Tiger 1050 abs ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.

Tiger 1050 abs ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.  

  Από: gustavos στις 04/04/2009 6:20 μμ.

Μετα απο καποια εμπειρια λοιπον στις μοτο εκανα και εγω ενα μικρο test στην πανεμορφη Tiger 1050abs.Αυτο
που διαπιστωσα ομως,δεν ξερω αν ηταν το συγκεκριμενο ετσι λογω TEST DRIVE,κραδασμους στα χερια και στα ποδια.Νομιζω οτι αν αυτο ειναι φυσιολογικο λογω τρικυλινδρου θα πρεπει να ειναι κουραστικο.Οσο για αυτα που γραφονται για τα φρενα δεν ειδα κατι που να μην συμβαινει σε πολλες πια καινουργιες μοτο.Εγω τα συνηθεισα σε 3-4 πατηματα.Τους κραδασμους ομως???Τι με συμβουλευεται εσεις ???

Re: Tiger 1050 abs ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.  

  Από: fethry στις 04/04/2009 7:34 μμ.

gustavos"Νομιζω οτι αν αυτο ειναι φυσιολογικο λογω τρικυλινδρου θα πρεπει να ειναι κουραστικο"

Δεν έχω tiger, οπότε ίσως να μην είμαι ο πλέον αρμόδιος ν'απαντήσω, αλλά γενικά, οι 3 κύλινδροι δεν προκαλόυν τόσους κραδασμούς... Παράξενο φαίνεται...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Tiger 1050 abs ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.  

  Από: mixalakis στις 05/04/2009 11:52 πμ.

Δε θα έλεγα ότι έχει κραδασμούς ο τίγρης.

Είναι το μόνο μηχανάκι που έχω κάνει σερί 500 χιλιόμετρα με μέση ταχύτητα 140χλμ. και όταν κατέβηκα δεν είχα μουδιάσει στα χέρια και στα πόδια.

Μήπως μπερδεύεσαι με τον θόρυβο του τρικύλινδρου και νομίζεις ότι έχει κραδασμούς;

Re: Tiger 1050 abs ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.  

  Από: alki_viades στις 05/04/2009 4:01 μμ.

mixalakis"Δε θα έλεγα ότι έχει κραδασμούς ο τίγρης.

Είναι το μόνο μηχανάκι που έχω κάνει σερί 500 χιλιόμετρα με μέση ταχύτητα 140χλμ. και όταν κατέβηκα δεν είχα μουδιάσει στα χέρια και στα πόδια.

Μήπως μπερδεύεσαι με τον θόρυβο του τρικύλινδρου και νομίζεις ότι έχει κραδασμούς;"


+1

Re: Tiger 1050 abs ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.  

  Από: Tigerakias στις 06/04/2009 1:08 πμ.

Και μένα πολύ περίεργο μου φαίνεται...
ακόμα και σε υψηλές ταχυτητες οι κραδασμοί στα χέρια είναι ελάχιστοι.
και το ίδιο ισχύει και για τα πόδια....
ο τρικύλινδρος είναι αστέρι!

Re: Tiger 1050 abs ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.  

  Από: panos1050 στις 06/04/2009 10:04 μμ.

ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ ΣΤΑ ΠΟΛΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ.ΜΑΛΟΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΦΑΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΛΗ Η ΜΠΟΡΕΙ ΤΑ ΛΑΣΤΗΧΑ ΚΛΠ
..............Πέφτει μόνον αυτός που τρέχει. Όποιος σέρνεται δεν πέφτει ποτέ..................

Re: Tiger 1050 abs ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.  

  Από: Polymhxanos στις 06/04/2009 10:13 μμ.

Για την ακρίβεια, ο τρικύλινδρος εν σειρά κινητήρας ΓΕΝΙΚΑ , παράγει κάποιους κραδασμούς, αφού έχει τα κομβία ανά 120 μοίρες και δεν είναι απόλυτα συμμετρικός.

Για αυτούς τους κραδασμούς όμως, όλα τα 1050 έχουν ακτικραδασμικό άξονα, που μπαίνει για αυτό ακριβώς τον λόγο, για να εξουδετερώνει τους φυσικούς κραδασμούς του κινητήρα. Είναι ο οριζόντιος κυλινδρικού σχήματος χώρος μπροστά στο κάρτερ, πίσω από το ψυγείο λαδιού.

Αν αυτό της δοκιμής έβγαζε αισθητούς και ενοχλητικούς κραδασμούς, δεν είναι φυσικό, κάτι άλλο γινόταν στο συγκεκριμένο.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Tiger 1050 abs ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.  

  Από: giannisx στις 20/04/2009 8:31 μμ.

alki_viades"
mixalakis"Δε θα έλεγα ότι έχει κραδασμούς ο τίγρης.

Είναι το μόνο μηχανάκι που έχω κάνει σερί 500 χιλιόμετρα με μέση ταχύτητα 140χλμ. και όταν κατέβηκα δεν είχα μουδιάσει στα χέρια και στα πόδια.

Μήπως μπερδεύεσαι με τον θόρυβο του τρικύλινδρου και νομίζεις ότι έχει κραδασμούς;"


+1"

Συμφωνώ και εγώ +2

Re: Tiger 1050 abs ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.  

  Από: johnygalan στις 22/04/2009 8:53 μμ.

[quote="giannisx":2o3lfh7g]
alki_viades"
mixalakis"Δε θα έλεγα ότι έχει κραδασμούς ο τίγρης.

Είναι το μόνο μηχανάκι που έχω κάνει σερί 500 χιλιόμετρα με μέση ταχύτητα 140χλμ. και όταν κατέβηκα δεν είχα μουδιάσει στα χέρια και στα πόδια.

Μήπως μπερδεύεσαι με τον θόρυβο του τρικύλινδρου και νομίζεις ότι έχει κραδασμούς;"


+1"

Συμφωνώ και εγώ +2[/quote:2o3lfh7g]
Συμφωνω και εγω +3
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Tiger 1050 abs ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.  

  Από: fethry στις 22/04/2009 9:20 μμ.

johnygalan"Συμφωνω και εγω +3"

διαφώνώ...
+3-1=+2...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Tiger 1050 abs ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.  

  Από: mikemoisi στις 10/06/2009 2:29 μμ.

Guys Hello.....
Νέος με Tiger... στα πρώτα 1300 χλμ.
κ δεν έχω διαπιστώσει τίποτα από τα παραπάνω....
πριν είχα ένα Aprilia Caponord....
και ο Τίγρης μπροστά στο Capo είναι σαν να είναι σβηστός όσον αφορά τους κραδασμούς...!!!