Ηλικια και τυπος μηχανης

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: starsailor στις 04/04/2012 3:52 μμ.

BOB"Αν και νέος στο χώρο της μοτοσικλέτας αλλά και στην ηλικία πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις αυτό που σου λέει η καρδιά σου. Αν πάρεις αυτό που θέλεις και σου αρέσει τότε δεν θα σε πειράξει να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς. Καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σου για την ηλικία αλλά πιστεύω ότι όσο ακόμα το λέει η καρδιά σου δεν είναι αργά. Εύχομαι να καταφέρεις να πραγματοποιήσεις και τα τρία σου όνειρα. "


Σ'ευχαριστω Μπαμπη
the steps we take all leave footprints...

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: PTiger800 στις 04/04/2012 3:55 μμ.


ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΓΕΡΟΝΤΑΡΕΣ ΜΟΥ !!!!!!
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: starsailor στις 04/04/2012 3:58 μμ.

PTiger800":sprinter:
ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΓΕΡΟΝΤΑΡΕΣ ΜΟΥ !!!!!!"


the steps we take all leave footprints...

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: Cpt. Haddock στις 04/04/2012 4:48 μμ.

Παντως οι γέροι πανε ή απο χέσιμο ή απο πέσιμο
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: starsailor στις 04/04/2012 4:52 μμ.

Cpt. Haddock"Παντως οι γέροι πανε ή απο χέσιμο ή απο πέσιμο "



...κακιες και απλες φημες
the steps we take all leave footprints...

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: orange στις 04/04/2012 5:14 μμ.

και εγώ είμαι ένας που μπήκε στον μοτοσυκλετισμό σε "μεγάλη" ηλικία.

Μπορεί να υπάρχουν μηχανάκια για νέους ή για παππούδες, αλλά αυτά είναι κόλπα του marketing. Τα ίδια κόλπα σε μεγάλο βαθμό ευθύνονται για τις επιλογές μας στο θέμα μοτοσυκλέτα. Είτε το θέλουμε είτε όχι κατά ένα μεγάλο ποσοστό διαλέγουμε μοτοσυκλέτα... που ίσως εκείνη να μας έχει επιλέξει νωρίτερα! Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε!

Τέλος πάντων, συνεχίζω... Ένας παράγοντας είναι η καρδιά, το απωθημένο, το μεράκι μας ρε παιδί μου και ένας άλλος παράγοντας είναι το σώμα μας. Η καρδιά ηλικία δεν γνωρίζει. Αλλά το σώμα δεν ξεγελιέται εύκολα. Αν δηλαδή η καθημερινότητα, το επάγγελμα ή ο τρόπος ζωής έχουν επιβάλλει στο σώμα σου πρόωρο γήρας ή σε κρατούν ακμαίο τότε μάλλον και η επιλογή σου θα ακολουθεί και τις σωματικές σου δυνατότητες. Θα επιλέξεις μηχανάκι που κοπανάει ή που είναι μαλακό...

Σίγουρα μπορούμε να κάνουμε την επιλογή μας ως προς τη χρήση της μοτοσυκλέτας μας. Αν η τσέπη μας το σηκώνει... έχουμε μία για κάθε χρήση που μας ενδιαφέρει. Αν δε το σηκώνει η τσέπη μας... Τότε πολύ απλά αγοράζουμε με την καρδιά μας και μετά ... και μετά παρακαλάμε να είχαμε ένα φερινγκάκι γιατί μας ζάλισε ο αέρας, κανένα θερμαινόμενο γκριπ για το κρύο, καμιά σέλα να κάθεται σάκος... και αρχίζεις και το βρίζεις το speed triple.

Αλλά μετά το κοιτάς από δω, ανοίγεις το γκάζι, μουγκρίζει και λες... "τι να σε κάνω μπρε που σε έχω αδυναμία", αλλά να το ξέρεις... όλοι, και εύχομαι να το ζήσουμε σε βαθειά γεράματα, με μία Bonnie θα καταλήξουμε.

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: starsailor στις 04/04/2012 5:19 μμ.

range"και εγώ είμαι ένας που μπήκε στον μοτοσυκλετισμό σε "μεγάλη" ηλικία.

Μπορεί να υπάρχουν μηχανάκια για νέους ή για παππούδες, αλλά αυτά είναι κόλπα του marketing. Τα ίδια κόλπα σε μεγάλο βαθμό ευθύνονται για τις επιλογές μας στο θέμα μοτοσυκλέτα. Είτε το θέλουμε είτε όχι κατά ένα μεγάλο ποσοστό διαλέγουμε μοτοσυκλέτα... που ίσως εκείνη να μας έχει επιλέξει νωρίτερα! Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε!

Τέλος πάντων, συνεχίζω... Ένας παράγοντας είναι η καρδιά, το απωθημένο, το μεράκι μας ρε παιδί μου και ένας άλλος παράγοντας είναι το σώμα μας. Η καρδιά ηλικία δεν γνωρίζει. Αλλά το σώμα δεν ξεγελιέται εύκολα. Αν δηλαδή η καθημερινότητα, το επάγγελμα ή ο τρόπος ζωής έχουν επιβάλλει στο σώμα σου πρόωρο γήρας ή σε κρατούν ακμαίο τότε μάλλον και η επιλογή σου θα ακολουθεί και τις σωματικές σου δυνατότητες. Θα επιλέξεις μηχανάκι που κοπανάει ή που είναι μαλακό...

Σίγουρα μπορούμε να κάνουμε την επιλογή μας ως προς τη χρήση της μοτοσυκλέτας μας. Αν η τσέπη μας το σηκώνει... έχουμε μία για κάθε χρήση που μας ενδιαφέρει. Αν δε το σηκώνει η τσέπη μας... Τότε πολύ απλά αγοράζουμε με την καρδιά μας και μετά ... και μετά παρακαλάμε να είχαμε ένα φερινγκάκι γιατί μας ζάλισε ο αέρας, κανένα θερμαινόμενο γκριπ για το κρύο, καμιά σέλα να κάθεται σάκος... και αρχίζεις και το βρίζεις το speed triple.

Αλλά μετά το κοιτάς από δω, ανοίγεις το γκάζι, μουγκρίζει και λες... "τι να σε κάνω μπρε που σε έχω αδυναμία", αλλά να το ξέρεις... όλοι, και εύχομαι να το ζήσουμε σε βαθειά γεράματα, με μία Bonnie θα καταλήξουμε."


Συμφωνω απολυτα
the steps we take all leave footprints...

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: SilentWed_drums στις 04/04/2012 5:58 μμ.

Εγω μπήκα στο παιχνίδι σωστά στα 30. Το θέμα για εμένα δεν είναι αν προλάβω να αλλάξω μηχανές λόγο αντοχών, αλλα αν θα προλάβω λόγο υποχρέωσεων... και για αυτο τον λόγο,μετα το TDM πήρα μια μηχανή για να την παντρετώ κι όλας. Οχι όμως οτι δεν ειναι αυτο που ονειρευόμουν.απλα μπορει να την έκανα την συγκεκριμενη αγορα αργότερα και οχι τωρα. Πρωτα δηλαδη μπορεί να είχε προηγηθει κάποιο πιο γυμνο και τρελουτσικο... .. Πάντος δεν μετανιώνω για κάτι,γιατι ποτε δεν ξέρεις τι θα είχε συμβεί.Μου έχει κανει τοσο κλικ η μηχανη που πήρα τώρα όμως,που δεν με τρωει και πολυ να την άλλαζα,και ας είχα την δυνατότητα...Οικονομική ή ηλικιακά.αρα μαλλον η ουσία είναι ποσο ευχαριστημενος εισαι με την αγορά σου ίσως....

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: starsailor στις 04/04/2012 6:03 μμ.

SilentWed_drums"Εγω μπήκα στο παιχνίδι σωστά στα 30. Το θέμα για εμένα δεν είναι αν προλάβω να αλλάξω μηχανές λόγο αντοχών, αλλα αν θα προλάβω λόγο υποχρέωσεων... και για αυτο τον λόγο,μετα το TDM πήρα μια μηχανή για να την παντρετώ κι όλας. Οχι όμως οτι δεν ειναι αυτο που ονειρευόμουν.απλα μπορει να την έκανα την συγκεκριμενη αγορα αργότερα και οχι τωρα. Πρωτα δηλαδη μπορεί να είχε προηγηθει κάποιο πιο γυμνο και τρελουτσικο... .. Πάντος δεν μετανιώνω για κάτι,γιατι ποτε δεν ξέρεις τι θα είχε συμβεί.Μου έχει κανει τοσο κλικ η μηχανη που πήρα τώρα όμως,που δεν με τρωει και πολυ να την άλλαζα,και ας είχα την δυνατότητα...Οικονομική ή ηλικιακά.αρα μαλλον η ουσία είναι ποσο ευχαριστημενος εισαι με την αγορά σου ίσως...."


Ρενο να χαιρεσαι το sprint σου για πολλα πολλα χρονια
the steps we take all leave footprints...

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: nfot στις 04/04/2012 7:21 μμ.

starsailor"Νικο και εμενα εφηβικο ονειρο ηταν η αποκτηση μοτσυκλετας...Ελπιζω καποια στιγμη να τα πουμε στον Βολο απο κοντα(εχω σπιτι στα Κατω Λεχωνια...η μητερα μου ειναι απο εκει και ερχομαι οποτε εχω ευκαιρια)."


Οποτε ερθεις προς τα εδω, στειλε μνμ να κανονισουμε.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: green-675 στις 04/04/2012 7:58 μμ.

παιρνεις οτι γουσταρεις , σε οτι ηλικια να ναι.........δεν υπαρχει περιορισμος.......... εγω στα 28 ειχα harley και στα 38 σπριντ αντε βγαλε ακρη.......
το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: nfot στις 04/04/2012 8:10 μμ.

green-675"παιρνεις οτι γουσταρεις , σε οτι ηλικια να ναι.........δεν υπαρχει περιορισμος.......... εγω στα 28 ειχα harley και στα 38 σπριντ αντε βγαλε ακρη....... "


Που να βγαλει ακρη κανεις με σενα ρε παιδι μου;
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: starsailor στις 04/04/2012 8:47 μμ.

nf"
starsailor"Νικο και εμενα εφηβικο ονειρο ηταν η αποκτηση μοτσυκλετας...Ελπιζω καποια στιγμη να τα πουμε στον Βολο απο κοντα(εχω σπιτι στα Κατω Λεχωνια...η μητερα μου ειναι απο εκει και ερχομαι οποτε εχω ευκαιρια)."


Οποτε ερθεις προς τα εδω, στειλε μνμ να κανονισουμε."


Νικο με την πρωτη ευκαιρια θα τα πουμε απο κοντα
the steps we take all leave footprints...

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: starsailor στις 04/04/2012 8:49 μμ.

green-675"παιρνεις οτι γουσταρεις , σε οτι ηλικια να ναι.........δεν υπαρχει περιορισμος.......... εγω στα 28 ειχα harley και στα 38 σπριντ αντε βγαλε ακρη....... "


Σωστος Γιαννη
the steps we take all leave footprints...

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 04/04/2012 9:15 μμ.

Cpt. Haddock"Παντως οι γέροι πανε ή απο χέσιμο ή απο πέσιμο "

Που να φας τη γλώσσα σου!