Ηλικια και τυπος μηχανης

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: SilentWed_drums στις 04/04/2012 10:53 μμ.

starsailor"
SilentWed_drums"Εγω μπήκα στο παιχνίδι σωστά στα 30. Το θέμα για εμένα δεν είναι αν προλάβω να αλλάξω μηχανές λόγο αντοχών, αλλα αν θα προλάβω λόγο υποχρέωσεων... και για αυτο τον λόγο,μετα το TDM πήρα μια μηχανή για να την παντρετώ κι όλας. Οχι όμως οτι δεν ειναι αυτο που ονειρευόμουν.απλα μπορει να την έκανα την συγκεκριμενη αγορα αργότερα και οχι τωρα. Πρωτα δηλαδη μπορεί να είχε προηγηθει κάποιο πιο γυμνο και τρελουτσικο... .. Πάντος δεν μετανιώνω για κάτι,γιατι ποτε δεν ξέρεις τι θα είχε συμβεί.Μου έχει κανει τοσο κλικ η μηχανη που πήρα τώρα όμως,που δεν με τρωει και πολυ να την άλλαζα,και ας είχα την δυνατότητα...Οικονομική ή ηλικιακά.αρα μαλλον η ουσία είναι ποσο ευχαριστημενος εισαι με την αγορά σου ίσως...."


Ρενο να χαιρεσαι το sprint σου για πολλα πολλα χρονια "

Να σε καλα φιλε μου!!! Σου ευχομαι και εσενα οτι καλυτερο!!:-):-)

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: galileos στις 05/04/2012 10:22 πμ.

Φίλε μου, εγώ από τα 14 οδηγούσα ένα παπί το οποίο έχω ακόμα ... για ώρα ανάγκης!

ΑΝ έχεις τον μαϊντανό πάρε όσες μηχανές γουστάρεις για την πάρτη σου χωρίς να σκεφτείς την ηλικία ή οτιδήποτε άλλο.
Τώρα αν δεν διαθέτεις μια ... πάρε κάτι να το γουστάρεις πραγματικά. Αν θες ένα Daytona πάρε αυτό !

Πρόσεχε όμως, θα πρέπει να τα έχεις "καλά" με τον ευατό σου να ξέρεις τι κάνεις και να μην βρεθείς προ εκπλήξεως!!

Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: starsailor στις 05/04/2012 10:47 πμ.

galileos"Φίλε μου, εγώ από τα 14 οδηγούσα ένα παπί το οποίο έχω ακόμα ... για ώρα ανάγκης!

ΑΝ έχεις τον μαϊντανό πάρε όσες μηχανές γουστάρεις για την πάρτη σου χωρίς να σκεφτείς την ηλικία ή οτιδήποτε άλλο.
Τώρα αν δεν διαθέτεις μια ... πάρε κάτι να το γουστάρεις πραγματικά. Αν θες ένα Daytona πάρε αυτό !

Πρόσεχε όμως, θα πρέπει να τα έχεις "καλά" με τον ευατό σου να ξέρεις τι κάνεις και να μην βρεθείς προ εκπλήξεως!!

"


Ευχαριστω καπως ετσι σκεφτομαι να κινηθω οταν κανω την επομενη κινηση για αγορα μηχανης..γιατι δυνατοτητα για δυο μηχανες και ενα αυτοκινητο δεν υπαρχει.
the steps we take all leave footprints...

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: Cpt. Haddock στις 05/04/2012 11:48 πμ.

Εχεις εξαντλήσει τις δυνατότητες του τριπλ και σκεφτεσαι ήδη την επομενη μηχανη;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: krysta στις 05/04/2012 11:54 πμ.

πρεπει να εξαντλησει τις δυνατοτητες του τριπλ για να σκεφτει την επομενη μηχανη;
"diobo'...!"

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: starsailor στις 05/04/2012 12:03 μμ.

krysta"πρεπει να εξαντλησει τις δυνατοτητες του τριπλ για να σκεφτει την επομενη μηχανη;"


Krysta/Cpt.

Οχι δεν εχω εξαντλησει τις δυνατοτητες του τριπλ..και δεν νομιζω οτι θα φτασω σε επιπεδο να τις εξαντλησω...ομως δεν θεωρω απαραιτητη προυποθεση να τις εξαντλησω για να σκεφτω να παρω αλλα η μηχανη...Δεν σκεφτομαι να αλλαξω αμεσα το τριπλ..τις σκεψεις μου μοιραστηκα μαζι σας για το τι σκεφτομαι για αργοτερα ..και χαιρομαι πολυ γι αυτη την κουβεντουλα.
Εχω κανει μεχρι τωρα 17000 χλμ. και εχω ριξει αρκετα λεφτα πανω του(μανετες,τιμονι,ποδια,καλυματα ψυγειου στο χρωμα της μοτσυκλετας,χειρολαβη συνεπιβατη,arrow 3-1).Το πιθανοτερο ειναι να το κρατησω για κανενα χρονο ακομα και μετα speed triple η daytona
the steps we take all leave footprints...

