Διλλημα σχετικα με 1050 tiger

Διλλημα σχετικα με 1050 tiger  

  Από: vendetta στις 28/04/2011 12:50 μμ.

καλημερα σας παιδια.
λοιπον ας πω πως εχουν τα πραγματα,εχω ενα gs adventure 09 τουμπανο απο εξτρα.
ειμαι λοιπον στην σκεψη να το ανταλλαξω με τιγρακο,στο χρωμα εχω ενα κολλημα.
λευκο η το special edition???καθως κανενα δεν εχω δει απο κοντα.
το tiger αν το παρω θα το παρω φισκα απο εξτρα εκτος απο την πισω μπαγκαζιερα και φυσικα με σελα ψηλη gel.
ειμαι ομως ακομα στην φαση της σκεψης.
θα με βολεψει ο τιγρακος?
η θεση συνεπιβατη ειναι ανετη?
απο δυναμη δεν το συζητω,καμια σχεση με το adv,ειχα οδηγησει ενα μαυρο καποτε και πραγματικα ηταν αλλου.
ειναι ενα στημενο μηχανακι,ομως,αξιζει η αλλαγη απο gsa σε tiger?
ειναι μια κινηση που φοβαμαι.

Re: Διλλημα σχετικα με 1050 tiger  

  Από: vendetta στις 28/04/2011 1:06 μμ.

με ψηλη ζελατινα θα τρωω πολυ αερα?
επισης απο θεμα αξιοπιστιας τι λεει.
ελπιζω επισης να μην ετοιμαζουν αντικαταστατη

Re: Διλλημα σχετικα με 1050 tiger  

  Από: Cpt. Haddock στις 28/04/2011 1:36 μμ.

1. Τί χρηση κανεις στο μηχανακι;
2. Εαν παρεις το special edition, θα "παγιδευθεις" στις μαμισιες πλαϊνες βαλιτσες που χωράνε ενα @ (η μια) και μισό (η άλλη)
3. Ενας αντικαταστάτης έχει βγει, το 800αρι. Απ' οσο ξέρουμε, ετοιμαζεται tiger 1200 σε ονοφ λογική. Το αν αυτο θα σημάνει το τέλος του 1050 δεν το ξέρουμε αυτη τη στιγμή.

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Διλλημα σχετικα με 1050 tiger  

  Από: Native στις 28/04/2011 1:43 μμ.

Φιλε, μιας και εισαι αρκετο καιρο στο φορουμ, θαρρω πως θα έπρεπε να ειχες παρει μια ολοκληρωμενη γευση σχετικα με τον τιγρη απ'ολες του τις πλευρές. Εκτος λοιπον απο διάφορες π@π@ριες , κατα καιρούς εχουν γραφτει και σωστα πράγματα...

Ψάξε, δοκίμασε(ξανά), αποφάσισε...

* νομιζω οτι το special edition βγαίνει και σε πορτοκαλί πλέον

+1 Στον καπταιν...οι βαλίτσες ειναι για κλάμματα....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Διλλημα σχετικα με 1050 tiger  

  Από: tharis στις 28/04/2011 3:21 μμ.

Το GS γιατι θελεις να το αλλαξεις ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Διλλημα σχετικα με 1050 tiger  

  Από: Cpt. Haddock στις 28/04/2011 4:17 μμ.

haris"Το GS γιατι θελεις να το αλλαξεις ?"


Ποιος δε θα 'θελε;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Διλλημα σχετικα με 1050 tiger  

  Από: patapios στις 28/04/2011 6:43 μμ.

Στην θεση σου ημουν πριν 2 χρονια... ανθρακι ή ασπρο?

Τελικα (μετα απο ψησιμο της γυναικας) πηρα ανθρακι κ τελικα δεν το μετανοιωσα ειδικα μετα την δημιουργια της ομαδας ΔΙΑΣ γεμισε ο τοπος ασπρα μηχανακια.

Μια χαρα ειναι κ τα 2 χρωματα με πιο "ιδιαιτερο" το ανθρακι... εμενα οι βαλιτσες μια χαρα μου "εκατσαν" αλλα το ετερον ημιση περνει πιο λιγα πραγματα απο εμενα


Βεβαια δεν θα ξεκινησω να κανω 20 μερες διακοπες με μηχανη ....μεχρι 5 -7 -10 μερες (αναλογως εποχης) με τριπλετα κ tank-bag ειμαι μια χαρα .

