Φωτογραφικές κάμερες ταχύτητας Άττικης Οδού & Έθνικης Οδού

Re: Φωτογραφικές κάμερες ταχύτητας Άττικης Οδού & Έθνικης Ο  

  Από: seduce στις 20/03/2014 5:17 μμ.

τα τελευταία 3 χρόνια είμαι χωρίς πινακίδα γιατί μπαίνω αττική οδό 3-4 φορές την ημέρα και δε γουστάρω να πληρώνω διόδια.
όταν με σταματάνε μπάτσοι και με ρωτάνε γιατί δεν έχω πάνω την πινακίδα τους λέω την αλήθεια για τα διόδια στην αττική οδό.
με την ειλικρινεια μέχρι τώρα έχω βγει κερδισμένος.
ρισκάρω εν γνώση μου.

και κατι ακομα λεγετε μεντεσες και οχι μελτεσες

Re: Φωτογραφικές κάμερες ταχύτητας Άττικης Οδού & Έθνικης Ο  

  Από: voyager1970 στις 20/03/2014 10:31 μμ.

seduce"τα τελευταία 3 χρόνια είμαι χωρίς πινακίδα γιατί μπαίνω αττική οδό 3-4 φορές την ημέρα και δε γουστάρω να πληρώνω διόδια.
όταν με σταματάνε μπάτσοι και με ρωτάνε γιατί δεν έχω πάνω την πινακίδα τους λέω την αλήθεια για τα διόδια στην αττική οδό.
με την ειλικρινεια μέχρι τώρα έχω βγει κερδισμένος.
ρισκάρω εν γνώση μου.

και κατι ακομα λεγετε μεντεσες και οχι μελτεσες"


Μπράβο σου! Αυτός είσαι , άσε τα κορόιδα να πληρώνουν!
Βέβαια αυτή η "ειλικρίνεια" μπορεί να θεωρηθεί ως θράσος. Και φυσικά οι Αστυνομικοί δέχονται αυτή την δικαιολογία αφού ενα σοβαρό ποσοστό (να μην πάμε σε αυτή την συζήτηση καλύτερα) , κάνει τα ιδια και χειροτερα.

Υ.Γ. Ευχαριστώ για την σωστή ορθογραφία του μεντεσέ. Πληροφοριακά είναι Τούρκικη λέξη και η επίσημη Ελληνική μηχανολογική ορολογία του είναι πείρος περιστροφής / έδρανο τριβής.

Re: Φωτογραφικές κάμερες ταχύτητας Άττικης Οδού & Έθνικης Ο  

  Από: PTiger800 στις 21/03/2014 1:14 μμ.

range"Να σημειώσω ότι είναι ευχάριστο που διατηρούμε το επίπεδο του διαλόγου και στερούμε τη χαρά από γνωστούς ποπκορνατζήδες!! "


Αφού είστε ξενέρωτοι...



Ελπίζω να μην ψαρώσατε..

Αρκετά από τα κακώς κείμενα στη χώρα μας τα πιάσατε σε ένα τοπικ.

Ας πούμε η διαφορά μεταξύ "αποφυγής" και "διαφυγής"
Προφανώς υπάρχει και ηθικό θέμα στη μέση. Από την άλλη, όλοι κάθε τόσο γκρινιάζουμε που σαν χώρα έχουμε φτάσει εδώ και όλο κάποιος μας φταίει. Εμένα μου φταίει και η λογική της "αποφυγής" και της "διαφυγής".
Δηλαδή έχει να κάνει με το πόσο παράνομο είναι κάτι; Π.χ. "σιγά το πράμα που πάω γρήγορα, ποιόν πειράζω; Ας γλιτώσω και την κλήση;"

