Συναγερμος Meta-χειροποιητη φισα πλεξουδα τσαμπε- read info

Συναγερμος Meta-χειροποιητη φισα πλεξουδα τσαμπε- read info  

  Από: lucifsg στις 10/02/2011 2:44 πμ.

σημερα αφου παρελαβα το μωρο (tiger 1050) και περασα μια απο σακη , σειρα ειχε ο συναγερμος. εφοσον τα 400 ευρα που ζηταει η triumph ειναι κοροιδια και τη datatool δε τη ξερει ουτε η μανα της σκεφτομουν για meta που την εμπιστευομαι για δευτερη φορα , αυτη και το θαναση, και εδω και 5-6 χρονια ειναι ηγετης στο εξωτερικο. στο εξωτερικο επισης βγαινει φισα ειδικη για tiger. παιρνω στη http://www.metasystem.gr/products_moto.asp ρωταω για φισα , δε τη φερνουν . (και η spyball , επισης πολυ γνωστος γυροσκοπικος συναγερμος φερνει φισες αλλα θα ειχαν ξανα για tiger σ ενα μηνα). η λυση ?

Θανασης Μοσχος
Περαν 7 Νεα Ιωνια
210 2772762


οποιος θελει φισα ασ το παρει . οποιος θελει οποιαδηποτε μοντα στο συναγερμο του ας το παρει. ασχολειται και με αλλους συναγερμους εκτος της meta.

το παλικαρι απλα αξιζει παραπανω απ οσα περνει για τη δουλεια που κανει... ελα απο δω μου ειπε και δε θα πειραξουμε καλωδια. ετσι κ εγινε. (ο λογος που εχω κολησει με meta ειναι γιατι ο συναγερμος ειναι γυροσκοπικος -μετραει κλιση μηχανης δλδ- και ο θανασης ενσωματωνει με 40 ευρω -οσο κανει - και το αντικραδασμικο της meta με διακοπτη on/off ). ριχνει μια ματια στη μηχανη τσεκαρει τη φισα τoυ tiger και σε 10 λεπτα μου χει φτιαξει χειροποιητη φισα-πλεξουδα με τα ολα της.



κοστος defcom 3- 280 eyro
κοστος ρυθμιζομενης ευαισθησιας αντικραδασμικου με διακοπτη on/off -40
κοστος πλεξουδας - 50-60 ευρω δε τη παιρνετε ?

ο θαννασης για ολα αυτα μαζι με τοποθετηση μου πηρε 310 ευρω. αν ψαχνετε κατι ακομα φτηνοτερο που να τα κανει ολα αυτα (αντικραδασμικο, γυροσκοπικο) παρτε legos παλι της meta που εχει 100 ευρω φτηνοτερα απο defcom. μονο που δεν ειναι combact και δεν εχει δικια του μπαταρια. απο ποιοτητα τα ιδια ομως και ισοβια εγγυηση...


τεχνικα χαρακτηριστηκα defcom 3

Τηλεχειρισμός RANDOM ROLLING με τηλεακύρωση
FULL COMPACT κατασκευή
Ενσωματωμένος ανιχνευτής κλίσης 360°ηλεκτρονικού τύπου
Ανεξάρτητο IMMOBILIZER κινητήρα
Τηλεδιακοπή κινητήρα με EXTRA TX
Ένδειξη κατάστασης μπαταριών MOTO και τηλεχειριστηρίων
SLEEP MODE μηδενικής κατανάλωσης
Αυτόνομη σειρήνα ΝΙ-ΜΗ επαναφορτιζόμενη
Σύστημα απενεργοποίησης PIN CODE OVERRIDE
TEST MODE με ακουστικές ενδείξεις
LED CONTROL μνήμης παραβίασης
Έξοδος κλάξον - σέλλας – STAND

και φυσικα ισοβια εγγυηση

Re: Συναγερμος Meta-χειροποιητη φισα πλεξουδα τσαμπε- read i  

  Από: dimchrist στις 27/07/2011 7:41 μμ.

Πριν καναδυο βδομάδες αποφάσισα να περάσω και εγώ από το Θανάση. Να πω λοιπόν και εγώ την ιστορία μου.
Όταν είχα πρωτοπάρει το μηχανάκι το κυκλοφορούσα αρκετά οπότε ήθελα οπωσδήποτε συναγερμό. Είχε έρθει ένα παληκάρι στο παλιό συνεργείο που πήγαινα το προηγούμενο μηχανάκι και είπε ότι θα αναλάμβανε να τοποθετήσει ένα Meta συναγερμό. Του παρείγγειλα λοιπόν τον Meta Μ357ΤV2. Για κακή μου τύχη το Daytona δεν έχει καθόλου χώρο κάτω από τη σέλα, οπότε ο συγκεκριμένος συναγερμός δε χωρούσε. Μου είπε ότι είχε και τον Meta Legos 3 που ήταν πιο μαζεμένος. Απογοητευμένος αναγκαστηκά να βάλω αυτόν. Αρκετά χειρότερος από τον πρώτο αλλά και αρκετά πιο οικονομικός.
Μετά από τρία χρόνια η μπαταρία παρέδωσε. Πήγα να ασχοληθώ με το συναγερμό και είδα ότι καλό θα ήταν να διορθώσω κάποια λάθη που έγιναν στην πρόχειρη-γρήγορη αρχική τοποθέτηση. Αντικατέστησα την μπαταρία αλλά έκτοτε δεν τον επανασύνδεσα. Πριν από καναδυο μήνες με άφησε το μηχανάκι πρώτη φορά από πηνία. Τα αντικατάστησε και αποφάσισα να φτιάξω ότι ηλεκτρονικό υπήρχε θέμα, δηλαδή τον συναγερμό.
Είχα δει το ποστ του Γρηγόρη και είπα να επισκεφτώ το Θανάση. Μου εξήγησε ότι μπορούσε να διορθώσει τις κακοτεχνίες του προηγούμενου και να βάλουμε φίσα-πλεξούδα. Έτσι και έγινε χτες το απόγευμα πήγα από εκεί και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό. Οι κολλήσεις έγιναν σωστά, καταργήθηκε το εξωτερικό ματάκι και χρησιμοποιήθηκε του πίνακα οργάνων, κατάφερε να καταργήσει το αυτόματο immobilizer (ο προηγούμενος μου έλεγε δε γίνεται) και πάνω από όλα εξυπηρετικότατος και σωστός μάστορας. Αν και ασχολείται με αυτοκίνητα (ηχοσυστήματα-συναγερμούς) με κέρδισε και σίγουρα θα ξαναπάω.
Συνολικό κόστος 70 ευρώ. Είπαμε οι αρχικές μ@λ@κίες πληρώνονται αλλά τουλάχιστον ήταν για καλό.

Triple Way

Re: Συναγερμος Meta-χειροποιητη φισα πλεξουδα τσαμπε- read i  

  Από: kostas.s στις 27/10/2015 9:16 μμ.

φίλε lucifsg ο συναγερμός Meta Defcom 3 που αναφέρεις πιο πάνω είναι [url=http://www.e-moto.gr/el/5525_0_%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81-meta-defcom-3.htm:2gpp3mtm]αυτός;
Βλέπω πως η τιμή του έχει πέσει αρκετά...
Θα επικοινωνήσω με τον παραπάνω μάστορα για να μάθω τυχόν νέα τιμή....