Υποψήφιος Αγοραστής, Αξεσουάρ?

Υποψήφιος Αγοραστής, Αξεσουάρ?  

  Από: argy_kap στις 02/05/2008 12:15 μμ.

Καλήμέρα σε όλους, είμαι ένας υποψήφιος αγοραστής του νέου τίγρη και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με τα προτεινόμενα αξεσουάρ και το κόστος τους. Έχω ενα V-Strom 650 απο το οπόιο είμαι πολύ ευχαριστημένος απλά ήρθε η ώρα για το κάτι παραπάνω. Οδηγώντας τον τίγρη παρατήρησα κάποια πραγματα που για την χρήση που κάνω εγώ στο μηχανάκι είναι απαραίτητα. Αυτά είναι:

* Χούφτες
* Κάγκελα
* Ζελατίνα

Επίσης κάνω με την γυναίκα μου 2-3 ταξίδια τον χρόνο όπου μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ τριπλέτα GIVI στο V-strom.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι παρακάτω:

Μέσο κόστος για χούφτες, κάγκελα (ζελατίνα βρήκα) και αν μπορώ (άσχετα απο το αισθητικό αποτέλεσμα) να βάλω την τριπλέτα στον τίγρη. Από οτι είδα στο site της Givi βγαίνουν βάσεις αλλά το έχει δοκιμάσει κανείς σας και αν ναι ξέρουμε σχετικό κόστος των βάσεων?

Επίσης διάβασα αρκετά εδώ μέσα για την μικρή προστασία που παρέχεται στα νερά και στα λάδια της αλυσίδας. Είναι τελικά απαραίτητη η αλλαγή των φτερών και να μπει και ένα προστατευτικό αλυσίδας? Αν ναι, συμφέρει καλύτερα της Triumph ή aftermarket και πιο το σχετικό κόστος?

Η αλλαγή του τελικού της εξάτμισης δημιουργεί πρόβλημα στα πόδια του συνεπιβάτη μια που είναι χαμηλά?
Υπάρχει κάτι που είναι must και είναι καλό να το βάλω απο την αρχή???


Ο λόγος που τα ρωτάω όλα αυτα είναι γιατί θέλω να βγάλω ενα τελικό κόστος αγοράς με ολα τα αξεσουάρ που εγώ θέλω απο την αρχή και να μην βρεθώ προ εκπλήξεων....

Ελπίζω να μην κούρασα και ευχαριστώ για της απαντήσεις....

Re: Υποψήφιος Αγοραστής, Αξεσουάρ?  

  Από: mixalakis στις 02/05/2008 12:51 μμ.

Φίλε μου καλωσήρθες στην παρέα μας και με το καλό να πάρεις τον τίγρη γιατί είναι φοβερό μηχανάκι.

Θα προσπαθήσω να σε διαφωτίσω σε μερικά από τα ερωτήματα που έθεσες με βάση την δική μου εμπειρία.

Για τις χούφτες, εγώ έβαλα τις εργοστασιακές με κόστος 80 ευρώ. Είναι πολύ όμορφες κατά τη γνώμη μου και κάνουν καλή δουλειά. Πολλοί στο εξωτερικό έχουν βάλει τις χούφτες της BMW 1150 GS ή του KTM 990 με το κόστος που δίνουν οι αντίστοιχες αντιπροσωπείες. Έχω την εντύπωση ότι είναι κάπως φτηνότερες, ταιριάζουν όμως πολύ στο μηχανάκι.

Για κάγκελα δεν ξέρω, γιατί δεν έχω βάλει, αλλά υπάρχουν πολλές εταιρίες που βγάζουν για το tiger.

Στο θέμα της τριπλέτας, εγώ έβαλα την εργοστασιακή με τεράστιο κόστος και μικρή χωρητικότητα, αλλά καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα. Είχα ψάξει και της givi τα μοντέλα και υπάρχουν βάσεις για την τριπλέτα με συνολικό κόστος, αν θυμάμαι καλά, περίπου 200 ευρώ.

