Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

Τί ''πίνει'' η DAYTONA??

Συζητάμε για τα διάφορα μοντέλα της Triumph

Συντονιστής: dimchrist

Κανόνες Δ. Συζήτησης
    Γράφουμε με Ελληνικά και όχι greeklish,εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος.Έτσι διευκολύνουμε τους υπόλοιπους να διαβάζουν τα post μας.Επίσης καλό είναι να γράφουμε με μικρά γιατί τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζουμε.

Τί ''πίνει'' η DAYTONA??

Δημοσίευσηαπό johnnyright » 31 Ιαν 2011, 05:22

Χαιρετω τα μελη του γκρουπ και ιδιαιτερα τους κατοχους ενος απ'τα ομορφοτερα superbike :!: :!: Επειδη ειμαι στο 'κατοφλι' μιας καινουργιας αγορας κ πρεπει ν ερευνησω ΟΛΟΥΣ τους τομεις,λυστε μου μια απορια......εχει κανεις σας υπολογισει με ενα γεμισμα π.χ. των 15λιτρων ΠΟΣΑ χλμ σας βγαζει???? Με τις τιμες τις βενζινης ειναι ενα μεγαλο ''βασανιστικο'' θεμα κ αυτο.....κ αν το εχετε υπολογισμενο κ εντος πολης,ακομα καλυτερα.ευχαριστω εκ των προτερων! :yessir:
johnnyright
Newbie
Progress to next rank:
2%

Μοτοσυκλέτα: suzuki v-strom

Re: Τί ''πίνει'' η DAYTONA??

Δημοσίευσηαπό dimchrist » 31 Ιαν 2011, 11:02

Όσο και αν έχουν δυσκολέψει τα πράγματα (λέγε με οικονομική κρίση) αυτό είναι το τελευταίο που θα σκεφτείς όταν πας να πάρεις supersport μηχανάκι.
Αν παρόλαυτα πρέπει να απαντήσω κάπου στο 6,0-6,5 λίτρα/100 χλμ. καίει στην εθνική με νορμάλ ταχύτητες (μέχρι 150χλμ.) και κάπου στο 7,0-7,5 λίτρα/100 χλμ. στην πόλη. Στην πίστα καταναλώνει πάνω κάτω όσο και στην πόλη.
Πάντως για πόλη δεν κάνει. Κρίμα είναι να το ταλαιπωρείς στην κίνηση.
Εικόνα
Triple Way
Άβαταρ μέλους
dimchrist
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Husqvarna TE 250 - Daytona 675
Όνομα: Παγκόσμιος © jimdom

Δημοσίευσηαπό tharis » 31 Ιαν 2011, 13:16

Εκτος πολης καπου εκει θα ειναι αλλα εντος σιγουρα καιει πανω απο 8lt συμφωνα και με τις μετρησεις απο το Street ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tharis
Moderator

Highscores: 17
Μοτοσυκλέτα: Honda Innova

Δημοσίευσηαπό denthnpalevw » 31 Ιαν 2011, 15:08

Το Daytona ισως ειναι ελαφρως πιο οικονομικο απο το street στην πολη αλλα 7-7,5 πιστευω ειναι πολυ αισιοδοξα
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
denthnpalevw
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Daytona 675

Δημοσίευσηαπό tharis » 31 Ιαν 2011, 15:12

denthnpalevw έγραψε:Το Daytona ισως ειναι ελαφρως πιο οικονομικο απο το street στην πολη

Για ποιο λογο ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tharis
Moderator

Δημοσίευσηαπό dimchrist » 31 Ιαν 2011, 16:42

Άντε να πηγαίνει στα 8λτ/100χλμ. Δε θα τα χαλάσουμε εκεί.
Μόνο στο πρώτο 6μηνο, δηλαδή πριν από 3-4 χρόνια, το κινούσα και στο κέντρο οπότε δε πολυθυμάμαι. Με είχε χτυπήσει κατακούτελα...
Πάντως παραπάνω έχω δεί ελάχιστες φορές.
Σε σύγκριση με το street triple καίει λιγότερο όσο και αν σας φαίνεται παράξενο. Αρκετά χλμ τα έχω κάνει παρέα με street triple, λόγω κολλητού φίλου, και κάθε φορά το λαμπάκι ανάβει πρώτα σε εκείνον. Στην εθνική το δικαιολογώ λόγω fairing που σημαίνει καλύτερη αεροδυναμική. Τώρα για την πόλη δε ξέρω να σας πω...
Εικόνα
Triple Way
Άβαταρ μέλους
dimchrist
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Husqvarna TE 250 - Daytona 675
Όνομα: Παγκόσμιος © jimdom

