Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

Θελω την γνωμη σας!

Συζητήσεις γύρω από τη μεγάλη μας αγάπη και ό,τι άλλο μας κάνει κέφι!

Συντονιστής: dimchrist

Κανόνες Δ. Συζήτησης
    Γράφουμε με Ελληνικά και όχι greeklish,εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος.Έτσι διευκολύνουμε τους υπόλοιπους να διαβάζουν τα post μας.Επίσης καλό είναι να γράφουμε με μικρά γιατί τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζουμε.

Re: Θελω την γνωμη σας!

Δημοσίευσηαπό batinaki » 15 Σεπ 2012, 11:47

Αν την θέλεις πάρε την.. αν δεν είσαι εγκρατής, που είναι και λογικό λόγω ηλικίας, σκέψου ότι η ζωή και η ασφάλεια σου είναι σημαντικότερη από το να έχεις μια ωραία μηχανή. Δεν είναι φτιαγμένη για να οδηγείται μόνο από οδηγούς αγώνων, μπορεί ο καθένας να την πάρει για ένα καφέ ή μια εκδρομή.. όμως είναι δυσκολότερο να πάει κάτι στραβά όταν έχεις εσύ τον έλεγχο.
Από συντήρηση πάνω κάτω όλες οι μεγάλες μηχανές τα ίδια πράγματα θέλουν.. επομένως είναι ανάλογα τι αναλώσιμα βάζεις , σε ποιο συνεργείο πας, και πόσο συχνά της κάνεις τη συντήρηση. Η κατανάλωση έχει να κάνει με την ευστροφία του δεξιού καρπού σου και των διαδρομών που θα κάνεις. Τί εννοείς φιλικό προς τον αναβάτη?
Αυτά από εμένα..
Αλίμονο σε αυτούς που περιμένουν να σταματήσουν πατώντας φρένο..!!!!
Theozed έγραψε:Δεν υπάρχει ρε συ γενιά πριν ή μετά τον batinaki!
Τον έφτιαξε ο Μέγιστος Θεός και πέταξε το καλούπι στο Mount Doom!
Τ-Ε-Λ-Ο-Σ
Άβαταρ μέλους
batinaki
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Speed Four
Όνομα: ΝΙΚΟΣ

Δημοσίευσηαπό Glober » 15 Σεπ 2012, 12:42

Γεια σου φίλε Κωσταντινε,

Πιστεύω ότι το θέμα δεν είναι πολύπλοκο όπως αναφέρεις.

Αν ρωτήσω σε μια παρέα πως τους φαίνεται η ιδέα να περάσω κόκκινο με το ποδηλατο σε μια μεγάλη διασταύρωση χωρίς και να τσεκάρεις τον δρόμο (έτσι για την αδρεναλίνη βρε αδελφέ) θα βρεθούν σίγουρα κάποιοι οι οποίοι μπορεί να το κάνανε και να την γλυτωσανε οπότε να σου πούνε: "go for it φιλαρακι, το έκανα και εγώ, την γλυτωσα και κατα συνέπεια ΜΑΛΛΟΝ θα την γλύτωσεις και εσύ"

Θα το κάνεις αν καθήσεις και το σκεφτείς λογικά?

Όχι διότι η ζωή, οι επιλογές μας και τι μας συμβαίνει τελικά είναι απλά ένα παιχνίδι πιθανοτητων και το ένστικτο της επιβίωσης μας αποτρέπει από το να πάρουμε μια απόφαση που ειναι εμφανες οτι εχει μεγαλες πιθανοτητες να μας τελειώσει την ζωή.

Σε κάποιες περιπτώσεις βέβαια το ένστικτο αυτο αποδυναναμωνεται...

Πχ βλέπεις τον αδελφό σου να πνίγεται και θα πήδηξεις να τον σώσεις παρ´ολο που ξέρεις ότι μπορεί να σε τραβήξει και εσένα κάτω.

ή

Έχεις κάψα για μία μουρατη και δυνατή μηχανη και αλλά αυτο το ένστικτο σε αποτρέπει και δεν σε αφήνει να το πάρεις απόφαση.

Το να "μαζέψεις" τις απόψεις που σου λένε go for it και να μην ακούσεις τα υπόλοιπα (συμπεριλαμβανομένου του ενστικτου σου που σου λέει NOT GO) λέγοντας "είναι πολύπλοκο" δεν είναι έξυπνο.

