Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: mastersam13 στις 17/02/2011 4:26 μμ.

Μιλάω για ασφάλεια σε καινούριο tiger 800 αξίας 9000€ όπως ανέφερα στην αρχή.
Για την νομική προστασία φίλε barkos το ξέρω και μάλλον θα την προσθέσω.
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: johnygalan στις 17/02/2011 6:23 μμ.

[quote="Barkos"]

Που έχεις χαθεί εσύ? ετσι κάνει ο κόσμος
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: Bill Vr στις 17/02/2011 10:04 μμ.

Από προσωπική εμπειρία αγοράζοντας μετ. αξίας 5.500 ευρωπουλων, όταν την ασφάλισα για κλοπή, η Interamerican την κοστολόγησε για 5.000 σύμφωνα με την ημερομηνία κατασκευής της και αυτό το ποσό ασφάλισε.
Πρώτη 6μηνη, δεύτερη 6μηνη και τρίτη φορά ετήσια ασφάλιση. Το ποσό που πλήρωσα άλλαξε (μειώθηκε) την τελευταία φορά, και σε ερώτηση μου μήπως ο λόγος είναι η αλλαγή αξίας της μηχανής-αποζημίωσης, διαπίστωσα ότι το ποσό ολικής κλοπής του συμβολαίου παρέμεινε το ίδιο (5000) και όπως με διαβεβαίωσε ο ασφαλιστής που τυγχάνει γνωστός-φίλος, ότι αυτό το ποσό είναι το ποσό που παίρνεις στην (μακριά από εδώ) περίπτωση κλοπής.
(Ετος κυκλοφορίας 2006, DL 650)

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: mastersam13 στις 18/02/2011 2:44 πμ.

Θεωρητικά μιλώντας, πόσα πληρώνεις για τα 5000€?
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: Bill Vr στις 18/02/2011 10:01 πμ.

mastersam13"Θεωρητικά μιλώντας, πόσα πληρώνεις για τα 5000€?"


Περιλαμβανει:

Σωμ. βλαβες τριτων
Υλ. ζημιες τρίτων
Πυρκαγια
Ολικη κλοπη
Τρομ ενεργ.
Φυσικα φαινομενα
Προσωπικο ατυχημα
Νομικη προστασια οχηματος-οδηγου (χρησιμη, μου χρειαστηκε)
Οδικη
Υ.Ζ απο ανασφαλιστο
Παλαιοτητα ανταλλακτικων

329 ετησιο σε παραμεθόριο όμως

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: Panos69 στις 20/02/2011 6:34 μμ.

Με βάση αυτό εδώ...

eklaph-triumph-tiger-1050-le-k-t2890.html

Έχουμε μια περίπτωση μηχανής (ασφαλισμένης για ολική κλοπή) που βρέθηκε μετά το τρίμηνο και όμως ακούω για προσφορές ποσών και παζαρέματα...



Προφανώς η ασφαλιστική ΔΕΝ είναι και τόσο πρόθυμη να δώσει το ποσό της αποζημίωσης και να κρατήσει τη μηχανή αλλά προτιμά τον "συμβιβασμό" του τύπου δίνω ένα πολύ μικρότερο ποσό + την μηχανή στον ιδιοκτήτη της.

Άσχετα από το τί θα επιλέξει σαν λύση το παιδί με το TIGER, φαίνεται ότι ΔΕΝ ρέει τελικά το χρήμα άφθονο από τα ταμεία των ασφαλιστικών... Κανείς δεν δίνει λεφτά αν μπορεί να μην το κάνει.

Το σχολιάζω για να μην επαφιόμαστε στην ασφάλεια κλοπής.

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: Bill Vr στις 20/02/2011 8:03 μμ.

Η προσφορά την ασφαλιστικής έγινε τρίτη και η ανακοίνωση από την αστυνομία της εύρεσης στον ιδιοκτήτη έγινε Παρασκευή, μια εβδομάδα μετά την παρέλευση του 3μήνου αν κατάλαβα σωστά. Τα "παζάρια" της ασφαλιστικής έγιναν χωρίς να γνωρίζουν ότι βρέθηκε η μηχανή....
Αυτό ρώτησα κι εγώ να μας διευκρινίσει ο Αιμίλιος. Τι έγινε με το ποσό ασφάλισης του συμβολαίου, και το ποσό που "προτείνουν" οι ασφαλιστές. Είπαμε ότι πληρώνουμε για να πάρουμε. Δεν είναι να πάρουμε ότι μας δώσουν, για να πούμε καλά είναι, από το τίποτα καλύτερα! Να ξέρουμε σε περίπτωση στραβής.

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: tharis στις 20/02/2011 8:23 μμ.

