νεος στο φορουμ- THRUXTON or BONNEVILLE??

νεος στο φορουμ- THRUXTON or BONNEVILLE??  

  Από: figalos στις 24/05/2012 12:14 μμ.

γεια χαρα σε ολους καλως σας βρηκα
ειμαι κατοχος ενος honda cb400 και ενος fazer 1000 αλλα τελευταια καψουρευτει το thruxton!!!!
θελω να συνδυασω το κλασικο με τις επιδοσεις και την ανεση και θα ηθελα την γνωμη σας η την υποδειξη σας που να απευθηνθω , σε καποιο topic η ακομα και σε καποια συναντηση για να τα πουμε απο κοντα!!!

απο θεμα εμφανισης ειμαι καλυμενος με το thruxton καθοτι μπορεις να κανεις παρα πολλα πραγματα και αλλαγες,και με το bonneville επισης ..
αλλα αυτο που αφορα παρα πολυ ειναι το θεμα της αξιοπιστιας των συγκεκριμενων μοντελων,(καθοτι αεροψυκτα) ειναι το μονο που με αγχωνει λογω αθηνας, κινησης, ζεστης και δεν ξερω τι προβηματα θα αντιπετωπισω.
ευχαριστω εκ των προτερων
ελπιζω να τα πουμε απο κοντα!!!
παντα ορθιοι!!!!!

Re: νεος στο φορουμ- THRUXTON or BONNEVILLE??  

  Από: PTiger800 στις 25/05/2012 5:17 μμ.

figalos"τελευταια καψουρευτει το thruxton!!!!"


Ε μετά από αυτό τι γνώμη θες;
Χτύπα το...

Δυστυχώς στο τεχνικό θέμα δεν μπορώ να σου απαντήσω.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: νεος στο φορουμ- THRUXTON or BONNEVILLE??  

  Από: figalos στις 27/05/2012 2:21 μμ.

παρατηρω οτι δεν υπαρχουν μεταχειρισμενα πουθενα
ειναι αληθεια η δεν ψαχνω σωστα???
μονο καινουριο υπαρχει????

Re: νεος στο φορουμ- THRUXTON or BONNEVILLE??  

  Από: AlexKC στις 27/05/2012 6:07 μμ.

Καλως ηρθες φιλε μου και καλα χιλιομετρα!

Re: νεος στο φορουμ- THRUXTON or BONNEVILLE??  

  Από: dimchrist στις 27/05/2012 6:47 μμ.

Το Thruxton δεν έχει πουλήσει αρκετά κομμάτια. Πιο εύκολα βρίσκεις Bonneville.
Που ψάχνεις?
Πέρασες από τον Σάκη Κόντη, Βασίλη Ευθυμίου, Πιερράκο, Ηλιοφίλ και δεν βρήκες?
Αυτό το έχεις δει?
triumph-bonneville-thruxton-made-england-t4118.html

Triple Way

Re: νεος στο φορουμ- THRUXTON or BONNEVILLE??  

  Από: figalos στις 29/05/2012 7:37 μμ.

δηλ μου προτεινεις με καρμπυρατερ???
θα μπορουσες να μου πεις τι πλεονεκτηματα εχω και τι μειονεκτηματα αναμεσα σε καρμπυρατερατο και ψεκαστο???

Re: νεος στο φορουμ- THRUXTON or BONNEVILLE??  

  Από: Billie στις 29/05/2012 9:46 μμ.

Το injection είναι πιο οικονομικό στην κατανάλωση, έχει καλύτερη ανταπόκριση στο γκάζι, καλύτερη ψυχρή εκκίνηση και (θεωρητικά) δε θέλει τόσο συχνή συντήρηση. Επίσης, έχει μικρότερες εκπομπές (αν σε νοιάζει κάτι τέτοιο). Από την άλλη, λόγω του ότι είναι πιο περίπλοκο και λεπτεπίλεπτο και χρησιμοποιεί ηλεκτρονικά, είναι και πιο ακριβό.

