Θελω την γνωμη σας!

Θελω την γνωμη σας!  

  Από: constantinos33 στις 14/09/2012 4:15 πμ.

Καλησπερα πρωτα απο ολα και να ευχηθω τα καλυτερα σε ολα τα παιδια του Forum!!!!Λοιπον εχω μια μεγαλη απορια που με βασανιζει εδω και μερικους μηνες!Ακουστε την απορια μου.Εδω και καιρο ζαχαρωνω ενα tiger 1050 αλλα κατι με σταματαει απο την αποφαση αγορα της!Ειμαι 20 στα 21 δεν εχω εμπειρεια απο μηχανες μονο κατι λιγα απο παπι (δηλαδη δεν εχω εμπειρια απο μηχανες) και θελω σαν πρωτη μηχανη να παρω την συγκεκριμενη!Θελω να με βοηθησετε για να μπορεω να λυσω την απορια που με βασανιζει εδω και καιρο!Να τονισω οτι ειμαι ψηλος 1.88 και σχετικα γεροδεμενος (ακυρο απλα για να ξεκαθαρισω ενα προβληματακι για το αν θα μπορεσω να την καβαλαω).Τα επομενα σχολια και συμβουλες δικα σας!Σας ευχαριστω εκ των προτερων Κωνσταντινος!

Re: Θελω την γνωμη σας!  

  Από: Costas στις 14/09/2012 4:24 πμ.

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Η γνώμη μου είναι να μην πάρεις το Tiger για πρώτη μηχανή. Μπορεί να μην είναι supersport αλλά έχει αρκετό γκάζι και πιστεύω οτι είναι επικίνδυνο. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με κανένα 400, βαριά 600αρι και ανεβαίνεις σταδιακά.

Re: Θελω την γνωμη σας!  

  Από: constantinos33 στις 14/09/2012 4:35 πμ.

Costas"Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Η γνώμη μου είναι να μην πάρεις το Tiger για πρώτη μηχανή. Μπορεί να μην είναι supersport αλλά έχει αρκετό γκάζι και πιστεύω οτι είναι επικίνδυνο. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με κανένα 400, βαριά 600αρι και ανεβαίνεις σταδιακά."

Εχεις δικιο σε αυτο που λες!Αλλα τα ιδια γκαζια δεν μπορει να σου προσφερει ενα 600αρι cb για παραδειγμα?Αν μπορεις και εχεις τον χρονο θα ηθελες να γινεις λιγο πιο σαφεις?Ευχαριστω!

Re: Θελω την γνωμη σας!  

  Από: Costas στις 14/09/2012 4:41 πμ.

Ναι αμέ. Το θέμα δεν είναι μόνο η τελική, αλλά πώς τα δίνει τα χιλιόμετρα. Τα 600αρια όπως το cbr είναι ψόφια χαμηλά. Αυτό σηκώνει λάθη, ακόμα και να παίξεις το γκάζι παραπάνω από όσο πρέπει σε στροφή, σε βρεγμένο και λοιπά, το μηχανάκι δε θα αντιδράσει απότομα. Δε θα τρομάξεις και πιθανώς να τη γλυτώσεις. Το Tiger έχει ροπή σε όλο το φάσμα γι αυτό δε συγχωρεί πολλά πολλά. Σε μια μετάβαση από παπί εκτός από το γκάζι πρέπει να συνηθίσεις και άλλα πράγματα. Το βάρος, τη γεωμετρία, να μάθεις να πλαγιάζεις να μάθεις να σταματάς. Αν πάρεις μια τόσο μεγάλη μηχανή, στο πρώτο περίεργο που θα σου κάνει στο δρόμο το πιο πιθανό είναι να μη μπορείς να αντιδράσεις όπως πρέπει και είναι λογικό γιατί δε θα έχεις την εμπειρία.

