Βαλίτσες για το Tiger 1050

Βαλίτσες για το Tiger 1050  

  Από: mixalakis στις 26/09/2007 12:46 μμ.

Ρε παιδιά δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα κάνω με το θέμα των πλαϊνών βαλιτσών. Έχω διαβάσει στα διάφορα forum ότι δεν είναι ασφαλείς και ότι δεν χωράνε πολλά πράγματα.

Επειδή την επόμενη εβδομάδα επιτέλους παραλαμβάνω τον τίγρη με την original top case, με συμφέρει να πάρω πακέτο και τις πλαϊνές.

Έχει κανείς για να μου πει αν αξίζει;

 

  Από: Aragorn στις 26/09/2007 1:32 μμ.

βαλτες αφοβα φιλε,εγω εχω μονο τις πλαινες και ειναι τζαμι.ενταξει δεν κανουν για μετακομιση αλλα ειναι πολυ σταθερες,πολυ ομορφες.και φαινονται πολυ ομορφα

 

  Από: mixalakis στις 26/09/2007 1:41 μμ.

Σ'ευχαριστώ φίλε aragorn, λέω να τις πάρω αν και είναι πανάκριβες.
Ξέρεις χωρητικότητα σε λίτρα;

 

  Από: ΘΩΜΑΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ στις 26/09/2007 2:51 μμ.

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΕΞΑΤΜΙΣΗ
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΙΣ ΠΛΑΙΝΕΣ ΓΙΑΤΙ Η ΔΕΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΘΕΣΗΣ ΤΗΣ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗΣ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ. .
ΑΡΑ ΧΑΝΩ ΧΩΡΟ. .
ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟ AFTER MARKET ΤΕΛΙΚΟ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΧΑΜΗΛΑ
ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΑΜΑΡΙΑ ΜΟΥ
ΕΠΙΣΗΣ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ TOPCASE ΤΗΣ HEPCO ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΕΡΕΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΧΕΙΡΟΛΑΒΩΝ. .

 

  Από: mixalakis στις 26/09/2007 5:12 μμ.

Είχα και εγώ σαμάρια στο Fazer αλλά βαρέθηκα το βάλε βγάλε, επίσης δεν προσφέρουν την παραμικρή προστασία στα πράγματά σου και τέλος δεν σκοπεύω να βάλω χαμηλή εξάτμιση ακόμα.
Για αυτό λέω να δοκιμάσω τις βαλίτσες.

 

  Από: Aragorn στις 27/09/2007 7:21 πμ.

καλημερα,καμμια σχεση οι βαλιτσες με τα σαμαρια

 

  Από: mixalakis στις 14/11/2007 11:59 πμ.

Εξόπλισα τελικά τον τίγρη με το τριβάλιτσο της Triumph.

Πραγματικά δείχνει πολύ όμορφο με τις εργοστασιακές βαλίτσες, σε σχέση με κάτι άλλες που το έχω δει.
Μπαίνουν και βγαίνουν εύκολα και είναι πολύ σταθερές.

Για να γκρινιάξω όμως λίγο έχω να παρατηρήσω τα εξής.
1ον είναι εξωφρενικά ακριβές!
2ον οι πλαϊνές έχουν μικρή χωριτηκότητα, ειδικά η δεξιά
3ον οι πλαϊνές είναι πολύ βαριές άδειες
4ον το top case δεν χωράει 2 κράνη
5ον οι βάσεις των πλαϊνων αντικαθιστούν τις λαβές του συνεπιβάτη, αλλά
η λαβή τους "κόβει" πολύ και δεν μπορείς να κρατηθείς πολλή ώρα

Πάντως από πλευράς εμφάνισης είναι η πιο όμορφη επιλογή και η μόνη που ταιριάζει με το στυλ της μοτοσυκλέτας χωρίς να δείχνουν ξένο σώμα οι βαλίτσες.

 

  Από: Costas στις 14/11/2007 7:16 μμ.

Πάντως τα παράπονα που κάνεις είναι για πράγματα τα οποία θα μπορούσες να τα ξέρεις και πριν αγοράσεις τις βαλίτσες.Θα περίμενα κάτι άλλο πχ μετά τα 120 κουνάει η μηχανή και τέτοια.Ε για τις χωρητικότητες τί να πω,ξέρεις από πριν τί παίρνεις.
Με γειά πάντως

 

  Από: Aragorn στις 14/11/2007 7:18 μμ.

καλοριζικες φιλε,οντως ειναι πολυ ακριβες,και σχετικα λιγη χωρητικοτητα μονο ομως η δεξια,το οτι ειναι βαριες δεν ειναι για μενα ελλατωμα αλλα πλεονεκτημα (στιβαροτητα κατασκευης)αλλα δεν συγκρινονται σε ομορφια και απλοτητα και κυριως ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟΤΗΤΑ οταν δεν τις φορας.δεν φαινονται σαν κατι αλλες κατι σιδερα σαν καγκελα και ειναι και πολυ σταθερες ακομη και σε ταχυτητες οπως 180χλμ

 

  Από: mixalakis στις 15/11/2007 1:17 πμ.

Costas"Πάντως τα παράπονα που κάνεις είναι για πράγματα τα οποία θα μπορούσες να τα ξέρεις και πριν αγοράσεις τις βαλίτσες.Θα περίμενα κάτι άλλο πχ μετά τα 120 κουνάει η μηχανή και τέτοια.Ε για τις χωρητικότητες τί να πω,ξέρεις από πριν τί παίρνεις.
Με γειά πάντως "


Τα ήξερα όλα όσα έγραψα εκτός από το 5ο!
Δεν τα έγραψα επειδή μετάνιωσα που τις πήρα. Άλλωστε όπως είπα είναι η μόνη λύση ενφανησιακά αποδεκτή. Τα έγραψα ως παρατηρήσεις γενικότερες ώστε πιθανόν να μεταφερθούν κάποια στιγμή σε κάποιους υπεύθυνους των προϊόντων, αλλά και για όποιον θέλει να τις βάλει και θέλει γνώμες.

Δεν έχω ταξιδέψει ακόμα με φορτωμένες τις βαλίτσες, αλλά μόνο με το το top case που πήγα μέχρι 150 δεν παρατήρησα κάτι.