ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ 110 ΕΥΡΩ???

ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ 110 ΕΥΡΩ???  

  Από: Tigerakias στις 03/04/2009 10:10 μμ.

Λοιπόν είμαι στα 5.200km και παρόλο που το manual λέει στα 10.000, στον Σάκη μου είχανε πει οτι καλό είναι να αλλάξω λάδια και στα 5.000, όπως και θα πράξω γιατί εμπιστεύομαι ΣΑΚΗ και Φίλλιπα.
Με μία σημαντική διαφορα όμως...στα 1.000χλμ η αλλαγή λαδιιών μου κόστισε 65 ευρώ- πολύ φισιολογική τιμή...
ενώ τώρα που πήρα τηλεφωνο για να κλείσω ραντεβού η τιμή έχει εκτοξεφθεί στα 110-120 ευρώ(σχεδόν η διπλάσια), και η αιτία μου είπανε είναι, ότι από τα κεντρικά τους έχουνε πει να χρισιμοποιούνε ενα πιο ακριβό λάδι...
δεν ξέρω τι να πω....110 ευρώ μόνο για αλλαγή λαδιων μου φαίνεται υπερβολικό....
καμία γνώμη....?

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ 110 ΕΥΡΩ???  

  Από: SPEED στις 03/04/2009 10:57 μμ.

Ναι η γνώμη μου είναι ότι θα σου πιάσουν τον κ@#$.

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ 110 ΕΥΡΩ???  

  Από: nfot στις 03/04/2009 11:05 μμ.

Αν τους εχουν, που μαλλον τους εχουν, υποχρεωσει να χρησιμοποιουν Mobil 1 fully synthetic, που τα εισαγει η Ηλιοφιλ απο Αγγλια και, γνησιο φιλτρο Triumph + εργατικα, τοτε μη σου φαινεται παραξενη η τιμη.
Αν, για παραδειγμα παρουμε τα MOTUL 300V (επισημη εισαγωγη Χαμπη), 4x20 = 80 ευρω. Δε νομιζω να πουλανε φτηνοτερα τα Mobil 1.
Triumph φιλτρο, χαλαρα κανα 15αρι.
Εργατικα, εστω μιση ωρα, 20 ευρω.
Συνολο 115 ευρωπουλα. Οι τιμες με ΦΠΑ.

Αν τωρα, λεω εγω, πας σε ενα καποιο αλλο συνεργειο ή μονο σου, τοτε:
Motul 300V 4x13 = 52 Ευρω (http://www.trade-wind.gr)
Φιλτρο λαδιου Mann ΜW64 ή HIFLO 191 ή HIFLO 204, 8-10 ευρω.
Συνολο : 60-62 ευρω + εργατικα κανα 15αρι βαρια.
Οικονομια : 40 ευρω περιπου.

Μην ξεχνας, η αλλαγη των 5.000 χιλιομετρων, ΔΕΝ προβλεπεται, ΔΕΝ καταγραφεται πουθενα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ 110 ΕΥΡΩ???  

  Από: Sprinter στις 04/04/2009 12:05 πμ.

Μπορείς να πάς το λαδάκι σου προδιαγραφών SH (ή ότι άλλο γραφει το μανουαλ) στον Σάκη και να στο βάλει αν νομίζεις πώς απο εκεί θα γλιτώσεις λεφτά. Επίσης μπορείς να αγοράσεις το φίλτρο λαδιού απ' τον Σάκη (αν θέλεις να είναι το γνησιο) και να αλλάξεις λάδια μόνος σου ή σε κάνα φίλο σου που να ξέρει ή σε κάνα συνεργείο της γειτονιάς.

Αυτά.

BTW TO MOTUL 300V είναι αγωνιστικο λάδι και επισημως δεν καλύπτει τις προδιαγραφές API. Και κάνει σαφώς λιγότερο από 20 το λίτρο (16 νομίζω πώς το πήρα πρόσφατα).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ 110 ΕΥΡΩ???  

  Από: Tigerakias στις 04/04/2009 4:02 πμ.

Ευχαριστώ πολυ όλους για τις απαντήσεις!
Όντως για το Mobil 1 μου είπαν....
απλά μου φάνηκε παράξενη τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή από 65-->115.
δηλαδή πριν που πλήρωσα 65 ευρώ μου βάλανε μούφα λάδι και τώρα θα βάλουν το καλό?
αυτό θέλω να πω....
λογικά και το προηγούμενο λαδάκι μια χαρά ήταν...που το έβαλα στον ΣΑΚΗ και δεν ήταν φαντάζομαι προδιαγραφών SH.
είμαι περίεργος να δω τη διαφορά του Mobil 1 και στην πράξη και όχι μόνο στη τιμή...

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ 110 ΕΥΡΩ???  

  Από: nfot στις 04/04/2009 4:44 πμ.

Δε σου εβαλαν μουφα λαδι την προηγουμενη φορα. Απλα, σου εβαλαν ημισυνθετικο, το οποιο ειναι ΟΚ για αλλαγη καθε 5.000 χλμ. Εντελως συνθετικο, οπως το Mobil1 & Motul 300V, ανετα το κρατας 10.000 χλμ.

Οσο για το 300V, πλεον κυκλοφοραει με προδιαγραφη SJ (καλυτερη της SH). Παλιοτερα δεν ανεγραφε καμια προδιαγραφη, απλα ανεφερε οτι τις υπερκαλυπτει ολες.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ 110 ΕΥΡΩ???  

  Από: denthnpalevw στις 04/04/2009 7:36 πμ.

300V +++++++

το βαζω και στην μηχανη αλλα και στο αυτοκινητο και ειναι αψογο
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ 110 ΕΥΡΩ???  