Ενώ με ένα 600αρι, και το γκάζι του το έχει εκεί που θα το θελήσεις, αλλά για να το δώσει θα πρέπει να το ροπιάσεις επίτηδες. Γενικώς είναι πιο φιλικά μηχανάκια και προσφέρονται για να ξεκινήσεις.

Re: Θελω την γνωμη σας!  

  Από: Art-I-Sun στις 14/09/2012 7:44 πμ.

Καλημέρα φίλε! Νομίζω πως δεν παίζει ρόλο με τι μεγέθους μηχανάκι θα ξεκινήσεις. Αν το έχεις γενικότερα θα το βρεις και με το Tiger. Κι'εγώ από παπί ξεκίνησα και το επόμενο ήταν το Street Triple. Χεσμένος στην αρχή και ακόμα και τώρα 3 χρόνια μετά δεν έχω καταφέρει να το νιώθω μόνιμα ένα με μένα. Το άξιο αναφοράς όμως είναι, ότι το παπί το οδηγούσα 2 χρόνια και είχα φάει και τρείς σούπες. Με το παπί έμαθα τα όρια που σου προσφέρει η Αθήνα και με τη μηχανή να οδηγώ προσεχτικά.
Μια πατατιά τηγάνες...

Re: Θελω την γνωμη σας!  

  Από: Παντελής στις 14/09/2012 9:50 πμ.

Αν μου επιτρέπεις θα σου πω την γνώμη μου. Λόγω του νεαρού της ηλικίας σου και της ''ορμής'' που διαθέτεις θα σου πρότεινα κάτι πιο ήπιο για αρχή. Καλό χρυσό και άγιο το παπί, αλλά είναι πολύ λίγο για την απόκτηση εμπειρίας. Εγώ θα σε προέτρεπα για μικρότερη κατηγορία από αυτήν των 600cc (ίσως και από 400cc)... Αφού μάθεις πρώτα τον τρόπο συμπεριφοράς της μηχανής και πραγματικά νιώσεις πως είναι κτήμα σου, τότε θα μπορέσεις με ασφάλεια να μεταβείς σε μεγαλύτερη κατηγορία. Το να κολυμπήσεις στα βαθιά εξ' αρχής δύο αποτελέσματα έχει... Ή παραμένεις στον αφρό σαν καλός κολυμβητής, ή πας στον πάτο. Και κανείς δεν θέλει το τελευταίο, έτσι ?

Πάντως ότι και να αποφασίσεις, πάντα να έχεις το μυαλό μέσα στο κράνος... ΠΑΝΤΑ !

Re: Θελω την γνωμη σας!  

  Από: tharis στις 14/09/2012 10:11 πμ.

Γεια σου Κωνσταντινε και καλως ηρθες στο forum!

Ωραια μηχανη διαλεξες! Τελικα αυτο το Tiger εχει πολυ μεγαλο αγοραστικο κοινο ..!

Οταν λες "κατι λιγα απο παπι" εχεις δικο σου παπι ή οχι? Ξερεις το παπι μπορει να μη σου μαθαινει πως να οδηγας μηχανη αλλα σου μαθαινει πως να κινησε μεσα στην πολη, να βλεπεις τα "σημαδια" και να αντιμετωπιζεις τους κινδυνους της μιας και εκει γινονται τα περισσοτερα ατυχηματα οποτε αν εχεις καποια καλη εμπειρια εκει ειναι ενα πρωτο βημα. Επειτα αν εισαι λογικος και συνετος εγω πιστευω οτι με το γκαζι καθε μηχανης μπορεις να τα καταφερεις αλλα απ την αλλη ξεκινοντας με μια βαρια και μεγαλη σε ογκο μηχανη σιγουρα θα δυσκολευτεις να της παρεις τον αερα και να την οδηγεις οπως πρεπει και ισως δε θα την απολαμβανεις τοσο οσο ενα "ευκολοτερο" μηχανακι.

