Προσεχώς Ιδιοκτήτης Triumph..

Προσεχώς Ιδιοκτήτης Triumph..  

  Από: NikGR στις 13/07/2014 6:50 μμ.

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια Triumph Tiger 800 εντός του επόμενου μήνα και έχω μερικές ερωτήσεις για όποιον μπορεί να βοηθήσει:

1) Από πού αγοράζουμε Triumph και πού κάνουμε service? Βλέπεις υπάρχουν δύο εξουσιοδοτημένοι στην Αθήνα και θα ήθελα να αποφύγω τον λάθος αν είναι δυνατόν..

2) Σίγουρα θα βάλω κάγκελα και συναγερμό, είναι τα εργοστασιακά καλά ή να προτιμήσω κάτι άλλο; Ρωτάω γιατί υπάρχουν και aftermarket αλλά δεν ξέρω αν έχουν κάτι παραπάνω να προσφέρουν.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Re: Προσεχώς Ιδιοκτήτης Triumph..  

  Από: NikosV στις 13/07/2014 7:42 μμ.

NikGR"Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια Triumph Tiger 800 εντός του επόμενου μήνα και έχω μερικές ερωτήσεις για όποιον μπορεί να βοηθήσει:

1) Από πού αγοράζουμε Triumph και πού κάνουμε service? Βλέπεις υπάρχουν δύο εξουσιοδοτημένοι στην Αθήνα και θα ήθελα να αποφύγω τον λάθος αν είναι δυνατόν..

2) Σίγουρα θα βάλω κάγκελα και συναγερμό, είναι τα εργοστασιακά καλά ή να προτιμήσω κάτι άλλο; Ρωτάω γιατί υπάρχουν και aftermarket αλλά δεν ξέρω αν έχουν κάτι παραπάνω να προσφέρουν.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!"


1) απο ολα τα μαγαζια-εμπορους μπορεις να παρεις οποιο μοντελο και μαρκα επιθυμεις .. (εκτος αντιπροσωπιας πετυχαινεις και καλυτερες προσφορες )
service σε οποιονδηποτε εχει αδεια μηχανικου μοτοσυκλετων (δεν το εχω εκφρασει σωστα θαρω) εννοω οτι και σε μη εξουσιοδοτημενο μπορεις να πας αν εχει αδεια και δεν το κανει στο γκαραζ του σπιτιου του ..

αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με !!
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Προσεχώς Ιδιοκτήτης Triumph..  

  Από: voyager1970 στις 13/07/2014 8:15 μμ.

Φίλε NikGR,

Με το καλό να κάνεις την αγορά σου! Καλά χλμ & πάντα όρθιος!

Θα διαφωνίσω μερικώς με τον συνονόματο σου NikosV. Κατ αρχήν σε καινούργιο μοτο το θέμα είναι να μην μπλέξεις με την εγγύηση και κατά δεύτερο, εάν το εκάστοτε συνεργείο έχει διαγνωστικό πρόγραμμα της Triumph για το Tiger-800.

Προσωπικά, θα επέφευγα το εξουσιοδοτημένο της Καλλιρρόης!

Ως αναφορά κάγκελα και συναγερμό. Για τα κάγκελα (μοτέρ) θα σου συνιστούσα αυτά της Triumph όπου έχουν την καλύτερα εφαρμογή. Είναι σχεδιασμένα και δοκιμασμένα απο την Triumph!

Για συναγερμό υπάρχουν αρκετές επιλογές, αλλά και πάλι θα σου πρότεινα αυτόν της Triumph για λιγότερους μπελάδες στην τοποθέτηση και λειτουργία. Προσωπικά δεν έχω ιδιαίτερη εμπιστοσύνη πια σε συναγερμούς μια και τα κλεφτρόνια δεν έχουν κανένα πρόβλημα να τα "σηκώσουν"!

Re: Προσεχώς Ιδιοκτήτης Triumph..  