Όντως αν ψάξεις μπορείς να βρεις κάποιους που έκαναν αυτο που σκέφτεσαι εσυ και την γλυτωσανε. Αυτοί που δεν την γλυτωσανε πως θα σου απαντήσουν? Ξέρεις αν είναι πολλοί οι οι λίγοι?

Σκέψου ότι οι παράγοντες συνδιασμενοι:

1) δυνατή μηχανη
2) απειρία σε μοτο
3) μικρή ηλικία

Αυξάνουν ΠΟΛΥ τις πιθανότητες να σου συμβεί κάτι κακό.

Απο την άλλη μπορείς να πάρεις τωρα μια πολυ πιο ελεγχόμενη μοτοσυκλετα και λιγο αργοτερα μια μεγαλυτερη και να μειώσεις αυτές τις πιθανοτητες.

Ασε που για να εκτιμήσεις πραγματικά ένα γρήγορο μηχανάκι πρέπει να έχεις οδηγήσει πρώτα ένα πιο αργό. Με λίγα λόγια είτε πάρεις πρώτα TDM είτε TIGER αυτο που εσυ θα αισθανθεις θα είναι το ίδιο.

Ελπίζω να μην μου θυμωσεις που μιλάω λίγο σκληρά αλλα σε παρακαλώ πολυ πριν αποφασίσεις προσπάθησε να σκεφτείς όσο πιο καθαρά μπορείς χωρίς να επηρεάζεται από την μεγάλη σου επιθυμία να καβαλησεις γρήγορα μια πολυ δυνατή μηχανη.

Η τελική απόφαση είναι προφανώς δική σου (καθώς και οι συνέπειες της, θετικές ή αρνητικές).

Και κάτι προς τους υπόλοιπους φίλους και συμφορουμιτες: όταν συμβουλευουμε νεώτερους και πιο απειρους συν αναβάτες πρέπει να έχουμε πάντα επίγνωση της ευθύνης που φέρουμε.

Σε καλο σας... Με κάνατε να γίνω πιο σοβαρός από ότι είναι το φυσιολογικό μου... :happyface:
Άβαταρ μέλους
Glober
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 1050 SE
Όνομα: Vagos

Δημοσίευσηαπό Art-I-Sun » 15 Σεπ 2012, 14:35

Έχω την αίσθηση ότι όλοι όσοι απαντήσαμε, θα θέλαμε να απαντήσουμε με τα παρακάτω:

"Μα καλά, μ***κας είσαι? Δεν ξέρεις την τύφλα σου από μηχανάκια και θέλει και χιλιάρα ο κώλος σου. Άντε πάρε κάνα πενηντάρι να ξεκαυλώσεις και όταν θα έχεις 12.000 χιλιάρικα, 10 χρόνια παραπάνω και μερικά κιλά παραπάνω αρχίδια να πάς να το πάρεις."

Παρ'όλα αυτά θελήσαμε να απαντήσουμε με ευγενικό και συμβουλευτικό τρόπο. Όλοι επισημάναμε τον κίνδυνο της απειρίας και όλοι αναφέραμε την σημαντικότητα του να κάνεις ότι νιώθεις. Όλοι υπεύθυνα δηλώσαμε πάνω κάτω τα ίδια πράγματα, ο καθένας με τον δικό του ξεχωριστό τρόπο.

Στην μηχανή, οι άνθρωποι μπορούν να ζήσουν με ξεχωριστό τρόπο, αλλά μπορεί και να πεθάνουν με ξεχωριστό τρόπο.
Μια πατατιά τηγάνες...
Άβαταρ μέλους
Art-I-Sun
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: KTM DUKE 200
Όνομα: Σωτήρης

Δημοσίευσηαπό epistimon » 15 Σεπ 2012, 15:35

καλο ειναι τετοιες μηχανες να τις περνεις απο τα 30 και μετα που εχει κατεβει το μυαλο στο κεφαλι και εχουμε αποκτησει ολοι λιγο πολυ το αισθημα του φοβου.τωρα στην ηλικια των 20 η εμπηρεια ο φοβος και αλλα συναισθηματα που σε κανουν να εισαι λιγο εγκρατης με το γκαζι δεν υπαρχουν.η αποφαση τα λεφτα και πανω απο ολα η ζωη ειναι δικια σου και εσυ δες αν πρεπει να την παρεις τωρα η αργοτερα.εξαλου δεν σε πηραν και τα χρονια να παρεις γρηγορη μηχανη.ακου τη λογικη και οχι την καρδια και δεν θα χασεις
Άβαταρ μέλους
epistimon
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: TIGER 1050 MAURO
Όνομα: george

