sos-help-god help me!!!

sos-help-god help me!!!  

  Από: nomad στις 01/11/2011 7:12 μμ.

Λοιπον παιδια η περιπτωση μου αυτη την στιγμη ειναι ανευ προηγουμενου!!!!! λοιπον εχω τιγρη του 09 και τελη ιουνιου οριακα στην εγγυηση αλλαξα πιστονια-χιτωνια! την στρωνω και την περιποιουμαι γιατι 31/10 μπαινω στο πλοιο για ανκονα-ιταλια με την γυναικα μου . χθες απογευμα φτανω ιταλια και στην autostrada μετα απο 100 χιλιομετρα παραδινει πνευμα!!! ειναι βραδυ και το κοντινοτερο τριουμφ ειναι 80 χιλιομετρα μακρια (pesaro) ειναι αργα και κλειστο!(σημερα ειναι γιορτη και παλι ολα ειναι κλειστα) με αφηνει η ιταλικη ελπα στο ριμινι σε ενα ασχετο συνεργειο για μια χοντρικη διαγνωση και μου λεει ο μηχανικος παλι πιστονια ειναι το προβλημα και ο ενας κυλινδρος δεν δουλευει!! λοιπον το κουλο ειναι οτι ενα επιπλεον χρονο εγγυηση μου την εδωσε η ηλιοφιλ!! οποτε ο εδω αντιπροσωπος θα δει οτι εχουν περασει 2 χρονια απ την αγορα και αντε γεια! η ελπα ελλαδος εντωμεταξυ δεν μου το επαναπατριζει γιατι λεει πως υποχρεωση της ειναι να το παει στον κοντινοτερο εξουσιοδοτημενο!!!! οπως καταλαβαινετε ειμαι σε ενα ξενοδοχειο τωρα στο ριμινι εχω την μηχανη αφημενη σε ενα ασχετο συνεργειο,κι εχω φρικαρει με το τι θα κανω!!! πειτε μου καμια ιδεα εκτος απο το να κατεβω στην ηλιοφιλ και να πυροβολησω τους αλητες για τις χαμενες μου διακοπες το χαμενο χρημα και το μαμημενο αδιεξοδο που βρεθηκα στα καλα του καθουμενου!!!!!!!
bikes dont leak oil,they mark their territory.

Re: sos-help-god help me!!!  

  Από: tharis στις 01/11/2011 7:18 μμ.

Εσυ εισαι πολυ γκαντεμης ρε αδερφε ... Σιγουρα ειναι παλι πιστονια ? Συνηθως δε μενεις τελειως απο αυτα..

Σχετικα με την εγγυηση, τα πιστονια σου λογικα εχουν 1 (ή 2) χρονια ακομη εγγυηση πανευρωπαικως αφου αλλαχθηκαν επισημα και καθε νεο ανταλλακτικο εχει εγγυηση. Αφου θα φαινεται οτι τα εχει αλλαξει τον ιουνιο λογικα θα μπορεις να το φτιαξεις και στον Ιταλο αντιπροσωπο αν αυτα εχουν παλι προβλημα .. Τωρα αν αυτο σε συμφερει δε ξερω.. Καλα ξεμπερδεματα .. !
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: sos-help-god help me!!!  

  Από: redfoot στις 01/11/2011 11:31 μμ.

απιστευτο.. φιλε μου πραγματικα εισαι εξαιρετικα ατυχος..
εγω στη θεση σου το πρωτο που θα εκανα είναι να μεταφερω το μηχανακι στην πλησιεστερη Τ ειτε με μεταφορική είτε με οδικη βοηθεια αν γινεται. Το δευτερο να μαθω εαν πραγματι ειναι πιστονια ή τι αλλο με μια εγκυρη διαγνωση ( κ γι αυτο λεω θα το πηγαινα σε εξουσιοδοτημενο). Θα ρωτουσα το κοστος και τη διαρκεια της παραμονης στο συνεργειο και θα τηλεφωνουσα στην Ηλιοφιλ για να ξεδιαλυνω την κατασταση με την εγγυηση. Εαν δεν υπαρχει τοτε αναγκαστικα θα πληρωνα και θα το επαιρνα αποφαση οτι εχασα χρημα χρονο διακοπες αλλα η ζωη συνεχιζεται. Και φυσικα, το μονο σιγουρο, μολις επεστρεφα θα την πουλουσα ανεπιστρεπτί.
Καλο κουραγιο
the road is made clear when viewed from above..

Re: sos-help-god help me!!!  

  Από: epistimon στις 02/11/2011 12:02 πμ.

πηγαινε τη μηχανη στην T και παρε τηλ την ηλιοφιλ και πες τους να κανονισουν μεταξυ τους τι θα γινει με τη μηχανη και προιδεασε τους οταν γυρισεις ελλαδα τι εχουν να ακουσουν.υπομονη.............