Δημοσίευσηαπό tharis » 31 Ιαν 2011, 18:17

Στο street το 8 ειναι μινιμουν για την πολη (εκτος αν δε βρεις ποτε φαναρι και εισαι με 4η +..).. μπορεις να δεις και 9 και παραπανω με λιγο γκαζι.. Εκτος μπορεις να καψεις και κατω απο 5.5 σε επαρχιακο με σταθερες στροφες αλλα συνηθως εισαι 6-6,3.. Το 8 ειναι και λογικο φυσικα.. δε μπορει να καις 6 με 140km/h και με 40km/h να καις μονο ενα λιτρο πανω ..

Τωρα γτ στην πολη το daytona να καιει λιγοτερο οταν εχει και πιο "αγριους" εκκεντροφορους δε μπορω να το φανταστω .. :think
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tharis
Moderator

Δημοσίευσηαπό Aris. » 31 Ιαν 2011, 22:22

johnnyright έγραψε:Χαιρετω τα μελη του γκρουπ και ιδιαιτερα τους κατοχους ενος απ'τα ομορφοτερα superbike :!: :!: Επειδη ειμαι στο 'κατοφλι' μιας καινουργιας αγορας κ πρεπει ν ερευνησω ΟΛΟΥΣ τους τομεις,λυστε μου μια απορια......εχει κανεις σας υπολογισει με ενα γεμισμα π.χ. των 15λιτρων ΠΟΣΑ χλμ σας βγαζει???? Με τις τιμες τις βενζινης ειναι ενα μεγαλο ''βασανιστικο'' θεμα κ αυτο.....κ αν το εχετε υπολογισμενο κ εντος πολης,ακομα καλυτερα.ευχαριστω εκ των προτερων! :yessir:

Ειναι πολυ οικονομικο αδερφε!Εκτος πολης και πανω απο τα 150 χαω καιει περιπου 0.1 λιτρα/100 χλμ .... ....λάδι ...
:bahaha: :bahaha: :bahaha: :bahaha:
================================================================================================
Εικόνα
I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.
Άβαταρ μέλους
Aris.
Εγγεγραμένος χρήστης

Highscores: 3
Μοτοσυκλέτα: Street triple 675 '08

Δημοσίευσηαπό nfot » 31 Ιαν 2011, 23:38

Aris. έγραψε:Ειναι πολυ οικονομικο αδερφε!Εκτος πολης και πανω απο τα 150 χαω καιει περιπου 0.1 λιτρα/100 χλμ .... ....λάδι ...
:bahaha: :bahaha: :bahaha: :bahaha:

Ξερεις ποσο εχει παει το fully synthetic ?
Για ρωτα κι εμενα ...
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.
Άβαταρ μέλους
nfot
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Daytona 675 '09
FZ6

Δημοσίευσηαπό Aris. » 02 Φεβ 2011, 22:08

nfot έγραψε:Ξερεις ποσο εχει παει το fully synthetic ?
Για ρωτα κι εμενα ...

Βρε Νικο , δεν του βαζεις κανα φθηνο λαδακι ?
Αφου πινει που πινει... μην του δινεις και blue label... και το vat69 μια χαρα κατεβαινει! :D
================================================================================================
Εικόνα
I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.
Άβαταρ μέλους
Aris.
Εγγεγραμένος χρήστης

Highscores: 3
Μοτοσυκλέτα: Street triple 675 '08

Δημοσίευσηαπό nfot » 02 Φεβ 2011, 23:24

Μονο τα καλυτερα για το μωρο ;)
Χαλαλι του δλδ. Το χαμογελο που μου χαριζει οποτε το καβαλαω, ειναι ανεκτιμητο. Για τα υπολοιπα υπαρχει ο τραπεζικος λογαριασμος μου :bahaha:
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.
Άβαταρ μέλους
nfot
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Daytona 675 '09
FZ6

Advertisement

• Similar topics
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Συγγραφέας

Επιστροφή στο Ευρετήριο Δ. Συζήτησης

Επιστροφή στο Σχόλια - Παρατηρήσεις - Πληροφορίες (Triumph)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες