Ζήτησα προσφορά για ασφάλεια για το Daytona.. και τι μ ειπαν

Ζήτησα προσφορά για ασφάλεια για το Daytona.. και τι μ ειπαν  

  Από: pragias στις 24/07/2013 7:43 μμ.

Καλησπέρα σας,

όπως λέει και το θέμα , έψαχνα να κάνω ασφάλεια στο daytona . Παίρνω μια εταιρεια, αν θέλετε αναφέρω και όνομα, και μου ζητάει όλα μου τα στοιχεία, μετά μ ζητάει στοιχεία από την Τ. όλα καλα μέχρι εδώ. μέχρι που σκαλώνει στο 675.. μου λέει ποιον είναι αυτό το street triple, λέω όχι , αλλά κοντά πέσατε είναι το daytona 675..
και γυρνάει και μου απαντάει " Συγνώμη κύριε δεν μπορούμε να σας δώσουμε προσφορά για την συγκεκριμένη μηχανή , διότι είναι πολιτική της εταιρείας" Δηλαδή της λέω...K μου λέει "Η εταιρεία μας δεν ασφαλίζει το συγκεκριμένο μηχανάκι" και μου το έκλεισε.

έπαθα πλάκα.
έχει πάθει κανείς το αντίστοιχο?
μπορεί να ξέρει κάποιος για ποιον λόγο μπορεί να ασφαλίζουν το daytona?

ευχαριστώ,
εγώ πάντως ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω,
έμεινα με ανοιχτό το στόμα
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Ζήτησα προσφορά για ασφάλεια για το Daytona.. και τι μ ε  

  Από: stamatisx στις 24/07/2013 8:08 μμ.

Εγώ online βρήκα μια, συμπλήρωσα σε 2 λεπτά τη φόρμα, έκανα upload τα απαραίτητα έγγραφα και μέσα σε 5 λεπτά είχα τελειώσει... ούτε μα μου σου του, ούτε τίποτα... πήραν απλά μετά τηλέφωνο για να επιβεβαιώσουν την παραγγελεία.
Πρώτη φορά ακούω να μη δέχονται να ασφαλίσουν όχημα και μάλιστα χωρίς αιτιολογία...

Re: Ζήτησα προσφορά για ασφάλεια για το Daytona.. και τι μ ε  

  Από: pragias στις 24/07/2013 8:11 μμ.

Σταμάτη και εγώ έκανα ασφάλεια τελικά με τον τρόπο που είπες, έτσι έκανα πάντα, απλά είπα να δοκιμάσω και να πάρω τιμή από μια άλλη εταιρεία (η οποία δεν ειναι ασφαλιστικό γραφείο) και όταν μου το είπαν έπαθα πλάκα
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Ζήτησα προσφορά για ασφάλεια για το Daytona.. και τι μ ε  

  Από: Max Manos στις 24/07/2013 8:59 μμ.

Και ποια ειναι αυτη η ασφαλιστικη που κανει τετοιες διακρισεις..δε μας λες?Αρχισανε τις ιδιες μ@λ@κιες που κανουν και στην Αγγλια..
"No Guts,No Glory"

Re: Ζήτησα προσφορά για ασφάλεια για το Daytona.. και τι μ ε  

  Από: efthvag στις 24/07/2013 9:13 μμ.

Κι εγώ ζήτησα από τον περιπτερά κάτω από τη δουλειά μου να φέρνει τον καπνό που καπνίζω και μου είπε ότι μόνο για εμένα δεν μπορεί....δε χαλάστηκα, παίρνω από το παρακάτω περίπτερο, καπνό χαρτάκια και φιλτράκια μέρα παρά μέρα..
Αυτός σε 3 μήνες το 'κλεισε..τι να πεις, κρίση!

Και με την ευκαιρία, καλορίζικη και καλόστριφτη!
Ποτέ μη λες ποτέ και ποτέ μη λες πάντα..

Re: Ζήτησα προσφορά για ασφάλεια για το Daytona.. και τι μ ε  

  Από: billy the kid στις 24/07/2013 11:58 μμ.

efthvag"Κι εγώ ζήτησα από τον περιπτερά κάτω από τη δουλειά μου να φέρνει τον καπνό που καπνίζω και μου είπε ότι μόνο για εμένα δεν μπορεί....δε χαλάστηκα, παίρνω από το παρακάτω περίπτερο, καπνό χαρτάκια και φιλτράκια μέρα παρά μέρα..
Αυτός σε 3 μήνες το 'κλεισε..τι να πεις, κρίση!

Και με την ευκαιρία, καλορίζικη και καλόστριφτη!"



Re: Ζήτησα προσφορά για ασφάλεια για το Daytona.. και τι μ ε  

  Από: pragias στις 25/07/2013 9:23 πμ.

