Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή

Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: mastersam13 στις 15/02/2011 3:17 μμ.

Για να μην θεωρηθεί διαφήμιση δεν αναφέρω εταιρίες αλλά ψάχνοντας για ασφάλεια κλοπής μοτο βρήκα δύο εταιρίες που καλύπτουν η μια 100% της αξίας της μοτοσυκλέτας και η άλλη το 75%.
Μπορώ να τις αναφέρω αν οι admin το επιτρέψουν.
Πληροφοριακά λοιπόν για το tiger 800 που ρώτησα, με αξία μοτοσυκλέτας 9000€:

Στην πρώτη περίπτωση το ασφάλιστρο ήταν 229€ το εξάμηνο (με 5% έκπτωση αν η εξώφληση γίνει με πιστωτική κάρτα)

Αστική ευθύνη προς τρίτους,
Κάλυψη από ανασφάλιστο όχημα
Οδική Βοήθεια
Πυρκαγιά
Φυσικά φαινόμενα
Τρομοκρατικές ενέργειες
Ολική κλοπή 100%
Προσωπικό ατύχημα οδηγού

Στην δεύτερη 75% ολική κλοπή (και πιο φθηνή περίπτωση) το ασφάλιστρο ήταν 176.18€ το εξάμηνο χωρίς την οδική βοήθεια που πάντως είναι προαιρετική
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: Cpt. Haddock στις 15/02/2011 3:47 μμ.

Yπόψιν οτι η αξία της μηχανης αναπροσαρμόζεται κατ' ετος (φυσικα προς τα κατω). Καλο ειναι να διευκρινίσεις τι σημαινει αυτο το 75% ολική κλοπή (υπάρχουν περίεργοι όροι)
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: mastersam13 στις 15/02/2011 4 μμ.

Στο τηλέφωνο μου είπαν πως θεωρητικά σε αποζημιώνουν το 75% της αξίας της μηχανής την ημέρα της κλοπής και όχι την ημέρα της ασφάλισης.
Κατα συνέπεια αν σήμερα ασφαλιστεί για 9000€ και κλαπεί σε 364 ημέρες τότε η αξία του 75% αλλά και του 100% τη ολικής κοπής θα υπολογιστεί βάσει της αξίας των 9000€ μετά από έναν χρόνο!
Θα ενημερώσω πάντως το forum για το θέμα αυτό όταν με το καλό παραλάβω τη μηχανή και την ασφαλίσω. Νομίζω οτι είναι σημαντικό να ξέρουμε τι πληρώνουμε και αν πρέπει πληρώνοντας το αντίτιμο αυτό να νοιώθουμε πραγματικά ασφαλείς.
Στο τηλέφωνο τα πράγματα είναι πάντα πιο απλά από τα χαρτιά φίλε μου.
Να σαι καλά
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: tharis στις 15/02/2011 4:09 μμ.

Υπαρχουν 1-2 προσφατα thread για το συγκεκριμενο θεμα.. μπορεις να τα ψαξεις και να ριξεις μια ματια..

Η τιμη για ολικη κλοπη που λες ειναι αρκετα καλη! Επισης θα δεις οτι για την δευτερη εταιρια που αναφερεις καλυπτει κι αυτη 100% κλοπη..

Τελος εγω ξερω οτι σε περιπτωση κλοπης αποζημιωνεσαι με το ποσο που εχεις ασφαλισει ανεξαρτητως του ποτε θα σου την κλεψουν ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: Cpt. Haddock στις 15/02/2011 4:18 μμ.

haris"Τελος εγω ξερω οτι σε περιπτωση κλοπης αποζημιωνεσαι με το ποσο που εχεις ασφαλισει ανεξαρτητως του ποτε θα σου την κλεψουν .."


Δηλαδή εαν αγοράσεις μια μηχανη τώρα για 10,000 ευρώ και σου την κλεψουν σε 5 χρονια θα σου δώσουν 10,000 ευρω;

mastersam13"[...]Κατα συνέπεια αν σήμερα ασφαλιστεί για 9000€ και κλαπεί σε 364 ημέρες τότε η αξία του 75% αλλά και του 100% τη ολικής κοπής θα υπολογιστεί βάσει της αξίας των 9000€ μετά από έναν χρόνο![...]"


