Τι θα' κανες αν αγόραζες καινούρια moto?

Τι θα' κανες αν αγόραζες καινούρια moto?  

  Από: mastersam13 στις 04/03/2011 4:12 μμ.

Λοιπόν εν όψει της Τρίτης που παίρνω το νέο μου τιγράκι, σκεπτόμουν τι ακριβώς θα 'πρεπε να κάνω. Πέραν του στρωσίματος που αποτελεί ένα μεγάλο ζήτημα (αν θέλετε σχολιάστε και αυτό), τι άλλο θα έπρεπε να προσέξει κάποιος σε μια νέα μηχανή κατα τη γνώμη σας?
Οι παλαιότεροι καλούνται να καταθέσουν τις... γνώμες των.
Respect!
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: Τι θα' κανες αν αγόραζες καινούρια moto?  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 04/03/2011 4:25 μμ.

mastersam13"Λοιπόν εν όψει της Τρίτης που παίρνω το νέο μου τιγράκι, σκεπτόμουν τι ακριβώς θα 'πρεπε να κάνω. Πέραν του στρωσίματος που αποτελεί ένα μεγάλο ζήτημα (αν θέλετε σχολιάστε και αυτό), τι άλλο θα έπρεπε να προσέξει κάποιος σε μια νέα μηχανή κατα τη γνώμη σας?
Οι παλαιότεροι καλούνται να καταθέσουν τις... γνώμες των.
Respect! "


To στρωσιμο να μην σε απασχολησει ΚΑΘΟΛΟΥ,απλα διαβασε τις οδηγιες του κατασκευαστη (εχει και αυτοκολλητο στο τεποζιτο δεν παιζει να μην καταλαβεις) και κανε ακριβως οτι λεει,ξερει καλυτερα το εργοστασιο απο ολους μας.
Το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι να τσεκαρεις αν ολα τα υγρα της μηχανης ειναι στην προβλεπομενη σταθμη τους (ποτε δεν ξερεις τι μλκια μπορει να γινει) και μετα να κοιταξεις εξονυχιστικα ΟΛΟΚΛΗΡΗ την μηχανη απο πανω μεχρι κατω για γρατζουνιες/χτυπηματα και να δεις αν οτι εχεις πληρωσει εξτρα ειναι σωστα τοποθετημενο πανω της.

Πιστευω τα βασικα τα καλυψα,αν πρεπει να συμπληρωσει κατι καποιος θα σου γραψουν και οι υπολοιποι,με το καλο οταν την παραλαβεις να την βγαλεις πολλες φωτο να την δουμε και να στην φτυσουμε να μην την ματιαξουμε!
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Τι θα' κανες αν αγόραζες καινούρια moto?  

  Από: Cpt. Haddock στις 04/03/2011 4:37 μμ.

Αγοραζεις καινουρια μηχανή ακριβως για να μην εχεις να προσεξεις ενα σωρο πραγματα που θα σε απασχολούσαν σε μια μεταχειρισμένη...

Αν ειναι να 'χετε αγχος και στα καινουρια...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Τι θα' κανες αν αγόραζες καινούρια moto?  

  Από: mastersam13 στις 04/03/2011 5:01 μμ.

Όλες οι αγορές των 9000€ με αγχώνουν φίλε μου.
Σ' ευχαριστώ!
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: Τι θα' κανες αν αγόραζες καινούρια moto?  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 04/03/2011 5:04 μμ.

Cpt. Haddock"Αγοραζεις καινουρια μηχανή ακριβως για να μην εχεις να προσεξεις ενα σωρο πραγματα που θα σε απασχολούσαν σε μια μεταχειρισμένη...

Αν ειναι να 'χετε αγχος και στα καινουρια... "


Ηλια νομιζω οτι αυτα που του ειπα εγω ειναι τι να κοιταξει για την παραλαβη της μηχανης εφοσον την πληρωνει για καινουργια θα πρεπει να ειναι και ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ σε ολα της. (αν μιλαγε για μεταχειρισμενη θα του ελεγα και αλλα σημεια να κοιταξει και ειναι αρκετα.)
Εχουν υπαρξει περιπτωσεις με γρατζουνιες,κτυπηματακια που δεν φαινονται εκ πρωτης οψεως και μετα δεν το αναγνωριζει ο πωλητης.Σε αυτο επιμενω να την κοιταξει εξονυχιστικα πριν την παραλαβει και επισης στα υγρα για την δικη του ασφαλεια πανω απ'ολα.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Τι θα' κανες αν αγόραζες καινούρια moto?  

  Από: alexandros.s στις 04/03/2011 7:15 μμ.

πρωτα κωλοτουμπες,και μετα απο μερες θα προσπαθουσα να βγαλω το γνωστο "brand new" χαμογελο

Re: Τι θα' κανες αν αγόραζες καινούρια moto?  

  Από: Polymhxanos στις 04/03/2011 8:16 μμ.

Βόλτες.

Μετά βόλτες.

Και μετά και άλλες βόλτες.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Τι θα' κανες αν αγόραζες καινούρια moto?  

  Από: psilo_paidi στις 04/03/2011 8:30 μμ.

Να αλλαξεις άμεσα λάστιχα!!Και γω οταν μου το είπαν ειπα από μέσα μου ""σιγά καινούρια λαστιχάκια είναι και αυτά δε θα μπω και σε καμιά πίστα...""
Με τα μισελέν αυτά δε χαίρεσαι τίγρη! Βάλε κανα μαλακό δίγωμο και θα με θυμηθείς!

Re: Τι θα' κανες αν αγόραζες καινούρια moto?  

  Από: Polymhxanos στις 04/03/2011 8:46 μμ.

Εεεεε το 800 παίρνει ο άνθρωπος...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Τι θα' κανες αν αγόραζες καινούρια moto?  

  Από: Sprinter στις 04/03/2011 9 μμ.

Αν και στο 800 αλλα λεν τα αυτοκόλητα για το στρώσιμο και άλλα το βιβλιαράκι, να ακολουθήσεις το βιβλιαράκι και πολύ του είναι. Και δε χρειάζεται να 'σαι και φανατικός, ρίχτου και μια γερή στιγμιαία, καλό του κάνει. Το σημαντικότερο να μην οδηγείς συνέχεια στις ίδιες στροφές, να μην το ρετάρεις (οδήγημα με υπερβολικά χαμηλές στροφές), να μη το αφήνεις να ζεσταθεί υπερβολικά (απόφυγε πόλη) και συνεχή οδήγηση με πολλές στροφές και να μη του πηδήξεις τελείως τη μάνα πρίν τα 800-1000χλμ. Κατάλληλοι δρόμοι για στρώσιμο: Επαρχιακοί και ορεινοί.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τι θα' κανες αν αγόραζες καινούρια moto?  

  Από: bonnie στις 04/03/2011 9:36 μμ.

Polymhxanos"Βόλτες.

Μετά βόλτες.

Και μετά και άλλες βόλτες."


alexandros.s"πρωτα κωλοτουμπες,και μετα απο μερες θα προσπαθουσα να βγαλω το γνωστο "brand new" χαμογελο "




μονο αυτα....
μην αγχωνεσαι απο τωρα...
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Τι θα' κανες αν αγόραζες καινούρια moto?  

  Από: Thimios στις 05/03/2011 9:51 πμ.

1)Θα το πήγαινα σ'έναν άλλο αντιπρόσωπο να τσεκάρει αν ο πρώτος έκανε σωστή προετοιμασία.
2)Θα του έκανα εξονυχιστικούς ελέγχους για διάφορα σοβαρά προβλήματα ( βρομιές από κεριά, λάδια παραπάνω στην αλυσίδα, καμιά γρατζουνιά κάτω από την σέλα κλπ).
3)Θα προβληματιζόμουν αν έκανα καλή εκλογή.
4)Επίσης θα προβληματιζόμουν μήπως μου χαλάσει...
.
.
.

Χαλάρωσε φίλε μου και απόλαυσε το μηχανάκι σου.

Βάλε και καμιά φώτο να το χαρούμε κι εμείς.

Re: Τι θα' κανες αν αγόραζες καινούρια moto?  

  Από: mastersam13 στις 05/03/2011 3:11 μμ.

Ειλικρινά ευχαριστώ για την καζούρα παίδες
Πραγματικά όμως πίστευα οτι κάτι καλό μπορεί να προκύψει σαν συμβουλή και για μένα και για όσους ξαναδιαβάσουν κάποια στιγμή το θέμα.
Είστε όμως αδιόρθωτοι και μου αρέσει!
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: Τι θα' κανες αν αγόραζες καινούρια moto?  

  Από: denthnpalevw στις 05/03/2011 9:48 μμ.

Φιλε αν θες μπορω να παω εγω για σενα να παραλαβω και να ελεγξω οτι χρειαζεται. Θα στο φερω μετα στην πορτα σου ετοιμο. Μην αγχωνεσαι καθολου. Θα το περασω εξονυχιστικο ελεγχο...
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Τι θα' κανες αν αγόραζες καινούρια moto?  

  Από: johnygalan στις 05/03/2011 11:40 μμ.

Θα του το στρώσεις κιόλας
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"