τι παιζει με το trip computer ? (tiger 1050)

τι παιζει με το trip computer ? (tiger 1050)  

  Από: lucifsg στις 17/02/2011 8:02 μμ.

προσπαθω να φτασω το τιγρη μου σχεδον αδειο στο βενζιναδικο (το γιατι ανευ σημασιας) βλεποντας το υπολοιπο σε km που μου δινει αλλα και τις 2 φορες με το που φτανει στα 15-20 εναπομενοντα km μηδενιζει το trip computer ...
μετα το γεμισμα θελει κανα 2 km για να γεμισουν οι "μπαρες" στο καντραν ενω οταν αλλαξα εξατμιση και προγραμμα του πηρε 3 μερες να μου δειξει υπολοιπο βενζινης και km (ειχε κολησει στο 0).
so... ειναι αξιοπιστο ? το χει παθει κανας αλλος ?

Re: τι παιζει με το trip computer ? (tiger 1050)  

  Από: Cpt. Haddock στις 17/02/2011 9:02 μμ.

Το 'χουμε συζητήσει πολλές φορές, ψαξτο λιγο στο φορουμ

Γενικώς το τριπ δεν εχει προβλήματα (αλλα καμια φορά όταν κολαει, κανεις οτι κανεις σε καθε κομπιούτερ: Κλεινεις και ξανανοιγεις)

Πάντως δεν κανεις καλο να προσπαθεις να φτάσεις άδειος στο βενζιναδικο
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: τι παιζει με το trip computer ? (tiger 1050)  

  Από: johnygalan στις 17/02/2011 11:33 μμ.

lucifsg"προσπαθω να φτασω το τιγρη μου σχεδον αδειο στο βενζιναδικο (το γιατι ανευ σημασιας)"


Eχεις ακούσει τι παθαίνουν οι αντλίες βενζίνης απο άδεια ντεπόζιτα


Cpt. Haddock"Το 'χουμε συζητήσει πολλές φορές, ψαξτο λιγο στο φορουμ
Γενικώς το τριπ δεν εχει προβλήματα (αλλα καμια φορά όταν κολαει, κανεις οτι κανεις σε καθε κομπιούτερ: Κλεινεις και ξανανοιγεις)
Πάντως δεν κανεις καλο να προσπαθεις να φτάσεις άδειος στο βενζιναδικο "

+1050
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: τι παιζει με το trip computer ? (tiger 1050)  

  Από: lucifsg στις 18/02/2011 10:24 πμ.

johnygalan"
lucifsg"προσπαθω να φτασω το τιγρη μου σχεδον αδειο στο βενζιναδικο (το γιατι ανευ σημασιας)"


Eχεις ακούσει τι παθαίνουν οι αντλίες βενζίνης απο άδεια ντεπόζιτα


Cpt. Haddock"Το 'χουμε συζητήσει πολλές φορές, ψαξτο λιγο στο φορουμ
Γενικώς το τριπ δεν εχει προβλήματα (αλλα καμια φορά όταν κολαει, κανεις οτι κανεις σε καθε κομπιούτερ: Κλεινεις και ξανανοιγεις)
Πάντως δεν κανεις καλο να προσπαθεις να φτάσεις άδειος στο βενζιναδικο "

+1050"


αδειο εννοω να λεει το trip computer 10 km υπολοιπο οχι και να στραγγιξει . αλλα δε παει μεχρι εκει στα 15-20 μηδενιζει.
θα ψαξω και το forum να βρω τιποτα, παντως το κλεισιμο - ανοιγμα δε βοηθησε καθολου..

Re: τι παιζει με το trip computer ? (tiger 1050)  

  Από: Sprinter στις 18/02/2011 12:24 μμ.

Ολα που λές εκτός από το τελευταίο είναι φυσιολογικά.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: τι παιζει με το trip computer ? (tiger 1050)  

  Από: mastersam13 στις 18/03/2011 5:49 μμ.

Την ίδια ένδειξη από 20χλμ σε 0χλμ απ' ευθείας, είχα και σε δύο αυτοκίνητα με trip computer, διαφορετικής μάρκας μάλιστα το καθένα. Εϊναι πιθανό πάντως ο υπολογιστής κάτω από ένα επίπεδο βενζίνης να μην μπορεί να υπολογίσει με ακρίβεια τα χλμ.
Για παράδειγμα αν η βενζίνη σου είναι λίγη και βρίσκεσαι σε κατηφορικό δρόμο, για 800 μέτρα μπορεί να δείχνει οτι εχεις ακόμα 20χλμ. Αν αλλάξεις πορεία και στρίψεις για παράδειγμα σε μια ανηφόρα... δεν είναι λογικό να σου δείχνει 0?
Λέω τώρα

Αλήθεια δεν κατάλαβα ακόμα γιατί θέλεις να το φτάσεις άδειο...
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

τι παιζει με το trip computer ? (tiger 1050)  

  Από: redfoot στις 25/03/2011 9:29 μμ.

Άνευ σημασίας ..;-)
the road is made clear when viewed from above..

τι παιζει με το trip computer ? (tiger 1050)  

  Από: redfoot στις 25/03/2011 9:29 μμ.

Άνευ σημασίας ..;-)
the road is made clear when viewed from above..