  Από: ehetlaios στις 13/07/2014 8:57 μμ.

Για τα καγκελα συμφωνω καλυτερα να βαλεις τα εργοστασιακα και θα σου προτεινα και χουφτες.Τωρα για το σερβις.Νομικα η εγγυηση ισχυει αν γινει απο ατομο το οποιο εχει αδεια ασκησεως επαγγελματος(χορηγουμενη απ'το κρατος)και χρησιμοποιηθουν αυθεντικα ανταλλακτικα(genuine parts).Το ολο θεμα ειναι το διαγνωστικο το οποιο μπορει να εντοπισει πραγματα που δεν φαινονται και το πιο πιθανο ειναι να εχουν μονο εξουσιοδοτημενα συνεργεια με τις αναβαθμισεις.Αν βαλεις οποιονδηποτε συναγερμο εκτος της Triumph χανεις την εγγυση.Αυτα,για οτιδηποτε αλλο στη διαθεση σου

Re: Προσεχώς Ιδιοκτήτης Triumph..  

  Από: jimmatas στις 13/07/2014 9:08 μμ.

Φιλε καλησπερα, δεν ειδα το τοπικ εδω αλλα σε εταιρο φορουμ και σου απαντησα εκει.
Συναγερμο ρε παιδια δεν το γνωριζα αυτο για την εγγυηση αλλα ο datatool που δινει η triumph παρα ειναι ακριβος!!(Εμενα τον ειχε επανω ως μεταχειρο.)
Επισης καγκελα βαλε τα εργοστασιακα, ειναι καλα, χουφτες μη βαλεις. Παρε της SW motech!

Re: Προσεχώς Ιδιοκτήτης Triumph..  

  Από: motolover@@ στις 17/07/2014 2:48 μμ.

Καλησπέρα παιδιά! Κι εγώ ψήνομαι πολύ να πάρω την 800αρα για το δρόμο αλλά σχεδόν όλοι με αποτρέπουν απο την αγορά ευρωπαϊκής μηχανής. Τόσο κακοί είναι δλδ οι Αγγλοι κατασκευαστές?

Re: Προσεχώς Ιδιοκτήτης Triumph..  

  Από: Aris. στις 17/07/2014 4:10 μμ.

[quote="motolover@@":29i7j6yz]Καλησπέρα παιδιά! Κι εγώ ψήνομαι πολύ να πάρω την 800αρα για το δρόμο αλλά σχεδόν όλοι με αποτρέπουν απο την αγορά ευρωπαϊκής μηχανής. Τόσο κακοί είναι δλδ οι Αγγλοι κατασκευαστές?[/quote:29i7j6yz]

Παρε με γνωμονα το χρημα που διαθετεις και το ποσο σε φιαχνει οταν την κοιτας/καβαλάς. ΤΙΠΟΤΑ παραπανω...
Ολες οι μηχανες , ανεξαρτητου προελευσεως , μπορει να βγαλουν προβλημα στα πρωτα 100 μετρα.
Μπορει να παρεις το "απροβληματιστο" honda και να μεινεις απο σασμαν με το που θα βαλεις την 1η ή να παρεις το "προβληματικο" aprillia και να μην βγαλει τιποτα.
Ολα τα υπολοιπα που ακους ειναι ημιμαθειες, μισες αληθειες (=μπαρουφες) και εγκεφαλικα "κολληματα".
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Προσεχώς Ιδιοκτήτης Triumph..  

  Από: jou στις 17/07/2014 8:01 μμ.

