Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: Ecobill στις 23/10/2012 10:15 πμ.

Επανέρχομαι με νεότερα..

Θα πρέπει να κάνεις αίτηση αποζημίωσης προς την εταιρία.

Η εταιρία όμως ΔΕΝ αποζημιώνει τέτοιες περιπτώσεις ...οπότε το μόνο που απομένει εαν θελήσεις να το τραβήξεις είναι η νομική οδός που και εκεί δεν θα βρεις αυτό που θα θελες...

Κι αυτό γιατί εσύ ( και ο κάθε χρήστης) πληρώνεις το αντίτιμο για την είσοδο και η εταιρία έχει την υποχρέωση να σου ανοίξει την μπάρα. Τώρα εάν στς ελάχιστα δευτερόλεπτα που απομένουν , περάσει κάποιος άλλος αντί για εσένα.... το σύστημα θα επιβεβαιώσει την διέλευση και θα κλείσει αυτόματα την μπάρα..

Αυτά τα ολίγα..

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: Παντελής στις 23/10/2012 10:39 πμ.

Ecobill"Επανέρχομαι με νεότερα..

Θα πρέπει να κάνεις αίτηση αποζημίωσης προς την εταιρία.

Η εταιρία όμως ΔΕΝ αποζημιώνει τέτοιες περιπτώσεις ...οπότε το μόνο που απομένει εαν θελήσεις να το τραβήξεις είναι η νομική οδός που και εκεί δεν θα βρεις αυτό που θα θελες...

Κι αυτό γιατί εσύ ( και ο κάθε χρήστης) πληρώνεις το αντίτιμο για την είσοδο και η εταιρία έχει την υποχρέωση να σου ανοίξει την μπάρα. Τώρα εάν στς ελάχιστα δευτερόλεπτα που απομένουν , περάσει κάποιος άλλος αντί για εσένα.... το σύστημα θα επιβεβαιώσει την διέλευση και θα κλείσει αυτόματα την μπάρα..

Αυτά τα ολίγα.."


Όχι, δεν είναι έτσι....
Η εταιρεία είναι υπεύθυνη για την εκμετάλευση της οδού. Αυτό σημαίνει πως απο την είσοδο μου έως και την έξοδο μου απο τον δρόμο, αν πάθω κάτι (και δεν είναι δική μου υπαιτιότητα ή άλλου παραβάτη του κοκ) υπεύθυνη είναι εκείνη.
Είναι σαν να λέμε, πως ξεκόλησε ένα ηχοπέτασμα, το πάτησα, έπεσα και φταίω εγώ που δεν το είδα...

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: Ecobill στις 23/10/2012 10:53 πμ.

Παντελής"Όχι, δεν είναι έτσι....
Η εταιρεία είναι υπεύθυνη για την εκμετάλευση της οδού. Αυτό σημαίνει πως απο την είσοδο μου έως και την έξοδο μου απο τον δρόμο, αν πάθω κάτι (και δεν είναι δική μου υπαιτιότητα ή άλλου παραβάτη του κοκ) υπεύθυνη είναι εκείνη.
Είναι σαν να λέμε, πως ξεκόλησε ένα ηχοπέτασμα, το πάτησα, έπεσα και φταίω εγώ που δεν το είδα...
"


Aκριβώς..στην συγκεκριμένη περίπτωση άλλου παραβάτη...γιατί είναι παράβαση του κοκ να μην πληρωνεις διόδια και τιμωρείται με χρηματικό πρόστιμο 600 ευρώ και αφαίρεση πινακίδων..

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: PTiger800 στις 23/10/2012 11:24 πμ.

Ecobill"Η εταιρία όμως ΔΕΝ αποζημιώνει τέτοιες περιπτώσεις ..."

Στο Ελλαδιστάν, βέβαια δεν αποζημιώνει....
Χωρίς να θέλω να στεναχωρήσω κανεναν, αυτό στα ελληνικά λέγεται ΝΤΑΒΑΤΖΗΛΙΚΙ.

Κοινώς, είμαι εταιριάρα, αν θες για 50€ κυνήγησέ με, αλλά θα τελεσιδικήσει η υπόθεση (υπέρ ή εναντίον σου) σε 15 χρόνια και αφού έχεις πληρώσει 50.000€ στους δικηγόρους.
Αυτό συμβαίνει επειδή έχουμε ένα κράτος οίκο ανοχής, με νταβατζήδες τους κατά περίπτωση ισχυρούς.