Δημοσίευσηαπό batinaki » 15 Σεπ 2012, 17:59

Φίλε Glober ή Βάγγο,
Επειδή είμαι και εγώ από αυτούς που του είπα ''ναι'' και περισσότερο για να κάνω πιο κατανοητή τη γνώμη μου στον ενδιαφερόμενο, είδες πως από το πρώτο μου ποστ στο θέμα έθεσα τους ενδοιασμούς μου, και πως μετά την απάντηση του για το αν θα καταφέρει να περιοριστεί στο λίγο γκάζι έγινα πιο αρνητικός και τόνισα πως πρέπει να είναι εγκρατής.
Επίσης τόνισα πως δεν πρέπει να παρασυρθεί από την δική μου εμπειρία.
Όσο για το αν θα πρέπει να περάσει την μεγάλη διασταύρωση με κόκκινο χωρίς να κοιτάξει με το ποδήλατο.. θεωρώ πως δεν παίζει κανένα ρόλο αν θα είναι με ποδήλατο, παπάκι ή τον τίγρη.. αλλά να μην κάνει την κίνηση.
Ναι, πιστεύω πως το να οδηγήσεις έναν τίγρη και κάθε τίγρη δεν είναι rocket science.
Μπορεί να θεώρησες αυτό που του είπα ότι είχα κάνει ''τρέλα'', αλλά για μένα δεν ήταν.. ήξερα τι και που και πως.
Κράνος φοράω για να πάω στο περίπτερο που είναι 70μ απόσταση.. πέρσι ''αναγκάστηκα'' να πάω από Γλυφάδα Καλλιθέα χωρίς κράνος.. το έκανα 1,5 ώρα, με δευτέρα, 15χλμ/ω και αλάρμ αναμμένα..
Τί παραπάνω να του πώ σαν γνώμη?? ότι αν γίνει καμιά στραβή η μητέρα του δεν θα τον ξανακάνει? Αν είναι 20-21 χρονών και δεν το καταλαβαίνει τότε και 10κ μέλη να του γράφαμε όχι αυτός θα το έκανε.

Υ.Γ. Σόρρυ για το μεγάλο ποστ, και που Βαγγέλη αναφέρθηκα σε σένα.. άντε με αναγκάζεις να βάλω και υπογραφή :D :D
Τ-Ε-Λ-Ο-Σ
Άβαταρ μέλους
batinaki
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό Glober » 15 Σεπ 2012, 20:04

Φίλε Νίκο,

Τίποτα απο αυτά που έγραψα δεν τα είπα προσωπικά για κανένα και ελπίζω να μην τα πήρε κανένας έτσι.

Ο βασικός λόγος για το post μου ήταν ότι θεώρησα ότι έπρεπε ο Κωσταντινος να ακούσει και μια λίγο "σκληρη" γνώμη πριν πάρει την απόφαση του.

Τώρα αυτά που έγραψα περι ευθυνών ήταν κυρίως έκφραση των δικών μου σκέψεων και φόβων.

Για να γίνω λίγο ποιο συγκεκριμένος αν βοηθούσαν κάποιον να πάρει μια απόφαση η οποία θα τον έβλαπτε με κάποιο τροπο, θα αισθανόμουν τύψεις.

Επίσης σαφώς δεν προσπαθώ να το παίξω ο λογικός της παρέας, ολοι όσοι καβαλαμε τις καλες μας ξέρουμε ότι έχουμε ένα πάθος το οποίο, αν ενεργούσαμε με με βάση την λογική, θα το είχαμε αποκηρύξει.

Σε αυτή την περίπτωση όμως συμφωνουνε ολοι οτι η ζωή δεν θα είχε πλάκα... :thumbsup:

Απλά μέσα στα πλαίσια της "τρέλας" μας ο καθένας μας αποφασίζει πόσο θα στρεσαρει το σκοινί που περπατάει.
Άβαταρ μέλους
Glober
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό batinaki » 16 Σεπ 2012, 19:19

Βαγγέλη,

Δεν πήρα τίποτα προσωπικά, και επαναλαμβάνω ότι ούτε για σένα προσωπικά απάντησα.
Θεωρώ πως δεν είναι σωστό να αποτρέπουμε τους ανθρώπους από το να πραγματοποιούν τα όνειρα τους όσο τρελά και αν είναι αυτά, αλλά να τους 'οδηγούμε' σε αυτά με τις γνώσεις που μπορεί να έχουμε.

