Αγορα street triple 675

Αγορα street triple 675  

  Από: xiskos στις 31/05/2008 5:56 μμ.

Καλησπερα σε ολους.Γραφω γιατι ειμαι σε απογνωση και ζηταω βοηθεια απο γνωστες του ειδους...Απο μικρος ειμαι λατρης της μαρκας,ωστοσο εως τωρα λογω οικονομικων,καταναλωνωμουν να οδηγω παπακια σκουτερ και μηχανες εως 200-250 κυβικα.Τωρα που μπορω να αποκτησω αυτο που γουσταρω εχω να πω τα εξεις...Εχω διαβασει σχεδον ολες τις σχετικες δημοσιευσεις σε αυτο το φορουμ για το μηχανακι και πουθενα δεν ξεκαθαριστηκε πιστευω η αξια μεταπωλησης, Πουλιουνται ή τα παντρευεσαι?.Επισης για μενα που κατοικω στο Ηρακλειο Κρητης θα ειναι προβλημα η προμηθεια ανταλλακτικων εαν χρειαστει?Ξερει κανεις εαν εδω εχουμε καλο εξουσιοδοτημενο συνεργειο? Το μικρο κοψιμο του τιμονιου ειναι τοσο προβλημα οσο λενε? (κινηση κατα κορον εντος των τειχων).Σας παρακαλω βοηθηστε με διοτι μολις ξεφορτωθηκα ομολογουμενος καλα μια αλλη αγορα που ειχα κανει λογω βιασυνης και καυλας (αυτοκινητο ηταν)και δεν θελω να περασω ξανα τα ιδια.Σας ευχαριστω εκ των προταιρων και οποιος κατεβει προς τα δω για καμια εκδρομη ας ειδοποιησει να παμε παρεα η να του δωσω πληροφοριες αμα θελει...

Re: Αγορα street triple 675  

  Από: Leoni στις 01/06/2008 9:13 μμ.

kαληπέρα.
κοίτα το θέμα της μεταπώλησης είναι κάτι το σχετικό.
αν το μοντέλο δεν έχει πωληθεί πολύ, τότε είναι λίγο δύσκολο να το σπρώξεις γιατί πρέπει να υπάρχει κάποιος που να θέλει το υγκκριμένο μηχανάκι.
αν από την άλλη το μοντέλο έχει πουλήσει πολύ, ίσως δυσκολευτείς να το σπρώξεις καθώς θα υπάρχουν πολλά μεταχειρισμένα στην αγορά και θα πέσει αρκετά η τιμή που θα πρέπει να το δώσεις.

ούτως η άλλως , κάθε μηχανάκι έχει τον αγοραστή του.

τώρα για το συγκεκριμένο μοντέλο δε νομίζω να είναι δύσκολο να το σπρώξεις.θεωρείται πάρα πολύ καλό στην κατηγορία του, και μάλλον θα αργήσεις να το βαρεθείς.


με ανταλλακτικά, δε νομίζω πάλι να υπάρξει πρόβλημα, κανονίζεται αυτό. εγώ μπορούσα να βρώ ανταλλακτικό στην κύπρο, οπού δεν υπήρχε αντιπροσωπία κάν, και μόνο το δικό μου και ένα ακόμα υπήρχαν σε όλη τη χώρα
ένας φίλος πάντως έχει τρίπλ στη σητεία και δε θυμάμαι να αντιμετώπισε ως τώρα πρόβλημα.

ε τώρα όσον αφορά το τιμόνι, στο ηράκλειο δεν θα είναι ιδιαίτερο πρόβλημα. σίγουρα όμως δεν έχεις την ευελιξία ενός παπιού.

για βόλτα....θα σε έχω στα υπ' όψην μου
3>4

Re: Αγορα street triple 675  

  Από: coot στις 02/06/2008 2:03 μμ.

ακόμα δε το πήρες σκέφτεσαι πότε θα το δώσεις;;; αμα το πάρεις αυτό δε νομίζω να θες να το δώσεις!! αλλά όπως και να έχει συμφωνώ απόλυτα με τον leoni.
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Αγορα street triple 675  

  Από: Sprinter στις 02/06/2008 2:34 μμ.

H προβλεπόμενη την στιγμή της αγοράς αξια μεταπώλησης είναι ΚΑΚΟΣ σύμβουλος για την αγορά μιας μηχανής, ΕΚΤΟΣ αν ο σκοπός είναι (και είναι γνωστός την στιγμη της αγοράς) να πωληθεί μέσα σε έξι μήνες. Η τιμή μεταπώλησης επίσης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ άμεσα συναρτήσιμη με την ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΕΤΑΠΩΛΗΣΗΣ (άλλος παράγοντας που προβληματίζει πολλούς), ουτε με την ΔΗΜΟΦΙΛΙΑ της μηχανής. Επίσης είναι παράγοντας εξαιρετικά μεταβλητός που επηρεάζεται σημαντικά απο την διαθεσιμότητα νεώτερων μοντέλων της ίδιας η ανταγωνιστικών μηχανών την στιγμή της πώλησης.