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: vemar στις 06/04/2012 11:31 πμ.

Εάν είσαι τύπος που σου αρέσει να χώνεσαι στις στροφές της πίστας ή του δρόμου μπορείς και με naked, sport touring, on-off, hypersport, supermotard, allround κ.τ.λ., το θέμα είναι με τι θα το ευχαριστιέσαι πιο πολύ, πρώτον
σύμφωνα με τα δικά σου γούστα, δεύτερον και σημαντικότερο με πιο θα έχεις πιο σωστή θέση οδήγησης για να επωφεληθείς τις δυνατότητες που σου δίνει η πίστα σε έσενα και την μοτοσικλέτα σου.
Αλλιώς θα αγκαλιάσεις το ντεπόζιτο σε κάποιο supersport ή superbike πάρα σε κάτι άλλο που όσο και να κατεβάσεις το τιμόνι, όσο και να πάς πίσω το σώμα σου, ή όσο και να προσπαθείς να σταθείς σε σωστές γωνίες πάνω στην μοτοσικλέτα σου δεν θα το κάνεις καλύτερα από ότι με ένα supersport ή superbike.

Στην καθημερινότητα η σκυφτή θέση οδήγησης πιστεύω θα σε κουράσει πιο πολύ από ότι με το street triple (βέβαια είναι και τι αποστάσεις κάνεις).
Πάντως νομίζω για να μην επέλθει γρήγορα η σωματική κούραση και να ευχαριστιέσαι τις βόλτες σου εντός και εκτός πίστας θα κοίταγα ένα φτηνό και οικονομικό scooter ώστε να μην έχει υψηλό κόστος συντήρησης. Έτσι ώστε όταν παίρνεις το daytona ή το το χ ss ή sb να το παίρνεις με πιο όρεξη και να λές τώρα καβαλάω μοτοσικλέτα και όχι τον συμβιμβασμό της καθημερίνης ρουτίνιαστικης μετακίνησης!

Τώρα έαν τα οικονόμικα δεν σε παίρνουν, κάνεις την κίνηση όποτε μπορείς για κάποιο ss ή sb και βλέπεις πόσο αντέχεις να την έχεις σαν καθημερινό μέσο μετακίνησης και βόλτας-πίστας!

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: PTiger800 στις 06/04/2012 5:11 μμ.

starsailor"Έτσι ώστε όταν παίρνεις το daytona ή το το χ ss ή sb να το παίρνεις με πιο όρεξη και να λές τώρα καβαλάω μοτοσικλέτα και όχι τον συμβιμβασμό της καθημερίνης ρουτίνιαστικης μετακίνησης!"


Από την άλλη ο "μη συμβιβασμός" μπορεί να κάνει ευχαρίστηση την καθημερινή ρουτινιάστικη μετακίνηση και να σου αλλάζει την ψυχολογία. Άλλωστε στην Ελλάδα του μνημονίου πόσες χαρές μας έχουν μείνει στη ζωή;
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: starsailor στις 06/04/2012 5:15 μμ.

PTiger800"
starsailor"Έτσι ώστε όταν παίρνεις το daytona ή το το χ ss ή sb να το παίρνεις με πιο όρεξη και να λές τώρα καβαλάω μοτοσικλέτα και όχι τον συμβιμβασμό της καθημερίνης ρουτίνιαστικης μετακίνησης!"


Από την άλλη ο "μη συμβιβασμός" μπορεί να κάνει ευχαρίστηση την καθημερινή ρουτινιάστικη μετακίνηση και να σου αλλάζει την ψυχολογία. Άλλωστε στην Ελλάδα του μνημονίου πόσες χαρές μας έχουν μείνει στη ζωή;"


Ετσι ειναι Πανο
the steps we take all leave footprints...

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: Billy στις 06/04/2012 7:27 μμ.

range"και εγώ είμαι ένας που μπήκε στον μοτοσυκλετισμό σε "μεγάλη" ηλικία.

Μπορεί να υπάρχουν μηχανάκια για νέους ή για παππούδες, αλλά αυτά είναι κόλπα του marketing. Τα ίδια κόλπα σε μεγάλο βαθμό ευθύνονται για τις επιλογές μας στο θέμα μοτοσυκλέτα. Είτε το θέλουμε είτε όχι κατά ένα μεγάλο ποσοστό διαλέγουμε μοτοσυκλέτα... που ίσως εκείνη να μας έχει επιλέξει νωρίτερα! Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε!