Οι προστασίες για την αλυσίδα και το φτερό χρειάζονται γιατί είναι σημαντικό πρόβλημα.
Προσωπικά το θέμα της αλυσίδας το έχω λύσει βάζοντας λευκό σπρέι που δεν πετάει γράσο (αλλά θέλει να βάζεις συχνότερα) και το θέμα της λάσπης το έλυσα με το top case !. Τώρα λερώνεται εκείνο και όχι ο συνεπιβάτης!
Πάντως ο Σάκης έχει μια πατέντα προέκταση για το προστατευτικό της αλυσίδας (τσάμπα για τους φίλους!).

Για χαμηλό τελικό πιθανότατα θα έχεις πρόβλημα με τις πλαϊνές βαλίτσες.

Re: Υποψήφιος Αγοραστής, Αξεσουάρ?  

  Από: argy_kap στις 02/05/2008 1:48 μμ.

mixalakis"

Για κάγκελα δεν ξέρω, γιατί δεν έχω βάλει, αλλά υπάρχουν πολλές εταιρίες που βγάζουν για το tiger.

Για χαμηλό τελικό πιθανότατα θα έχεις πρόβλημα με τις πλαϊνές βαλίτσες."


Πολύ σωστό αυτό για το τελικό και τις βαλίτσες δεν πήγε το μυαλό μου καθόλου...

Ευχαριστώ και για τις υπόλοιπες πληροφορίες, θα πάρω να μαθω απο βδομάδα και κόστος για τις βάσεις για τις βαλίτσες. Πάντως οι μαμά βαλίτσες είναι όντως πολύ όμορφες αλλά απο την στιγμή που έχω τις GIVI είναι κρίμα να τις δώσω, άσε που οι μαμα κάνουν όσο ένα παπί !!!

Ξέρουμε κόστος φτερών μπρος και πίσω??

Thank you:)

Re: Υποψήφιος Αγοραστής, Αξεσουάρ?  

  Από: tasskap στις 02/05/2008 5:09 μμ.

Ότι χρειάζεσαι υπάρχουν εδώ :

http://www.triumph-online.co.uk

Re: Υποψήφιος Αγοραστής, Αξεσουάρ?  

  Από: takis1964 στις 02/05/2008 9:57 μμ.

μπρος - πισω προεκταση φτερου εχει και η μαμα αντιπροσωπεια ! απλα τα παραγελνεις :35ε το εμπρος και 40 το πισω! τα εχω παραγγειλει και τα περιμενω!
υπαρχει και εξτρα πισω φτερο τροχου της skidmarx πολυ ομορφο ομολογουμενως που αν αποφασισεις να το παρεις ειμαι μεσα για διπλη παραγγελεια!
απο ζελατινες ανακοινωθηκαν και βγαινουν παραγωγη σε 2-3 εβδομαδες της αμερικανικης zerogravity
http://www.zerogravity-racing.com/sport ... s/911.html
οι οποιες δεν πεζονται απο εμφανιση!
εχω ξανααγορασει απο την εταιρεια αυτην και τα προιοντα της ειναι πολυ ποιοτικα!

Re: Υποψήφιος Αγοραστής, Αξεσουάρ?  

  Από: argy_kap στις 08/05/2008 10:34 πμ.

akis1964"μπρος - πισω προεκταση φτερου εχει και η μαμα αντιπροσωπεια ! απλα τα παραγελνεις :35ε το εμπρος και 40 το πισω! τα εχω παραγγειλει και τα περιμενω!
"


Λοιπόν ενημερώνω οτι Λευκό με ABS έχει παράδωση τέλος Ιουλίου....δεν υπάρχει πιο μπροστά και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω.... προσπαθούμε να βρούμε απο καμιά βιτρίνα....αν δει κανείς τίποτα ας μου πεί μπας και το τραβήξουμε Βόλο....όσο για τις προεκτάσεις μου λένε οτι δεν υπάρχουν!!! Είναι σίγουρα απο την μαμά???

Re: Υποψήφιος Αγοραστής, Αξεσουάρ?  

  Από: Sprinter στις 08/05/2008 11:54 πμ.