Κοινώς, δεν βγάζεις φίλε άκρη με αυτό το κριτήριο. Αν θέλεις πάντως να το λάβεις υπ ' όψιν σου, η μηχανή έχει πολλά θετικά σε αυτό το σημείο σχετικά με άλλα μοντέλα της Τ λόγω προσιτού σχετικά κόστους και εξαιρετικών κριτικών. Από την άλλη (η άλλη όψη του νομίσματος) είναι ότι απευθύνεται σε κοινό με κάπως περιορισμένο βαλάντιο (νεώτεροι) και άρα στην περίπτωση αγοράς μεταχειρισμένης ή σημαντική εξοικονόμηση χρημάτων και οι ευκολίες παιζουν μεγάλο ρόλο. Το ίδιο ισχύει με όλες τις μηχανές της κατηγορίας.

ΚΑΛΥΤΕΡΟ κριτήριο είναι η ΑΞΙΑ ΧΡΗΣHΣ για εσένα που θα επηρεάσει σημαντικά τον αν και πότε θα θέλεις να πουλήσεις το μηχανάκι και αν θα θεωρείς ότι η οποια μείωση της αξίας της μετά την χρήση είναι λεφτά καλώς ξοδευμένα....

Τελος, αν σκέφτεσαι ότι υπάρχει ενδεχόμενο να χρειαστεί να πουλήσεις γρήγορα την μηχανή λόγω πιθανών μελλοντικών οικονομικών λόγων ή προβλημάτων καλύτερα ξανασκέψου αν θέλεις να ξοδέψεις τώρα τόσα λεφτά για μηχανή. Η μηχανή ΔΕΝ είναι επένδυση είναι κυρίως ξόδεμα χρήματος για την ευχαρίστησή μας (κάτι σαν τα μπουζούκια αλλά σαφώς καλύτερο...).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Αγορα street triple 675  

  Από: mixalakis στις 02/06/2008 6:04 μμ.

Καλά τα λέει ο sprinter.

Και εγώ είχα αρχικά τις ίδιες σκέψεις γιατί όλοι μου έλεγαν μην πάρεις triumph, θα το παντρευτείς.
Είναι θέμα συγκυριών.
Είχα παλιότερα ένα KLE 500 και 1 χρόνο αφού το είχα πάρει, επειδή είχε τεράστια έλλειψη η αντιπροσωπεία, μπορούσα να το δώσω σε πολύ καλή τιμή, αν ήθελα.
Όταν μερικά χρόνια αργότερα χρειάστηκε να το πουλήσω, δυσκολεύτηκα πολύ, γιατί ενώ υπήρχε μεγάλη ζήτηση, υπήρχε ταυτόχρονα και πολύ μεγάλη προσφορά από KLE για όλα τα γούστα. Άσε που είχε καταργηθεί και ο νόμος για το τεκμήριο πάνω από 500κ.ε., οπότε μπορούσε να πάρει ότι ήθελε ο καθένας.
Φίλος μου με TDM είχε ανάλογο πρόβλημα και ας είναι το πιο εμπορικό μηχανάκι γιατί αν κοιτάξει τις αγγελίες θα δει 3 σελίδες με TDM. Και v-strom να έχεις τώρα, με την προσφορά της αντιπροσωπείας θα πρέπει να το δώσεις πιο φτηνά από όσο υπολόγιζες.

Για τα triumph αυτό που πιστεύω είναι ότι τα τελευταία μοντέλα είναι πραγματικά πολύ καλά και αξιόπιστα και θα βοηθήσουν να αποκατασταθεί το όνομα της εταιρίας.
Ένα μοντέλο που έχει καλό όνομα στην αγορά θα, φύγει ευκολότερα ακόμα και αν υπάρχουν προκαταλήψεις.

Στο τέλος τέλος δε νομίζω ότι η μεταπώληση πρέπει να είναι κριτήριο αγοράς ενός μοντέλου, τουλάχιστον όχι αποφασιστικό, εκτώς αν μιλάμε για πολύ ειδικές περιπτώσεις.

Re: Αγορα street triple 675  

  Από: Case στις 03/06/2008 9:48 πμ.

Sprinter"Η μηχανή ΔΕΝ είναι επένδυση είναι κυρίως ξόδεμα χρήματος για την ευχαρίστησή μας (κάτι σαν τα μπουζούκια αλλά σαφώς καλύτερο...)."


Spot on Niko....spot on.
Recipe for happiness.
1. Lean it.
2. Twist it.
3. Love it.
4. Repeat.

Re: Αγορα street triple 675  

  Από: ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ στις 03/06/2008 10:21 πμ.

ΣΤΑΜΑΤΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΧΑΙΔΕΥΕΙΣ ΤΟ ΝΙΚΟ ΡΕ ΔΗΜΗΤΡΗ

Re: Αγορα street triple 675  

  Από: Sprinter στις 03/06/2008 10:58 πμ.

Ζηλεύεις κούκλα?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Αγορα street triple 675  

  Από: Case στις 03/06/2008 1:50 μμ.

ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ"ΣΤΑΜΑΤΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΧΑΙΔΕΥΕΙΣ ΤΟ ΝΙΚΟ ΡΕ ΔΗΜΗΤΡΗ "


Όταν τα λέει σωστά (κατά την γνώμη μου πάντα) μόνο τότε τον χαϊδεύω ΄

Όταν διαφωνώ συνήθως δεν λέω τίποτα γιατί δεν αντέχω να τον ακούω μετά...

Άσε που μπορεί να με βάλει και στην υπογραφή του... Και τότε Θεός φυλάξει!!
Recipe for happiness.
1. Lean it.
2. Twist it.
3. Love it.
4. Repeat.