Τέλος πάντων, συνεχίζω... Ένας παράγοντας είναι η καρδιά, το απωθημένο, το μεράκι μας ρε παιδί μου και ένας άλλος παράγοντας είναι το σώμα μας. Η καρδιά ηλικία δεν γνωρίζει. Αλλά το σώμα δεν ξεγελιέται εύκολα. Αν δηλαδή η καθημερινότητα, το επάγγελμα ή ο τρόπος ζωής έχουν επιβάλλει στο σώμα σου πρόωρο γήρας ή σε κρατούν ακμαίο τότε μάλλον και η επιλογή σου θα ακολουθεί και τις σωματικές σου δυνατότητες. Θα επιλέξεις μηχανάκι που κοπανάει ή που είναι μαλακό...

Σίγουρα μπορούμε να κάνουμε την επιλογή μας ως προς τη χρήση της μοτοσυκλέτας μας. Αν η τσέπη μας το σηκώνει... έχουμε μία για κάθε χρήση που μας ενδιαφέρει. Αν δε το σηκώνει η τσέπη μας... Τότε πολύ απλά αγοράζουμε με την καρδιά μας και μετά ... και μετά παρακαλάμε να είχαμε ένα φερινγκάκι γιατί μας ζάλισε ο αέρας, κανένα θερμαινόμενο γκριπ για το κρύο, καμιά σέλα να κάθεται σάκος... και αρχίζεις και το βρίζεις το speed triple.

Αλλά μετά το κοιτάς από δω, ανοίγεις το γκάζι, μουγκρίζει και λες... "τι να σε κάνω μπρε που σε έχω αδυναμία", αλλά να το ξέρεις... όλοι, και εύχομαι να το ζήσουμε σε βαθειά γεράματα, με μία Bonnie θα καταλήξουμε."


;Έτσι!!!

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: evkou στις 09/04/2012 4:16 μμ.

starsailor"Καλησπερα,

Με αφορμη ενα σχολιο που διαβασα εδω σε καποιο μηνυμα θα ηθελα να ακουσω τισ αποψεις σας σχετικα με το αν η ηλικια αποτελει ανασταλτικο παραγοντα η βαζει περιορισμους στην αγορα συγκεκριμενου τυπου μηχανης.Παντα αγαπουσα τις μηχανες...εφτασε ομως το 2009 οπου σε ηλικια 39 χρονων αγορασα την πρωτη μου μηχανη (street triple).Παντα μου αρεσαν οι γυμνες και οι πιο sport μηχανες(δεν κανω και πολλα μακρινα ταξιδια με αποσκευες ..προτιμω τις βολτες ακτινας 100-300 χιλιομετρων).
Το θεμα μου ειναι οτι επειδη απεκτησα μηχανη σε αυτη την ηλικια και δεν εχω χορτασει οδηγωντας πολλες διαφορετικες μηχανες οπως π.χ. εκαναν πολλοι αλλοι απο τα 18 τους ,δεν θα μπορεσω να χαρω τις μηχανες που μου αρεσουν(ηρθε και η οικονομικη κριση να κανει τα πραγματα δυσκολοτερα)...Το ιδανικο σεναριο για μενα θα ηταν μεσα στην επομενη 10ετια να παρω ενα daytona μετα ενα speed triple και να καταληξω σε ενα bonneville(τρεις μηχανες που λατρευω για διαφορετικους λογους).....Αγχωνομαι οταν σκεφτομαι οτι αν δεν παρω το daytona αρκετα συντομα μπορει να φαινομαι γραφικος η να με πονανε πολυ οι καρποι μου και γενικα να μην το ευχαριστηθω."



Φίλε μου δυστυχώς (ή ευτυχώς) τα πάντα στη ζωή είναι θέμα ηλικίας, (κάθε πράγμα στον καιρό του) καθώς μεγαλώνοντας το σώμα δεν μπορεί να κουμπώσει στη μηχανή με την ίδια ευχέρεια που μπορούσε κάποτε, τα αντανακλαστικά συνεχώς μειώνονται και βεβαίως άλλες είναι οι επιπτώσεις μιας πτώσης στα 20 και άλλο στα 50. Κακά τα ψέματα η οδήγηση moto έχει πολύ μικρότερη διάρκεια απο οτι στο αυτοκίνητο και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό απο το να το αποδεκτείς και να μην αφήνεις να χάνονται ευκαιρίες όσο αυτό είναι δυνατό

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: PTiger800 στις 09/04/2012 4:33 μμ.

evk"Κακά τα ψέματα η οδήγηση moto έχει πολύ μικρότερη διάρκεια απο οτι στο αυτοκίνητο"


Αυτό είναι ένας μύθος που έπλασαν οι απανταχού γριές που οδηγούν με 40χλμ/ώρα επάνω στην διαχωριστική γραμμή των λωρίδων, με τη μούρη κολλημένη στο τιμόνι και το φλας να αναβοσβήνει ξεχασμένο...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: starsailor στις 09/04/2012 4:56 μμ.

