Εξουσιοδοτημένοι κλπ

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: gran tiger στις 08/02/2011 12:19 πμ.

Τα προγράμματα της ECU επίσης. Αμα σκεφτώ θα βρώ κι άλλα.
Δε μιλάω εδώ για δουλειές ρουτίνας προφανώς.[/quote]
Το πρόβλημα θα ενταθεί φαντάζομαι μακροπρόθεσμα όταν νέα προγράμματα θα βγουν αλλά εσύ δεν θα μπορείς να εγκαταστήσεις.


εγω δεν καταλαβενω το εξης¨.αν ο Α τεος εξουσιο/νος εχει αγορασει το καλωδιο με το προγραμμα της Τ, ΓΙΑΤΙ? να μην του κανει update το συστημα για τα νεα μηχανακια?

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: galileos στις 08/02/2011 10:13 πμ.

gran tiger"Τα προγράμματα της ECU επίσης. Αμα σκεφτώ θα βρώ κι άλλα.
Δε μιλάω εδώ για δουλειές ρουτίνας προφανώς."

Το πρόβλημα θα ενταθεί φαντάζομαι μακροπρόθεσμα όταν νέα προγράμματα θα βγουν αλλά εσύ δεν θα μπορείς να εγκαταστήσεις.


εγω δεν καταλαβενω το εξης¨.αν ο Α τεος εξουσιο/νος εχει αγορασει το καλωδιο με το προγραμμα της Τ, ΓΙΑΤΙ? να μην του κανει update το συστημα για τα νεα μηχανακια?[/quote]

Αν δεν έχει πρόσβαση σε κεντρική βάση δεδομένων δεν θα μπορεί να κάνει τίποτα. Φαντάζομαι ότι τα νέα προγράμματα είτε έρχονται σε μορφή cd/DVD στον εξουσιοδοτημένο κατευθείαν από τα κεντρικά ή με χρήση κωδικών εξουσιοδοτείται από συγκεκριμένη τοποθεσία στο διαδίκτυο όπου θα μπορεί να το κατεβάσει. Τώρα, αν δεν είναι εξουσιοδοτημένος πλέον και καλώδιο να έχει σίγουρα δεν θα μπορεί να κάνει και πολλά. Έτσι νομίζω ...
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: mixalakis στις 08/02/2011 10:26 πμ.

ΛΑΜΔΑ"
φιλε mixalakis δεν εχω προλαβει να σχηματισω εικονα γιατι το μηχανακι εχει παει μονο για ενα servis.η χειροτερη εικονα που λες αφορα εργασια,τιμες,χρονο παραδοσης η ολα μαζι?επειδη το εχεις ψαξει πιο πολυ το θεμα αν εχεις να προτεινεις καποιον αλλον χωρις να βγω απο την εγγυηση ειμαι ολος αυτια!!! "


Έχω γράψει κατά καιρούς τα διάφορα θέματα που είχα, αλλά δεν θέλω να δίνω συνέχεια σε αυτά. Άλλωστε έχει περάσει πολύς καιρός από τότε.
Το βασικότερο μου πρόβλημα είναι ότι ο μηχανικός αυτός εκφράζει ακριβώς αυτό που φοβάται ο πιθανός πελάτης για τους μηχανικούς Triumph! Ακριβές τιμές, όχι πάντα η φτηνότερη δυνατή λύση και το χειρότερο είναι μερικές πατέντες γιατί ξέρει καλύτερα από την triumph.

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: Sprinter στις 08/02/2011 10:51 πμ.

galileos"
gran tiger"Τα προγράμματα της ECU επίσης. Αμα σκεφτώ θα βρώ κι άλλα.
Δε μιλάω εδώ για δουλειές ρουτίνας προφανώς."

Το πρόβλημα θα ενταθεί φαντάζομαι μακροπρόθεσμα όταν νέα προγράμματα θα βγουν αλλά εσύ δεν θα μπορείς να εγκαταστήσεις.


