Φώτα για το Triumph Tiger 955i μοντέλο 2005

Φώτα για το Triumph Tiger 955i μοντέλο 2005  

  Από: spypetr στις 08/09/2007 4:05 μμ.

Ο φωτισμός του Tiger μου, ήταν χαμηλός και αυτό οφείλονταν, κατά κύριο λόγο, ότι δούλευε μόνο το ένα φανάρι για τα φώτα πορείας και το άλλο φανάρι για τα μεγάλα.

Μετά από πολύ ψάξιμο, διαπίστωσα ότι αυτό γίνεται για εναρμονισμό με τις κοινοτικές προδιαγραφές.

Η εγκατάσταση ήδη υπάρχει, από το εργοστάσιο, αλλά και οι λάμπες, για να μη χρειαστεί να αλλάχτούν ή να μετραπούν, σε περίπτωση που θα ήθελε κάποιος να δουλέψουν και τα δύο φανάρια ταυτόχρονα.
Το μόνο που λείπει είναι 2 ρελέ, τα οποία μπορούμε να τα βάλουμε εύκολα, σε κενή θέση που υπάρχει ήδη από την κατασκευή της μοτοσυκλέτας από το εργοστάσιο.

Ο τύπος δε, των ρελέ, είναι ο ίδιος που χρησημοποιείται και σε άλλες λειτουργίες, σε άλλη θεση της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης της μοτοσυκλέτας.
Δύο τέτοια υπάρχουν πχ κάτω από τη σέλα.
Το βγάζουμε από εκεί, το δείχνουμε στον ηλεκτρολόγο, τα αγοράζουμε και τα τοποθετούμε στις κενές θέσεις.

Εγώ ήδη τα αγόρασα από τον ηλεκτρολόγο που πάω τη μηχανή μου.
Συνολικό κόστος 10ευρώ και ολίγον προσωπική εργασία.

Αυτά

Re: Φώτα για το Triumph Tiger 955i μοντέλο 2005  

  Από: martinez στις 09/09/2007 11:34 μμ.

gia diskoles ores pare kai ena fako mazi

 

  Από: spypetr στις 10/09/2007 1:47 πμ.

Έχω πάρει έναν καλό, κεφαλής.
Τον βάζω πάνω στο κράνος και ευτυχώς μπορώ επιτέλους να οδηγήσω με ασφάλεια.
Γεια σου φίλε μου martinez

 

  Από: Aragorn στις 10/09/2007 4:53 μμ.

βαλε ξενον να τελειωνεις ρε σπυρο

 

  Από: nfot στις 10/09/2007 4:59 μμ.

Aragorn"βαλε ξενον να τελειωνεις ρε σπυρο "


+1.000

ΕΙναι τεραστια η διαφορα. Εχω βαλει στο FZ6 μου εδω και 1,5 χρονο. Οι απλες λαμπες, μου μοιαζουν σαν κερακια πλεον.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

 

  Από: spypetr στις 10/09/2007 5:40 μμ.

Επειδή το έχω συζητήσει το θέμα των ΧΕΝΟΝ και σε άλλα φόρουμ, θέλω να πω τα εξής.
Τα φώτα χενον αν δεν είναι μανίσια, παραβαίνουν τις ευρωπαικές προδιαγραφές ασφαλείας EU, άρα και την ελληνική νομοθεσία.
Ο λόγος είναι απλός.
Έχει να κάνει με τον καθρέφτη του φαναριού, που πρέπει να είναι συμβατός με τις λάμπες.
Τώρα αν κάποιος αγοράσει και το αντίστοιχο φανάρι, τότε οκ.
Θα μου πεις και τα δύο φανάρια, είναι αντίθετα στις προδιαγραφές EU, της ευρωπαικής ένωσης.
Πάντως, πήρα και λάμπες +50%, τύπου ΧΕΝΟΝ, που θα τις βάλω σήμερα και θα σας γράψω τις εντυπώσεις μου

 

  Από: Costas στις 10/09/2007 5:44 μμ.

spypetr"
Πάντως, πήρα και λάμπες +50%, τύπου ΧΕΝΟΝ, που θα τις βάλω σήμερα και θα σας γράψω τις εντυπώσεις μου"

Είναι αυτές που πουλάνε και στο ebay με τα 10 ευρώ;

 

  Από: Aragorn στις 10/09/2007 7 μμ.

