Πρόβλημα σε Tiger

Πρόβλημα σε Tiger  

  Από: torpedo στις 29/04/2009 6:47 μμ.

Καλησπέρα και από εμένα και καλώς σας βρήκα. Ως ένας υποψήφιος αγοραστής ενός ST R έψαχνα και χάζευα από εδω και από εκεί στο internet σχετικά με το μηχανάκι αλλά και την Triumph γενικότερα... Έπεσα λοιπόν πάνω στο παρακάτω πρόβλημα και είπα να το βάλω προς ενημέρωση όλων των κατόχων. Ακούγεται αρκετά σοβαρό, αλλά εγώ έχω κλειδώσει λεμε...
άλλωστε τέτοια ακούς για όλες τις μάρκες... φίλος με cbr 954 είχε ραγισμένο κύλινδρο στα 3 χρόνια. άντε βγάλε άκρη...

Ο φίλος από την Νεά Ζηλανδία γράφει στο MCN:
"On August the 31st last year I took my 2007 Triumph Tiger 1050, done 29,000ks, to my Triumph dealer to investigate a rather loud metalic knock in the motor upon cold start, which started at around 20k miles.
To cut a very long story short, the three pistons and liners had deep scores in them and were replaced. I was told that a crook batch of pistons and liners had made their way to the production line early on in the build. The work is being carried out under the Triumph Warranty.
At the time of writing I still haven't got my Tiger back from the Triumph dealer. It is eight months today I have had my bike in the Triumph franchise holders. How bizzare is that.
I even bought another new bike so as to be able to ride through the summer months down here in New Zealand. I have moaned to Triumph NZ and Hinckley. I even wrote a registered letter to John Bloor himself. I have had no replies from any of them. I should have had a new motor in my bike long ago. I am wanting a replacement bike now.
To think I have bought 6 new Trumphs since 2002, and I'm getting treated like this. I will never buy another.
I have a Suzuki GSX1400 - best bike I have had my leg over. As soon as I get the Triumph back it will be sold imediately. I have no confidence in the dealers spanner man that has made cock up after cock up rebuilding this motor and it takes forever to get parts from the factory in Hinckley.
"

Πηγή: http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/newsresults/user/2009/March/Tiger-woes-in-NZ/?&R=EPI-107255

Καλώς σας βρήκα λοιπόν και θα τα λέμε!

Re: Πρόβλημα σε Tiger  

  Από: Sprinter στις 29/04/2009 6:51 μμ.

Το πρόβλημα με τη φουρνιά των ελατωματικών πιστονιών σε κάποια παρτίδα (κυρίως από τα σχετικά πρώτα '07) είναι γνωστό και συζητημένο εδώ μέσα.

Το περίεργο είναι που το πήρε χαμπάρι στα 20.000 και τ' άφησε μέχρι τα 30.000 μια και τα περισσότερα δείχνουν από νωρίς μια και καίνε πολύ λάδι.

Κατ' εμέ η βασική μαλακία της Τ είναι ότι ποτέ δεν έκανε recall για αυτόν τον λόγο (ισως νιώθει πώς δεν είναι υποχρεωμένη για λόγους ασφαλείας) και απλώς αφήνει το πρόβλημα να σκάει στα μούτρα των ιδιοκτητών, οι οποίοι αν είναι στην εγγύηση απλώς περνάν τον συνηθισμένο διαολό τους για να τους το φτιάξουν, ενω αν δεν είναι δεν γνωρίζω αν τους το φτιάχνουν δωρεάν ή όχι.

Μεγαλή μαλακία κατ' εμέ αλλά τέτοια έχω ακούσει για όλες τις εταιρείες. Ποτε θα μάθουν οι εταιρείες οτι είμαστε στην εποχή του ιντερνετ πια, δεν ξέρω... Κάποτε θα το μάθουν πάντως...

Τώρα το θέμα με την μεγάλη καθυστέρηση, αν αυτή είναι κυρίως μετά την αναγνώριση του προβλήματος είναι προφανώς μαλακία του τοπικού συνεργείου. Νομίζω ότι ο συνολικός χρόνος που αναφέρει ο φίλος θα είναι το άθροισμα και της μιας καθυστέρησης (αναγνώριση του προβληματος) και της άλλης (επισκευή). Ουτως ή άλλως απαράδεκτη και καλώς ο φίλος βρίζει. Είναι να μη σου τύχει δυστυχώς
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πρόβλημα σε Tiger  

  Από: aimiliosbmw στις 21/06/2009 11:54 μμ.

Τώρα πια τη πάτησες και μη ψαχνεις τιποτα!!!
είπαμε...δυο είναι τα εργαλεία που έχει βγάλει η παγκόσμια μηχανοκίνηση εώς τώρα:Νο 1 ER-6 , Νο 2 street triple ειδικά το r ...και μη σου πω το δικό σου ιδιαίτερα... γιατί εννοείτε. lol1lol1

Re: Πρόβλημα σε Tiger  

  Από: fethry στις 22/06/2009 11:03 πμ.

aimiliosbmw"Τώρα πια τη πάτησες και μη ψαχνεις τιποτα!!!
είπαμε...δυο είναι τα εργαλεία που έχει βγάλει η παγκόσμια μηχανοκίνηση εώς τώρα:Νο 1 ER-6 , Νο 2 street triple ειδικά το r ...και μη σου πω το δικό σου ιδιαίτερα... γιατί εννοείτε"

if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Πρόβλημα σε Tiger  

  Από: dimchrist στις 22/06/2009 11:30 πμ.

aimiliosbmw"είπαμε... δυο είναι τα εργαλεία που έχει βγάλει η παγκόσμια μηχανοκίνηση εώς τώρα:
Νο 1 ER-6 ... "









Triple Way

Re: Πρόβλημα σε Tiger  

  Από: aimiliosbmw στις 22/06/2009 1:56 μμ.

Γιατι κανετε ετσι ρε παιδια?o torpedo(φιλος μου)πριν το street ειχε er-6 και λέει ότι ήταν και γαμώ τα εργαλεία!!!

Re: Πρόβλημα σε Tiger  

  Από: coot στις 22/06/2009 2:08 μμ.

aimiliosbmw" και γαμώ τα εργαλεία!!! "

για τις μεταφορές σουβλακίων και πιτσών
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could