Δώρα πωλητή για καινούρια μηχανή

Δώρα πωλητή για καινούρια μηχανή  

  Από: jimmisk στις 26/06/2008 8:59 πμ.

Έχετε υπόψιν σας τί δώρα δίνει, και αν δίνει, ο κάθε αντιπρόσωπος με την αγορά καινούριας μοτοσυκλέτας? Εγώ που παρήγγειλα τον νέο Τίγρη,μου είπε οτι θα μου κάνει δώρο τα έξοδα φακέλου για την έκδοση της άδειας και τα σχετικά και επειδή του είπα να μου αλλάξει αμέσως και λάστιχα μου είπε τιμή για τα Bridgestone Battlax ΒΤ016 300 €,φιλική τιμή επειδή είναι καινούριο το μηχανάκι. Συζήτησα μαζί του και για χούφτες,ζελατίνα,κάγκελα και για χούφτες,ζελατίνα είπε οτι επειδή είναι μαμά Τ (δεν γνώριζε αμέσως τις τιμές) και δεν έχει περιθώρια κέρδους δεν μπορεί να κόψει τίποτα ενώ για κάγκελα θα κάνει οτι μπορεί. Γνωρίζει κανείς τι δίνουν άλλοι αντιπρόσωποι?

Re: Δώρα πωλητή για καινούρια μηχανή  

  Από: chris34 στις 26/06/2008 10:28 πμ.

File psaxtin tin upothesi gia dinoun para polla dora analoga ton politi.ta exoda fakelou den einai tipota.Dinoun valitses dinoun mpoufan karanoi ktl ktl.Apla psaxto
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Δώρα πωλητή για καινούρια μηχανή  

  Από: mixalakis στις 26/06/2008 10:35 πμ.

Το βασικό θέμα στο ερώτημά σου είναι ο τρόπος πληρωμής.

Αν μιλάμε για μετρητά, πάντα όλοι οι αντιπρόσωποι σου κόβουν ένα ποσοστό. Το ποσοστό εξαρτάται από το μοντέλο, την τιμή που το αγόρασε αυτός, το πόσο μπορεί να περιορίσει το δικό του κέρδος, την ζήτηση του μοντέλου κτλ. Μπορεί να είναι 4-7% ανάλογα με την παρίπτωση.
Αντί αυτού, μπορεί να επιλέξει κανείς κάποιο δώρο ίσης ή και μεγαλύτερης αξίας με την έκτπωση.
Και εδώ εξαρτάται από τις τιμές που αγοράζει ο έμπορος τα αξεσουάρ, η προσφορά που θα σου κάνει.
Π.χ., για το tiger μπορεί να σου κόψει στα μετρητά 500 ευρώ.
Ή αντί για έκπτωση να σου βάλει την remus που κάνει περίπου τόσο και κάτι ακόμα, όπως χούφτες.
Επίσης είναι λογικό να σου κάνει καλή έκπτωση σε οποιοδήποτε άλλο αξεσουάρ θες.

Αν μιλάμε για διακανονισμό, τότε οι επιλογές δυσκολεύουν.
Εξαρτάται πολύ από το είδος του διακανονισμού, αριθμός και ύψος δόσεων, ποσοστό προκαταβολής κτλ.
Εσύ που αγοράζεις με διακονισμό, το να σου κάνει τα έξοδα φακέλου και την άδεια, φαίνεται λογικό.
Ρώτησες και σε άλλους εμπόρους;

Για τα λάστιχα που λες, πόσο κάνουν καινούργια; Όχι μόνο σε αυτόν, αλλά και σε λαστιχάδες που πιθανότατα να τα έχουν φτηνοτερα.
Τα μαμίσια στα δίνει; Γιατί αν δεν στα δίνει μπορεί να τα ξαναπουλήσει για καινούργια αυτός.
(Αν στα δίνει τα θέλω!!! )

Re: Δώρα πωλητή για καινούρια μηχανή  

  Από: jimmisk στις 26/06/2008 11:41 πμ.

mixalakis"Το βασικό θέμα στο ερώτημά σου είναι ο τρόπος πληρωμής.