  Από: coot στις 04/04/2009 9:36 πμ.

denthnpalevw"300V +++++++

το βαζω και στην μηχανη αλλα και στο αυτοκινητο και ειναι αψογο"

300V Δεν είναι τυχαίο που τόσος κόσμος είναι ικανοποιημένος... Και όποιος θέλει ημισυνθετικό το 5100 είναι ότι καλύτερο και με 7,5 ευρά το λίτρο
Όσο για τη χρέωση του service δεν είναι πολλά τα 110 ευρώ όπως προείπαν Mobil 1 4x20 μόνο αυτό φτάνει.
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ 110 ΕΥΡΩ???  

  Από: Sprinter στις 04/04/2009 10:21 πμ.

Νατο πάλι... Να το ξαναπώ

Το 300V ειναι αγωνιστικό λάδι. Δεν είνα λάδι να το κρατάς 10000 χλμ. Το full συνθετικό κανονικής χρήσης της Motul είναι το 7100. ( Ψάχτε στο μπουκάλι του 300V για μοτο και πέστε μου που είναι η πιστοποίηση κατα API και τι επίπεδο καλύπτει. Εγω στα τελευταία που είδα δεν βρήκα τίποτα..)

Αν εχεις πρόβλημα στην εγγύηση και πείς στους Αγγλους ότι εβαζες 300V, θέλω να μαι από μια μεριά να ακούσω τι θα σου πουνε. Θα σου πούνε να πάρεις τα απ' αυτά τους υποθέτω.

Να δω πόσες φορές και σε πόσα θρεντ θα χρειαστεί να το πώ αυτό. Στην Ελλάδα όλοι γίναμε αγωνιάρηδες (2 τροχοι και τετράτροχοι) και δε μπορούμε χωρίς αγωνιστικά λάδια...

Τα αγωνιστικά λάδια έχουν άλλες προτεραιότητες από την αντοχή τους στα πολλά χιλιόμετρα, στην πολυκαιρία και στην υγρασία.


BTW Μια και ειπώθηκε... Ο Σάκης αν θυμαμαι καλά συνήθζε να βάζει ΦΟΥΛ ΣΥΝΘΕΤΙΚΟ Denicol. Με τη διαφορά ότι το Denicol είναι API SG και η Τ άρχισε να του γκρινιάζει. Ολα αυτά είνα δήθεν της Τ, γιατί όποιος έχει λίγο σχέση ξέρει ότι οι διαφορές SG / SH αφορούν κυρίως διαχείριση ρύπων και όχι λιπαντικές / προστατευτικές ιδιότητες.

(Τα ίδια και χειρότερα με τα νεώτερα SJ που λόγω υπερβολικά μικρης περιεκτικότητας σε παράγωγα του φωσφόρου έχουν αναγκάσεί κάποιους κατασκευατές αυτοκινήτων όπως BMW να δημιουργησουν θέμα με το API για ελλειπη προστασία των κινητηρων τους από τα SJ - που υποτίθεται οτι υπερκαλύπτουν τα SH)
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ 110 ΕΥΡΩ???  

  Από: mixalakis στις 04/04/2009 11:33 πμ.

Όπως έγραψα και σε άλλο ποστ, δεν είναι μόνο τα λάδια.
Και η εργασία από 10€ πήγε 25€ χωρίς προφανή λόγο και δυστυχώς το κόστος αλλαγής λαδιών αυξήθηκε υπερβολικά.

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ 110 ΕΥΡΩ???  

  Από: Aris. στις 04/04/2009 3:38 μμ.

Πήγα σε ένα μαγαζί με λάδια και ρώτησα τιμή για το motul 1 racing (που δίνει ο κατασκευαστης)
Η τιμή ήταν 17.50 €
Είμαι σίγουρος πως στο internet από ευρωπαϊκό πολίτη τα βρίσκεις και φθηνότερα.
φίλτρο λαδιού KN έχει 8 € .

Πιστεύω, πως τωρα, μπορείς να υπολογίσεις ποσο καλά στον πιάνει .
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ 110 ΕΥΡΩ???  

  Από: Sprinter στις 04/04/2009 8:23 μμ.

Aris."Πήγα σε ένα μαγαζί με λάδια και ρώτησα τιμή για το motul 1 racing (που δίνει ο κατασκευαστης)
Η τιμή ήταν 17.50 €
Είμαι σίγουρος πως στο internet από ευρωπαϊκό πολίτη τα βρίσκεις και φθηνότερα.
φίλτρο λαδιού KN έχει 8 € .

Πιστεύω, πως τωρα, μπορείς να υπολογίσεις ποσο καλά στον πιάνει .
"



Motul 1 Racing??
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ 110 ΕΥΡΩ???  

  Από: Aris. στις 05/04/2009 12:28 πμ.

Sprinter" Motul 1 Racing?? "


Ναι , γιαυτο το λαδι τον ρωτησα , τοσο μου είπε...
τώρα να έγινε κάποια παρεξήγηση , κομματάκι δύσκολο.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ 110 ΕΥΡΩ???  

  Από: Native στις 05/04/2009 1:16 πμ.

μαλλον mobil 1 εννοεις???
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ 110 ΕΥΡΩ???  

  Από: Tigerakias στις 05/04/2009 4:26 πμ.

Τελικά απ ότι κατάλαβα....
όπως και να έχει...
είτε λόγω TRIUMPH, είτε λόγω λαδιού, είτε γιατί ακρίβηναν τα εργατικά....είτε...είτε...
τον κ#@$ θα μου τον πιάσουν ολίγον της.....
αλλά τι να κάνω....
πρέπει να τον προσέχω για να με προσέχει.....
Τίγρης είναι αυτός.....