Υποθετική περίπτωση....
ο Μοντεχρίστος (ή ο κάθε Μοντεχρίστος που γουστάρει να το τραβήξει), αφού κατέβει η μπάρα και τον φρενάρει απότοτομα, ισχυρίζεται ότι χτύπησε, πονάει ο αυχένας του και ζαλίζεται. Πάει σε ένα δημόσιο νοσοκομείο, όπου λέει στον εφημερεύοντα γιατρό αυτά ακριβώς τα συμπτώματα. Ο γιατρός συστήνει εγγράφως ξεκούραση για κάποιες μέρες, του φοράει και ένα κολάρο στον αυχένα για 15 ημέρες και τον στέλνει στην ευχή της Παναγίας.
Ο φίλος μας όμως, μετά την παρέλευση της άδειάς του επανέρχεται και αναφέρει στον γιατρό τα ίδια συμπτώματα. Εξετάσεις, ακτινογραφίες, αξονικές, μαγνητικές όλα καθαρά, αλλά τα συμπτώματα επιμένουν, όπως προκύπτει από τα αναφερόμενα στις ιατρικές εκθέσεις των νοσοκομείων....
Ο φίλος μας αναφέρει ότι λόγω των συμπτωμάτων δεν μπορεί να εργαστεί...

Και αφού περιμένει υπομονετικά και επαναλαμβάνει ευλαβικά την πιο πάνω διαδικασία κάνει την αγωγή του :
-Εγκληματική αμέλεια
-Σωματικές βλάβες που δεν του επιτρέπουν να εργαστεί.
-Ηθική βλάβη
...και ό,τι άλλο σκεφτεί ο δικηγόρος του.

Και τότε τρέχα ΑΟ να αντικρούσεις επανειλημένες γνωματεύσεις δημοσίων νοσοκομείων, και να αποδείξεις ΕΣΥ πλεόν, που μέχρι πρότινος έγραφες τα 50€ στα @ρχίδια, σου ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Άμα είσαι μάγκας, βάλε άλλο ένα φωτοκύτταρο να ελέγχει αν αυτός που σταμάτησε για να πληρώσει έχει ξεκινήσει ή όχι και τότε δώσε ΟΚ να κατέβει η μπάρα.
Δεν είναι δύσκολο, το ίδιο φωτοκύτταρο που ελέγχει τα καζανάκια στα δημόσια ουρητήρια είναι.
Βάλε μια γ@μημένη χρονοκαθυστέρηση από την έκδοση της απόδειξης μέχρι το σήκωμα της μπάρας.

Α στα διάλα.
Συγγνώμη αν σας κούρασα ρε μάγκες, αλλά αυτό το μπουρδελοκράτος το έχω βαρεθεί.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: Polymhxanos στις 23/10/2012 μεσημέρι

HelenKoR"Εγώ προσωπικά είχα τέτοια νεύρα που τον πρόλαβα παρακάτω. Έτοιμη ήμουν να τον σταματήσω αλλά για καλή του τύχη έπρεπε να πάω κάπου και δεν γινόταν να καθυστερήσω κι άλλο."


Φτου γαμώτο, τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ χάνω μια ζωή, να ήμουν από μια μεριά, να έβλεπα αυτό το ΒΟΥΝΟ ΑΠΟ ΜΥΕΣ που όλοι εμείς αποκαλούμε Ελένη, να την πέφτει τσαμπουκά σε κάποιον ανυποψίαστο...

Ευτυχώς για καλή του τύχη του ανθρώπου, βιαζόταν, αλλοιώς θα τον κοπάναγε όπως ο Hulk τον Loki στους Avengers, το λιγότερο δλδ...

http://youtu.be/le-TDvjtI54

Βρε τον καημένο τι θα πάθαινε...

1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: Tigrisss στις 23/10/2012 3:16 μμ.

ΣΥΓΝΩΜΗ

εσείς εδώ πληρώνετε ΟΛΟΙ ΟΛΑ τα διοδια κανονικά???

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: Ecobill στις 23/10/2012 3:58 μμ.

Tigrisss"ΣΥΓΝΩΜΗ

εσείς εδώ πληρώνετε ΟΛΟΙ ΟΛΑ τα διοδια κανονικά???"

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: Montechristo στις 23/10/2012 4:04 μμ.

Tigrisss"ΣΥΓΝΩΜΗ

εσείς εδώ πληρώνετε ΟΛΟΙ ΟΛΑ τα διοδια κανονικά???"

Εάν σου πω ναι, θα είμαι εγώ ο Λ@λακας ε????
See these eyes so green I can stare for a thousand years
Colder than the moon
It's been so long.....
And I've been putting out fire With gasoline

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: Παντελής στις 23/10/2012 6:53 μμ.

Tigrisss"ΣΥΓΝΩΜΗ

εσείς εδώ πληρώνετε ΟΛΟΙ ΟΛΑ τα διοδια κανονικά???"