Αν μιλάμε για μετρητά, πάντα όλοι οι αντιπρόσωποι σου κόβουν ένα ποσοστό. Το ποσοστό εξαρτάται από το μοντέλο, την τιμή που το αγόρασε αυτός, το πόσο μπορεί να περιορίσει το δικό του κέρδος, την ζήτηση του μοντέλου κτλ. Μπορεί να είναι 4-7% ανάλογα με την παρίπτωση.
Αντί αυτού, μπορεί να επιλέξει κανείς κάποιο δώρο ίσης ή και μεγαλύτερης αξίας με την έκτπωση.
Και εδώ εξαρτάται από τις τιμές που αγοράζει ο έμπορος τα αξεσουάρ, η προσφορά που θα σου κάνει.
Π.χ., για το tiger μπορεί να σου κόψει στα μετρητά 500 ευρώ.
Ή αντί για έκπτωση να σου βάλει την remus που κάνει περίπου τόσο και κάτι ακόμα, όπως χούφτες.
Επίσης είναι λογικό να σου κάνει καλή έκπτωση σε οποιοδήποτε άλλο αξεσουάρ θες.

Αν μιλάμε για διακανονισμό, τότε οι επιλογές δυσκολεύουν.
Εξαρτάται πολύ από το είδος του διακανονισμού, αριθμός και ύψος δόσεων, ποσοστό προκαταβολής κτλ.
Εσύ που αγοράζεις με διακονισμό, το να σου κάνει τα έξοδα φακέλου και την άδεια, φαίνεται λογικό.
Ρώτησες και σε άλλους εμπόρους;

Για τα λάστιχα που λες, πόσο κάνουν καινούργια; Όχι μόνο σε αυτόν, αλλά και σε λαστιχάδες που πιθανότατα να τα έχουν φτηνοτερα.
Τα μαμίσια στα δίνει; Γιατί αν δεν στα δίνει μπορεί να τα ξαναπουλήσει για καινούργια αυτός.
(Αν στα δίνει τα θέλω!!! )"


Η πληρωμή έχει ως εξής:
1) Παίρνει πίσω το TDM850 (2000 μοντέλο) 3.800 €
2) Μετρητά 5.000 €
3) Επιταγή 3 μηνών 3.000 €
Σύνολο 11.800 (11.500 η μηχανή + 300 τα λάστιχα)
Τα μαμά λάστιχα θα τα κρατήσω εγώ και βλέπουμε
Δεν ξέρω θα την ψάξω λίγο καλύτερα. Βέβαια είναι και φιλαράκι, αλλά στο εμπόριο δεν υπάρχουν φιλίες!!!!

Re: Δώρα πωλητή για καινούρια μηχανή  

  Από: mixalakis στις 26/06/2008 12:01 μμ.

Κοίτα, αφού μιλάμε ουσιαστικά για ανταλλαγή, τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα.
Όλη η προσφορά ακούγεται καλή.
Δεν ξέρω, μόνο, πόσο πωλούνται τα tdm 850 και αν στο παίρνει καλά.
Επίσης πόσο κάνουν τα λάστιχα.

Αλλά αφού μιλάμε για ανταλλαγή, για δόσεις, για δωρεάν έξοδα φακέλου και πινακίδας και έκπτωση στα λάστιχα, ακούγεται καλό και δύσκολα θα βρεθεί καλύτερο.

Θα έλεγα μόνο να δεις αλλού πόσο σου πέρνουν το tdm.

Re: Δώρα πωλητή για καινούρια μηχανή  

  Από: jimmisk στις 26/06/2008 12:17 μμ.