Σιγουρα εσυ (και οι γονεις σου) ξερεις καλυτερα τον εαυτο σου και αν θα πρεπει να παρεις μια τετοια μηχανη σ αυτη την ηλικια. Μηχανες υπαρχουν πολλες παντως να καλυψουν τα γουστα σου και εχει και πολλα χρονια μπροστα σου για να δοκιμαζεις! Παντα με πληρη εξοπλισμο ομως !
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Θελω την γνωμη σας!  

  Από: mixalakis στις 14/09/2012 12:17 μμ.

Μην πάρεις με τίποτα τέτοι μηχανάκι για πρώτο.

Δεν είναι θέμα ύψους και δύναμης το να το κοντρολάρεις. Αυτό έχει σημασία σταματημένο μόνο, αν και με την εμπειρία το κουμαντάρουν ακόμα και αδύνατες κοπέλες!

Η ουσία είναι στην οδήγηση. Θέλει εμπειρία για να ελέγξεις το γκάζι, για να στρίψεις, να φρενάρεις κτλ. Το μηχανάκι είναι πολύ δυνατό και εύκολα παρασύρεσαι.

Πάρε κάτι πιο μικρό μεταχειρισμένο για κανένα εξάμηνο και μετά βλέπεις.

Re: Θελω την γνωμη σας!  

  Από: epistimon στις 14/09/2012 1:10 μμ.

φιλε Κωσταντινε καλος ηρθες στην παρεα μας.γνωμη δικια μου ειναι να το παρεις το tiger αλλα μην πας να κυνηγησεις τα ορια του απο την αρχη.το θεμα ειναι να ξερεις τι θελεις απο τη μηχανη που θες να παρεις.αν ονειρευεσαι τα 1000 και τελικες στα 300 μην περιμενεις απο το tiger κατι τετοιο.αν δεν σε ενδιαφερει αυτο τοτε να ξεριες οτι σε αυτη την κατηγορια ειναι παρα πολυ καλο και απο θεμα γκαζιου και φρενων και στησιματος.εξαλου οποια μηχανη και να οδηγησεις ειτε 400-600-1000 κλπ αν δεν σεβαστεις το γκαζι το αποτελεσμα ειναι γνωστο.δεν φταιει η μηχανη αλλα το μυαλο μας.ξερω πολυ καλα πως αν παρεις αλλη μηχανη για αρχη ποτε δεν θα την ευχαριστηθεις γιατι καθε φορα που θα βλεπεις tiger να περναει διπλα σου θα ξεχνας αυτο που καβαλας και θα χαζευεις τους αλλους.η καψουρα πληρωνεται.αν μπορεις παρτω καινουργιο εκει θα το ευχαριστηθεις ακομα περισσοτερο.περιμενουμε νεα σου

Re: Θελω την γνωμη σας!  

  Από: pap43-d2 στις 14/09/2012 2:36 μμ.

Συνονόματε καλώς ήρθες!!!
Επειδή και εγώ μετά το παπί ήθελα να αγοράσω το tiger ζήτησα κάποιες συμβουλές από πιο έμπειρους και πιστεύω ότι δικαιώθηκαν... Θα σου πρότεινα να πάρεις για αρχή ένα μεταχειρισμένο v-strom ή tdm (επειδή σε βλέπω ότι θέλεις μεγάλη και βαριά μηχανή) όπως έκανα και εγώ για να συνηθίσεις λίγο σε κάτι πιο ήρεμο και αργότερα να πάρεις το tiger. Πίστεψε με ότι ακόμα και το tdm έχει μεγάλη διαφορά με τον τίγρη. Καλό θα ήταν να παρακολουθήσεις και κανένα σεμινάριο γιατί σου μαθαίνουν πολλά... Όπως και να έχει καλοτάξιδο όποιο και να πάρεις και πάντα ΚΡΑΝΟΣ.
Ο καλός ταξιδευτής δεν έχει σταθερά σχέδια και δεν έχει καμιά πρόθεση να φτάσει κάπου.

Re: Θελω την γνωμη σας!  