Re: Διλλημα σχετικα με 1050 tiger  

  Από: mixalakis στις 28/04/2011 7:41 μμ.

Καπετάνιο και Native μου φαίνεται θα τσακωθούμε!!

Τα έχουμε συζητήσει τόσες φορές για τις μαμίσιες βαλίτσες. Είναι ακριβές και χωράνε λίγα πράγματα, όμως είναι οι μόνες με τις οποίες το μηχανάκι βλέπεται! Επίσης είναι πολύ καλά μελετημένες για την αεροδυναμική αντίσταση και την εφαρμογή που προσφέρουν, ενώ έχουν πολύ διακριτικές μόνιμες βάσεις. Τέλος είναι πολύ ποιοτικές.

Σε αυτά που ρωτάει ο vendeta, τα περισσότερα έχουν απαντηθεί στο φόρουμ, όμως κάνω μια μικρή ανακεφαλαίωση.

Για ταξίδια με πολλά χλμ, δεν κάνει για τον συνεπιβάτη, γιατί κάθεται ψηλά και τρώει όλον τον αέρα, ένω η ψηλότερη ζελατίνα δεν τον βοηθάει καθόλου.
Για τον οδηγό μια ψηλή ζελατίνα είναι μια χαρά.

Για την αξιοπιστία θα δεις εδώ μέσα ότι το μόνο πρόβλημα του τίγρη είναι το γνωστό θέμα των πιστονιών, που μέχρι τώρε λύνεται σε όλους χωρίς κόστος.

Όσον αφορά το βασικό ζήτημα της αλλαγής από το gs, το θέμα είναι αν πας χώμα. Αν δεν πας τότε θα σε βολέψει ο τίγρης, διαφορετικά δεν σου κάνει. Αν θες μεγάλα δικάβαλα ταξίδια, τότε μείνε με το gs.
Αν θες ένα όρθιο μηχανάκι με δύναμη, ροπή, σχετικά μαζεμένες διαστάσεις, τότε πας φουλ για τίγρη...

Re: Διλλημα σχετικα με 1050 tiger  

  Από: Cpt. Haddock στις 29/04/2011 9:02 πμ.

mixalakis"Καπετάνιο και Native μου φαίνεται θα τσακωθούμε!!

Τα έχουμε συζητήσει τόσες φορές για τις μαμίσιες βαλίτσες. Είναι ακριβές και χωράνε λίγα πράγματα, όμως είναι οι μόνες με τις οποίες το μηχανάκι βλέπεται! Επίσης είναι πολύ καλά μελετημένες για την αεροδυναμική αντίσταση και την εφαρμογή που προσφέρουν, ενώ έχουν πολύ διακριτικές μόνιμες βάσεις. Τέλος είναι πολύ ποιοτικές.[....]"


Δε θα τσακωθούμε επειδή την πατησες εσυ και πηρες τις μαμίσιες

Πλαϊνές βαλιτσες που χωράνε λιγα πράγματα ειναι αχρηστες, εαν καποιος εχει σκοπο να κανει σοβαρο ταξιδι. Το αν βλέπεται ή οχι, δε με απασχολεί, οταν παω ταξιδι με ενδαφέρει η χρηστικότητα και οχι η ομορφια. Αλλωστε το μηχανακι ειναι ομορφο χωρις τιποτα, ετσι δλδ όπως το εχω ολο τον καιρο.

Ποιοτικότατες ειναι και οι Hepco Becker που έχω που αφ' ενος κοστισαν τα μισα λεφτα, αφ' ετερου εχουν τις πιο διακριτικές βασεις: Αυτες που αφαιρουνται σε 5 λεπτα με ενα αλλεν. Αεροδυναμικές μπορει να μην ειναι, αλλα οταν ταξιδεύω (ειδικα δικαβαλος) με τα συμπράγκαλα, δε με ενδιαφερει η τελικη.