εγω δεν καταλαβενω το εξης¨.αν ο Α τεος εξουσιο/νος εχει αγορασει το καλωδιο με το προγραμμα της Τ, ΓΙΑΤΙ? να μην του κανει update το συστημα για τα νεα μηχανακια?"


Αν δεν έχει πρόσβαση σε κεντρική βάση δεδομένων δεν θα μπορεί να κάνει τίποτα. Φαντάζομαι ότι τα νέα προγράμματα είτε έρχονται σε μορφή cd/DVD στον εξουσιοδοτημένο κατευθείαν από τα κεντρικά ή με χρήση κωδικών εξουσιοδοτείται από συγκεκριμένη τοποθεσία στο διαδίκτυο όπου θα μπορεί να το κατεβάσει. Τώρα, αν δεν είναι εξουσιοδοτημένος πλέον και καλώδιο να έχει σίγουρα δεν θα μπορεί να κάνει και πολλά. Έτσι νομίζω ... [/quote]

Μπορεί να τα πάρει από το φίλο του τον εξουσιοδοτημένο (αν έχει) η να περιμένει μερικές μέρες να τα ανεβάσουν στο site του tuneecu (και να χρησιμοποιήσει αυτό). Λύσεις πάντα υπάρχουν το θέμα είναι να μη δημιουργείται ενα συνεχές πρόβλημα και ανησυχία. Αν ας πούμε αυριο η Τ αλλάξει τις ECU σε άλλες κλειδωμένες με κωδικούς που δε δέχονται τόσο εύκολα updates? Θα ψάχνει να βρεί χακεριές και σπασίματα?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: galileos στις 08/02/2011 11:37 πμ.

Sprinter"
Μπορεί να τα πάρει από το φίλο του τον εξουσιοδοτημένο (αν έχει) η να περιμένει μερικές μέρες να τα ανεβάσουν στο site του tuneecu (και να χρησιμοποιήσει αυτό). Λύσεις πάντα υπάρχουν το θέμα είναι να μη δημιουργείται ενα συνεχές πρόβλημα και ανησυχία. Αν ας πούμε αυριο η Τ αλλάξει τις ECU σε άλλες κλειδωμένες με κωδικούς που δε δέχονται τόσο εύκολα updates? Θα ψάχνει να βρεί χακεριές και σπασίματα?"


Αυτό είναι όμως που φοβάσαι και από την αρχή και θέλεις να πας στον εξουσιοδοτημένο και όχι στον φίλο σου. Αν κάνεις μια μικρή αναζήτηση στο ebay καλώδιο βρίσκεις εύκολα πολύ φθηνά, υπολογιστή έχεις περιμένεις και λίγο να βγει το πρόγραμμα σπασμένο ή όχι στο tuneecu και κάνεις την δουλειά σου μόνος σου? Φυσικά και όχι, εκτός αν θες να έχεις θέμα περί ακύρωσης της εγγύησης.

Είμαστε άνθρωποι και θέλουμε να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Θέλουμε την σφραγίδα πάνω από όλα για να ξέρουμε που θα τα απευθυνθούμε για να κάνουμε την δουλειά μας προπάντων ΔΩΡΕΑΝ σε περίπτωση προβλήματος εντός εγγύησης.
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: Cpt. Haddock στις 08/02/2011 11:49 πμ.

Εφ' οσον πηγαίνουμε σε νομιμως αδειοδοτημένο συνεργείο, η σφραγιδα έχει ισχύ είτε ειναι εξουσιοδοτημένος, είτε όχι
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: Sprinter στις 08/02/2011 1:04 μμ.