εγω που εβαλα Η7,εχω παρα πολυ καλη αποδοση γιατι οπως μου ειπε ο μαστορας,ανοιγει πιο καλα την δεσμη σε σχεση με μια Η4 ξενον.μια που το αναφεραμε ψαχνω Η9 τυπου ξενον .καμμια ιδεα κανεις?

 

  Από: nfot στις 10/09/2007 11:19 μμ.

Παντως εγω με τα xenon δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα, ουτε με το νομο ουτε με τους απεναντι. Βλεπω τα παντα και το πιο σημαντικο; ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝΕ
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

 

  Από: martinez στις 10/09/2007 11:56 μμ.

xenon ? den ine ligo panakriva ayta ?

 

  Από: nfot στις 11/09/2007 12:06 πμ.

Απο 80 εως 100 ευρω για καθε λαμπα. Εχουν πεσει αρκετα οι τιμες τους.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

 

  Από: spypetr στις 11/09/2007 1:01 πμ.

Costas"
spypetr"
Πάντως, πήρα και λάμπες +50%, τύπου ΧΕΝΟΝ, που θα τις βάλω σήμερα και θα σας γράψω τις εντυπώσεις μου"

Είναι αυτές που πουλάνε και στο ebay με τα 10 ευρώ;"


Δεν ξέρω τι κάνουν στο ebay, εγώ τις πήρα 7 ευρώ την μία.
Μάρκας TRIFA made in Germany. H4 +50%.
Τις έβαλα, είναι πάρα πολύ καλές.
Τελικά το Tiger έχει πολύ καλά φώτα

 

  Από: Aragorn στις 11/09/2007 4 μμ.

ψαχνω λαμπα Η9 τυπου ξενον,για να βαλω για το καρφι.που θα βρω οεοοοοοοοοοοοοοο

 

  Από: spypetr στις 11/09/2007 7:46 μμ.

nf"Παντως εγω με τα xenon δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα, ουτε με το νομο ουτε με τους απεναντι. Βλεπω τα παντα και το πιο σημαντικο; ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝΕ "

Εγώ πάντως έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με τους απέναντι.
Και συγκεκριμένα, με μοτοσυκλέτα που είχε βάλει εκ των υστέρων λάμπες χενον.

 

  Από: nfot στις 11/09/2007 7:57 μμ.

Το προβλημα ειναι με αυτους που δεν κανουν ρυθμιση της δεσμης μετα την τοποθετηση. Ακομη και σωστα να ηταν ρυθμισμενη η δεσμη με τη λαμπα αλογονου, χρειαζεται ρυθμιση. Φυσικα, με την υπαρξη συνεπιβατη χωρις την απαραιτητη ρυθμιση της πισω αναρτησης, ειναι ΠΟΛΥ χαλια τα πραγματα.
Εμενα μου εχει συμβει, να εχω συνεπιβατη, εντελως εκτακτα, 12 το βραδυ και να εχω μπροστα περιπολικο ... Με σταματησαν και μονο που δεν με εβαλαν να βγαλω τα φωτα εκεινη τη στιγμη ... Λιγο το μαλακο αμορτισερ του FZ6, λιγο τα 90+ κιλα του συνεπιβατη, ο τροχαιος δεν μπορουσε να δει απο την αντανακλαση στον καθρεφτη του. Και με τις απλες λαμπες θα τον ενοχλουσα, αλλα σαφως λιγοτερο.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.