Tiger 800xc σας γλιστράει?

Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: madmike στις 10/10/2012 1:50 πμ.

Πριν 4 μηνες πηρα ενα Tiger 800 XC μου αρεσε περισσοτερο αλλα σημερα μετα τα γλιστριματα σε στεγνο δρομο .
Θελω την γνωμη σας????????
μηπως φταινε τα λαστιχα και θελουν αλλαγη......................
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:55, διορθώθηκε 2 φορές συνολικά.

Re: tiger 800xc σας γλυστραει?  

  Από: Cpt. Haddock στις 10/10/2012 2:23 πμ.

Ο γιαλος σπανια ειναι στραβός...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: tiger 800xc σας γλυστραει?  

  Από: Visk στις 10/10/2012 5:41 πμ.

Δεν γλιστράει παρα μονο οταν θελω εγώ.
Ενταξει οι ελληνικοι δρομοι δεν ειναι και οι καλυτεροι, στην κριση σου ειναι που θα πλαγιασεις λιγο παραπανω και που οχι. Μπορει να πω και χαζομαρα τωρα αλλα δοκιμασε λιγο χαμηλοτερες πιεσειςστα ελαστικα. Σε καποιο συνεργειο (δεν θυμαμαι ποιο, εχω παει σε πολλα) μου ειπαν οτι οι τιμες που δινει το manual ειναι λιγο "ψηλες" αλλα εγω τοσο τα φουσκωνω και ειμαι μια χαρα.
Εγω Ποτε θα Μαθω να Κανω Σουζες?

Re: Tiger 800 XC σας γλιστράει?  

  Από: PTiger800 στις 10/10/2012 11:11 πμ.

Παρόλο που σαν αναβάτης είμαι μάλλον συντηρητικός...
Και αν υποθέσουμε ότι είναι ο γιαλός στραβός...

Τι γλιστράει; Μπροστινό; Πίσω; Και τα δύο;
Από τι μηχανάκια προέρχεσαι;
Μήπως πριν το Tiger είχες κάτι αρκετά λιγότερο ισχυρό και δεν διαχειρίζεσαι καλά το γκάζι;

Απλά σκέψεις κάνω.
Αν μου έλεγες ότι συνέβη μία φορά, θα έλεγα κακία στιγμή. Αν μιλάς για πολλές όμως μάλλον είναι κάτι πιο συστημικό.
Συνήθως, συστημικοί είναι οι αναβάτες και όχι οι μοτοσυκλέτες.
Η όπως είπε ο καπετάνιος... συνήθως δε φταίει ο γιαλός.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: memis στις 10/10/2012 5:29 μμ.

Φίλε μου με ανησυχεί που γράφεις οτι "πολλα γλιστρήματα κάθε μέρα σε στεγνό δρόμο".... Μάλλον μια χαρά τον βλέπω το γιαλό...!!!

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: madmike στις 11/10/2012 9 μμ.

Πιο πολυ ρώτησα μηπως καποιος εχει ρυθμιση αναρτησεις ή χρειαζομαστε πιο μαλακο και street λαστιχο αλλα εσεις το πηρατε οτι κακολογω την καλη μου οποτε και την δικη σας

Ρε παιδια ο λογως υπαρξης αυτών των φορουμ ειναι ακριβως αυτος να μυραστουμε εμπειριες καλες και κακές και να βρουμε λυσεις σε τυχον προβληματα .....
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:55, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: xaotikos στις 11/10/2012 9:19 μμ.

Δεν νομίζω ότι τα παιδιά το πήρανε πως κακολογέις τα μηχανάκια τους....αλλά δεν δίνεις λεπτομέριες που να μπορεσει κάποιος να σκεφτεί κάτι.
Π.χ Ποια λάστιχα φοράς, πόσα χλμ έχουν. Τι πιέσεις βάζεις στα λάστιχα. Αν έχεις μαμά αναρτήσεις ή αν τις έχεις ρυθμίσει/τσεκάρει.
Για να γλυστράς σε στεγνό και πολύ συχνά κάτι φταίει στο μηχανάκι σου (ή σε εσένα αλλά αυτό είναι λίγο δύσκολο αφού εξήγησες την εμπειρία σου). Προφανώς αν γλυστρούσαν όλοι δεν θα άκουγες ότι το 800 είναι πολύ καλό.

Λέγοντας απλά, γλυστράω, έκανα λάθος με το μηχανάκι, προφανώς και αυτές τις απαντήσεις θα πάρεις.

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: Visk στις 12/10/2012 4:19 πμ.