[quote="Aris.":fkmf3h9p][quote="motolover@@":fkmf3h9p]Καλησπέρα παιδιά! Κι εγώ ψήνομαι πολύ να πάρω την 800αρα για το δρόμο αλλά σχεδόν όλοι με αποτρέπουν απο την αγορά ευρωπαϊκής μηχανής. Τόσο κακοί είναι δλδ οι Αγγλοι κατασκευαστές?[/quote:fkmf3h9p]

Παρε με γνωμονα το χρημα που διαθετεις και το ποσο σε φιαχνει οταν την κοιτας/καβαλάς. ΤΙΠΟΤΑ παραπανω...
Ολες οι μηχανες , ανεξαρτητου προελευσεως , μπορει να βγαλουν προβλημα στα πρωτα 100 μετρα.
Μπορει να παρεις το "απροβληματιστο" honda και να μεινεις απο σασμαν με το που θα βαλεις την 1η ή να παρεις το "προβληματικο" aprillia και να μην βγαλει τιποτα.
Ολα τα υπολοιπα που ακους ειναι ημιμαθειες, μισες αληθειες (=μπαρουφες) και εγκεφαλικα "κολληματα".[/quote:fkmf3h9p]
θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο από πάνω
και φυσικά καλώς ήρθες στην παρέα

Re: Προσεχώς Ιδιοκτήτης Triumph..  

  Από: john doufexis στις 18/07/2014 12:44 μμ.

λοιπον ακουσε να ακουσεις, εμενα μου ειπε ενα παλικαρι ενοσ γνωστου μου που ειχε μαθει απο τον γαμπρο του αδελφου του ποθ του ειχε πει ενας συναδελφος στο γραφειο που ακουσε την κουβεντα απο 2 παιδια κ ο ενας ειχε παρει απο φιλο του την πληροφορια που του ειχε δωσει ο γκομενος της ξαδελφης του οταν ηταν διακοπες στισ σπετσες κ ακουσε ενα θειο που ειχε χοντα να του εχουν πει οτι ενα παλικαρι σε ενα συνεργειο του εφεραν ενα Τ με κομενη ντιζα.....αρα τα Τ χαλανε !!!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Προσεχώς Ιδιοκτήτης Triumph..  

  Από: orange στις 18/07/2014 10:29 μμ.

και μην αρχίσω να σας λέω για προβλήματα με honda που καίνε λάδια περισσότερα από bmw, yamaha με στροφάλους στο χέρι και πάει λέγοντας για suzuki με πλαίσια στο χέρι και άλλα πολλά.

Βέβαια τίποτα από όσα ανέφερα μόλις τώρα δεν εκφράζει τη γενικότερη ποιότητα κατασκευής των αντίστοιχων εταιρειών μοτοσυκλετών και απλά τα ανέφερα με τέτοιο τρόπο ώστε να προκαλούν ιδιαίτερα αρνητικό αντίκτυπο. Θέλω να πω ότι αυτά που ανέφερα όντως συμβαίνουν. Έχουν συμβεί σε φίλους ή σε φίλους φίλων και όχι με τον τρόπο που περιγράφει ο doufexis εύστοχα και υπερβολικά. Απλά είναι επίσης τόσα άλλα μηχανάκια εκεί έξω που δεν έχουν κάψει ούτε λάμπα. Αλλά στα forum εύκολα βρίσκεις ενότητα "Τεχνικά προβλήματα και λύσεις" και όχι "πόσα χιλιόμετρα έχω κάνει βάζοντας μόνο βενζίνη και λάδι".

Πάντως η πρσωπική μου γνώμη για τα tiger 800 είναι ότι εγώ δεν θα το αγόραζα λόγω και μόνο του πλαισίου-υποπλαισίου-μαρσπιέ συνεπιβάτη που είναι ένα πράγμα. Για όλα τα άλλα... νομίζω ότι προς το παρόν δεν υπάρχει πιο ολοκληρωμένη πρόταση στην κατηγορία του.

Re: Προσεχώς Ιδιοκτήτης Triumph..  

  Από: panosem στις 22/07/2014 1:47 πμ.

ehetlaios"Αν βαλεις οποιονδηποτε συναγερμο εκτος της Triumph χανεις την εγγυση."

Αυτό ισχύει όντως??
Δηλαδή ένας Scorpio των 350€ δεν είναι καλός, και χάνετε η εγγύηση?