Απ οτι ειπωθηκε παραπανω, γινεται εκτιμηση της αξιας της μηχανης την ημερα που εγινε η κλοπη ?
*Ισχυει σ ολες τις ασφαλιστικες αυτο ?
*Τι γινεται με τυχον αξεσουαρ που μπορει να εχουν μπει στη μηχανη ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: Bill Vr στις 20/02/2011 8:49 μμ.

haris"Απ οτι ειπωθηκε παραπανω, γινεται εκτιμηση της αξιας της μηχανης την ημερα που εγινε η κλοπη ?
*Ισχυει σ ολες τις ασφαλιστικες αυτο ?
*Τι γινεται με τυχον αξεσουαρ που μπορει να εχουν μπει στη μηχανη ?"



Βασικά πρεπει να μας πει ο Αιμίλιος για την διαφορά της προσφοράς απο το ποσό ασφάλισης του συμβολαίου.
α. για να μη δεχτει την πρόταση λογικά η διαφορά ήταν μεγάλη
β. Πότε έγινε το συμβόλαιο. Τοσο πολύ έπεσε η αξία; Εμένα 2 χρόνια δεν έχει αλλάξει στο συμβόλαιο. Αν τύχει και την κλέψουν ξαφνικά θα αλλάξει η αξία της την ημέρα κλοπής; Γιατί δλδ να πληρώνουμε σαν μλκς και μετά να το παίζουν τουρίστες; Να τα δίνουμε είμαστε καλοί όπως πάντα σε αυτή την χώρα!

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: mastersam13 στις 07/03/2011 6:32 μμ.

Λοιπόν η ασφάλεια κλείστηκε μέσω τηλεφώνου στην interamerican μέσω του anytimeonline.gr με 233.43€ το εξάμηνο.
Για λεπτομέρειες περί συμβολαίου, όρων και λοιπών λεπτομερειών, από Τετάρτη που θα παραλάβω με courier αντικαταβολή το ασφαλιστήριο (η χρέωση της courier είναι της interamerican).
Η ασφάλεια είναι ήδη εν ισχύ από την Παρασκευή παρ' όλο που δεν την έχω στα χέρια μου.
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: mastersam13 στις 26/04/2011 8:32 μμ.

Μετά από καιρό βρήκα χρόνο για να συμπληρώσω το τελευταίο κομμάτι του παζλ που αφορά στην ασφάλιση έναντι του ποσού των 233.43€ ανά εξάμηνο για μηχανη tiger 800 (02/2011) αξίας 9.000€. Ασφάλεια interamerican μέσω anytime.

Αναλυτικά οι χρεώσεις που αναφέρονται στο συμβόλαιο είναι:
ΣΩΜΑΤ. ΒΛΑΒΕΣ ΤΡΙΤΩΝ ΑΝΑ ΘΥΜΑ / 750.000 / 31.92€
ΥΛ. ΖΗΜΙΕΣ ΤΡΙΤΩΝ ΑΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ / 750.000 / 26.64€
ΠΥΡΚΑΪΑ / 9.000 / 11.61€
ΚΛΟΠΗ ΟΛΙΚΗ / 9.000 / 78.96€
ΤΡΟΜ. ΕΝΕΡΓ. ΣΤΑΣΕΙΣ ΑΠΕΡΓΙΕΣ / 9.000 / 3.95€
ΦΥΣΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ / 9.000 / 0.98€
ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΟΔΗΓΟΥ / 15.000 / 3.22€
ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ / 3.81€
Υ.Ζ ΑΠΟ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟ ΟΧΗΜΑ / 5.85€
ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΣΥΝΟΜΙΛΙΕΣ ΜΕ 1010 / 0.01€
+
ΔΙΚ. ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ / 41.74€
Φ.Α / 19.41€
Φ.Α ΠΥΡΟΣ / 2.90€
ΤΕΟ / 1.55€
ΕΠΙΚ. ΚΕΦ / 0.88€

ΣΥΝΟΛΟ ΜΙΚΤΑ / 233.43€
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:48, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: bonnie στις 27/04/2011 1:58 πμ.

mastersam13"
ΤΡΟΜ. ΕΝΕΡΓ. ΣΤΑΣΕΙΣ ΑΠΕΡΓΙΕΣ / 9.000 / 3.95€
"



αυτο μονο στην ελλαδα πρεπει να παιζει, ετσι??
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: mastersam13 στις 27/04/2011 2:08 πμ.

Και αυτό θα φορεθεί πολύ επίσης...
mastersam13"
Υ.Ζ ΑΠΟ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟ ΟΧΗΜΑ / 5.85€
"
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: sinister στις 27/04/2011 8:10 πμ.

Η οδικη βοηθεια που εχει ειναι η φροντιδα ατυχήματος ή εχει γενικα οδικη βοηθεια,γιατι εγω πληρωνω κανα 60αρι το χρονο για οδικη κ το 3,81 μου φαινεται λιγο!
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: tharis στις 27/04/2011 11:01 πμ.

H ιντεραμερικαν εχει την οδικη στο βασικο της πακετο, γι αυτο μαλλον η τιμη φαινεται ετσι..

Διαφορετικα με 20 ευρω μαξ νομιζω βρισκεις ανετα οδικη το εξαμηνο.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..