Οι εντυπώσεις ενός αρχάριου Part IΙ...

Οι εντυπώσεις ενός αρχάριου Part IΙ...  

  Από: IliaSR στις 31/08/2015 1:50 μμ.

Μετά από αμέτρητα βίντεο, σκέψεις και προγραμματισμό έρχεται η δεύτερη μέρα οδήγησης... Στο δρόμο κίνηση, αλλά με υπομονή και σύνεση η Triumph με πήγε στον προορισμό μου (όχι αίδρωτα βέβαια, λόγω κράνους και μπουφάν, και λόγω του ότι δεν ανέβηκα πάρω από τα 70, το βεντιλατέρ άρχισε πάλι να δουλεύει). Απογοήτευση πλήρης, θα το χαλάσω το μηχανάκι... Μόλις παρκάρω, χτυπάει το τηλέφωνω. Ο φίλος που μου πούλησε τη μηχανή με ρωτάει πως πάω. Αφού του είπα τον πόνο μου με καθησύχασε. <<Η Triumph αντέχει και μην αγχώνεσαι. Εσύ να προσέχεις και θα σε προσέξει και αυτή.>> Ναι, αλλά τι να κάνω που θέλει τόσο συχνά αλλάγες στις ταχύτες; <<Η λύση είναι απλή. Θα βάλουμε τη μαμά εξάτμιση και το μηχανάκι θα έρθει στα μέτρα σου.>>
Το απόγευμα λοιπόν ραντεβού στον εξατμισά. Μία ώρα μετά η μαμίσια φορέθηκε. Η γυαλάδα της απίστευτη. Βάζω εμπρός, ο ήχος καμία σχέση... Γουργούριζε, δεν μούγκριζε. Από τα πρώτα μέτρα κιόλας είδα τεράστια διαφορά. Μπορούσα να δουλεύω με λιγότερες στροφές τη μηχανή, πράγμα που με βόλεψε και μου μείωσε δραστικά το άγχος. Τις επόμενες 5 μέρες έγραψα 400 χλμ. μόνο και μόνο για να συνηθίσω, εντός και εκτός πόλης, σε ανηφόρες και κατηφόρες, με κίνηση και χωρίς. Ώρα με την ώρα συνήθιζα και ξεθάρρευα. Το βεντιλατέρ σταμάτησε να δουλεύει κάθε τρεις και λίγο, μιάς και σιγά-σιγά ανέβασα τις στροφές και τις ταχύτητες, όχι όμως αίδρωτα (το άγχος ακόμη υπάρχει).

Re: Οι εντυπώσεις ενός αρχάριου Part IΙ...  

  Από: fotis_kefalonia στις 31/08/2015 7:29 μμ.

Καλή αρχή να έχεις φιλε! Καλά κ ασφαλη χιλιόμετρα να έχεις κ πάντα όρθιος! Δεν θα αργησει να έρθει κ η στιγμή που το άγχος θα εξαφανιστεί κ θα απολαύσεις στο έπακρο τη μηχανή σου!
Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...

Re: Οι εντυπώσεις ενός αρχάριου Part IΙ...  

  Από: Tigris3 στις 31/08/2015 8:26 μμ.

Όλοι στην αρχή κάπως έτσι παλεύαμε με το "θηρίο". Αλλά μην ανησυχείς και μη το βάζεις κάτω. Με τον καιρό συνηθίζεις, θα μάθεις τα χούγια της, πως να μην ζεσταίνεται εύκολα, πως να μην σε κουράζει, πως να παρκάρεις σε κατηφόρα, κλπ.
Καλούς δρόμους να έχετε και αγρατζούνιστοι και οι δυο σας!!

Re: Οι εντυπώσεις ενός αρχάριου Part IΙ...  

  Από: Costas στις 01/09/2015 10:18 πμ.

Ηλία το παλικάρι σωστά σου είπε αντέχει το ST οπότε μην αγχώνεσαι και καλές βόλτες!

Re: Οι εντυπώσεις ενός αρχάριου Part IΙ...  

  Από: bananas1990 στις 01/09/2015 11:55 πμ.

Καλοταξιδο και μην αγχωνεσαι!!!

Αποψη μου παντα, αλλα εφ' οσον εισαι σε νησι και εαν δεν κανεις ταξιδια, το ST ειναι υπερβολη, στη θεση σου για κανενα ΚΤΜ 690 η κανενα CRF ή WRF θα πηγαινα για να βγαζεις και γουστα....

Οπως και να εχει καλοταξιδο και παντα ορθιος!!!
Train insane or stay the same!!!

Re: Οι εντυπώσεις ενός αρχάριου Part IΙ...  

  Από: IliaSR στις 02/09/2015 11:39 πμ.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα καλά σας λόγια. Σίγουρα είναι υπερβολή η Sprint για το νησί, αλλά ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά!

Re: Οι εντυπώσεις ενός αρχάριου Part IΙ...  

  Από: fotis_kefalonia στις 03/09/2015 5:42 πμ.

Τώρα έχεις κ ένα λόγο να τη κοπανησεις για ταξιδάκι στη πρώτη ευκαιρία! !!
Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...