  Από: batinaki στις 14/09/2012 3 μμ.

epistimon"φιλε Κωσταντινε καλος ηρθες στην παρεα μας.γνωμη δικια μου ειναι να το παρεις το tiger αλλα μην πας να κυνηγησεις τα ορια του απο την αρχη.το θεμα ειναι να ξερεις τι θελεις απο τη μηχανη που θες να παρεις.αν ονειρευεσαι τα 1000 και τελικες στα 300 μην περιμενεις απο το tiger κατι τετοιο.αν δεν σε ενδιαφερει αυτο τοτε να ξεριες οτι σε αυτη την κατηγορια ειναι παρα πολυ καλο και απο θεμα γκαζιου και φρενων και στησιματος.εξαλου οποια μηχανη και να οδηγησεις ειτε 400-600-1000 κλπ αν δεν σεβαστεις το γκαζι το αποτελεσμα ειναι γνωστο.δεν φταιει η μηχανη αλλα το μυαλο μας.ξερω πολυ καλα πως αν παρεις αλλη μηχανη για αρχη ποτε δεν θα την ευχαριστηθεις γιατι καθε φορα που θα βλεπεις tiger να περναει διπλα σου θα ξεχνας αυτο που καβαλας και θα χαζευεις τους αλλους.η καψουρα πληρωνεται.αν μπορεις παρτω καινουργιο εκει θα το ευχαριστηθεις ακομα περισσοτερο.περιμενουμε νεα σου"


Συμφωνώ.. και εγώ μόνο από μίζες ήξερα.. vespaki εννοώ, κ μια μέρα μεγάλος σχετικά πήγα έβγαλα δίπλωμα, έδωσα χρήματα σε ένα φίλο να μου πάρει μια μηχανή από την Αθήνα και να μου την φέρει, έκανα 2-3 βόλτες στο χωριό μου και ξεκίνησα για ταξιδάκι 500χλμ.. ΔΕΝ σου λέω να κάνεις τις .... που έκανα εγώ, αλλά σημασία έχει αυτό που θα πάρεις να το σεβαστείς και να το εκτιμήσεις. Αν θέλεις και τη γνώμη από την αντίστοιχη εμπειρία μου, τώρα που έχω μάθει λίγο να οδηγώ και δεν την καβαλάω για το βίτσιο την ευχαριστιέμαι πολύ περισσότερο.. Μυαλό να έχεις, την εμπειρία θα την αποκτήσεις, αν πάλι το φοβάσαι, (και έχεις τη δυνατότητα) πάρε κάτι παλιό και φτηνό να μάθεις τη συμπεριφορά μιας μεγάλης μηχανής, κράτα την 1-2 χρόνια, πήγαινε κ σε κανένα css κ μετά πάρε την και απόλαυσε την!!!!
Αλίμονο σε αυτούς που περιμένουν να σταματήσουν πατώντας φρένο..!!!!
[quote="Theozed":3c1qbi2i]
Δεν υπάρχει ρε συ γενιά πριν ή μετά τον batinaki!
Τον έφτιαξε ο Μέγιστος Θεός και πέταξε το καλούπι στο Mount Doom!
Τ-Ε-Λ-Ο-Σ[/quote:3c1qbi2i]

Re: Θελω την γνωμη σας!  

  Από: constantinos33 στις 15/09/2012 6:52 πμ.

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για τις συμβουλες και τις αποψεις σας!Πιστευω οτι ειναι αρκετα περιπλοκο ζητημα μιας και δεν εχει ξεκαθαρισμενες πλευρες!Τι εννοω?Θελω να πω οτι απο την μια...αν το μυαλο ειναι μεσα στο κεφαλι τοτε....ναι μπορεις να το καβαλησεις!Ενα ειναι το θεμα.....εγω αυτη την στιγμη οδηγαω αυτοκινητο και μπορω να πω οτι δεν ειμαι γκαζοφονιας και τετοιες παπαρ...ς!Αλλου ειναι το ζητημα ομως!Ναι ωραια δεν ειμαι διοτι οδηγαω ενα συμβατικο αυτοκινητο το οποιο μου ειναι αδιαφορο....Μπορω να πω το ιδιο για το tiger?Τωρα μπορει να λεω οτι ναι δεν θα κανω αυτο αλλα ουτε αυτο οταν ομως το καβαλησω??Για αυτο θα σκεφτω και θα λαβω σοβαρα υποψιν αυτα που ειπατε και συντομα θα εχετε νεα μου!Κατι ακομα εξοδα συντηρησης?καταναλωση?ειναι φιλικο προς τον αναβατη?Ευχαριστω και παλι!!!

