ΑΛΛΑΓΗ ΚΡΑΝΟΥΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΤΩΣΗ..

ΑΛΛΑΓΗ ΚΡΑΝΟΥΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΤΩΣΗ..  

  Από: stathis στις 24/10/2013 4:15 μμ.

Καλησπερα συμφουριτες μου!!
Προχτες επεσα στην Χαμοστερνας ( Φρενα,Κρυα λαστιχα) ευτυχως την εβγαλα με κατι γρατζουνιες......

Και πληγωμενο εγωισμο!!!

Το ερωτημα μου ειναι το εξης, το κρανακι μου εκανε την δουλεια του και μαλιστα πολυ καλα( καταλαβα το κεφαλι μου να κοπαναει 2 φορες) αλλα δεν ξερω πλεον εαν ειναι αξιοπιστο. Υπαρχει καποιος που μπορω να το παω να το δει και να μας πει σιγουρα η παμε για αλλο κρανος¨?

Thanks.

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΚΡΑΝΟΥΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΤΩΣΗ..  

  Από: PTiger800 στις 24/10/2013 4:35 μμ.

Σταθάκο μην το πας πουθενά.
Το αφρώδες υλικό μέσα από το κέλυφος του κράνους σου έχει προδιαγραφές απορρόφησης της κρούσης μίας και μόνο μίας πτώσης. Παραμορφώνεται και απορροφά την ενέργεια της κρούσης. Αφού το κάνει αυτό, δεν έχει πλέον τη δυνατότητα να ξαναπαραμορφωθεί και να απορροφήσει άλλη κρούση....

Sorry mate, αλλά θέλεις καινούριο κράνος.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΚΡΑΝΟΥΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΤΩΣΗ..  

  Από: Papako στις 25/10/2013 11:07 πμ.

Συμφωνώ απολύτως με τον προλαλήσαντα PTiger800. Έχει νόημα να ελέγξεις αν το εξωτερικό κέλυφος έχεις ρωγμές (βγάζοντας 1-2 ακτινογραφίες είναι ο πιο ασφαλής τρόπος) ΜΟΝΟ στην περίπτωση που η πτώση ήταν με ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ και ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΚΡΟΥΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΒΡΑΔΥΝΣΗ του κεφαλιού (π.χ. αν απλά σύρθηκες ή σου έπεσε χωρίς να το φοράς).
Αν το κεφάλι ήταν μέσα - η πιο συνηθισμένη περίπτωση - και το κράνος ουσιαστικά έφαγε την κρούση και φρέναρε το κρανίο σου, τότε γίνεται η απορόφηση που προαναφέρθηκε από το υλικό του εσωτερικού η οποία είναι μόνιμη (πλαστική) και δεν μπορεί να ξαναγίνει και άρα να σε ξαναπροστατέψει. Το εξωτερικό υλικό είναι μόνο για προστασία από την τριβή και πιθανή κάκωση / διάτρηση λόγω της αρχικής κρούσης αλλά ακόμα και αν είναι αυτό σε άπταιστη κατάσταση το κράνος παύει να προσφέρει την ασφάλεια που πρέπει αν έχει υποστεί παραμόρφωση (που ΔΕΝ είναι ορατή) το εσωτερικό μέρος.

Κρίνε και μόνος σου αλλά επειδή η ζωή σου αξίζει πολύ περισσότερο απο μερικές εκατοντάδες ευρώ, πάρε νέο κρανος να σαι σίγουρος και το παλιό πέτα το. Ούτε καν για δεύτερο δεν πρέπει να το χρησιμοποιείς!

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΚΡΑΝΟΥΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΤΩΣΗ..  

  Από: johnjohn στις 02/06/2014 8:37 μμ.

Φιλε μου το κρανακι αλλαξε το , το συντομοτερο δυνατον για να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο!!!

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΚΡΑΝΟΥΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΤΩΣΗ..  

  Από: voyager1970 στις 04/06/2014 11:56 πμ.

Φίλε Στάθη,

Οπως σωστά σου αναφέραν όλοι οι προλαλήσαντες, το κράνος αυτό είναι πια για το προσωπικό σου μουσείο μοτοσυκλετιστικών αναμνήσεων και ΟΧΙ για το κεφάλι σου.

Είναι σίγουρο πως καλύτερα να πληγώθεί ο εγωισμός σου (και το πορτοφόλι σου) από το να πληγώθεί το κεφάλι σου!

Οπως λένε και οι φίλοι μας οι Βρετανοί - better safe than sorry!