Νέος Τίγρης!!!! Πώς τον στρώνω!!!!

Νέος Τίγρης!!!! Πώς τον στρώνω!!!!  

  Από: antonis lironis στις 23/09/2008 8:34 μμ.

Χαιρετώ όλα τα μέλη. Τετάρτη 24 του μήνα θα έχω επιτέλους στα χέρια μου τον λεύκο τίγρη. Επειδή πολλά ακούω για το στρώσιμο της μηχανής ( σταθερές στροφές, απότομα ανοίγματα, δικάβαλο και άλλα) θα ήθελα μια καλή και τεκμηριομένη άποψη επί του θέματος!!!!!!!! Είμαι της άποψης οτι ένα καλό στρώσιμο παίζει πολύ σημαντικό ρόλο για την σωστή και καλή λειτουργία του κινητήρα! Όμως πιο είναι το σωστό στρώσιμο???? Θέλω πολύ να μάθω τις απόψεις σας !


Αν το δει ο CHRIS34 θα ήθελα να μάθω που πήρε τα προστατευτικά για το ψυγείο και το ψυγείο λαδιού. Αυτά που έχεις τα θέλω οπσδήποτε!!!!

Re: Νέος Τίγρης!!!! Πώς τον στρώνω!!!!  

  Από: mixalakis στις 24/09/2008 10:11 πμ.

Καλώς να σου'ρθει το εργαλείο!!

Για το στρώσιμο έχει κάτι ενοχλητικά αυτοκόλλητα στο ρεζερβουάρ που περιγράφουν μέχρι πόσες στροφές μπορεί να πάει ο κινητήρας, ανάλογα με τα χιλιόμετρα που έχεις κάνει.
Γενικά είναι καλό τα πρώτα χιλιόμετρα να γίνουν σε επαρχιακό δρόμο ώστε να δουλεύουν σε χαλαρούς ρυθμούς όλες οι σχέσεις του κιβωτίου και όχι σε έναν αυτοκινητόδρομο που πηγαίνεις σταθερά συνέχεια.
Φυσικά δεν πρέπει να γίνονται απότομα ανοίγματα ούτε πλήρες άνοιγμα του γκαζιού.
Όσο για το δικάβαλο, το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι 1050 κυβικά με πολλή δύναμη και ροπή και στην ουσία δεν επηρεάζεται από το δικάβαλο.

Re: Νέος Τίγρης!!!! Πώς τον στρώνω!!!!  

  Από: chris34 στις 24/09/2008 12:08 μμ.

mixalakis"Καλώς να σου'ρθει το εργαλείο!!

Για το στρώσιμο έχει κάτι ενοχλητικά αυτοκόλλητα στο ρεζερβουάρ που περιγράφουν μέχρι πόσες στροφές μπορεί να πάει ο κινητήρας, ανάλογα με τα χιλιόμετρα που έχεις κάνει.
Γενικά είναι καλό τα πρώτα χιλιόμετρα να γίνουν σε επαρχιακό δρόμο ώστε να δουλεύουν σε χαλαρούς ρυθμούς όλες οι σχέσεις του κιβωτίου και όχι σε έναν αυτοκινητόδρομο που πηγαίνεις σταθερά συνέχεια.
Φυσικά δεν πρέπει να γίνονται απότομα ανοίγματα ούτε πλήρες άνοιγμα του γκαζιού.
Όσο για το δικάβαλο, το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι 1050 κυβικά με πολλή δύναμη και ροπή και στην ουσία δεν επηρεάζεται από το δικάβαλο."


Simfono apolita me ton filo mixalaki.etsi akrivos estrosa kai egw ton tigrh mou!!Oso gia ta prostateutika kaname omadiki paragelia edw http://www.triumph-online.co.uk/screens ... -336-c.asp rixe mia matia exei wraia pragmata!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Νέος Τίγρης!!!! Πώς τον στρώνω!!!!  

  Από: Case στις 24/09/2008 5:50 μμ.

Με απλά λόγια διότι κυκλοφορούν πολλές απόψεις στο internet.

1) Κινητήρας: Μέχρι 1000 rpm πάνω από αυτό που λέει το manual και εναλλαγές ταχυτήτων. ΠΡΟΣΟΧΗ, το μεγαλύτερο κακό στο στρώσιμο το κάνει το σκορτσάρισμα. Χίλιες φορές να ανεβούνε οι στροφές παραπάνω παρά να σκορτσάρει ο κινητήρας.

2) Φρένα: Περιοδικά και μαλακά φρεναρίσματα (όπου είναι δυνατόν) μέχρι να στρώσουν οι δίσκοι. Μετά από αυτό καλό κάνουν και τα δυνατά, φρεναρίσματα στην εθνική (που υπάρχει χώρος).

3) Λάστιχα: Το ίδιο ισχύει και για τα ελαστικά που θέλουν και αυτά στρώσιμο για να φύγει η επικάλυψη που έχουν αρχικά (τουλάχιστον 100 χλμ και περιοδικό πλάγιασμα)

4) Αναρτήσεις: Αν κάνετε όλα τα παραπάνω θα στρώσουν και οι αναρτήσεις.

Γενικά σε μια καινούρια μοτο, όλα τα παραπάνω βοηθούν και τον αναβάτη να συνηθίσει σταδιακά τη νέα μοτοσικλέτα και να αρχίσει σιγά σιγά να την πιέζει περισσότερο.
Recipe for happiness.
1. Lean it.
2. Twist it.
3. Love it.
4. Repeat.

Re: Νέος Τίγρης!!!! Πώς τον στρώνω!!!!  

  Από: alki_viades στις 24/09/2008 5:57 μμ.

Συμφωνω σε γενκές γραμμές με mixalaki & case, η γενικη ιδέα είναι να χρησιμοποιείς όλο το "επιτρεπτο" φασμα στροφων, το κιβωτιο και τα φρενα. Πιστευω οι ιδανικες συνθηκες ειναι νυχτερινη οδηγηση στην πολη.

Προσωπικα μεχρι τα 160 χλμ εκανα τουμπεκι, μετα τηρουσα τα ορια στροφων αλλα που και που εκανα ανοιγματα +500 με 1500 στροφες αλλα με χαμηλο φορτιο, πχ σε ελαφρια κατηφορα, ή σε ευθεία αλλα με 3η και πανω. Επισης ασε το φρενο του κινητηρα να λειτουργησει, υποτιθεται βοηθαει να κατσουν σωστα τα ελατηρια.

Εγω εφαρμοζοντας τα παραπανω εχω μηδεν καταναλωση λαδιου, ειμαι στα 3300 χλμ τωρα.

Re: Νέος Τίγρης!!!! Πώς τον στρώνω!!!!  

  Από: antonis lironis στις 26/09/2008 8:18 μμ.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!