Αγορά Παπιού

Αγορά Παπιού  

  Από: jimmisk στις 04/04/2013 9:23 μμ.

Θέλω να αγοράσω ενα παπί για να κάθε μερά, ειδικά το καλοκαίρι από Μάιο έως Οκτώβριο θα γράψει καμία 10.000 χλμ. Έκανα μία έρευνα αγοράς και έχω κάποια ερωτηματικά. Είμαι ανάμεσα στα εξής :
1) MODENAS KRISS 125 καινούριο ( http://www.gorgolis.gr/kriss125.htm ) 1.800 €
2) KYMCO JETIX 125 καινούριο ( http://www.kymco.gr/product.asp?catid=1529 ) 1.500 €
3) HONDA WAVE 110i καινούριο ( http://www.honda-motorcycles.gr/model.p ... l=wave110i ) 1.800 €
4) YAMAHA CRYPTON X 135 μεταχειρισμένο στα 1.500 € - 1.700 €
5) Άν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο
Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες όσων γνωρίζουν.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Re: Αγορά Παπιού  

  Από: epistimon στις 04/04/2013 11:26 μμ.

ειχα παρει το suzuki adress 125.πραγματικα πολυ ευχαριστημενος.οπως το ελεγε και η διαφημηση παπι σκυλι.εκανα 23.000 χιλ χωρις κανενα απολυτος προβλημα

Re: Αγορά Παπιού  

  Από: Tigris3 στις 04/04/2013 11:51 μμ.

Η Modenas έχει βγάλει καινούργιο μοντέλο, το Kriss 125 EFI (στα 1900€).
Δες επίσης και το Kawasaki Kaze 115 που είναι φρέσκο και αυτό στα 1880€.

Re: Αγορά Παπιού  

  Από: tharis στις 05/04/2013 11:17 πμ.

Εγω εχω ενα Innova (το ψεκαστο) που το αγορασα μεταχειρισμενο και ο αδερφος μου εχει ενα crypton x 1ο χερι οποτε μπορω να σου κανω μια συγκριση..

Και τα δυο ειναι παρα πολυ οικονομικα, περιπου 2,5 λιτρα καινε max. Το crypton ειναι αρκετα πιο δυνατο, ο αδερφος μου το εχει βαλει και ενα δοντι λιγοτερο μπροστα και δεν το πιανω με τπτ στο δρομο.. Το Innova δε το λες αδυναμο.. μια χαρα σε παει αλλα εχει πολυυυ μακρια τελικη μεταδωση και φαινεται και αρκετα φυμωμενο ψηλα δε βγαζει δυναμη καθαρα για οικονομια. Το σασμαν του Honda μου φαινεται πολυ καλυτερο, του αδερφου μου που το οδηγησα τελευταια δε μ αρεσε καθολου η αισθηση.

Το crypton εχει πολυ ποιοτηκες αναρτησεις ενω απ το δικο μου δεν ειμαι ευχαρηστιμενος.. δε ξερω τι ζορια μπορει να ειχε φαει απ τον προηγουμενο αλλα ειναι κατω του μετριου για μενα. Φρενα και τα δυο ικανοποιητικα. Επισης το crypton εχει περιεργη θεση οδηγησης που εμενα δε με βολευει και ΔΕΝ κανει για δικαβαλο. Σε σουπερσπορ πιο ανετα καθεσαι! Στο honda εισαι βασιλιας, εχει μεγαλη ανετη σελα και ενα παρα πολυ πρακτικο χωρο απο κατω που χωραει πολλα πραγματα ενω στο crypton δεν εχεις ουτε που να βαλεις την αδεια..

Τα πλαστικα στο Honda φαινονται πιο ποιοτηκα. Απο αξιοπιστια το crypton λενε οτι ειναι ασπαστο, ντιλιβεραδες εχω ακουσει οτι κανουν απειρα χιλιομετρα χωρις κανενα προβλημα. Για το Innova ακουγονταν καποια προβληματακια ειδικα για τα προηγουμενα με το καρμπ αλλα εγω δεν εχω αντιμετωπισει ακομα κατι.

Γενικοτερα για κατι πρακτικο και κοντινες αποστασεις εγω το Honda θα διαλεγα. Το crypton μου φαινεται πιο πολυ σε πιτσιρικαδες παει και ειναι πολυ ακριβο για παπι. Επισης στα 135 κυβικα εχει και αρκιβοτερη ασφαλεια - τελη αν δε κανω λαθος.

Επισης ειχα και ενα Daytona πιο πριν και ημουν επισης πολυ ευχαρηστημενος! Πραγματικα τα εβγαλε τα λεφτα του εκεινο το παπι και σκεφτομουν να επαιρνα παλι το Sprinter 125 που ειχε βγει μετα καπου στα 1300ευρω. Απλα εκαιγε λιγο παραπανω απ αυτα τα ψεκαστα.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..