PTiger800"
evk"Κακά τα ψέματα η οδήγηση moto έχει πολύ μικρότερη διάρκεια απο οτι στο αυτοκίνητο"


Αυτό είναι ένας μύθος που έπλασαν οι απανταχού γριές που οδηγούν με 40χλμ/ώρα επάνω στην διαχωριστική γραμμή των λωρίδων, με τη μούρη κολλημένη στο τιμόνι και το φλας να αναβοσβήνει ξεχασμένο..."

Καλο!
the steps we take all leave footprints...

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: starsailor στις 09/04/2012 5:01 μμ.

evk"
starsailor"Καλησπερα,

Με αφορμη ενα σχολιο που διαβασα εδω σε καποιο μηνυμα θα ηθελα να ακουσω τισ αποψεις σας σχετικα με το αν η ηλικια αποτελει ανασταλτικο παραγοντα η βαζει περιορισμους στην αγορα συγκεκριμενου τυπου μηχανης.Παντα αγαπουσα τις μηχανες...εφτασε ομως το 2009 οπου σε ηλικια 39 χρονων αγορασα την πρωτη μου μηχανη (street triple).Παντα μου αρεσαν οι γυμνες και οι πιο sport μηχανες(δεν κανω και πολλα μακρινα ταξιδια με αποσκευες ..προτιμω τις βολτες ακτινας 100-300 χιλιομετρων).
Το θεμα μου ειναι οτι επειδη απεκτησα μηχανη σε αυτη την ηλικια και δεν εχω χορτασει οδηγωντας πολλες διαφορετικες μηχανες οπως π.χ. εκαναν πολλοι αλλοι απο τα 18 τους ,δεν θα μπορεσω να χαρω τις μηχανες που μου αρεσουν(ηρθε και η οικονομικη κριση να κανει τα πραγματα δυσκολοτερα)...Το ιδανικο σεναριο για μενα θα ηταν μεσα στην επομενη 10ετια να παρω ενα daytona μετα ενα speed triple και να καταληξω σε ενα bonneville(τρεις μηχανες που λατρευω για διαφορετικους λογους).....Αγχωνομαι οταν σκεφτομαι οτι αν δεν παρω το daytona αρκετα συντομα μπορει να φαινομαι γραφικος η να με πονανε πολυ οι καρποι μου και γενικα να μην το ευχαριστηθω."


Ε δε νομιζω οτι ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα....μπορει ο 20αρης να 'κουμπωνει' καλυτερα αλλα και ο 50αρης μπορει να 'κουμπωνει΄ αξιοπρεπως και να οδηγει πιο 'μυαλωμενα'


Φίλε μου δυστυχώς (ή ευτυχώς) τα πάντα στη ζωή είναι θέμα ηλικίας, (κάθε πράγμα στον καιρό του) καθώς μεγαλώνοντας το σώμα δεν μπορεί να κουμπώσει στη μηχανή με την ίδια ευχέρεια που μπορούσε κάποτε, τα αντανακλαστικά συνεχώς μειώνονται και βεβαίως άλλες είναι οι επιπτώσεις μιας πτώσης στα 20 και άλλο στα 50. Κακά τα ψέματα η οδήγηση moto έχει πολύ μικρότερη διάρκεια απο οτι στο αυτοκίνητο και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό απο το να το αποδεκτείς και να μην αφήνεις να χάνονται ευκαιρίες όσο αυτό είναι δυνατό"
the steps we take all leave footprints...

Re: Ηλικια και τυπος μηχανης  

  Από: Cpt. Haddock στις 09/04/2012 5:09 μμ.

[quote:fqbtvv5l]Ε δε νομιζω οτι ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα....μπορει ο 20αρης να 'κουμπωνει' καλυτερα αλλα και ο 50αρης μπορει να 'κουμπωνει΄ αξιοπρεπως και να οδηγει πιο 'μυαλωμενα'[/quote:fqbtvv5l]

Το πρόβλημα ο 50ρης το έχει μόλις θα παει να κατεβει απο το μηχανακι...

- Voltaren
- Mezulit
- Panadol
- Imodium (γιατι δνε υπάρχει μονο το πέσιμο)

κλπ κλπ
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."