Πάμε στο δεύτερο...
Χωρίς πινακίδες, θράσος, ειλικρίνεια κ.λπ..
Προσωπικά διαφωνώ.
Δε με νοιάζει αν οι αστυνομικοί το κάνουν. Δε θα έπρεπε να το κάνουν ούτε αυτοί. Όμως να μπω στη λογική ότι επειδή το κάνει ο αστυνομικός θα το κάνω και εγώ, εμένα με βρίσκει αντίθετο. Αν ξεκινήσουμε με το "Ας εφαρμοστεί πρώτα ο νόμος στον άλλο και μετά ας έρθουν να πιάσουν εμένα" δεν πάμε πουθενά.
Όπως δεν πάμε πουθενά αν ο κάθε αστυνομικός που βλέπει μπροστά του μία παράβαση την οποία είναι εντεταλμένος να ελέγξει κάνει τα στραβά μάτια λόγω ειλικρίνειας. Αλλά πάλι θα πάμε να διαχωρίσουμε τις παραβάσεις. Αλλη είναι μικρή, άλλη είναι μεγάλη. Σιγά το πράμα να κυκλοφορείς χωρίς πινακίδες θα μου πείτε.

Απαντώ.
Σήμερα ανεβαινε την Κηφισίας θείτσα, επιβαίνουσα σε BMW 320, χωρίς πινακίδες. Ο τύπος του οχήματος που δε θα σταματήσει ποτέ η αστυνομία (σιγά μη σταματήσω την BMW, θα είναι κανένας σημαντικός και θα μπλέξω). Και λέω ότι υποθετικά, αυτή η κυρία προκαλούσε ατύχημα και την έκανε. Χωρίς πινακίδα που θα τη βρίσκαμε; Έστω ότι τη βρίσκαμε. Χωρίς πινακίδα ποιά ασφαλιστική θα μας αποζημίωνε;

Τέλος, προσοχή, δε λέω ότι όλα είναι καλώς νομοθετημένα σε αυτή τη χώρα. Το αντίθετο. Όμως με το να ξεκινάμε, πολίτες, αστυνομικοί, δικαστήρια κ.λπ. να εφαρμόζουμε το νόμο όταν και όπως ο καθένας νομίζει καλύτερα δημιουργούμε καθεστώς ζούγκλας. Επικρατεί ο ισχυρότερος. Διαλέγουμε λοιπόν τι θέλουμε. Αν επιλέξει κανείς ζούγκλα, δικαιούται να χαίρεται όταν γλιτώνει ως "ισχυρός" π.χ. την κλήση του. Όταν όμως ως "ασθενής" την πατάει, τότε τουμπεκί.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Φωτογραφικές κάμερες ταχύτητας Άττικης Οδού & Έθνικης Ο  

  Από: dimchrist στις 21/03/2014 3:13 μμ.

Η Αττική Οδός είναι μαζί με την Εγνατία ο μόνος δρόμος που αξίζει να πληρώσεις τα διόδια.
Ο μόνος λόγος που γύριζα/έβγαζα την πινακίδα είναι για τα όρια ταχύτητας.

Triple Way

Re: Φωτογραφικές κάμερες ταχύτητας Άττικης Οδού & Έθνικης Ο  

  Από: orange στις 21/03/2014 4:06 μμ.

συμφωνώ με τις "γλυκανάλατες" ή "ξενέρωτες" απόψεις του PTiger800. Έχω μόνο μία ένσταση και φαντάζομαι θα την δεχτεί. Νομίζω ότι αδικούμε αρκετούς από τους αστυνομικούς λέγοντας ότι δεν θα έκαναν έλεγχο σε ένα αυτοκίνητο χωρίς πινακίδες επειδή είναι BMW και που θα μπλέξω κλπ.

Και θέλω να επισημάνω το εξής. Δεν νομίζω ότι είμαστε οι πιο φιλήσυχοι πολίτες ή οι πιο νομοταγής, λάτρεις των αστυνομικών οργάνων ότι πάμε με το γράμμα του νόμου. Εγώ από τη μεριά μου έγραψα ότι δεν μπορώ να κατανοήσω, να δεχτώ το φαινόμενο της ξηλωμένης πινακίδας ή κάτω από το φτερό διπλωμένη κλπ και το όλο σκηνικό της πρεμούρας με την πινακίδα.

και επίσης δεν καταννοώ το γιατί κάποιος που πληρώνει διόδια είναι κορόιδο! Αν ήταν ειρωνικό το σχόλιο, μπαρδόν δεν το κατάλαβα.