Οχι της αξίας των 9,000 ευρω σε ενα χρόνο, αλλα της ΑΠΟΜΕΙΩΣΗΣ της αξίας της μηχανης σε ενα χρονο. Υποψιν οτι η αναπροσαρμογη γινεται αυτόματα (και πολλες φορές αυθαίρετα), οποτε καλο ειναι καθε φορα να κοιτάς πανω σε τι αξία σε ασφαλίζουν

Πχ σε συνθηκες πεσμένης αγοράς, τα μεταχειρισμενα δε χάνουν τόσο την αξια τους
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:47, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: mastersam13 στις 15/02/2011 4:19 μμ.

Για την αποζημίωση μπήκα στο site της μιας εταιρίας και περιγράφει την ολική κλοπή ως εξης:

Ολική κλοπή
Καλύπτεται μόνο η ολική κλοπή του οχήματος και όχι τεμαχίων ή εξαρτημάτων αυτού, στην πραγματική αξία του οχήματος κατά την ημέρα της κλοπής. Η Εταιρεία υποχρεούται να καταβάλει την αποζημίωση μετά την πάροδο 90 ημερών από την ημερομηνία κλοπής του οχήματος και εφόσον υποβάλει o ασφαλισμένος μήνυση κατ΄ αγνώστου στην οικεία αστυνομική αρχή και δηλώσει στην Εταιρεία την απώλεια.

Κάποια posts είδα για το θέμα, απλά είπα να το ξεκινήσω και σε μερικές μέρες (ελπίζω) να το τελειώσω κιόλας το θέμα αυτό, δημοσιεύοντας ακόμα και τους όρους που θα υπάρχουν στο συμβόλαιό μου, για να βηθήσω ενδεχομένως κάποιον που θα ψαχτεί στο μέλλον.
Σε ευχαριστώ tharis
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: tharis στις 15/02/2011 4:34 μμ.

Cpt. Haddock"
haris"Τελος εγω ξερω οτι σε περιπτωση κλοπης αποζημιωνεσαι με το ποσο που εχεις ασφαλισει ανεξαρτητως του ποτε θα σου την κλεψουν .."


Δηλαδή εαν αγοράσεις μια μηχανη τώρα για 10,000 ευρώ και σου την κλεψουν σε 5 χρονια θα σου δώσουν 10,000 ευρω;
"


Αφου μονος σου ειπες οτι το ποσο αναθεωρειται καθε χρονο ή εξαμηνο (αναλογως το συμβολαιο σου) ρε Cpt .. μας δουλευεις .. ?

Το ποσο αυτο μενει σταθερο μεσα σ αυτο το διαστημα γι αυτο και συμφερει να ασφαλισεις για χρονο.. Τουλαχιστον ετσι μου ειπε ασφαλιστης..

Μπορει να διαφερει και απο ασφαλιστικη σε ασφαλιστικη ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: Cpt. Haddock στις 15/02/2011 4:47 μμ.

[quote="tharis":udyaw6ac]
Cpt. Haddock"
haris"Τελος εγω ξερω οτι σε περιπτωση κλοπης αποζημιωνεσαι με το ποσο που εχεις ασφαλισει ανεξαρτητως του ποτε θα σου την κλεψουν .."


Δηλαδή εαν αγοράσεις μια μηχανη τώρα για 10,000 ευρώ και σου την κλεψουν σε 5 χρονια θα σου δώσουν 10,000 ευρω;
"


Αφου μονος σου ειπες οτι το ποσο αναθεωρειται καθε χρονο ή εξαμηνο (αναλογως το συμβολαιο σου) ρε Cpt .. μας δουλευεις .. ?

Το ποσο αυτο μενει σταθερο μεσα σ αυτο το διαστημα γι αυτο και συμφερει να ασφαλισεις για χρονο.. Τουλαχιστον ετσι μου ειπε ασφαλιστης..

Μπορει να διαφερει και απο ασφαλιστικη σε ασφαλιστικη ..[/quote:udyaw6ac]

Δεν καταλαβαινόμαστε...

