Tiger 1050 και χαμηλη σελα

Tiger 1050 και χαμηλη σελα  

  Από: nfot στις 22/09/2007 10:23 πμ.

Σκεφτομαι σοβαρα να αγορασω ενα Tiger 1050. Το προβλημα μου ειναι το υψος της σελας, αφου δεν ειμαι και το πρωτο μποϊ .

Ειδα οτι υπαρχει χαμηλη σελα, αλλα δεν ξερω ποσο χαμηλωνει σε σχεση με την κανονικη. Εχει κανεις κατι υπ'οψην του;
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

 

  Από: Aragorn στις 23/09/2007 9:31 μμ.

δεν γνωριζω ακριβως,αλλα υπαρχει αλλη σελα,παρτο εσυ με το καλο και τα αλλα ολα ειναι ευκολα

 

  Από: Tpap στις 15/10/2007 12:43 μμ.

Οταν ρυθμιζα προφορτιση οσο ηθελα δεν παταγα κατω οπως ηθελα, ακομη και στην χαμηλη σκαλα της σελας. (ειμαι 1,75, αλλα και ο αδελφος μου που ειναι 1,82 δυσκολευοταν αρκετα..).
Μην ξεχνατε οτι ειναι αρκετα φαρδια η σελα και σου τρωει υψος.
Τι εκανα: εβγαλα τελειως την βαση στηριξης/ρυθμισης της σελας και εφτιαξα σε μια φρεζα 4 ελασματα συγκρατησης ετσι ωστε να συρταρωνει προς τα εμπρος, με αποτελεσμα αν δεν ξεκλειδωσεις πρωτα την πισω να μην μπορεις να αφαιρεσεις του οδηγου..
τωρα που θα τα κολλησω θα ποσταρω και φοτο να τα δειτε.
Το αποτελεσμα? κερδισα αλλα περιπου 3-4 εκ και παταω πλεον πολυ καλα και για επιτοπιους ελιγμους ακομη..οσες μπορει να κανει καποιος με τοσο σιδερο..

 

  Από: mixalakis στις 03/11/2007 6:24 μμ.

Εγώ είμαι 1.76 και δεν θα έλεγα ότι πατάω και πολύ καλά.
Σε επιτόπιους ελιγμούς έχω μια δυσκολιά.

Πάντως η triumph δίνει από όσο ξέρω έξτρα σέλα χαμηλότερη, αλλά μάλλον θα είναι ακριβή.

 

  Από: stoupi στις 10/01/2008 7:55 πμ.

Που είναι η φωτο ρε Κανέλλο να δούμε τι μαστόρεψες;
[size=150:quxslwvd]3 > 4