Τελος εποχης...αφηνω το monster και παω σε tiger

Τελος εποχης...αφηνω το monster και παω σε tiger  

  Από: mostradamos στις 13/07/2014 9:09 μμ.

Καλησπερα παιδια...
νεος στο φορουμ μιας και ψηνομαι ασχημα να αποκτησω το tiger το 800αρι...
μεχρι τωρα και για 7 χρονια ειχα και εχω το monster...πρωτη μηχανη μεγαλος ερωτας...το ειχα για παπι μεσα στην πολη...το πηγα και πολλλα ταξιδια ομως...οπου και να πηγα παντα με το monster ημουν...
Ομως ηρθε ο καιρος να παω σε κατι λιγο πιο πολιτισμενο....να μπορω να κανω πιο ανετα ταξιδια...να φορτωνεται πιο ευκολα αλλα να ειναι και σχετικα ευελικτο για πολη...
Με βαση και το γουστο μου βλεπω να καταληγω στο tiger 800 με το ABS...
με ενδιαφερει να ακουσω αποψεις απο καποιον που το εχει και το εχει δουλεψει πολυ εντος Αθηνας (για ταξιδια ειμαι σιγουρος οτι μια χαρα ειναι)
Και γενικοτερα εχει κατι ιδιαιτερο να προσεξω?

Re: Τελος εποχης...αφηνω το monster και παω σε tiger  

  Από: billy the kid στις 14/07/2014 9:51 πμ.

Καλώς ήρθες Κυριάκο, είμαι σίγουρος πως θα ευχαριστηθείς το 800άρι, οι κατέχοντες πιο καλά το αντικείμενο θα σου πουν πιο πολλά για τη μηχανή.

Re: Τελος εποχης...αφηνω το monster και παω σε tiger  

  Από: jou στις 14/07/2014 5:56 μμ.

καλώς ήρθες φίλε στην παρέα
σίγουρα κάποιοι κατέχοντες με 800αρι θα σε βοηθήσουν

Re: Τελος εποχης...αφηνω το monster και παω σε tiger  

  Από: voyager1970 στις 14/07/2014 7:44 μμ.

Φίλε Κυριάκο,

Σου εύχομαι με το καλό να προχωρήσεις στην αγορά του Tigerάκου σου! Πάντα με καλά χλμ & πάντα όρθιος!

Αρχικά δεν κατάλαβα εάν έχεις κατασταλάξει για το Τiger 800 ή το 800XC; Πιστεύω πως τις ξέρεις τις βασικές διαφορές, αλλά στα σύντομα στις αναφέρω:

1) Τροχοί: Στο απλό 800 έχει χυτές ζαντες με 17" πίσω και 19" εμπρός.
Στο 800XC ακτινικές ζάντες με 17" πίσω και 21" εμπρός.

2) Αναρτήσεις: Στο απλό 800 έχει εμπρός ανεστραμμένο πιρούνι ø 43mm με 180mm διαδρομή και πίσω αμορτισέρ με 170mm διαδρομή.
Στο 800XC ανεστραμμένο πιρούνι ø 45mm με 220mm διαδρομή και πίσω αμορτισέρ με 215mm διαδρομή.

3) Υψος σέλας: Στο απλό 800 η ρύθμιση γίνεται σε δύο θέσεις 810 και 830mm
Στο 800XC η ρύθμιση γίνεται σε δύο θέσεις 845 και 865mm

4) Κιλά: Στο απλό 800 είναι 210 kg και στο 800XC είναι στα 215 kg

Τώρα για χρήση μέσα στην πόλη. Εδώ πολύ πιθανό να δείς το μοναδικό της ελάττωμα - την μίζα. Ιδιαίτερα εάν θα χρειάζεσαι να κάνεις αρκετές στάσεις, η ζωή της "μικραίνει" (15.000~25.000 χλμ)!

Μην σε παραμυθιάσουν οι εκάστοτε πωλητές, πως τάχα στα καινούρια έχουν βελτιωμένη εκδοση, ή εάν σου χαλάσει στην εγγύηση θα σου βάλουν την "καινούρια - βελτιωμένη"... καμία σχέση! Θα παρείς ίδια πράματα. Μέχρι στιγμής η αντιπρωσοπεία δεν έχει αρνηθεί καμία αντικατάσταση ακόμη και σε περιπτώσεις που ήταν πέραν πια της εγγύησης.
Και έαν τέλος πάντον περάσουν τα χρόνια και η αντιπρωσοπεία δεν σε καλύπτει, πας και αλλάζεις τα καρβουνάκια της μίζας και γίνεται σαν καινούρια (δες σχετικό post: Board index / Μοτοσυκλέτες / Τεχνικά θέματα / Tiger 800 & 800xc / Επισκευή του μοτέρ μίζας).

Τέλος, εάν το πάρεις καινούριο, μην τρομάξεις αν στα πρώτα στις 100δες χλμ δείς πολύ μικρή διαρροή λαδιού.
Η Triumph το έχει θεσμό να μην σφίγγει "τέρμα" τις βίδες του μοτέρ στα καινούρια μοτο, λόγο ανοχών του κινητήρα!!! Οπότε στα πρώτα 1000χλμ τα συνεργεία που ξέρουν την δουλεία τους, ελέγχουν όλες τις βίδες!