Το "ανεξαρτήτως του πότε θα σου την κλέψουν" που έγραψες σημαινει ενα χρονο;
Προφανώς και το ποσό μενει σταθερό για όσο ισχύει το συμβόλαιο (γι' αυτό και λέγεται συμβόλαιο ). Απλά στην ΑΝΑΝΕΩΣΗ, ασφαλιζεσαι για την τότε τρέχουσα αξία και όχι για την αξια αγοράς.

που ειναι και ο να πει τα δικά του...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: mastersam13 στις 15/02/2011 5:03 μμ.

Λοιπόν αντιγράφω απόσπασμα από όρους συμβολαίου αυτοκινήτου (φαντάζομαι δεν αλλάζει για moto)

"... Στις ασφαλίσεις ιδίων ζημιών, κλοπής (ολικής και μερικής, πυρός και τρομοκρατικών ενεργειών κ.λ.π. .......... το συμφωνηθέν και αναγραφόμενο ποσό αποτελεί το ανώτερο όριο ευθύνης της εταιρίας........."

και παρακάτω...

"...για τον υπολογισμό της αποζημίωσης, λαμβάνεται ως βάση η αξία του αυτοκινήτου ή των ανταλλακτικών (εδώ μιλάει για τη μερική κλοπή που δεν υπάρχει στη μοτο) που έπαθαν βλάβη κατα το χρόνο που επήλθε η ασφαλιστική περίπτωση, λαμβανομένης υπόψη της φθοράς και παλαιότητάς τους..

Νομίζω οτι δεν τίθεται θέμα για το ποσό που ασφαλίζουμε αλλά για το ποσό που θα αξίζει η μηχανή σε έξι μήνες από σήμερα όταν και θα κλαπεί. Σήμερα μπορεί να την ασφαλίζω για 9000€ και να κοστίζει 9000€.
Σε έξι μήνες το ερωτηματικό είναι ποιός καθορίζει πόσο θα στοιχίζει η μηχανή μου?
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: Sprinter στις 15/02/2011 5:07 μμ.

1o Δυστυχώς ανεξαρτήτως του ποσού ασφάλισης, η αξία της κλεμμένης μηχανής 'υπολογίζεται' από εκτιμητή της ασφαλιστικής κατα τη στιγμη της δήλωσης κλοπής και μπορεί να είναι μικρότερη του ασφαλιζομένου ποσού. Διαφωνία = δικαστήρια και χρήση ορκωτού εκτιμητή. Εν γένει η ασφάλιση γίνεται κατά δήλωση του ασφαλιζομένου (μπουρδελονομικό καθεστώς)

2ο Το σωστό είναι να ζητάτε υπεύθυνο γραπτό υπολογισμό της αξίας κατα την στιγμή της ασφάλισης από τον ίδιο τον ασφαλιστικό οργανισμό. Σπανίως θα βρείτε ασφαλιστικές με διάθεση για κάτι τέτοιο. Δεν υποχρεούνται απο το νόμο αν δεν κάνω λάθος. Πάντως έχει συμβεί (για ακριβό αυτοκίνητο τουλάχιστον)

3ο Αρα ασφαλίζετε τη μηχανή για ρεαλιστικό ανα πάσα στιγμή ποσό. Συμφέρει από αυτήν την άποψη η εξαμηνιαία αντί η ετήσια ασφάλιση.

4ο Αλλες ασφαλιστικές αναπροσαρμόζουν αυτόματα την ασφαλιζόμενη αξία και αρα το ασφάλιστρο με κάθε καινούργιο συμβόλαιο (συνήθως χρησιμοποιώντας κάποιο τύπο πχ -10% ανα έτος) αλλά άλλες δεν το κάνουν. Ούτως η άλλως πρέπει να προσέχετε να το κάνετε εσείς

5ο Δεν ξέρω ακριβώς τι προβλέπει ο νόμος όταν η αξία ασφάλισης και το ασφάλιστρο είναι διαφορετικό από την 'πραγματική' αξία της μηχανής, δηλαδή την εκτίμηση κατά την κλοπή. Εν πάσει περιπτώση άκρη βγάζεις μόνο δικαστικώς και μάλλον το περισσότερο που μπορείς να πετύχεις είναι επιστροφή μέρους του ασφαλίστρου (δηλαδή 10-20-30 Ευρώ...)