Cpt. Haddock"Εφ' οσον πηγαίνουμε σε νομιμως αδειοδοτημένο συνεργείο, η σφραγιδα έχει ισχύ είτε ειναι εξουσιοδοτημένος, είτε όχι"


Ναι το είπαμε αυτό πολλάκις. Ας μην αναφερόμαστε άλλο στον νόμο. Αν και, για να ενσπείρω ενα δαιμόνιο, δε θα ήθελα να δώ τι νομικο-δικαστικό σήριαλ μπορεί να γίνει ΑΝ παρ' ελπίδα ο διανομέας η η Τ προσπαθήσει να κάνει το δικό της....... Επίσης δεν ξέρω ακριβως πως διαδικαστικά θα μπορουσε να καλυφθεί η εγγύηση μέσω του μη εξουσιοδοτημένου, μια και η επικοινωνία είναι κατευθείαν με Αγγλία. Προφανώς σε περίπτωση προβλήματος μέσα στην εγγύηση θα πρέπει να τρέχεις παραμάσχαλα με την σφραγίδα του μαστρο-Νίκου στον εξουσιοδοτημένο και ανταγωνιστή του μάστρο-Νίκου, ο οποίος θα τον έχει κι άχτι γιατί του παίρνει τη δουλειά στην οποία αυτός υποτίθεται πως έχει επενδύσει τόσα που του ζητάει η Τ.

Γενικώς γάμα τα. Δε ξαναπαίρνω Τ.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: Cpt. Haddock στις 08/02/2011 1:09 μμ.

Sprinter"
Cpt. Haddock"Εφ' οσον πηγαίνουμε σε νομιμως αδειοδοτημένο συνεργείο, η σφραγιδα έχει ισχύ είτε ειναι εξουσιοδοτημένος, είτε όχι"


Ναι το είπαμε αυτό πολλάκις. [...]Γενικώς γάμα τα."


To είπαμε, αλλα πολύς κόσμος το αγνοεί (δε μου κάνει εντυπωση )
Οπότε αναγκαστικά το ξαναλέμε μεχρι η γνώση να φτάσει παντού


Sprinter"[...]Γενικώς γάμα τα."


Σιγουρα. Αγνοώ επισης τί συμβαίνει στη νομοθεσία των υπολοίπων χωρών σχετικα με το θεμα εξουσιοδοτημένων vs εξωτερικών συνεργείων (το νομιμων το θεωρω δεδομένο σε οποιαδήποτε χωρα του δυτικου κόσμου)
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: Sprinter στις 08/02/2011 1:24 μμ.

καπτεν νομίζω αλλά δεν είμαι σίγουρος πως το ελληνικό δίκαιο είναι εναρμονισμένο με αυτό της ΕΕ σε αυτή την περίπτωση. Δηλ. σε όλη την ΕΕ τα ίδια ισχύουν. Δεν είμαι σίγουρος όμως.

Αντίστοιχη περίπτωση είναι και η καταργημένη έννοια του αποκλειστικού εισαγωγέα (που όμως όπως όλοι ξέρουμε η ύπαρξη του νόμου δεν εμποδίζει σε πολλες περιπτώσεις την καταστρατήγησή του στην πράξη από κάποιες εταιρείες). Δηλαδή, κανείς δεν μπορεί να απαγορεύσει στον οποιδήποτε να εισαγει και να εμπορευτεί μηχανές Τ στην Ελλάδα, αντε βρες όμως μηχανάκια στην Ευρώπη για να εισάγεις.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: mixalakis στις 08/02/2011 2:02 μμ.

Ο νόμος ισχύει εδώ και χρόνια. Παρόλα αυτά πηγαίναμε σε εξουσιοδοτημένους.

Όλοι ξέρουμε ότι στην πράξη ο νόμος δεν εφαρμόζεται, αλλά τι θα πρέπει να κάνει ο καθένας μας; Να τρέχει στα δικαστήρια και τους δικηγόρους για να τον καλύψει (και αν) η εγγύηση;
Υποτίθεται ότι αυτά τα θέματα θα έπρεπε να τα κυνηγούν οι λέσχες και οι σύλλογοι καταναλωτών.