Τα καρμπυρατέρ θεωρούνται πιο απλά από μηχανολογικής άποψης, οπότε αν έχεις μηχανολογικές γνώσεις και μεράκι μπορείς να βάλεις χέρι και να πειράξεις ή ακόμα και να επισκευάσεις αν χρειαστεί. Στα injection δεν παίζει εύκολα κάτι τέτοιο γιατί όλα ελέγχονται από έναν ηλεκτρονικό "χάρτη" (τα λεγόμενα προγράμματα). Επίσης, αν ανήκεις στους λάτρεις του παλιού, ίσως να σου αρέσει και καθαρά από νοσταλγικής απόψεως

To superfour σου είναι καρμπυρατεράτο;
"Facts do not cease to exist because they are ignored" Aldous Huxley

Re: νεος στο φορουμ- THRUXTON or BONNEVILLE??  

  Από: figalos στις 29/05/2012 10:44 μμ.

ναι καρμπυρατερατο ειναι με TPS του 97

θα επισκευθω καποια αντιπροσωπεια να κανω test drive για να αποκτησω και αποψη οδηγικη!!!!
αυτο που με αγχωνει ειναι οτι ειναι αεροψυκτο
και δεν ξερω κατα ποσο θα βολευει σε μετακινησεις στην πολη απο αποψης θερμοκρασιας
και κατα ποσο αυτο επιρεαζει την αποδοση της μηχανης...
σευχαριστω για τις απαντησεις σου

θα ψαξω επισης καποιο θρεντ που θα εχει πιο πολλες γνωμες και αποψεις γιαυτο το μηχανακι
η καποιες συναντησεις αν γινονται μεσω του φορουμ
αν ηταν ευκολο να με καθοδηγησεις
γιατι βλεπω οτι δεν υπαρχει καποιο συγκεκριμενο για αυτο το μοντελο,καθοτι παντου μιλανε για ολα τα μοντελα μαζι
ειδωμεν

Re: νεος στο φορουμ- THRUXTON or BONNEVILLE??  

  Από: Billie στις 30/05/2012 1:29 πμ.

Βασικά δε μπορώ να έχω άποψη μεταξύ των δύο, γιατί δεν έχω ασχοληθεί. Αυτή που σίγουρα μπορεί να σε βοηθήσει είναι η Bonnie γιατί έχουν περάσει και τα δύο από τα χέρια της. Αλλά θα πρέπει να περιμένεις αν το δει να απαντήσει, νομίζω δεν έχει εύκολη πρόσβαση στον υπολογιστή αυτές τις μέρες. Αν θες στείλε της ένα PM για πιο σίγουρα.
Γενικά, άτομα με Thruxton δεν έχω πολυδεί στο forum. Όπως έγραψε και ο Dimchrist δεν έχει πουλήσει τόσο πολύ. Με Bonneville υπάρχουν περισσότερα, αλλά όχι τόσο ενεργά μέλη. Όσο για συναντήσεις, δεν είναι στάνταρ. Συνήθως κανονίζουμε παρέες για καφέ, βόλτα ή οτιδήποτε.

Αυτό που σκέφτομαι πάντως είναι ότι αν και αερόψυκτα, λόγω της σιλουέτας τους ίσως να μην ανεβάζουν τόσο πολλή θερμοκρασία γιατί έχουν μεγάλη επιφάνεια απαγωγής και αρκετά κενά. Αλλά αυτό είναι απλά υπόθεση δικιά μου και ίσως θα ήταν καλύτερα να μιλήσεις με κάποιον που να το έχει οδηγήσει στην πόλη.
"Facts do not cease to exist because they are ignored" Aldous Huxley

Re: νεος στο φορουμ- THRUXTON or BONNEVILLE??  

  Από: figalos στις 30/05/2012 2:24 πμ.

εισαι αψογος
χιλια ευχαριστω!!!!!!!
καλα χιλιομετρα και καλες βολτες

Re: νεος στο φορουμ- THRUXTON or BONNEVILLE??  

  Από: johnygalan στις 30/05/2012 3:51 μμ.

Είναι άψογη!
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: νεος στο φορουμ- THRUXTON or BONNEVILLE??  

  Από: begenius στις 30/05/2012 8:58 μμ.

figalos γεια!