Re: Φωτογραφικές κάμερες ταχύτητας Άττικης Οδού & Έθνικης Ο  

  Από: coubaros στις 21/03/2014 5:55 μμ.

Spam on

range"
και επίσης δεν καταννοώ το γιατί κάποιος που πληρώνει διόδια είναι κορόιδο! Αν ήταν ειρωνικό το σχόλιο, μπαρδόν δεν το κατάλαβα."


Δηλαδή όταν πληρώνεις τα διόδια για πάτρα δεν θεωρείς ότι είναι κοροϊδία?

Spam off

Re: Φωτογραφικές κάμερες ταχύτητας Άττικης Οδού & Έθνικης Ο  

  Από: seduce στις 21/03/2014 7:49 μμ.

voyager1970"

Μπράβο σου! Αυτός είσαι , άσε τα κορόιδα να πληρώνουν!
Βέβαια αυτή η "ειλικρίνεια" μπορεί να θεωρηθεί ως θράσος. Και φυσικά οι Αστυνομικοί δέχονται αυτή την δικαιολογία αφού ενα σοβαρό ποσοστό (να μην πάμε σε αυτή την συζήτηση καλύτερα) , κάνει τα ιδια και χειροτερα. "


εσύ δλδ πιστεύεις πως επειδη κάνουν και αυτοι το ίδιο με αφήνουν να φύγω και όχι επειδη ακούνε μια ειλικρινη απάντηση?
εγώ πιστεύω πως επειδη δεν ακούνε άλλη μια φτηνή δικαιολογία όπως μου έσπασε και την έχω κάτω από τη σέλα η μου την έκλεψαν η δεν ξέρω και γω τι άλλο με αφήνουν να φύγω.
η ειλικρινεια από το θράσος έχουν τεράστια διαφορά αλλά μπορεί πολύ εύκολα να παρεξηγηθείς ανάλογα τον τρόπο που θα το πεις.

κανένας άλλος που δεν γουστάρει τους μπάτσους?

Re: Φωτογραφικές κάμερες ταχύτητας Άττικης Οδού & Έθνικης Ο  

  Από: voyager1970 στις 21/03/2014 10:38 μμ.

Η όλη ουσία του αρχικού κειμένου είναι η ΝΟΜΙΜΗ αποφυγή για τις κάμερες ταχύτητας!
Το να βγάζεις εντελώς την πινακίδα ή να την καλύπτεις με φιμέ ζελατίνα κ.α. είναι απαράδεκτο, καφρίλα, κλπ.
Ομοίως το να περνάς τα διόδια της Αττικής Οδού & Εγνατία χωρίς να πληρώνης δεν είναι μαγκιά, ούτε πονηρία.
Εμείς όλοι που σταματάμε και πληρώνουμε τι είμαστε;;; Τα κορόιδα και οι ηλίθιοι;! Η μήπως μας περισσεύουν τα ευρο;

Θα συμφωνίσω με τον φίλο dimchrist, οτι οι προαναφερθέντες οδοί είναι δρόμοι που όντος αξίζουν τα λεφτά τους και εάν δεν θες να πληρώσεις, έχεις την εναλλακτική λύση να κινηθείς στα επιμέρους οδικά δίκτια που είναι δωρεάν.
Τώρα για τις πρόσφατες κρατικές απαρέδεκτες αυθαιρεσίες (καφρίλες) με τοποθέτηση διοδίων σε κάθε πόλη και νομό. Ναι είναι ληστρικό μέτρο, εφόσον τα τέλη κυκλοφορίας για αυτόν το λόγο πληρώνονται. Εδώ δίνω το δίκιο σε αυτούς που αντιτίθενται.

Τελος στον Τακη - seduce.
Μπράβο σου και πάλι!
Εαν όλοι εδίναν ειλικρινής απάντησεις - με κάλο τρόπο - για την εκάστοτε παράβαση τους, τότε οι Αστυνομικοί δεν θα έδιναν ποτέ κλήσεις... και ίσως να μην συλλαμβάνανε κόσμο!!!