Υποτίθεται επίσης ότι οι επενδύσεις της Τ και των εξουσιοδοτημένων γίνονται για να έχουν συγκριτικό πλεονέκτημα σε σχέση με τον μαστρομήτσο και όχι για να έχουν το μονοπώλιο. Θα πληρώσει ο αντιπρόσωπος αυτά που ζητάει η Ηλιοφίλ, αλλά θα έχει διαφήμιση από τα κεντρικά, θα είναι στον κατάλογο αντιπροσώπων και φυσικά το "όνομα" του εξουσιοδοτημένου. Εκεί θα πηγαίνουν όσοι αγοράζουν καινούργια μηχανάκια.
Αυτά θα έπρεπε να είναι τα μόνα συγκριτικά πλεονεκτήματα των εξουσιοδοτημένων!!

Βέβαια εμείς κάνουμε τόση συζήτηση επειδή ξέρουμε ότι αν συνεχίσουμε να πηγαίνουμε στον δικό μας που έχασε την εξουσιοδότηση (αν έχουμε καινούργιο) σε ενδεχόμενο πρόβλημα η Ηλιοφίλ θα ποιήσει την νήσσαν!

Εγώ δύσκολα θα ξαναπάρω καινούργιο triumph γιατί δεν μπορώ να πάω στους μοναδικούς εξουσιοδοτημένους που έχουν μείνει με τόσα που τους έχω σύρει εδώ μέσα.

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: Cpt. Haddock στις 08/02/2011 2:16 μμ.

Sprinter"καπτεν νομίζω αλλά δεν είμαι σίγουρος πως το ελληνικό δίκαιο είναι εναρμονισμένο με αυτό της ΕΕ σε αυτή την περίπτωση. Δηλ. σε όλη την ΕΕ τα ίδια ισχύουν. [...]"


Έτσι νομίζω κι εγω, ειδικα επειδή ειναι σχετικά πρόσφατος (5-6 ετων) νομος
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: vagtyrp στις 08/02/2011 3:51 μμ.

για να σας βοηθήσω το ευρωπαικό δίκαιο υπερισχύει οποιουδήποτε εγχώριου δικαίου.....τώρα στο εξωτερικό που τα περισσότερα πράγματα λειτουργούν σωστά, εφαρμόζεται ο ευρωπαικός νόμος χωρίς να είναι απαραίτητο να το νομοθετίσουν και στο δικό τους δίκαιο......στην ελλάδα μας φυσικά ο καθένας κάνει ότι θέλει, οπότε μπλέκεις με τα ελληνικά δικαστήρια....σε καμια 10ετία δικαιωνεσαι ή 'όχι οπότε πας στα ευρωπαικά και τελειώνεις σε 1 μέρα!

στο δικό μας θέμα τώρα, κάθε νόμιμο συνεργείο μπορεί να απευθυνθεί στην αγγλία και να ζητήσει να αγοράσει τα παντα γιατί γουστάρει να επισκευάζει triumph βρε παιδί μου....το θέμα βρίσκεται στο τί θα απαντήσει η αγγλία και όχι η οποιαδήποτε ηλιοφιλ.....έχουν τα δικαίωμά να αρνηθούν, μιας και δικιά τους είναι η εταιρία και ότι θέλουν την κάνουν...

ευεπλιστώ ότι επειδή το συνεργείο που πηγαίνω, όπως γνωρίζετε οι περισσότεροι, έχει τον πιο πολύ κόσμο και κάνει την καλύτερη δουλειά στην αθήνα τουλάχιστον, από όλες τις απόψεις, δεν θα του δημιουργηθεί πρόβλημα στο θέμα αυτό....

το μόνο που μπορούμε να κανουμε είναι να περιμένουμε.....

όσο για το θέματα νομικά κλπ όπως έχω πολλάκις πει, να μιλάτε με τη ΜΟΤΕΚ......για μας υπάρχει και από ανθρώπους σαν και μας διατηρείται και δυναμώνει.....

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: Sprinter στις 08/02/2011 4 μμ.