Re: Τελος εποχης...αφηνω το monster και παω σε tiger  

  Από: mostradamos στις 14/07/2014 8:38 μμ.

Καταρχας ευχαριστω για την αναλυση σου...
εχω καταληξει στο απλο μιας και θα πατησω ελαχιστα εως ποτε σε χωμα...
επισης ειναι και πιο χαμηλο το απλο και θα νιωθω πιο σιγουρος (ειμαι μολις 1.75)
οσο για διαρροες...χαχαχα...μην ξεχνας με Ducati ανδρωθηκα...τα εχω συνηθισει αυτα...
Σιγουρα θα το κανω ενα test ride να δω πως μου καθεται, να σιγουρευτω οτι δεν θα εχω θεμα με το υψος...και φυσικα να δω πως παει απο ροπες (δεν με ενδιεφεραν ποτε οι τελικες) οπως και το συνολο αναρτησεις-φρενα (εκει εχω απαιτησεις, με καλομαθε το τερατακι)

Re: Τελος εποχης...αφηνω το monster και παω σε tiger  

  Από: billy the kid στις 15/07/2014 12:45 πμ.

mostradamos"Καταρχας ευχαριστω για την αναλυση σου...
εχω καταληξει στο απλο μιας και θα πατησω ελαχιστα εως ποτε σε χωμα...
επισης ειναι και πιο χαμηλο το απλο και θα νιωθω πιο σιγουρος (ειμαι μολις 1.75)
οσο για διαρροες...χαχαχα...μην ξεχνας με Ducati ανδρωθηκα...τα εχω συνηθισει αυτα...
Σιγουρα θα το κανω ενα test ride να δω πως μου καθεται, να σιγουρευτω οτι δεν θα εχω θεμα με το υψος...και φυσικα να δω πως παει απο ροπες (δεν με ενδιεφεραν ποτε οι τελικες) οπως και το συνολο αναρτησεις-φρενα (εκει εχω απαιτησεις, με καλομαθε το τερατακι)"


Δε νομίζω να έχεις θέμα με το ύψος. Καλές αγορές.

Re: Τελος εποχης...αφηνω το monster και παω σε tiger  

  Από: CK1 στις 15/07/2014 11:58 πμ.

Καλώς ήρθες Κυριάκο. Έχω το Tiger 800 (τον Οκτ κλείνει 3 χρονάκια). Έχω κάνει περίπου 28000 χλμ και μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημα αξιοπιστίας. Η πλειοψηφία των χλμ είναι εντός Αθήνας (κάθημερινά Βούλα-Ψυχικό και πίσω). Γενικά μέσα στην κίνηση δεν θα αντιμετώπισεις θέμα μιας και καταφέρνει να κρύβει καλά τα κιλά της ενώ η ροπή δεν θα σου λείψει πουθενά. Το μόνο θέμα που αναγνωρίζω στην κίνηση ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες είναι η ζέστη από τον κινητήρα. Από κατανάλωση για τις διαδρομές που ανέφερα είμαι γύρω στα 5,5 με 6,0 λ/100χλμ (με βάση τον υπολογιστή ταξιδιου). Κατά τα άλλα φρένα με ABS πολύ καλά, φώτα σούπερ και δύναμη παντού.

Re: Τελος εποχης...αφηνω το monster και παω σε tiger  

  Από: mostradamos στις 15/07/2014 2:23 μμ.

Το ακουσα και απο αλλους αυτο περι ζεστης αλλα ειμαι αισιοδοξος οτι δεν θα με ζορισει αυτο μιας και τοσο καιρο τραβιομουν με αεροψυκτο και εβραζε ο τοπος...
Μια τελευταια απορια: επειδη θα κανει πολλα χιλιομετρα εντος πολης, το τιμονι του κοβει καθολου?

Re: Τελος εποχης...αφηνω το monster και παω σε tiger  

  Από: CK1 στις 15/07/2014 3:32 μμ.

mostradamos"Το ακουσα και απο αλλους αυτο περι ζεστης αλλα ειμαι αισιοδοξος οτι δεν θα με ζορισει αυτο μιας και τοσο καιρο τραβιομουν με αεροψυκτο και εβραζε ο τοπος...
Μια τελευταια απορια: επειδη θα κανει πολλα χιλιομετρα εντος πολης, το τιμονι του κοβει καθολου?"


Παπάκι δεν τον λες αλλά προσωπικά πάντα το κόψιμο του τιμονιού το βρίσκω λογικό για το μέγεθος και τον τύπο της μηχανής. Επειδή διάβασα ότι σε προβλημάτιζε το ύψος έχε υπόψη σου ότι η σέλα ρυθμίζεται σε 2 θέσεις. Εγώ στην χαμηλή που είμαι σκάρτα 1,80 πατάω άνετα... Κάνε ένα testdrive και θα σου λυθούν οι περισσότερες απορίες.