5ο Οι ασφαλιστικές εταιρείες στην Ελλάδα είναι μπουρδέλα και ο νόμος δυστυχώς τους επιτρέπει να είναι. Πάντως δικαστικώς βρίσκεις αρκετές φορές δίκιο.

6ο Μην εμπιστεύεστε τι σας λένε οι ασφαλιστές γιατί συνήθως είναι αδίστακτοι πωλητές και μόνον (εκτός και αν είναι ΚΑΙ πραγματικοί φίλοι σας ΚΑΙ ξέρουν πολύ καλά τη δουλειά τους). Ρωτάτε δικηγόρο και όχι τον για απορίες περί του συμβολαίου σας και του νομικού καθεστώτος που το διέπει.

Ελπίζω να βοήθησα
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: Cpt. Haddock στις 15/02/2011 5:21 μμ.

mastersam13"[...]Σε έξι μήνες το ερωτηματικό είναι ποιός καθορίζει πόσο θα στοιχίζει η μηχανή μου?"


Να ξέρεις οτι ενα 10% το χάνει σαν αξία με το που κυλαει εξω απο το μαγαζι
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: mastersam13 στις 15/02/2011 5:22 μμ.

Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: tharis στις 15/02/2011 9:02 μμ.

Cpt. Haddock"

Δεν καταλαβαινόμαστε...

Το "ανεξαρτήτως του πότε θα σου την κλέψουν" που έγραψες σημαινει ενα χρονο;
...

που ειναι και ο να πει τα δικά του..."


haris"
Τελος εγω ξερω οτι σε περιπτωση κλοπης αποζημιωνεσαι με το ποσο που εχεις ασφαλισει ανεξαρτητως του ποτε θα σου την κλεψουν .."


To "με το ποσο που εχεις ασφαλισει" τι σου λεει ?? Αυτο που ασφαλισες πριν 5 χρονια ??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: alexandros.s στις 15/02/2011 11:17 μμ.

αποζημιωνεσαι βαση τιμοκαταλογου μεταχειρισμενου αυτης της περιοδου που θα στο κλεψουν.η πιο εγκυρη πηγη τους ειναι το μοτοτριτη,και γενικοτερα αλλων ''εγκυρων" περιοδικων.
δηλ αν ασφαλιστει τωρα για 10000e ,και καθε χρονο αφηνεις την ιδια τιμη στο ασφαλιστρο 10000e, κ.ο.κ ενω η ασφαλιστικη σε ριχνει βαση τιμολογιου καθε χρονο περιπου στο χιλιαρικο,ναι μεν πληρωνεις αυξημενο ασφαλιστρο, αλλα οταν σε βρει η κακια η ωρα σου δινει η ασφαλιστικη το ποσο που πουλαει η μηχανη μεταχειρισμενη τοτε, πχ 7000e ας πουμε μετα απο 3 χρονια.
ΑΛΛΑ υπαρχει μια διαφορα σχεδον 3000e απο το αρχικο ασφαλισμενο τιμολογιο, ΠΟΥ ΜΟΝΟ αν ο ασφαλιστης ειναι μαγκας και εχει καλα κονε θα παρεις κατι περισσοτερο,ας πουμε 500 με 1000e.
δεν προκειται να παρεις απαντηση στο,γιατι εγω για 2 η 3 χρονια συνεχιζα να ασφαλιζω την μηχανη για 10000e!θα σε πουν και λαλακα! ολο αυτο το παραδειγμα για ασφαλειες με το 100% αποζημιωσης -σ το 75% αναλογα προσθαφαιρουμε!

αρα για μενα ασφαλειες κλοπης εξαμηνες και αντε καθε 3ο εξαμηνο να πεφτει το τιμολογιο κανα 500 με 600!

Re: Ασφάλεια ολικής κλοπής για μηχανή  

  Από: black_power στις 15/02/2011 11:28 μμ.

παντως επειδη το χω ξανακούσει αυτό με το mototriti, και επειδή με ενδιαφέρει , μιας και η δική μου βγήκε ολική καταστροφή και λογικά θα τη πληρώσει η ασφάλεια, το mototriti δεν εχει τιμη για το street triple ... αρα εκεί παιρνουν τιμές απο χρυσή ευκαιρία ή car.gr