-το Thruxton ειναι μια απο τις 10 καλυτερες μοτοσυκλεττες
-εαν σου αρεσει ,σημαινει οτι κατι σε εκφραζει πανω της (κλασικες γραμμες-ενδοξη ιστορια-ευρωπαικη ποιοτητα)
-με τα καρμπυρατερ τι προβλημα εχεις?-και να σου παθει κατι μπορεις να το ΠΙΑΣΕΙΣ στα ΧΕΡΙΑ σου και να το ρυθμισεις με καποια βασικα εργαλεια
-2 πραγματα ΔΕΝ πρεπει να εχει μια γνησια μοτοσυκλετα:ΠΛΑΣΤΙΚΑ και TΣΙΠΑΚΙΑ,και ευτυχως στο thruxton με λιγες κινησεις το πετυχαινεις αυτο
-βασικη πλατφορμα για Modes και πειραγματα-ο καμβας πανω στον οποιο θα ''ζωγραφισεις" τη προσωπικη σου μοτοσυκλεττα

-ΤHRUXTON γιατι ειναι καλυτερο απο το BONNEVILLE!!!!!

Eαν θελεις μπορουμε να επικοινωνησουμε τηλ και να τα πουμε και απο κοντα εαν το κανονισουμε

ρωτα οτι θες οποτε μπαινω θα σου απαντω

Οσον αφορα την θερμοκρασια μην ανυσηχεις
το μοτερ ειναι αεροελαιοψυκτο-και οχι αεροψυκτο οπως ηταν τα παλια bonneville
υπαρχουν 2 αντλιες λαδιου πλεον και καλυτερη ψυξη στο λαδι του κινητηρα,με ψυγειο απο ΚΤΜ παρακαλω!Επισης μπορεις να πετυχεις και μονος σου βελτιωσεις αν και δεν τις θεωρω απαραιτητες ΕΑΝ Η ΜΗΧΑΝΗ ΚΙΝΕΙΤΑΙ-εισαι οκ ακομη και σε συνθηκες μποτιλιαρισματος νταλα καλοκαιρι στην αθηνα-
Εγω το εχω τωρα 4 και μισο χρονια (ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΧΡΗΣΗ ΠΟΛΗΣ ΚΕΝΤΡΟ ΑΘΗΝΑΣ-ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΙΧ.)
-Βαζω πολυ καλο λαδι ΑΜΣΟΙΛ για 2κιλυνδρα μικτου σασμαν το οποιο ειναι ανωτερο σε σχεση με το Μομπιλ ουαν που προτεινει η μανα Τriumph

γεια σου προς το παρον
Τhruxton ROCKS!!!
(D)rive (S)low-(D)ie (O)ld
Viva la Revolution!
1.1983.B.S.A M20 (1937)
2.1989.Piaggio Vespa PX200
3.2004.Kawasvaki Z750
4.2007.Triumph Bonneville Thruxton CV

Re: νεος στο φορουμ- THRUXTON or BONNEVILLE??  

  Από: bonnie στις 31/05/2012 12:59 πμ.

αργησα, αλλα το ειδα το ποστ!

ο begenius με βρισκει συμφωνη γενικα, εχει εμπειρια πανω στο θεμα...

αν θες την γνωμη μου...
εχουν περασει κ τα 2 απο τα χερια μου...
60,000χλμ με το μπονεβιλ, κ 20,000 με το θραξτονακι μου..
ψεκαστα τα ειχα κ τα 2, αν κ ηθελα καρμπ.
αν ψαξεις εδω μεσα, θα βρεις πολλα που κατα καιρους εχω γραψει για τα 2 αυτα μηχανακια...
θα επαναλαβω καποια, πανω κατω...

καταρχην, κ τα 2 εχουν τον ιδιο κινητηρα... με διαφορες μονο στους εκκεντροφους τους. εξου κ η (μικρη εστω) διαφορα ιπποδυναμης μεταξυ τους...

ελαιοαεροψυκτα ====> δεν ανεβαζουν θερμοκρασια στην καθημερινη μετακινηση, τουλ οχι παραπανω απ οτι θα ανεβαζε ενα φυσιολογικο μηχανακι...

μπονεβιλ: ανετιλα οσο δεν παει, ξεκουραστο, πανεμορφο, σηκωνει τρελες μοντες αμα εχεις ορεξη κ λιγα λεφτακια, λιγο πιο κλασικ, το συναντας συχνοτερα στον δρομο.