Εάν κατάλαβες πως δεν γουστάρω του Αστυνομικούς (για εσένα μπάτσους), δεν κατάλαβες καθόλου καλά!

Οι συγκεκριμένοι, όπως και όλοι οι ένστολοι, οφείλουν πρώτοι από όλους τους απλούς πολίτες να είναι σωστοί στην συμπεριφορά τους και πρότυπα νομιμότητας.
Ναι, με ενοχλεί και με εκνευρίζει αφάνταστα να βλέπω Αστυνομικούς με προσωπικά τους οχήματα χωρίς κράνος, πινακίδα, ασφάλεια, κλπ. Αυτοί είναι που πρέπει να δείνουν το σωστό παραδείγμα. Το ερώτημα εδώ είναι γιατί αδιαφορεί η υπηρεσεία τους και δεν κανει καμία σχετική κίνηση να σταματήσει αυτό το ρεζιλίκι.
Αυτό το πράγμα στις χώρες της Ευρώπης είναι απίθανο και σε περίπτωση που υποπέση ο συγκεκριμένος ένστολος σε τέτοιες πράξεις τον πάνε «τρελή εμπλοκή» έως και να τον διώξουν απο το σώμα!

Το ίδιο με ενοχλεί και με εκνευρίζει αφάνταστα για τους εκλεγμένους σε πολιτικές θέσεις (βουλευτές, δημάρχους, νομάρχες, κοινοταρχές, κλπ.) που τους βλέπω προκλητικά χύμα-στο-κύμα μια ζωή. Και θα μου πείτε πως εδώ καταχράζονται το δημόσιο χρήμα, αυτό κοιτάς;! Ολα τα παρατηρώ και τα κρίνω! Παρεπηπτώντος χάρηκα πολύ με την περίπτωση του Μιχάλη Λίαπη και προ ετών με τον Κίμωνα Κουλούρη. Τουλάχιστον κάποια αρχή έγινε! Εύχομαι και ελπίζω στο μέλλον να συνεχίσει προς το καλύτερο.

Re: Φωτογραφικές κάμερες ταχύτητας Άττικης Οδού & Έθνικης Ο  

  Από: PTiger800 στις 21/03/2014 10:50 μμ.

range"Έχω μόνο μία ένσταση και φαντάζομαι θα την δεχτεί. Νομίζω ότι αδικούμε αρκετούς από τους αστυνομικούς λέγοντας ότι δεν θα έκαναν έλεγχο σε ένα αυτοκίνητο χωρίς πινακίδες επειδή είναι BMW και που θα μπλέξω κλπ.
"

Προφανώς και την δέχομαι. Αναφέρομαι σε όσους σκέφτονται έτσι και μόνο σε αυτούς.

coubaros"Δηλαδή όταν πληρώνεις τα διόδια για πάτρα δεν θεωρείς ότι είναι κοροϊδία?"

Είναι όντως κοροϊδία και μάλιστα καραμπινάτη, πλην όμως διάφοροι νόμοι θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν έτσι. Τα περισσότερα όρια ταχύτητας είναι κοροϊδία αν θες τη γνώμη μου για παράδειγμα. Πλην όμως είναι νόμοι και σε μία οργανωμένη κοινωνία τελικά πρέπει να τηρούνται.

voyager1970"Η όλη ουσία του αρχικού κειμένου είναι η ΝΟΜΙΜΗ αποφυγή για τις κάμερες ταχύτητας!"

Αδερφέ, είναι η λεπτή γραμμή μεταξύ νόμιμου και ηθικού. Δηλαδή, ψάχνεις ένα νόμιμο τρόπο, ο οποίος να μπορεί να σου εξασφαλίσει ότι όταν παρανομήσεις δεν θα συλληφθείς. Ε, όπως και να το κάνεις υπάρχει κάποια αντίφαση σε αυτό. Προσωπικά δε με βρίσκει σύμφωνο.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Φωτογραφικές κάμερες ταχύτητας Άττικης Οδού & Έθνικης Ο  

  Από: voyager1970 στις 21/03/2014 11:44 μμ.

