Μεταβίβαση

Μεταβίβαση  

  Από: Genesis στις 29/12/2013 4:20 μμ.

Ξέρει κανένας να μου πει τη διαδικασία την καινούρια της μεταβίβασης της μοτο?? Βρήκα έναν αγοραστή και μου είπε ότι πλέον πρέπει η μηχανή πρώτα να περάσει κτεο και μετά να πουληθεί όπως επίσης και η διαδικασια πληρωμης κλπ να την αναλάβει κάποιος νόμιμος διεκπεραιωτής και με επιταγή στο όνομα μου για τα χρήματα. Εγώ ήξερα ότι πάμε στο υπουργείο μου δινει τα λεφτα του δινω την άδεια και τελος. ξερει κανείς τι έχει αλλάξει??

Re: Μεταβίβαση  

  Από: tharis στις 29/12/2013 5:19 μμ.

Κτεο αν εχει ερθει η ωρα του πρεπει να περασει.

Κατα τ αλλα οπως ειπες μαζευεις οτι χαρτια χρειαζεται και πας στο συγκοινωνιων η ακομη καλυτερα σε μια σχολη οδηγων και ξεμπερδευεις. Κανετε τη μεταβιβαση και παιρνεις τα λεφτα. Απλα τα πραγματα. Μπορειτε επισης να κανετε ο καθενας απο μια δηλωση πωλησης-αγορας για την εφορια.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Μεταβίβαση  

  Από: Polymhxanos στις 29/12/2013 6:08 μμ.

Πωλητής και αγοραστής, με την άδεια της μοτό, το χαρτί του ΚΤΕΟ εφόσον έχει έρθει η σειρά του, και τις αστυνομικές ταυτότητες, πηγαίνουν στο υπουργείο και κάνουν μεταβίβαση. Συμληρώνετε τα στοιχεία του αγοραστή στο κατάλληλο σημείο της άδειας, και την δίνετε στον υπάλληλο μαζί με ότι ταυτότητα ή κτεο σας ζητήσει.

Θα σας δώσει ένα χαρτί με το οποίο πάτε σε τράπεζα που συνεργάζεται το υπουργείο (τις λέει το χαρτί) και πληρώνετε το ποσό (που λέει το χαρτί), στον λογαριασμό του υπουργείου (που λέει το χαρτί). Αυτό είναι το παράβολο.

Με την απόδειξη του παράβολου, επιστρέφετε στο υπουργείο όπου και ολοκληρώνεται η μεταβίβαση.

Αν ο αγοραστής ή ο πωλητής, δεν θέλει ή δεν μπορεί να παρίσταται, μπορεί να κάνει μια επίσημη εξουσιοδότηση άλλον άνθρωπο ή ακόμα και τον άλλον δλδ ο πωλητής τον αγοραστή ή το αντίθετο ή και οι δύο έναν τρίτο που θα κάνει την δουλειά.

Αυτή είναι η διαδικασία της μεταβίβασης, για την οποία και ρώτησες.

Την διαδικασία της πληρωμής, ότι συννενοηθείτε πωλητής και αγοραστής. Θα πάτε μετά την μεταβίβαση; Πριν; Την ίδια ώρα που θα πάτε και για το παράβολο; Μετρητά; Τραπεζική επιταγή; Κατάθεση; Δικό σας αυτό.

Επίσης, αν υπάρχει φορολογικός λόγος, μπορείτε να κάνετε και μια δήλωση ο ένας στον άλλον, ότι πουλήσατε αγοράσατε τόσο, ώστε να την συμπεριλάβετε , ξαναλέω ΑΝ χρειάζεται, στην φορολογική σας δήλωση της επόμενης χρονιάς.

Προσωπική συμβουλή: Πηγαίντε οι δύο σας, να γίνει σωστή δουλειά. Οι διεκπεραιωτές και οι μεσολαβητές, συνήθως κάνουν τσάτρα πάτρα δουλειά, γράφουν τα στοιχεία λάθος, θέλουν και πληρωμή για τον κόπο τους, και γενικά όποτε χρησιμοποίησα εγώ προσωπικά, τα κάναν μαντάρα, και έτρεξα μετά να διορθώνω.

Αυτά που σου είπε είναι παπαριές για να δώσει φαί στον διεκπεραιωτή. Χωρίς να το ξέρω, πάω στοίχημα ότι του τα είπε σχολή οδηγών. Συνήθως το παρουσιάζουν τραγικά δύσκολο να κάνεις μια μεταβίβαση εσύ, ενώ είναι υπόθεση για μικρά παιδιά, για να σου αρπάξουν το 30ρι. Ούτε υπάρχουν ''νομιμοι διεκπεραιωτές'', οποιοσδήποτε με την εξουσιοδότηση μπορεί να εκπροσωπήσει τον πωλητή ή τον αγοραστή ή και τους δύο, π.χ. ο αδερφός σου αν εσύ δεν ευκαιρείς, μπορεί να γίνει ο πωλητής αντί για εσένα.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:57, διορθώθηκε 2 φορές συνολικά.