H μαγκιά ποιά είναι ? Να πληρώνεις ή να μην πληρώνεις ?

(Γιατί εγώ δεν είμαι μάγκας....)

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: coubaros στις 23/10/2012 7:26 μμ.

Δεν είναι θέμα μαγκιάς. Δηλαδή αξίζει να πληρώνουμε διοδία στην Κορίνθου-Πατρών?

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: pap43-d2 στις 23/10/2012 7:40 μμ.

Έχουμε μπερδέψει την βλακεία με την μαγκιά..
Το να περνάς τα διόδια μαζί με προπορευόμενο όχημα και να μην πληρώνεις είναι μια επιλογή του καθενός που δεν μπορώ να την κρίνω αλλά δεν θα το πω και μαγκιά, αλλά να προσπερνάς το όχημα που έχει καταβάλει κανονικά το αντίτιμο ξέροντας ότι μετά την διέλευση σου η μπάρα θα κατέβει άρα υπάρχει και ο κίνδυνος να χτυπήσει το άλλο όχημα είναι τεράστια βλακεία

Όσον αφορά το αν η εταιρεία είναι υπεύθυνη για την ασφάλεια του οδηγού, τουλάχιστον για την Αττική Οδό δε νομίζω να έχουν και πολύ παράπονο για την ασφάλεια που μας προσφέρει. Όταν όμως ζητούσαν οι εταιρείες να μπουν κάμερες στα διόδια για να ελέγχονται και να καταγράφονται όσοι δεν πληρώνουν δεν θυμάμαι να άκουσα πολλούς να συμφωνούν... γιατί και πινακίδα να είχε ο Λ@λ@κας δεν πιστεύω να μπορείς να την συγκρατήσεις εκείνη την ώρα
Ο καλός ταξιδευτής δεν έχει σταθερά σχέδια και δεν έχει καμιά πρόθεση να φτάσει κάπου.

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: Montechristo στις 23/10/2012 7:45 μμ.

pap43-d2"... γιατί και πινακίδα να είχε ο Λ@λ@κας δεν πιστεύω να μπορείς να την συγκρατήσεις εκείνη την ώρα"

Κάποιοι άλλοι ίσως μπορούν Κωστή....
Εγω πάντως δεν νομίζω ότι θα την θυμόμουν.....
See these eyes so green I can stare for a thousand years
Colder than the moon
It's been so long.....
And I've been putting out fire With gasoline

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: Visk στις 23/10/2012 8:56 μμ.

Tigrisss"ΣΥΓΝΩΜΗ

εσείς εδώ πληρώνετε ΟΛΟΙ ΟΛΑ τα διοδια κανονικά???"


Ναι, γιατι? Εσυ δεν πληρωνεις?
Εγω Ποτε θα Μαθω να Κανω Σουζες?

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: epistimon στις 23/10/2012 10:04 μμ.

pap43-d2"Έχουμε μπερδέψει την βλακεία με την μαγκιά..
Το να περνάς τα διόδια μαζί με προπορευόμενο όχημα και να μην πληρώνεις είναι μια επιλογή του καθενός που δεν μπορώ να την κρίνω αλλά δεν θα το πω και μαγκιά, αλλά να προσπερνάς το όχημα που έχει καταβάλει κανονικά το αντίτιμο ξέροντας ότι μετά την διέλευση σου η μπάρα θα κατέβει άρα υπάρχει και ο κίνδυνος να χτυπήσει το άλλο όχημα είναι τεράστια βλακεία

Όσον αφορά το αν η εταιρεία είναι υπεύθυνη για την ασφάλεια του οδηγού, τουλάχιστον για την Αττική Οδό δε νομίζω να έχουν και πολύ παράπονο για την ασφάλεια που μας προσφέρει. Όταν όμως ζητούσαν οι εταιρείες να μπουν κάμερες στα διόδια για να ελέγχονται και να καταγράφονται όσοι δεν πληρώνουν δεν θυμάμαι να άκουσα πολλούς να συμφωνούν... γιατί και πινακίδα να είχε ο Λ@λ@κας δεν πιστεύω να μπορείς να την συγκρατήσεις εκείνη την ώρα"



σωστος ο κωστας

Re: Μπάρες Διοδίων Αττικής Οδού - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!  

  Από: θεμης στις 24/10/2012 1:28 πμ.

Η μαγκια ειναι να σταματησεις,να κατεβεις,να σπρωξεις μπαρα,να δωσεις κ τα στοιχεια σου αμα λαχει κ να φυγεις....

Για εμενα αυτο ειναι μαγκια....κ οχι να ρισκαρεις τον τραυματισμο ή την ζημια ή εστω κ την καθυστερηση καποιου μη μαγκα που πληρωνει.....