καλημέρα παιδιά,

ευχαριστώ efthvag για τα καλά σου λόγια

Max Manos είναι η AIG η πρώην Chartis. που τελευταία διαφημίζεται πολύ και στην τηλεόραση. Συγκεκριμένα μπαίνω στα σιτε http://www.aig-direct.gr/ftini-asfaleia ... 46944.html αφήνω το τηλ , γτ μόνο έτσι πορεις να επικοινωνήσεις και μετά από λίγο με πήραν τηλ και ακολούθησε το σκηνικό που περιέγραψα..
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Ζήτησα προσφορά για ασφάλεια για το Daytona.. και τι μ ε  

  Από: PTiger800 στις 25/07/2013 11:25 πμ.

efthvag"Κι εγώ ζήτησα από τον περιπτερά κάτω από τη δουλειά μου να φέρνει τον καπνό που καπνίζω και μου είπε ότι μόνο για εμένα δεν μπορεί"

Τι καπνό φουμάρεις πια;

pragias"Max Manos είναι η AIG η πρώην Chartis"

Εγώ έχω ασφαλισμένο το 800 εκεί. Πλεονέκτημα ότι ήταν σχετικά γρήγοροι, μειονέκτημα ότι ασφαλίζουν το 75% της τρέχουσας αξίας της μηχανής σε κλοπή.
Από την άλλη, όταν ασφάλιζα η μόνη εναλλακτική ήταν η Anytime, που μου έβγαλε την πίστη για ενάμισι μήνα μέχρι να εκδόσει ασφαλιστήριο. Τελικά επειδή είχε λήξει το παλιό μου (στην Chartis) στον ένα μηνα, αναγκάστηκα και ανανέωσα αυτό και έριξα άκυρο στην Anytime.
Όταν με ρώτησαν γιατί, τους είπα ότι απλούστατα επί ένα μήνα με άφησαν ξεκρέμαστο.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ζήτησα προσφορά για ασφάλεια για το Daytona.. και τι μ ε  

  Από: pragias στις 25/07/2013 11:32 πμ.

PTiger800 έχει το 800 όμως , αν τους πεις ότι έχω το daytona θα σου πούν ότι δεν στο ασφαλίζουν. δεν ξέρω ποια μοντέλα της Τ ασφαλίζει η συγκεκριμένη εταιρεία και ποια όχι.. πάντως μου τυχαίνει πρώτη φορά να τρώω άκυρο από εταιρεία. και στο μεταξύ το daytona δεν έχει όνομα για ζημιάρικο μηχανάκι και είναι ένας ακόμα λόγος που με αφήνει περίεργο με την "πολιτική" της εταιρείας..
γενικά εγώ τα ασφαλίζω στην interlife είναι εξυπηρετικοί, γρήγοροι και χωρίς κανέναν πρόβλημα (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) και όταν είχε χρειαστεί να αποζημιωθώ για ενα τρακάρισμα στο παπί , ήταν κύριοι
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Ζήτησα προσφορά για ασφάλεια για το Daytona.. και τι μ ε  

  Από: orange στις 25/07/2013 12:31 μμ.

χωρίς να είμαι ασφαλιστής:
οι ασφαλιστικές δεν μας ασφαλίζουν τα μηχανάκια με το αν είναι ζημιάρικα ή όχι. Δεν ξέρω καμιά ασφάλεια να αναλαμβάνει αντικατάσταση ανορθωτών ή πιστονιών (τυχαία παραδείγματα βλαβών!).

Οι ασφάλειες καλύπτουν αυτό που λέγεται αστικός κίνδυνος (αν το λέω σωστά). Δηλαδή οδηγείς το μηχανάκι σου και πέφτεις επάνω σε ένα μοντέλο της Triumph σαν αυτά που ποστάρει αλλού ο Theozed και πρέπει μετά να ξεμπλέξεις τα σουτιέν που μπερδεύτηκαν. Κάποιος φταίει... κάποιος όχι κλπ.

Η άρνηση λοιπόν ασφαλιστικής κάλυψης έχει να κάνει με το στατιστικό ποσοστό πρόκλησης ατυχημάτων. Ή... χρήση στην πίστα ή αυτοσχέδιους αγώνες κλπ κλπ. Καταλαβαίνετε το νόημα, σωστά;

Ξέρω ότι στο εξωτερικό και προς τις σκανδιναβικές χώρες ότι ένα π.χ. aprilia tuono έχει τα μισά και λιγότερα ασφάλιστρα από ένα aprilia mille. Πρόκειται για τα ίδια μηχανάκια ΑΚΡΙΒΩΣ, αλλά με τη διαφορά ότι το ένα έχει καρατιμόνα και δεν έχει πλαστικά.