Re: Μεταβίβαση  

  Από: Genesis στις 29/12/2013 6:14 μμ.

Ετσι ηξερα κ εγω! Θα δουμε γιατι μαλακιες για επιταγες κ τετοια μου ελεγε! Ευχαριστω!

Re: Μεταβίβαση  

  Από: Polymhxanos στις 29/12/2013 6:24 μμ.

Η πληρωμή με τραπεζική επιταγή είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, γιατί και την ασφάλεια της τράπεζας έχεις, και δεν κουβαλάς μετρητά πάνω σου, και φαίνεται στα φορολογικά αν θέλεις, και αν κάτι πάει στραβά (στην κλέψουν, την χάσεις κ.ο.κ.) ακυρώνεται, έχει διαδικασία αλλά ακυρώνεται.

Εναλλακτικά μπορείτε να κάνετε και κατάθεση από λογαριασμό σε λογαριασμό.

Προσοχή άλλο τραπεζική επιταγή, η οποία είναι σίγουρο πράγμα της τράπεζας, και άλλο ιδιωτική επιταγή, που μπορεί να είναι ακάλυπτη για παράδειγμα και να σου μείνει για προσάναμα στο τζάκι.

Αν ο τύπος θέλει να σου δώσει ιδιωτική επιταγή, την δέχεσαι ΜΟΝΟ με τον όρο, ΠΡΩΤΑ να την καταθέσεις-εξαργυρώσεις στον λογαριασμό σου, να αποδειχθεί καλυμένη και σωστή, και αφού σου πει ΟΚ η τραπεζά σου, ΤΟΤΕ πατε για μεταβίβαση.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Μεταβίβαση  

  Από: Genesis στις 29/12/2013 6:34 μμ.

Πως μπορώ να ξερω οτι η επιταγη που θα μου δωσει θα ειναι γνήσια κ δεν θα ειναι ακαλυπτη?? Ειμαι ασχετος μ αυτα!

Re: Μεταβίβαση  

  Από: sprint900 στις 29/12/2013 6:49 μμ.

Και άλλαξε η διαδικασία και είναι όπως τα λέει ο Polymhxanos και ποιο αναλυτικά εδώ ο φίλος , απλά το απίθανο ελληνικό κράτος σε υποχρεώνει να πας στο υπουργείο να πάρεις ονομαστικό λογαριασμό και μετά να πας σε τράπεζα να πληρώσεις και μετά ξανά υπουργείο .

http://www.mybike.gr/topic/65414-%CE%BC ... %80%CE%B5/

Είναι κάτι τόσο δύσκολο σε τυποποιημένα πράγματα να είχαν ένα ταμείο στο υπουργείο να πλήρωνες ότι έπρεπε και να ξεμπέρδευες .
Πρέπει να είμαστε στο πήγαινε έλα μια ζωή σε αυτό το ηλίθιο κράτος σε ένα υπουργείο που ειδικά αν έχεις αυτοκίνητο είναι τραγικό το πόση ώρα θες να βρεις πάρκινκ να κάνεις την δουλειά σου .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Μεταβίβαση  

  Από: Genesis στις 29/12/2013 7:04 μμ.

Για την επιταγή ξέρει κανείς?

Re: Μεταβίβαση  

  Από: tharis στις 29/12/2013 9:05 μμ.

s_mduck"Για την επιταγή ξέρει κανείς?"


Αν ειναι επιταγη απο τραπεζα θα το καταλαβεις .. θα εχει το σημα της τραπεζας επανω κλπ..
Αν ειναι ιδιωτικη θα ειναι απο μπλοκακι επιταγων.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Μεταβίβαση  

  Από: tharis στις 29/12/2013 9:06 μμ.

sprint900"Και άλλαξε η διαδικασία και είναι όπως τα λέει ο Polymhxanos και ποιο αναλυτικά εδώ ο φίλος , απλά το απίθανο ελληνικό κράτος σε υποχρεώνει να πας στο υπουργείο να πάρεις ονομαστικό λογαριασμό και μετά να πας σε τράπεζα να πληρώσεις και μετά ξανά υπουργείο .

http://www.mybike.gr/topic/65414-%CE%BC ... %80%CE%B5/

Είναι κάτι τόσο δύσκολο σε τυποποιημένα πράγματα να είχαν ένα ταμείο στο υπουργείο να πλήρωνες ότι έπρεπε και να ξεμπέρδευες .
Πρέπει να είμαστε στο πήγαινε έλα μια ζωή σε αυτό το ηλίθιο κράτος σε ένα υπουργείο που ειδικά αν έχεις αυτοκίνητο είναι τραγικό το πόση ώρα θες να βρεις πάρκινκ να κάνεις την δουλειά σου .