Η λογική λέει πως ο έμπειρος μπορεί να αποφύγει κάποιες καταστάσεις και ο άπειρος πρέπει να πηγαίνει πολύ πολύ σιγά.

Αυτό που προσπάθησα να πω στον Κωνσταντίνο είναι πως είναι ωραίο να κάνουμε πλάκα.. αλλά να αποφύγουμε με κάθε τρόπο να μας κάνει πλάκα η ζωή. (και νομίζω ότι συμφωνείς)
Τ-Ε-Λ-Ο-Σ
Άβαταρ μέλους
batinaki
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό Glober » 16 Σεπ 2012, 22:37

Ανεξάρτητα σε ποιο ποσοστό συμφωνούμε ή διαφωνούμε πιστεύω οτι αν μη τι άλλο με την συζήτηση μας δώσαμε τροφή για σκέψη στον φίλο Κωσταντίνο (και σε όποιον άλλο μπορεί να αντιμετωπίζει παρόμοια διλήματα) για να μπορέσει να πάρει την δικιά του απόφαση έχοντας ακούσει διάφορες γνώμες. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
Glober
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό epistimon » 16 Σεπ 2012, 22:41

πολυ σωστος φιλε Βαγγελη :yessir:
Άβαταρ μέλους
epistimon
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: TIGER 1050 MAURO
Όνομα: george

Δημοσίευσηαπό vassat » 16 Σεπ 2012, 23:41

Να προσθέσω μια ερώτηση στην συζήτηση:
για ποια χρήση προορίζεται ο Τίγρης;
Γιατί το κόστος του κάθε άλλο παρά χαμηλό είναι και αυτός ο παράγοαντας μπορεί να είναι ανασταλτικός από μόνος του.
Πέρα από τα ανωτέρω, θεωρώ ότι σε κάθε περίπτωση δεν είναι ένα ῾῾μηχανάκι σχολείο῾῾, όπως πχ είναι ένα CBF 600.
/ ΒΣ
Άβαταρ μέλους
vassat
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Sprint ST 1050
Όνομα: Βασίλης

Δημοσίευσηαπό doustiger1050 » 17 Σεπ 2012, 01:09

καλησπερα κωστα
και εγω πανω κατω στην ιδια κατασταση με εσενα ειμαι και γιαυτο προσπαθω μεσω του φορουμ να μαζεψω πραγματα!
οδηγω δικομου παπι 3 χρονια και εχω ελαχιστα χλμ με μηχανες μεγαλητερου κυβισμου(250cc-400cc)
πιστευω οτι στη σχολη οδηγησης θα μπορεσω να καταλαβω καποια πραγματα ακομα και με το μυαλο μεσα στο κρανος(οπως λενε τα παιδια ποιο πανω)αφου ποτε δεν ημουν γκαζοφονιας να καταφερω την ανοιξη να οδηγω με ασφαλεια τον τιγρη που ονειρευομαι!σιγουρα η εμπιρια κανει την διαφορα αλλα προτημω να πιγαινω σαν κοτα μεχρι να το μαθω παρα να το χαζευω στο φαναρι και να μη γουσταρω τη μηχανη που 8α εχω οσο για το πως αντιδρας σε δυσκολες καταστασεις μεχρι τωρα εχω προλαβει πολλες στουκες μονο και μονο γιατι ειχα το μυαλο μ στον δρομο(και οχι στο γκομεν@κι που περπαταει με καφτο σορτς)μιας και εμεις οι ελληνες οταν οδηγουμε αμαξι δε σκεφτομαστε της μηχανες και οταν οδηγουμε μηχανη λεμε δες τον μ@λ@κ@ εστριψε χωρις φλας!!!!
ουφ!πολλα ειπα ε?
doustiger1050
Newbie
Progress to next rank:
10%

Μοτοσυκλέτα: οχι ακομα αλλα tiger1050
Όνομα: Γιωργος

Δημοσίευσηαπό constantinos33 » 17 Σεπ 2012, 03:10

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες η αληθεια ειναι οτι εχω μπει σε πολυ μεγαλες σκεψεις και θελω λιγο χρονο να σκεφτω!!Οσο θα σκεφτομαι η ιδεα του cb 600 ειναι καλη η να κατσω να σκεφτω και παλι λιγο καλυτερα!!Πραγματικα σας ευχαριστω ολους!Φιλικα Κωνσταντινος!
constantinos33
Newbie
Progress to next rank:
42%

Μοτοσυκλέτα: akoma tipota
Όνομα: Κωνσταντινος

Advertisement
Προηγούμενη

• Similar topics
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Συγγραφέας