Ασφαλιστικές εταιρείες και στατιστικές. Εκεί είναι το ζ'μι.

Re: Ζήτησα προσφορά για ασφάλεια για το Daytona.. και τι μ ε  

  Από: Theozed στις 25/07/2013 3:51 μμ.

Παραξενεύομαι που δεν εξετάζει κανείς το ενδεχόμενο το κορίτσι, το οποίο εκπροσώπησε την ασφαλιστική εταιρεία στο συγκεκριμένο τηλεφώνημα,να έχει βγει από σχέση (με άσχημη κατάληξη) με κάτοχο Daytona 675!

Φίλε μου pragias, όχι μόνο δεν θα σου το ασφαλίσει, αλλά θα στο κάψει κιόλας αν το δει μπροστά της

Είμαι σίγουρος πως υπάρχουν κι άλλα άτομα εκεί έξω με παρόμοια συναισθήματα για 675
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Ζήτησα προσφορά για ασφάλεια για το Daytona.. και τι μ ε  

  Από: PTiger800 στις 25/07/2013 4:55 μμ.

Κοίτα τώρα, με τέτοια σέλα συνεπιβάτη, άσχημη θα ήταν η κατάληξη της σχέσης.

Πλην όμως δε φταίει το μηχανάκι.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ζήτησα προσφορά για ασφάλεια για το Daytona.. και τι μ ε  

  Από: efthvag στις 26/07/2013 2:05 πμ.

Theozed"Παραξενεύομαι που δεν εξετάζει κανείς το ενδεχόμενο το κορίτσι, το οποίο εκπροσώπησε την ασφαλιστική εταιρεία στο συγκεκριμένο τηλεφώνημα,να έχει βγει από σχέση (με άσχημη κατάληξη) με κάτοχο Daytona 675!

Φίλε μου pragias, όχι μόνο δεν θα σου το ασφαλίσει, αλλά θα στο κάψει κιόλας αν το δει μπροστά της

Είμαι σίγουρος πως υπάρχουν κι άλλα άτομα εκεί έξω με παρόμοια συναισθήματα για 675 "

τώρα που το λες, κάποια πρώην μου πρέπει να ασχολείται πλέον με ασφάλειες....
Ποτέ μη λες ποτέ και ποτέ μη λες πάντα..

Re: Ζήτησα προσφορά για ασφάλεια για το Daytona.. και τι μ ε  

  Από: efthvag στις 26/07/2013 2:14 πμ.

PTiger800"Κοίτα τώρα, με τέτοια σέλα συνεπιβάτη, άσχημη θα ήταν η κατάληξη της σχέσης.

Πλην όμως δε φταίει το μηχανάκι."

Στο πρώτο θα διαφωνήσω εν μέρει, στο δεύτερο όμως θα δώσω +656
Διότι ως γνωστόν όποια θέλει μεταξωτά εσώρουχα θα πρέπει να έχει και επιδέξιο κ@λ@

Και για να μιλήσουμε και λιγάκι σοβαρά, μου κάνει εντύπωση η ιστορία με την Anytime...τρεις φορές έχω κάνει ασφάλιση, άμεσα (πληρωμή on-line με πιστωτική) και έχω το σήμα εντός 10 λεπτών μέσω e-mail και το εκτυπώνω και μόνος μου. Και μάλιστα μετά την πώληση της Dona, αίτημα ακύρωσης με fax και επιστροφή του υπολοιπόμενου ποσού εντός 10 ημερών στην κάρτα όπου είχε γίνει η αρχική πληρωμή.

Όσον αφορά την Chartis ήταν η πρώτη που πέρασε από το μυαλό μου όταν πρωτοδιάβασα το topic...ούτε έξω από τα γραφεία τους δε θέλω να περάσω σιγά μη τους δώσω και λεφτά..
Ποτέ μη λες ποτέ και ποτέ μη λες πάντα..

Re: Ζήτησα προσφορά για ασφάλεια για το Daytona.. και τι μ ε  

  Από: pragias στις 26/07/2013 9:06 πμ.

efthvag δεν ήξερα ότι είναι τόσο χάλια σαν εταιρεία η chartis.
απλά με αυτόν τον τρόπο γίνονται γνωστά κάποια πράγματα στον κόσμο και έτσι έχει ώς αποτέλεσμα να μην ασφαλίζουν γενικά οχήματα στην συγκεκριμένη εταιρεία. για παράδειγμα δεν πρόκειται να πάω ποτέ εκεί να ασφαλίσω παπί και όχημα μιας και θα λέω σε φίλους και γνωστούς να μην πάνε και εκείνη.
κάπως έτσι μια εταιρεία μαυρίζει το όνομα της
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!