"


Γι αυτο για να μη φας ολη τη μερα με τους @@@ στα υπουργεια και στις τραπεζες πας σε μια σχολη οδηγων και δινεις 20ε παραπανω..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Μεταβίβαση  

  Από: pisokounasrx8 στις 29/12/2013 10:14 μμ.

Φιλε μου επειδη το εχω προσφατο θα σου πω τα εξης:
1. η διαδικασια ειναι οπως στην ανελυσαν οι προηγουμενοι.
2. εμενα στη νομαρχια ΛΑΡΙΣΑΣ ,το τονιζω, μου ζητησαν ενα χαρτι εξτρα απο την εφορια οτι ολοι οι προηγουμενοι κατοχοι εχουν νομιμως πληρωσει τα τελη κυκλοφοριας. Και εγω πρωτη φορα το ακουγα αλλα συνεβη. Το καλο με αυτο ειναι οτι αποδεικνυεται ετσι ποιος κατοχος εισαι, δηλαδη αν σου εχει πει οτι η μηχανη ειναι πρωτο χερι θα φανει πολυ ευκολα. Δε ξερω αν αυτο το χαρτι το ζητανε στην Αττικη.
3. μην φας κουτοχορτο. Το 30αρι ειναι καθαρα πεταμενα λεφτα απο κατι πανεξυνπους ελληναρες που βρηκαν κι αλλο τροπο να τα αρπαζουν.
4. Το κτεο ειναι πολυ βασικο! Αν εχει παρελθει η ημερομηνια και δεν εχει περασει η μηχανη, μεταβιβαση γιοκ!
5. ΠΟΤΕ ΛΕΦΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ!! Στην μεταβιβαση ολο και κατι συμβαινει μεχρι να ολοκληρωθει. Τα λεφτα μονο οταν γραφτει στην αδεια το ονομα σου!! Και εχε το νου σου να εισαι ενταξει στις τραπεζικες σου συναλλαγες μεχρι σημερα γιατι η τραπεζα, ειδικα αν το πόσο ειναι μεγαλο, δε θα σου δωσει μια! Ακομα και αν τα λεφτα ειναι δικα ΣΟΥ , στο λογαριασμο ΣΟΥ , δυσκολα τα παιρνεις. Εγω εφτασα μεχρι τον διευθυντη....

Αυτα τα ολιγα! Τα γραφω γιατι καταλαβαινω σε τι φαση εισαι, τα περασα προσφατα....

Καλη αγορα-πωληση λοιπον!!

Re: Μεταβίβαση  

  Από: Genesis στις 30/12/2013 6:43 πμ.

haris"
s_mduck"Για την επιταγή ξέρει κανείς?"


Αν ειναι επιταγη απο τραπεζα θα το καταλαβεις .. θα εχει το σημα της τραπεζας επανω κλπ..
Αν ειναι ιδιωτικη θα ειναι απο μπλοκακι επιταγων."


Το σημα μπορώ να το κάνω και εγώ! Απλα αν εχει κατι αλλο που ξεχωρίζει!

Στη σχολή οδηγών πως γίνεται πρωτη φορα το ακούω κ αυτό! Παω κ τους λεω θελω να κανω μεταβίβαση?

Re: Μεταβίβαση  

  Από: johnygalan στις 30/12/2013 2:30 μμ.

[quote="s_mduck":1e4af474]
haris"
s_mduck"Για την επιταγή ξέρει κανείς?"


Αν ειναι επιταγη απο τραπεζα θα το καταλαβεις .. θα εχει το σημα της τραπεζας επανω κλπ..
Αν ειναι ιδιωτικη θα ειναι απο μπλοκακι επιταγων."


Το σημα μπορώ να το κάνω και εγώ! Απλα αν εχει κατι αλλο που ξεχωρίζει!
[/quote:1e4af474]

Συγνώμη αλλά τι δεν μπορείς να καταλάβεις δεν έχεις κάνει ποτέ συναλλαγή με τραπεζική επιταγή,
ήμαρτον
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Μεταβίβαση  

  Από: Genesis στις 30/12/2013 3:07 μμ.

θα επρεπε φιλε? δεν ειμαι εμπορας ουτε κυκλοφορω με 5χιλιαρα καθε φορα για να ξερω απο επιταγες. αφου ξερεις εσυ γιατι δεν λες τοτε και απλα σχολιαζεις σε παρενθεση κοροιδευεις? εν το μεταξυ πηγα στο υπουργειο να μαθω και απλα το μονο που αλλαξε ειναι το το κτεο αν εχει ερθει η ωρα του πρεπει να το προσκομισεις!

Re: Μεταβίβαση  

  Από: johnygalan στις 30/12/2013 4:24 μμ.

Αφού είσαι άσχετος με αυτά όπως πολύ σωστά λες, τότε θα έπρεπε να πας σε μια τράπεζα και όχι να κάνεις
άσχετες ερωτήσεις όπως <<πως ξεχωρίζω μια τραπεζική επιταγή>> μέσα σε ένα forum με θέμα τις μηχανές.
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"