θραξτον: το πιο ομορφο συγχρονο καφε ρεισερ (οχι οτι υπαρχουν κ πολλα ακομα δηλαδη... ), εξαιρετικα στυλατο, μηχανακι που το βλεπεις κ το θαυμαζεις ολο κ περισσοτερο, διαφορετικη θεση οδηγησης απο το μπον (πισω μαρσπιε, χαμηλο τιμονι σαν κλιπον), δουλευει σε πιο ψηλες στροφες απο το μπον, σηκωνει μοντες απειρες, οτι χρειαστεις εδω ειμαι τουλαχιστον σε αυτο το θεμα, το εχω εξαντλησει μεχρι εκει που δεν παει!

γενικα, ειναι απροβληματιστα... κλασικος δικυλινδρος κινητηρας, δεν βγαζει προβληματα... το πιο "σοβαρο" που εχω παθει ποτε μετα απο ολα αυτα τα χλμ, ηταν αλλαγη μπαταριας, κ αλλαγη φλαντζας στα καπακια. βλακειες δηλαδη, μακαρι να ηταν αυτα μονο τα προβληματα που βγαζουν ολα τα μηχανακια!


η συντηρηση του δεν ειναι ακριβη, τιμες σχεδον τζαπαν, μιας κ τα περιφερειακα τους δεν ειναι εγγλεζικα...


για τεστ ραιντ θα βρεις μονο μπονεβιλ, θα παρεις μια ιδεα του κινητηρα η οποια θα ισχυει Περιπου κ στο θραξτον...
υποψην, οτι θα φοραει τις μαμα εξατμισεις το τεστ ραιντ, μην ξενερωσεις! χαχαχαχα
παρτο με το καλο, κ κατευθειαν βαλε ανοιχτα τελικα... θα με θυμηθεις!

τι αλλο?
χμμμ... με το μπονεβιλ, θα κανεις πιο ευκολα κ πιο ανετα ταξιδακια..
με το θραξτον, κουραζομαι ευκολοτερα... αλλα μ αρεσει περισσοτερο, οποτε ειναι "βαρατε με κ ας κλαιω"

οτι χρειαστεις ρωτα με

με το καλο να το παρεις συντομα, οποιο κ αν αποφασισεις!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: νεος στο φορουμ- THRUXTON or BONNEVILLE??  

  Από: bonnie στις 31/05/2012 1:04 πμ.

α, οσον αφορα τα μεταχειρισμενα...
δυσκολα βρισκεις μπονεβιλ, σχεδον ποτε θραξτον...
μονο ο begenius ηθελε να το πουλησει, ελπιζω να του περασε η κριση (κ η μεση ) κ να το κρατησει!
γενικα, ειναι μηχανακια που δεν τα πουλας ευκολα...
κ αν το αποφασισεις καποια στιγμη να το δωσεις, θα φυγει αμεσως....

δεν ξερω κανενα μτχ θραξτον να πουλιεται, ουτε εχω δει ποτε...
μπονεβιλ πρεπει να υπαρχουν 2-3 αυτην την στιγμη... το ενα ειναι τελειως αλλαγμενο, με μπροστινα απο speed κλπ, αλλα εχει αλλαξει εντελως... αν σε ενδιαφερει, μου λες... κοιτα στο car.gr κ αν θες βοηθεια, ρωτα...

αυτα...


στριβω, αρα υπαρχω...

Re: νεος στο φορουμ- THRUXTON or BONNEVILLE??  

  Από: bonnie στις 31/05/2012 1:25 πμ.

για να παρεις μια ιδεα...





με το μπονεβιλ καπου στην βορεια ιταλια, φορτωμενο με τις βαλιτσες του, κ ψιλοκυριλε τοτε... 3,000 χλμ ιταλια ελβετια αυστρια το 2010, ξεκουραστα...




θραξτονακι, καπου στην Λευκαδα, δυσκολο το φορτωμα, ειχα τσαντα πλατης κ ζοριστηκα... το τανκ μπαγκ βολευει πολυ... αλλα βαλιτσες δεν παιρνει.. ευτυχως δεν κανω τοσα πολλα ταξιδια πια!!
στριβω, αρα υπαρχω...