Τα συγκεκριμένα λάστιχα αλλού που κοίταξα παίζουν απο 380€ έως 430€,οπότε τα 300€ που μου είπε είναι αρκετά καλά μπορώ να πω . Μίλησα με ένα κολλητό που δουλεύει στην Eltrack (επίσημο αντιπρόσωπο της Bridgestone) και ίσως τα βρει λίγο πιο φθηνά, δηλαδή μιλάμε για 250€ - 280€
Το TDM δύσκολα το παίρνουν ανταλλαγή, και μόνος μου που ψάχτηκα να το πουλήσω, το συγκεκριμένο μοντέλο παίζει απο 3.500€ - 4.300€ το πολύ και δύσκολα πουλιέται. Βασικά είμαι τόσο τρελαμένος να πάρω τον Τίγρη που δεν με χαλάει να χάσω και κάποια χρήματα απο το TDM. Άλλωστε τα λεφτά του τα έχει βγάλει και με το παραπάνω το συγκεκριμένο μηχανάκι.
Ευχαριστώ πάντως όλους για τις απαντήσεις.

Re: Δώρα πωλητή για καινούρια μηχανή  

  Από: aris στις 03/07/2008 10:02 μμ.

καλησπέρα.
Όμορφα όλα αυτά εκεί στην Αθήνα.
Εγώ πάντως εδώ κάτω στην Κρήτη ξενέρωσα αφάνταστα. Μετρητά του λέω ότι θα δώσω και τον ρωτάω για δώρα ή έκπτωση και τι μου λέει?!!
"αν ήταν να έχει δώρα θα τα είχε πάνω!!!!!!!!!"
έλεος!
μήπως να ανέβω επάνω?

Re: Δώρα πωλητή για καινούρια μηχανή  

  Από: mixalakis στις 03/07/2008 11:25 μμ.

aris"καλησπέρα.
Όμορφα όλα αυτά εκεί στην Αθήνα.
Εγώ πάντως εδώ κάτω στην Κρήτη ξενέρωσα αφάνταστα. Μετρητά του λέω ότι θα δώσω και τον ρωτάω για δώρα ή έκπτωση και τι μου λέει?!!
"αν ήταν να έχει δώρα θα τα είχε πάνω!!!!!!!!!"
έλεος!
μήπως να ανέβω επάνω?"

Φυσικά!
Με μετρητά, αποκλείεται να μην σου κάνουν καλή προσφορά.

Re: Δώρα πωλητή για καινούρια μηχανή  

  Από: chris34 στις 04/07/2008 8:39 πμ.

aris"καλησπέρα.
Όμορφα όλα αυτά εκεί στην Αθήνα.
Εγώ πάντως εδώ κάτω στην Κρήτη ξενέρωσα αφάνταστα. Μετρητά του λέω ότι θα δώσω και τον ρωτάω για δώρα ή έκπτωση και τι μου λέει?!!
"αν ήταν να έχει δώρα θα τα είχε πάνω!!!!!!!!!"
έλεος!
μήπως να ανέβω επάνω?"




Ari na ertheis tha vreis kalous dealers me kales prosfores!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Δώρα πωλητή για καινούρια μηχανή  

  Από: aris στις 04/07/2008 9:23 μμ.

θα προσπαθήσει να μου φέρει ένας φίλος από Αθήνα τελικά
Αν δεν μπορέσει θα ανέβω εγω.
Αν είναι δυνατον 12300 και καμία έκπτωση!

Re: Δώρα πωλητή για καινούρια μηχανή  

  Από: jimmisk στις 07/07/2008 11:13 πμ.

Τελικά την Παρασκευή πήρα τον Τίγρη. Η πληρωμή έγινε όπως ανέφερα πρηγουμένως. Επι πλέον δώρο κράνος KBC αξίας 290€ και τις χούφτες για τον Τίγρη και θα κάνω απόσυρση ένα παλιό 50άρι που έχω,οπότε επι πλέον έκπτωση 600€ (τα οποία θα τα βρούμε σε έξτρα που θα βάλω) και 5 χρόνια τέλη κυκλοφορίας με 3€ το χρόνο.

Re: Δώρα πωλητή για καινούρια μηχανή  

  Από: Case στις 07/07/2008 3:39 μμ.

Μπράβο ρε, καλες βολτες και πάντα όρθιος.
Recipe for happiness.
1. Lean it.
2. Twist it.
3. Love it.
4. Repeat.

Re: Δώρα πωλητή για καινούρια μηχανή  

  Από: aris στις 07/07/2008 11:01 μμ.

καλορίζικη!!!!
Να μας πεις εντυπώσεις