Η εμπρός προέκταση είναι ίδια για όλα τα Triumph και μπαίνει στο φτερό με πριτσίνια.

Για model specific αξεσουάρ, μπές στο site της Triumph που τα δείχνει όλα.

http://www.triumph.co.uk/uk/Accessories.aspx
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:36, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Υποψήφιος Αγοραστής, Αξεσουάρ?  

  Από: greek_armada στις 08/05/2008 12:37 μμ.

argy_kap"
mixalakis"

Για κάγκελα δεν ξέρω, γιατί δεν έχω βάλει, αλλά υπάρχουν πολλές εταιρίες που βγάζουν για το tiger.

Για χαμηλό τελικό πιθανότατα θα έχεις πρόβλημα με τις πλαϊνές βαλίτσες."


Πολύ σωστό αυτό για το τελικό και τις βαλίτσες δεν πήγε το μυαλό μου καθόλου...

Ευχαριστώ και για τις υπόλοιπες πληροφορίες, θα πάρω να μαθω απο βδομάδα και κόστος για τις βάσεις για τις βαλίτσες. Πάντως οι μαμά βαλίτσες είναι όντως πολύ όμορφες αλλά απο την στιγμή που έχω τις GIVI είναι κρίμα να τις δώσω, άσε που οι μαμα κάνουν όσο ένα παπί !!!

Ξέρουμε κόστος φτερών μπρος και πίσω??

Thank you:)"



Τις givi ποσο τις ειχες παρει και τις 3 μαζι με βασεις στο περιπου?

Re: Υποψήφιος Αγοραστής, Αξεσουάρ?  

  Από: argy_kap στις 08/05/2008 1:43 μμ.

greek_armada"

Τις givi ποσο τις ειχες παρει και τις 3 μαζι με βασεις στο περιπου?"


Οι βάσεις για το Tiger έχουν €69 η πίσω για την Givi Maxia 52lt που έχω και οι πλαινές έχουν €139 για τις Ε41 Monokey που έχω. Δυστηχώς δεν θυμάμαι πόσο τις πήρα γιατί τις είχα πάρει μαζί με το Strom...Πάντως χτες είδα τον επίσημο τιμοκατάλογο της Triumph και με τις βάσεις μαζί η τριπλέτα κάνει €1570. ΕΛΕΟΣ!

Re: Υποψήφιος Αγοραστής, Αξεσουάρ?  

  Από: takis1964 στις 08/05/2008 2:37 μμ.

argy_kap"
akis1964"μπρος - πισω προεκταση φτερου εχει και η μαμα αντιπροσωπεια ! απλα τα παραγελνεις :35ε το εμπρος και 40 το πισω! τα εχω παραγγειλει και τα περιμενω!
"


Λοιπόν ενημερώνω οτι Λευκό με ABS έχει παράδωση τέλος Ιουλίου....δεν υπάρχει πιο μπροστά και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω.... προσπαθούμε να βρούμε απο καμιά βιτρίνα....αν δει κανείς τίποτα ας μου πεί μπας και το τραβήξουμε Βόλο....όσο για τις προεκτάσεις μου λένε οτι δεν υπάρχουν!!! Είναι σίγουρα απο την μαμά???"


πες τους χεραιτισματα !!!
το πισω Part number T2300677
το εμπρος Part number A9708051

Re: Υποψήφιος Αγοραστής, Αξεσουάρ?  

  Από: greek_armada στις 08/05/2008 6:15 μμ.

argy_kap"
greek_armada"

Τις givi ποσο τις ειχες παρει και τις 3 μαζι με βασεις στο περιπου?"


Οι βάσεις για το Tiger έχουν €69 η πίσω για την Givi Maxia 52lt που έχω και οι πλαινές έχουν €139 για τις Ε41 Monokey που έχω. Δυστηχώς δεν θυμάμαι πόσο τις πήρα γιατί τις είχα πάρει μαζί με το Strom...Πάντως χτες είδα τον επίσημο τιμοκατάλογο της Triumph και με τις βάσεις μαζί η τριπλέτα κάνει €1570. ΕΛΕΟΣ!"