Re: sos-help-god help me!!!  

  Από: geor100 στις 02/11/2011 8:59 πμ.

Φιλε ασε την μηχανη στην Τ και συνεχισε τισ διακοπες σου εχασες την μηχανη μην χασεις και τισ διακοπες...

Re: sos-help-god help me!!!  

  Από: Glober στις 02/11/2011 12:18 μμ.

epistimon"πηγαινε τη μηχανη στην T και παρε τηλ την ηλιοφιλ και πες τους να κανονισουν μεταξυ τους τι θα γινει με τη μηχανη και προιδεασε τους οταν γυρισεις ελλαδα τι εχουν να ακουσουν.υπομονη............."


Θα συμφωνήσω και εγώ... η Ηλιοφιλ είναι επίσημος αντιπρόσωπος και σου έχει βάλει επίσημο αντλακτικό το οποίο έχει εγγύηση Τ.

Η λογική λέει οτι θα πρέπει απλά να επιβεβαιώσει η Ηλιοφιλ το παραπάνω γεγονός...

Άντε αν βγάλεις άκρη να δούμε αν τα Ιταλικά πιστόνια είναι καλύτερα...

Περαστικά και σου εύχομαι να βγάλεις σο συντομότερο δυνατό άκρη μπας και καταφέρεις να συνεχίσεις τις διακοπές σου...

Re: sos-help-god help me!!!  

  Από: madbiker στις 02/11/2011 5:26 μμ.

nomad"Λοιπον παιδια η περιπτωση μου αυτη την στιγμη ειναι ανευ προηγουμενου!!!!! λοιπον εχω τιγρη του 09 και τελη ιουνιου οριακα στην εγγυηση αλλαξα πιστονια-χιτωνια! την στρωνω και την περιποιουμαι γιατι 31/10 μπαινω στο πλοιο για ανκονα-ιταλια με την γυναικα μου . χθες απογευμα φτανω ιταλια και στην autostrada μετα απο 100 χιλιομετρα παραδινει πνευμα!!! ειναι βραδυ και το κοντινοτερο τριουμφ ειναι 80 χιλιομετρα μακρια (pesaro) ειναι αργα και κλειστο!(σημερα ειναι γιορτη και παλι ολα ειναι κλειστα) με αφηνει η ιταλικη ελπα στο ριμινι σε ενα ασχετο συνεργειο για μια χοντρικη διαγνωση και μου λεει ο μηχανικος παλι πιστονια ειναι το προβλημα και ο ενας κυλινδρος δεν δουλευει!! λοιπον το κουλο ειναι οτι ενα επιπλεον χρονο εγγυηση μου την εδωσε η ηλιοφιλ!! οποτε ο εδω αντιπροσωπος θα δει οτι εχουν περασει 2 χρονια απ την αγορα και αντε γεια! η ελπα ελλαδος εντωμεταξυ δεν μου το επαναπατριζει γιατι λεει πως υποχρεωση της ειναι να το παει στον κοντινοτερο εξουσιοδοτημενο!!!! οπως καταλαβαινετε ειμαι σε ενα ξενοδοχειο τωρα στο ριμινι εχω την μηχανη αφημενη σε ενα ασχετο συνεργειο,κι εχω φρικαρει με το τι θα κανω!!! πειτε μου καμια ιδεα εκτος απο το να κατεβω στην ηλιοφιλ και να πυροβολησω τους αλητες για τις χαμενες μου διακοπες το χαμενο χρημα και το μαμημενο αδιεξοδο που βρεθηκα στα καλα του καθουμενου!!!!!!!"


φιλε μου απο τη στιγκη που υπηρχε προβλημα εντος της εγγυησης και προχωρησες σε αντικατασταση στα πιστονια η εγγυηση για τα πιστονια χιτωνια επεκτεινεται για ενα χρονο ακομα...απο κει κ περα θα επρεπε μολις πηρες τη μηχανη απο το συνεργειο εδω στην ελλαδα να παρεις κ το χαρτι που εδειχνε την αντικατασταση των ανταλλακτικων...αφου προφανως δεν το πηρες το καλυτερο ειναι να πας εκει το μηχανακι με καποιο τροπο σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο να μιλησεις με τους εδω καραγκιοζησδες της ηλιοφιλ να σου στειλουν εστω κ με φαξ στο συνεργειο εγγραφο που να δειχνει για την αντικατασταση των πιστονιων ωστε να ισχυει κ η εγγυηση εκει...αυτο νομιζω πρεπει να κανεις...αλλα μιλα με ηλιοφιλ....καλο κουραγιο
[size=150:19cvyl53] its better to burn out, than to fade away

Re: sos-help-god help me!!!  

  Από: johnygalan στις 02/11/2011 6:35 μμ.

haris" Σιγουρα ειναι παλι πιστονια ? Συνηθως δε μενεις τελειως απο αυτα.."