Εγω παντος ακομα με τα μαμα λαστιχα ειμαι, οκ οταν ειναι κρυα θελει προσοχη, ειπες και μονος σου οτι ειχες λιγο παραπανω χιλιομετρα οταν επεσες... την εμπειρια τη δικη σου Δεν την εχω σε μηχανες οποτε δεν θα σου πω πως να οδηγας, τι να σου πω? για μενα κοιτα τις πιεσεις.
Εγω Ποτε θα Μαθω να Κανω Σουζες?

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: madmike στις 13/10/2012 12:34 πμ.

χιλιομετρα 7400 μαμα λαστιχα μαμα αναρτησεις καμμια ρυθμιση μηχανη 5 μηνων σημερα μαμα

γι αυτο ακριβως το λογο εκανα το topic εχετε ρυθμιση αναρτησεις ? εχετε αλλαξει λαστιχα?

αυτη ειναι η σωστη συζητηση και οχι οτι να 'ναι

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: madmike στις 13/10/2012 12:36 πμ.

[quote="madmike"]χιλιομετρα 7400 μαμα λαστιχα μαμα αναρτησεις καμμια ρυθμιση μηχανη 5 μηνων σημερα πιεσεις μετρησα αμεσως μετα το πεσιμο μαμα

γι αυτο ακριβως το λογο εκανα το topic εχετε ρυθμιση αναρτησεις ? εχετε αλλαξει λαστιχα?

αυτη ειναι η σωστη συζητηση και οχι οτι να 'ναι

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: madmike στις 13/10/2012 12:38 πμ.

[quote="madmike"][quote="madmike"]χιλιομετρα 7400 μαμα λαστιχα μαμα αναρτησεις καμμια ρυθμιση μηχανη 5 μηνων σημερα πιεσεις μετρησα αμεσως μετα το πεσιμο μαμα

γι αυτο ακριβως το λογο εκανα το topic εχετε ρυθμιση αναρτησεις ? εχετε αλλαξει λαστιχα?

αυτη ειναι η σωστη συζητηση και οχι οτι να 'ναι .........για γυαλους καραβια αμμουδιες ...

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: Cpt. Haddock στις 13/10/2012 1:20 πμ.

madmike"αυτη ειναι η σωστη συζητηση και οχι οτι να 'ναι .........για γυαλους καραβια αμμουδιες ..."


Για να γινει σωστη συζητηση, αυτα που εγραψες στο εκτο και στο ενατο ποστ, επρεπε να τα γραψεις στο πρωτο.
Μαντικες ικανοτητες δεν έχουμε.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: Ecobill στις 13/10/2012 9:30 πμ.

Παρότι εγώ έχω το απλό 800 και τα λάστιχα μαμά (scorpion) τα άλλαξα πολυυυυυυύ αργά (24.000κλμ) και δεν την χρησιμοποιώ την μηχανή εντός πόλης παρα μόνο σε ταξίδια, το σημαντικό προβλημα που είχα με το μπροστινό ήταν ότι γλυστραγε συνέχεια όταν η πίεση του έπεφτε κάτω από τα 31. Συνήθως η πίεση που φροντιζα να είχε ήταν 34 με 35.
Τώρα όμως που άλλαξα και έβαλα 110 αντι για 100αρι μπροστά(Tourance της Μetzeler), εχει αλλάξει η οδηγική συμπεριφορά και είναι νωρίς για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: Παντελής στις 13/10/2012 9:58 πμ.

madmike"
αυτη ειναι η σωστη συζητηση και οχι οτι να 'ναι .........για γυαλους καραβια αμμουδιες ..."


Ο καθ' ένας μπορεί να σου απαντήσει με τον δικό του προσωπικό χαρακτήρα και τρόπο. Δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι μεμπτό...

Στο θέμα μας τώρα. Γλίστρημα τέτοιου είδους έκανα κι εγώ, αλλά υπήρχε γλίτσα στον δρόμο που δεν φαινόταν. Δοκίμασα μετά αρκετές φορές, αλλά (ευτυχώς) η μηχανή είναι ακλόνητη. Φοράω τα michelin anakee2 επάνω και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Βέβαια εγώ έχω 885 και όχι 800 (δεν ξέρω άν υπάρχει διαφορά)...
Πριν το πέσιμο σου είχε ξαναγλυστίσει? Μήπως τα (μετά) συνεχή γλιστρήματα που αναφέρεις είναι από λάθος γεωμετρία μετά το πέσιμο ?

Re: Tiger 800xc σας γλιστράει?  

  Από: john doufexis στις 13/10/2012 9:31 μμ.

αν βαλω κ σως ? τοτε γλυστραει !!!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!