Φιλε και συνάδελφε μοτοσυκλετιστή (PTiger800) Πανό

Χαίρομαι που διαφωνείς ως προς την λεπτή γραμμή μεταξύ νόμιμου και ηθικού!
Αλλωστε ο κάθε ανθρωπος έχει την άποψη του! Ομως δέχεσαι το τι είναι νόμιμο... όπως η πώληση των τσιγάρων, αλκοόλ, πορνεία (νόμιμη) κλπ.
Εάν ήθελε το κράτος να επιβάλει σοβαρά και καθολικά τα όρια ταχύτητας, δεν θα επιτρεπόταν η κυκλοφορία σε μοτοσυκλέτες πανω απο 125-κυβικά και αμάξια πανω απο 1000-κυβικά!
Ολα τα πιο μεγάλα κυβικά θα επιτρέπονται μόνο σε πίστες και η μεταφορά τους αποκλειστικά σε τρέιλερ!
Να κάτι τρελές ιδέες απο Ευρωπαίους των Βρυξελλών!

Μην πας μακριά!!! Εχε υπόψην σου πως στην Γαλλία ισχύει το όριο των 100-ίππων στις μοτοσυκλέτες! Ενώ στα αμάξια κανένας περιορισμός!! Φυσικά οι φουκαράδες οι Γάλλοι μοτοσυκλετιστες έχουν καφρίσει τρελά με αυτόν το νόμο!

Για φαντάσου να γίνει Ευρωπαϊκός νόμος και κοινοτική οδηγία. Ε ρε κάτι γλέντια μετά!

Re: Φωτογραφικές κάμερες ταχύτητας Άττικης Οδού & Έθνικης Ο  

  Από: pragias στις 22/03/2014 12:47 πμ.

Επειδή είχα να μπω πολύ καιρό στην Αττική και μπήκα το Σάββατο , ένα είναι το σίγουρο , προσπάθησα να πάω στα όρια ταχύτητας που έχουν βάλλει και πραγματικά δεν γίνεται.... είναι υπερβολικά δύσκολο...
Όσο για τα ηθικά νόμιμα παρανόμα, ας μην πάμε σε υπερβολές , πιστεύω το να οδηγάς με 120 στην Αττική είναι μια καλή και ασφαλή ταχύτητα. έλα όμως που είναι 40 χιλ πάνω από το όριο.
Η αλήθεια είναι οτι δεν άντεξα να πάω συνέχεια με 80 , ελπίζω να μην έρθει κλήση
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Φωτογραφικές κάμερες ταχύτητας Άττικης Οδού & Έθνικης Ο  

  Από: epistimon στις 22/03/2014 9:39 πμ.

μεχρι 120 δεν σου ερχεται κληση

Re: Φωτογραφικές κάμερες ταχύτητας Άττικης Οδού & Έθνικης Ο  

  Από: voyager1970 στις 22/03/2014 2:28 μμ.

epistimon"μεχρι 120 δεν σου ερχεται κληση"


Πέρσι σε φίλη μου που έχει Suzuki ALTO (1000κκ), της ήρθε η κλήση από την τροχαία Αττικής Οδού για υπερβολική ταχύτητα: 104 km/h με όριο τα 70 km/h = 350 € (στο τούνελ μεταξύ εξόδου-13 και κόμβου-3)

Re: Φωτογραφικές κάμερες ταχύτητας Άττικης Οδού & Έθνικης Ο  

  Από: epistimon στις 22/03/2014 4:23 μμ.

οταν εχει οριο 70 λογικο ειναι να σου ερθει κληση γιατι πας 120.μιλαμε οπου εχει οριο 110 και πας 120 δεν σου ερχεται κληση

Re: Φωτογραφικές κάμερες ταχύτητας Άττικης Οδού & Έθνικης Ο  

  Από: galileos στις 23/03/2014 9:58 πμ.

epistimon"οταν εχει οριο 70 λογικο ειναι να σου ερθει κληση γιατι πας 120.μιλαμε οπου εχει οριο 110 και πας 120 δεν σου ερχεται κληση"


έτσι, έτσι ...
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...