη δεν εχω.
"diobo'...!"

Re: Νέος στη TRIUMPHοπαρεα και έχω ανάγκη τη βοήθεια σας  

  Από: grgasteus στις 14/09/2012 12:53 πμ.

μην το σκέφτεσαι καθόλου, θεωρούμαι τρίτος και στο συστήνω ανεπιφύλακτα.
Τι να πουν και άλλοι που θέλουν MV Agusta ???
ή πιο συγκεκριμένα ... brutale
αντιπροσωπεία υπάρχει, προβλήματα το συγκεκριμένο μηχανάκι δεν περιμένω να έχει πολλά για διάφορους λόγους, και το σημαντικότερο για την συγκεκριμένη εταιρεία είναι ότι οι άνθρωποι που την γυροφέρνουν, το κάνουν γιατί τους αρέσει η εταιρεία και τα προϊόντα της.
απόλαυσε τις διαδρομές τώρα και άσε τα φόρουμ για το βαρύ χειμώνα
αφου σου έκανε "κλικ" ... παρτο
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Νέος στη TRIUMPHοπαρεα και έχω ανάγκη τη βοήθεια σας  

  Από: nthe στις 14/09/2012 3:48 μμ.

Φίλε καλωσήρθες στο forum. Είμαι κάτοχος απο το προηγούμενο καλοκαίρι ενος Boneville 2010 σαν πρώτη μου μηχανή. Πλέον εχει 12000χλμ απο τα οποία δυστυχώς μόνο τα 2000 ταξιδιάρικα Προς το παρόν δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό εκτός απο μια μπαταρία. Αν ο σκοπός σου δεν είναι να φτάσεις πρώτος ή να μπλέξεις σε off-road καταστάσεις τοτε θα την απολαύσεις...
Από αυτά που έχω βιωσει μεχρι τώρα αυτα που θα άλλαξω ειναι:
- Σέλα!
- Εξατμίσεις
- Αμορτισέρ
- Επειδή γεμίζει γρήγορα τις στροφές και έχει 5 σχέσεις ταχυτητας στα 120 και πάνω νιιώθεις οτι θες να βάλεις 6η, οποτε κατι θα κάνω και για αυτό. (Φίλλιπος ακούει?)

Re: Νέος στη TRIUMPHοπαρεα και έχω ανάγκη τη βοήθεια σας  

  Από: nthe στις 14/09/2012 3:50 μμ.

Φίλε καλωσήρθες στο forum. Είμαι κάτοχος απο το προηγούμενο καλοκαίρι ενος Boneville 2010 σαν πρώτη μου μηχανή. Πλέον εχει 12000χλμ απο τα οποία δυστυχώς μόνο τα 2000 ταξιδιάρικα Προς το παρόν δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό εκτός απο μια μπαταρία. Αν ο σκοπός σου δεν είναι να φτάσεις πρώτος ή να μπλέξεις σε off-road καταστάσεις τοτε θα την απολαύσεις...
Από αυτά που έχω βιωσει μεχρι τώρα αυτα που θα άλλαξω ειναι:
- Σέλα!
- Εξατμίσεις
- Αμορτισέρ
- Επειδή γεμίζει γρήγορα τις στροφές και έχει 5 σχέσεις ταχυτητας στα 120 και πάνω νιιώθεις οτι θες να βάλεις 6η, οποτε κατι θα κάνω και για αυτό. (Φίλλιπος ακούει?)

Re: Νέος στη TRIUMPHοπαρεα και έχω ανάγκη τη βοήθεια σας  

  Από: triplelover στις 14/09/2012 8:11 μμ.

αντε καλοριζικο και απο μενα
στα σοβαρα τωρα, δοξα το Θεο προβλημα μεχρι τωρα δεν μου εχει βγαλει το streetακι μου, παντως οτι χρειαστηκα απο καποια αξεσουαρ και δεν ηταν ετοιμοπαραδοτα δεν εχω καποιο παραπονο, τα παιδια μου ειπαν σε μια βδομαδα ε σε μια βδομαδα ειχε γινει η παραγγελεια και ηταν Ελλαδα το αξεσουαρακι μου. Προσφατα προεκυψε ανακληση σε ανορθωτη, εστειλα την αδεια κυκλοφοριας στο συνεργειο, μου ειπαν Πεμπτη παραλαμβανουν, Παρασκευη ειχε τελειωσει το θεμα ανακλησης. Τωρα οσον αφορα τα συνεργεια, γνωμη μου ειναι να βρεις αυτον που σου ταιριαζει. Οσον αφοφρα τα προβληματα, τι περιμενεις οταν μπαινεις σε ενα forum μιας συγκεκριμενης εταιριας... ενα καλο φιλαρακι, ο,τι αμαξι σκεφτοταν να παρει εμπαινε μεσα στα αντιστοιχα clubs/forums και ξενερωνε γιατι ολο για προβληματα διαβαζε, το αποτελεσμα εχει ακομα το ιδιο αμαξι.
Για μενα, απ την στιγμη που το γουσταρεις οσο λες προχωρα το, ειναι και αυτη η αυρα και η γοητεια των ατιμων των triumph...