Με τις Ε41 μπορεις να βαλεις χαμηλη εξατμιση?Πως το βλεπεις?

Re: Υποψήφιος Αγοραστής, Αξεσουάρ?  

  Από: argy_kap στις 08/05/2008 6:21 μμ.

greek_armada"

Με τις Ε41 μπορεις να βαλεις χαμηλη εξατμιση?Πως το βλεπεις?"


Δεν ξέρω...αν έχει κάποιος πλαινές βαλίτσες και αλλαγμενη εξάτμιση ας μας πει....

Re: Υποψήφιος Αγοραστής, Αξεσουάρ?  

  Από: kakourgos στις 09/05/2008 4:36 μμ.

argy_kap"
akis1964"μπρος - πισω προεκταση φτερου εχει και η μαμα αντιπροσωπεια ! απλα τα παραγελνεις :35ε το εμπρος και 40 το πισω! τα εχω παραγγειλει και τα περιμενω!
"


Λοιπόν ενημερώνω οτι Λευκό με ABS έχει παράδωση τέλος Ιουλίου....δεν υπάρχει πιο μπροστά και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω.... προσπαθούμε να βρούμε απο καμιά βιτρίνα....αν δει κανείς τίποτα ας μου πεί μπας και το τραβήξουμε Βόλο....όσο για τις προεκτάσεις μου λένε οτι δεν υπάρχουν!!! Είναι σίγουρα απο την μαμά???"


Τι λές τώρα!! Πότε ρώτησες κ στο είπαν αυτό???? Έχω παραγγείλει τον Τίγρη μου, Λευκό με ABS, από μέσα Μαρτίου κ όλο από εβδομάδα σε εβδομάδα περιμένω να έρθει, δεν πιστεύω να πάει έτσι μέχρι ΤΕΛΟΣ ΙΟΥΛΙΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ!! ΘΑ ΦΡΙΚΑΡΩ!!! ΤΟ ΘΕΛΩ!!! (το Tiger) !!!

Re: Υποψήφιος Αγοραστής, Αξεσουάρ?  

  Από: mixalakis στις 09/05/2008 4:56 μμ.

[quote="kakourgos":835fzif1]
argy_kap"
akis1964"μπρος - πισω προεκταση φτερου εχει και η μαμα αντιπροσωπεια ! απλα τα παραγελνεις :35ε το εμπρος και 40 το πισω! τα εχω παραγγειλει και τα περιμενω!
"


Λοιπόν ενημερώνω οτι Λευκό με ABS έχει παράδωση τέλος Ιουλίου....δεν υπάρχει πιο μπροστά και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω.... προσπαθούμε να βρούμε απο καμιά βιτρίνα....αν δει κανείς τίποτα ας μου πεί μπας και το τραβήξουμε Βόλο....όσο για τις προεκτάσεις μου λένε οτι δεν υπάρχουν!!! Είναι σίγουρα απο την μαμά???"


Τι λές τώρα!! Πότε ρώτησες κ στο είπαν αυτό???? Έχω παραγγείλει τον Τίγρη μου, Λευκό με ABS, από μέσα Μαρτίου κ όλο από εβδομάδα σε εβδομάδα περιμένω να έρθει, δεν πιστεύω να πάει έτσι μέχρι ΤΕΛΟΣ ΙΟΥΛΙΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ!! ΘΑ ΦΡΙΚΑΡΩ!!! ΤΟ ΘΕΛΩ!!! (το Tiger) !!![/quote:835fzif1]

Μην τρελαίνεσαι! Προφανώς μιλάμε για διαφορετικές παρτίδες.

Re: Υποψήφιος Αγοραστής, Αξεσουάρ?  

  Από: argy_kap στις 14/05/2008 9:59 πμ.

Μίλησα σήμερα το πρωι και μου είπαν οτι τελικά δεν υπάρχει διαθέσιμο λευκό και οτι δεν γίνεται τίποτα.... κοίτα να δείς προβλήματα που έχουμε...να φέρω κανένα απο Γερμανία????