Re: Θελω την γνωμη σας!  

  Από: batinaki στις 15/09/2012 11:47 πμ.

Αν την θέλεις πάρε την.. αν δεν είσαι εγκρατής, που είναι και λογικό λόγω ηλικίας, σκέψου ότι η ζωή και η ασφάλεια σου είναι σημαντικότερη από το να έχεις μια ωραία μηχανή. Δεν είναι φτιαγμένη για να οδηγείται μόνο από οδηγούς αγώνων, μπορεί ο καθένας να την πάρει για ένα καφέ ή μια εκδρομή.. όμως είναι δυσκολότερο να πάει κάτι στραβά όταν έχεις εσύ τον έλεγχο.
Από συντήρηση πάνω κάτω όλες οι μεγάλες μηχανές τα ίδια πράγματα θέλουν.. επομένως είναι ανάλογα τι αναλώσιμα βάζεις , σε ποιο συνεργείο πας, και πόσο συχνά της κάνεις τη συντήρηση. Η κατανάλωση έχει να κάνει με την ευστροφία του δεξιού καρπού σου και των διαδρομών που θα κάνεις. Τί εννοείς φιλικό προς τον αναβάτη?
Αυτά από εμένα..
Αλίμονο σε αυτούς που περιμένουν να σταματήσουν πατώντας φρένο..!!!!
[quote="Theozed":3c1qbi2i]
Δεν υπάρχει ρε συ γενιά πριν ή μετά τον batinaki!
Τον έφτιαξε ο Μέγιστος Θεός και πέταξε το καλούπι στο Mount Doom!
Τ-Ε-Λ-Ο-Σ[/quote:3c1qbi2i]

Re: Θελω την γνωμη σας!  

  Από: Glober στις 15/09/2012 12:42 μμ.

Γεια σου φίλε Κωσταντινε,

Πιστεύω ότι το θέμα δεν είναι πολύπλοκο όπως αναφέρεις.

Αν ρωτήσω σε μια παρέα πως τους φαίνεται η ιδέα να περάσω κόκκινο με το ποδηλατο σε μια μεγάλη διασταύρωση χωρίς και να τσεκάρεις τον δρόμο (έτσι για την αδρεναλίνη βρε αδελφέ) θα βρεθούν σίγουρα κάποιοι οι οποίοι μπορεί να το κάνανε και να την γλυτωσανε οπότε να σου πούνε: "go for it φιλαρακι, το έκανα και εγώ, την γλυτωσα και κατα συνέπεια ΜΑΛΛΟΝ θα την γλύτωσεις και εσύ"

Θα το κάνεις αν καθήσεις και το σκεφτείς λογικά?

Όχι διότι η ζωή, οι επιλογές μας και τι μας συμβαίνει τελικά είναι απλά ένα παιχνίδι πιθανοτητων και το ένστικτο της επιβίωσης μας αποτρέπει από το να πάρουμε μια απόφαση που ειναι εμφανες οτι εχει μεγαλες πιθανοτητες να μας τελειώσει την ζωή.

Σε κάποιες περιπτώσεις βέβαια το ένστικτο αυτο αποδυναναμωνεται...

Πχ βλέπεις τον αδελφό σου να πνίγεται και θα πήδηξεις να τον σώσεις παρ´ολο που ξέρεις ότι μπορεί να σε τραβήξει και εσένα κάτω.