+1050 και εμένα λίγο περίεργο μου φαίνεται ο Tigrisss γύρισε τη μισή Ιταλία με σπασμένα
πιστόνια!

Οτι και να είναι πάντως καλό ξεμπέρδεμα.
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: sos-help-god help me!!!  

  Από: kostas1975 στις 02/11/2011 8:48 μμ.

υπομονη φιλε (οσο μπορεις)...κοιτα να περασεις καλα!σαν να να εχουν κανει καποια λαλακια
μου φαινεται....συμφωνω παντως με τα προλαλησαντες οτι δεν μοιαζει με πιστονια...(ελπιζω).τοσο γρηγορα?ελπιζω για τα καλητερα

Re: sos-help-god help me!!!  

  Από: alexandros.s στις 02/11/2011 11:21 μμ.

nomad κανε υπομονη και συνεχισε για αυτο που ξεκινησες!!

ps μετα απο ολα αυτα τα κρουσματα υπαρχουν ακομα ανθρωποι που αγοραζουν 1050
κλαι μαιν!!!!!!

Re: sos-help-god help me!!!  

  Από: lleonidas στις 03/11/2011 12:46 πμ.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο από μια τέτοια συνάντησή σου στο λιμάνι της Πάτρας...
http://www.youtube.com/watch?v=JKbsW-AkYTk
Αστειεύομαι προφανώς.Νομίζω ότι το 1ο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να προσπαθήσεις να σκεφτείς ψύχραιμα.Δεν είναι δα και το τέλος του κόσμου.Δευτερευόντως,θα χρειαστεί να μιλήσεις με Ηλιοφίλ δίνοντάς τους να καταλάβουν το μέγεθος του προβλήματος και απαιτώντας βοήθεια/εξυπηρέτηση ΑΜΕΣΑ.Όλα αυτά φυσικά αν μέχρι αύριο δεν έχει αλλάξει κάτι στη διάγνωση του προβλήματος γιατί ίσως πραγματικά να είναι κάτι άλλο που μπορεί ευκολότερα να επιλυθεί.
Σίγουρα πάντως θα το θυμάσαι για καιρό...

Re: sos-help-god help me!!!  

  Από: kostas1975 στις 03/11/2011 12:51 μμ.

κανενα νεο εχουμε??

Re: sos-help-god help me!!!  

  Από: nomad στις 10/11/2011 12:49 πμ.

πιστονι μπιελα στον μεσαιο κυλινδρο και κομματια μεταλλο στο καρτερ!!! η μηχανη βρισκεται σε εξουσιοδοτημενο εξω απο την ανκονα στο jesi και μετα απο μαραθωνιες διαβουλευσεις αθηνα-hinckley-milano-jesi (2 μερες) εδωσαν το οκ! εντωμεταξυ η επισκευη θελει 2 βδομαδες και τα παιδια στο jesi με λυπηθηκαν και μου εδωσαν μια bonnevill να συνεχισω το ταξιδι μου φυσικα δεν πηγα μπαρτσα αλλα σε ρετρο στυλακι ολη την τοσκανη και τωρα βρισκομαι στην κορσικη! το υπεροχο αυτο ορεινο νησι και κανω τον γυρο του που ειναι ονειρο για μηχανοβιους! οποτε ειμαι προσωρινα παρηγορημενος! ευχαριστω για την ανταποκριση σας παιδια!
Υ.Γ. η μεταφορα απο ριμινι jesi μου πηγε 300 εουρα!!!η ελπα μου λεει κινεζικα! οποτε εχουν μεινει ανοιχτοι λογαριασμοι με ελπα και ηλιοφιλ!
bikes dont leak oil,they mark their territory.

Re: sos-help-god help me!!!  

  Από: lleonidas στις 10/11/2011 2:16 πμ.

Είσαι άτυχος που (και)το δικό σου tiger παρουσίασε τόσο σοβαρό μηχανικό πρόβλημα αλλά και τυχερός γιατί σου εξηγήθηκαν καλά τα παιδιά εκεί κ μπορείς να συνεχίσεις να απολαμβάνεις τις διακοπές σου!Προς το παρόν πέρνα καλά και μην το σκέφτεσαι,δεν έχει νόημα.Όταν όμως ανέβεις,πράξε τα δέοντα.Κάποιοι ομοιοπαθείς και εμπειρότεροι από εδώ νομίζω ότι μπορούν να σε κατευθύνουν περί τυχόν αποζημιώσεων και νομικών θεμάτων γενικότερα.
Όταν λες ''μαραθώνιες διαβουλεύσεις'',υποθέτω ότι κανονίστηκε το προφανές,να μην πληρώσεις δηλαδή τίποτα για την επισκευή στο Jesi..Μετά από 2 βδομάδες που(αισίως)θα έχει επισκευαστεί,θα είσαι ακόμα εκεί ή θα σου τη στείλουν με το πλοίο;