Θα συμφωνήσω για την ομορφια, την αεροδυναμική και την εφαρμογή, αλλα δε μου λέει κατι. Αυτο έλειπε να μην προσέφεραν και αυτό. Πραγματικά ΩΡΑΙΕΣ μαμίσιες βαλιτσες ειχε ο παλιός τιγρης (το 955). Με ικανη χωρητικότητα, με τέλεια εφαρμογή χωρις βασεις/καγκελα και ταιριαστο σχημα που γινοταν ενα με τη μηχανη.

Αει απο κει που θα τσακωθεις μαζι μου
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Διλλημα σχετικα με 1050 tiger  

  Από: acratosa στις 29/04/2011 3:11 μμ.

Αγαπητέ φιλε,
να συμβαλω κι εγω στο διάλογο, με δεδομενο οτι εχω το Special Edition (ανθρακι) περίπου 1 χρονο και ειμαι αρκετα νέος οδηγός (ειχα σκουτερ κ πηγα στον Τιγρη απευθειας), ενώ έχω κ εμπειρια από τη συμβίωση ζευγαριου με GS.

Βασική παραμετρος στην εξίσωση Παιζει η χρήση που θα κανεις. Άρα σταχυολογω καποια σημαντικά στοιχεια για μενα, χωρίς σειρά προτεραιότητας:

- Ανθρακί χρώμα ασυζητητί. (Δεν ξερω αν θα βγει πορτοκαλί).Τα λευκά της ΔΙΑΣ (ps. respect) ειναι αναρίθμητα πλεον και σίγουρα είναι κάτι που δεν βρίσκεις εύκολα.
-Δεν έχω ψηλή ζελατίνα. Αρα, με το δικό μου ύψος (1.85) και της συντρόφου (ανω του 1.75), τα πραγματα ειναι πολύ ζόρικα. Μονοκάβαλο το ευχαριστιέμαι και το πιέζω οσο μπορώ χωρίς ανησυχια για τον πίσω.
-Αναμφισβήτητα κορυφαία κατασκευή, στυλ, αεροδυναμική, ασφάλεια οι πλευρικές βαλίτσες. Ομως, αν ειχα την εμπειρια, ΔΕν θα τις επαιρνα λογω πολυ μικρου χώρου, ασχημης διαρρύθμισης εσωτερικα και επίσης διότι σε δεσμεύει η σχάρα (αν και πλέον διορθώνεται αυτό) να παρεις την μαμίσια topcase (εξίσου απαραδεκτη για μενα, λόγω κακής διαρρύθμισης (δεν χωρά full face Που να "πατά" κάτω) και τιμής). Αλλωστε όπως προαναφερθηκε, στο ταξίδι με φόρτωμα δεν κοιτάς απαραίτητα να χτυπάς κόφτες.
-ταξιδι δικάβαλο κ φορτίο με την GS είναι σαν να πηγαινεις Πειραιά - Μύκονο με SUPERFAST FERRIES. Αντίστοιχα, το ταξίδι με τον Τιγρη είναι σαν 20μετρο καταμαράν στην ίδια διαδρομή. (καλό,ε;;!!τώρα μου ήρθε!!χιχιχι)

Πχ Μια εναλλακτική είναι μαυρο Τιγρη, απλή έκδοση με ABS, Και βαλε επιπλέον βαλίτσες aftermarket. Θα σου μείνουν και λεφτά για εξτρα (διπλό σταντ (100%!!), καγκελα κλπ).

Καθαρά προσωπικές απόψεις κ σίγουρα όχι από έναν καβαλάρη που έχει φάει τους δρόμους με το κουταλι.
φιλικά
Α

Re: Διλλημα σχετικα με 1050 tiger  

  Από: Sprinter στις 29/04/2011 3:47 μμ.

μα τι θα γίνει??????????????????????????



































































κανείς δε τσακώνεται πια εδώ μέσα??????????????????????????????????????????????????????????
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Διλλημα σχετικα με 1050 tiger  

  Από: mixalakis στις 29/04/2011 6:09 μμ.

Εγώ Νίκο το προσπάθησα, αλλά ο καπετάνιος δεν τσίμπησε...

Re: Διλλημα σχετικα με 1050 tiger  

  Από: acratosa στις 29/04/2011 6:17 μμ.

xaxaxa...