ή

Έχεις κάψα για μία μουρατη και δυνατή μηχανη και αλλά αυτο το ένστικτο σε αποτρέπει και δεν σε αφήνει να το πάρεις απόφαση.

Το να "μαζέψεις" τις απόψεις που σου λένε go for it και να μην ακούσεις τα υπόλοιπα (συμπεριλαμβανομένου του ενστικτου σου που σου λέει NOT GO) λέγοντας "είναι πολύπλοκο" δεν είναι έξυπνο.

Όντως αν ψάξεις μπορείς να βρεις κάποιους που έκαναν αυτο που σκέφτεσαι εσυ και την γλυτωσανε. Αυτοί που δεν την γλυτωσανε πως θα σου απαντήσουν? Ξέρεις αν είναι πολλοί οι οι λίγοι?

Σκέψου ότι οι παράγοντες συνδιασμενοι:

1) δυνατή μηχανη
2) απειρία σε μοτο
3) μικρή ηλικία

Αυξάνουν ΠΟΛΥ τις πιθανότητες να σου συμβεί κάτι κακό.

Απο την άλλη μπορείς να πάρεις τωρα μια πολυ πιο ελεγχόμενη μοτοσυκλετα και λιγο αργοτερα μια μεγαλυτερη και να μειώσεις αυτές τις πιθανοτητες.

Ασε που για να εκτιμήσεις πραγματικά ένα γρήγορο μηχανάκι πρέπει να έχεις οδηγήσει πρώτα ένα πιο αργό. Με λίγα λόγια είτε πάρεις πρώτα TDM είτε TIGER αυτο που εσυ θα αισθανθεις θα είναι το ίδιο.

Ελπίζω να μην μου θυμωσεις που μιλάω λίγο σκληρά αλλα σε παρακαλώ πολυ πριν αποφασίσεις προσπάθησε να σκεφτείς όσο πιο καθαρά μπορείς χωρίς να επηρεάζεται από την μεγάλη σου επιθυμία να καβαλησεις γρήγορα μια πολυ δυνατή μηχανη.

Η τελική απόφαση είναι προφανώς δική σου (καθώς και οι συνέπειες της, θετικές ή αρνητικές).

Και κάτι προς τους υπόλοιπους φίλους και συμφορουμιτες: όταν συμβουλευουμε νεώτερους και πιο απειρους συν αναβάτες πρέπει να έχουμε πάντα επίγνωση της ευθύνης που φέρουμε.

Σε καλο σας... Με κάνατε να γίνω πιο σοβαρός από ότι είναι το φυσιολογικό μου...

Re: Θελω την γνωμη σας!  

  Από: Art-I-Sun στις 15/09/2012 2:35 μμ.

Έχω την αίσθηση ότι όλοι όσοι απαντήσαμε, θα θέλαμε να απαντήσουμε με τα παρακάτω:

"Μα καλά, μ***κας είσαι? Δεν ξέρεις την τύφλα σου από μηχανάκια και θέλει και χιλιάρα ο κώλος σου. Άντε πάρε κάνα πενηντάρι να ξεκαυλώσεις και όταν θα έχεις 12.000 χιλιάρικα, 10 χρόνια παραπάνω και μερικά κιλά παραπάνω αρχίδια να πάς να το πάρεις."

Παρ'όλα αυτά θελήσαμε να απαντήσουμε με ευγενικό και συμβουλευτικό τρόπο. Όλοι επισημάναμε τον κίνδυνο της απειρίας και όλοι αναφέραμε την σημαντικότητα του να κάνεις ότι νιώθεις. Όλοι υπεύθυνα δηλώσαμε πάνω κάτω τα ίδια πράγματα, ο καθένας με τον δικό του ξεχωριστό τρόπο.

Στην μηχανή, οι άνθρωποι μπορούν να ζήσουν με ξεχωριστό τρόπο, αλλά μπορεί και να πεθάνουν με ξεχωριστό τρόπο.
Μια πατατιά τηγάνες...