Re: Προσεχώς Ιδιοκτήτης Triumph..  

  Από: ehetlaios στις 22/07/2014 11:38 πμ.

panosem"
ehetlaios"Αν βαλεις οποιονδηποτε συναγερμο εκτος της Triumph χανεις την εγγυση."

Αυτό ισχύει όντως??
Δηλαδή ένας Scorpio των 350€ δεν είναι καλός, και χάνετε η εγγύηση?"

Δεν εχει σημασια η τιμη ή αν ειναι καλος ή κακος,οποιοδηποτε μη εργοστασιακο αξεσουαρ να βαλεις χανεις την εγγυηση.Εμενα μου εδωσε ενας φιλος θερμενομενα γκριπς και μου ειπαν στην αντιπροσωπεια οτι αν τα βαλω θα χαθει η εγγυση.Τωρα θα μου πεις αν βαλω αλλο συναγερμο π.χ. και χαλασει ενας κυλινδρος π.χ.(φτου φτου μακρια απο'μας) τι σχεση εχουν αλλα δυστυχως ετσι ειναι γι αυτο και οι πιο πολλες εταιρειες βγαζουν ενα σχεδον πληρη καταλογο με αξεσουαρ και πατανε πανω στην απωλεια της εγγυησης για να παρεις εργοστασιακα τα οποια επι το πλειστον ειναι λιγο πιο ακριβα

Re: Προσεχώς Ιδιοκτήτης Triumph..  

  Από: panosem στις 22/07/2014 9:05 μμ.

Θα το ρωτήσω αύριο και βλέπουμε..
Πάντως πολλές φορές πατάνε πάνω στον φόβο μας οι έμποροι-αντιπρόσωποι, γιατί σε πολλές περιπτώσεις όταν αρχίζει να κινείτε μια νομική διαδικασία αρχίζουν και οι κωλοτούμπες...
Μα δεν είπα να βάλω κάτι που μπορεί να επηρεάσει την ομαλή λειτουργία της μοτοσυκλέτας, ούτε είπα να αλλάξω κάτι στην δομή της.
Αρά είναι παράλογες κάποιες απαιτήσεις τους..
Και αν κρίνω από την Τ, που έχει ένα μικρο μερίδιο αγοραστικού κοινού, αν αρχίσει να χάνει και τους έχοντες, τότε θα ζορίσει το πράγμα.

Re: Προσεχώς Ιδιοκτήτης Triumph..  

  Από: NikGR στις 10/08/2014 1:33 μμ.

Όλα καλά παιδιά, τη πήρα τη μοτοσυκλέτα!
Σχετικά με τα κάγκελα έβαλα τα εργοστασιακά, μου φαίνονται αρκετά καλά.
Στη μουοσυκλέτα μπορείς να βάλεις όποιο συναγερμό θες αρκεί να μην κόψεις καλώδια και είσαι κανονικότατα στην εγγύηση.
Πρέπει να πέφτει αρκιβώς πάνω στη φύσα της μηχανής, αλλά ευτυχώς ό,τι χρειάζεται να συνδεθεί υπάρχει στην εργοστασιακή φύσα.
Εγώ βρήκα μάστορα καλό που μου κατασκεύασε την φύσα για τον Scorpio SR-I900 και βάλαμε και το κόψιμο κινητήρα και το περιμετρικό και μπορώ να πω πως είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Χτυπάει αρκετά δυνατά και η τηλεειδοποίηση του είναι αρκετά καλή (να δούμε και πόσο κρατάει η μπαταρία βέβαια).

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απόψεις και την βοήθεια σας!

Re: Προσεχώς Ιδιοκτήτης Triumph..  

  Από: nfeel στις 10/08/2014 9:27 μμ.

Διάβαζα το post σου και στο άλλο forum.

Καλά έκανες και το πήρες!Με γειά,να το χαρείς!