Βαγγελάκη

1. Για κάθε θεμα στο Ευρωπαικό δίκαιο πρέπει να υπάρχει εναρμόνιση του δικαίου της χώρας μέλους. Για αυτό ζητούνται οι εναρμονίσεις μεσα σε κάποια χρονικά πλαίσια και για αυτό η Επιτροπή επιβάλλει και πρόστιμα στις καθυστερούσες χωρες. Ισως με αυτό που λές εννοείς περιπτώσεις μη εναρμόνισης. Τότε ναι και μπορεί να πας κατευθείαν στα Ευρωπαικά δικαστήρια. Εδώ δεν έχουμε τέτοιο θέμα επειδή ο Ελληνικός νόμος υπάρχει. Απλώς όλοι ξέρουμε περί νόμων και δικαστικών οδών στην Ελλάδα. Πάντως μια και το θέμα είναι γνωστό και έχει αντιμετωπισθεί στο παρελθόν νομίζω πως μεθοδοι σχετικά γρήγορες και φτηνές υπάρχουν (ΜΟΤΕΚ κλπ)

2. Αν κάτι πωλείται, τότε δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε Αγγλος να αρνηθεί την πώληση σε οποιονδηποτε πολίτη της EE (αλλα και άλλων χωρών που έχουν υπογράψει συμβάσεις με την ΕΕ). Αυτό είναι το δίκαιο, η πράξη δεν έχω ιδέα. Από όσο γνωρίζω ΟΛΑ τα ειδικά εργαλεία πωλούνται (όχι όμως τα προγράμματα) και μπορεί να τα αγοράσει ο καθένας. Εχουν και κανονικά part numbers που αναφέρονται στο shop manual που και αυτό μπορεί να αγοράσει ο καθένας.

Μπορεί όμως να αρνηθεί υπηρεσία που παρέχει δωρεάν σε κάποιον συνεργάτη του. Δηλαδή μπορεί να αρνηθεί σε τρίτο κάτι που παρέχει σε κάποιον άλλο σαν μέρος σύμβασης που έχει με αυτόν τον άλλο. Ετερον εκάτερον.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: vagtyrp στις 08/02/2011 4:54 μμ.

δυστυχώς δεν μπορείς να πας κατευθείαν στα ευρωπαικά δικαστήρια.....πρέπει να προσφύγεις στα ελληνικά και αν δεν δικαιωθείς πας παραπέρα.αυτό μου το είπαν στην ΜΟΤΕΚ...και αυτό είναι το βασικό πρόβλημα στην ελλάδα, το ότι η υπόθεσή σου θα εκδικαστεί τού άει &%$#@*! ανήμερα....
στην ευρώπη το τοπικό δικαστήριο λύνει το θέμα άμεσα, σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα, οπότε να υπάρξει πρόβλημα τελειωνεις γρηγορότερα
για όλα τα υπόλοιπα με κάλυψες απολύτως!

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: Sprinter στις 08/02/2011 5:30 μμ.

vagtyrp"δυστυχώς δεν μπορείς να πας κατευθείαν στα ευρωπαικά δικαστήρια.....πρέπει να προσφύγεις στα ελληνικά και αν δεν δικαιωθείς πας παραπέρα"


Δε κατάλαβες τι σου είπα. Αν η νομοθεσία δεν είναι εναρμονισμένη πας κατευθείαν προσφέυγοντας κατα της νομοθεσίας. Αν είναι εναρμονισμένη πρέπει να περάσεις ολο το ελληνικό δικαστικό γολγοθα. Στην περίπτωαη μας πρεπει να είναι εναρμονισμένη.

Ομως τονίζω πως συνήθως αυτά τα πράγματα ρυθμίζονται εξωδικαστικά κυρίως αν είναι σαφής η περίπτωση νομικά το ποιός έχει δίκιο και παίζουν και θέματα φήμης της εταιρείας. Τώρα με το ιντερνετ όλοι τα φοβούνται αυτά και όσοι τα αγνοούν την πατάνε (βλέπε και περίπτωση Παπαδημητριάδη - Systemgraph - Public - isquare και Apple).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε