ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH

ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: sprintman στις 02/05/2011 8:08 μμ.

Αν και νιάτο πολύ θα ήθελα να μάθω πως καταλήξατε στη εν λόγω εταιρία και ξεκινώ πρώτος.

Ήθελα μία μοτοσυκλέτα να είναι street με καλό στήσιμο με καλά φρένα(οπωσδήποτε ABS) αλλά και άνετη ,να είναι σβέλτη(τα ψοφίμια τα βαρέθηκα 2 χρόνια) αλλά να μην έχει 160-170 άλογα τροχό και να θέλω ένα πισινό λάστιχο κάθε μήνα(κάνω κοντά 2500-3000 χιλιόμετρα μηνιαίως)

τέλος ήθελα να έχει και μία αξιοπρεπή αυτονομία 300+ χιλιόμετρα, αξιοπιστία.και τελευταία να είναι και ομορφη

επίσης και ένα άλλο που μου άρεσε μετά την αγορά είναι ότι δε κυκλοφοράνε και πολλές αν και αυτό μπορεί να είναι και

κακό τελικά.

Αυτές τις προυποθέσεις τις έχουν 2 μηχανές 1)HONDA VFR 800 KAI 2)TRIUMPH SPRINT ST 1050 κατέληξα στη Triunph αν και τα φρένα δε συγκρίνονται με της Χόνδα πολύ εύκολα με 300€ τα κάνεις καλύτερα(Σπριντερ thanks για τις συμβουλές )

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: bonnie στις 02/05/2011 8:23 μμ.

εγω δεν ηξερα τιποτα σχεδον για το μηχανακι μου..
απλα σκεψου οτι πριν ειχα ενα χαρλει κ πριν κατι εντουροχαρχαλα... οποτε, επρεπε να παρω κατι που να μπορω να κανω ενα ταξιδι αξιοπρεπως...

δεν ηξερα τι ηθελα.. αλλα αμα το εβρισκα, θα το καταλαβαινα...

εκθεση μοτο το 2008, ανοιξη...
ενα μαυροκοκκινο bonneville, τουμπανιασμενο, πρωτη μουρη...
ερωτας.. κλειδωσα.
το καλοκαιρι εκανα ηδη ταξιδια κ γουσταρα τιγκα!
τα μηχανολογικα μετα τα εψαξα, ξερεις, φρενα, αναρτησεις κ τετοια.. κ ευτυχως, γιατι αμα τα εψαχνα νωριτερα, μπορει να μην το επαιρνα καν!!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: strani στις 02/05/2011 9:15 μμ.

Εξ απ ανεκαθεν γουσταρα τα τυπου εντουρο λογω ψηλοτιμονα και τετοια.Ομως απο γκαζια 000000.Οταν βγηκε το πρωτο ΤDM 850 περισοτερο το καβαλαγα εγω απο τον αδελφο μου που ηταν και δικο του.Παλι ομως κατι δεν μου κολλαγε θεση οδηγησης περιεργες γωνιες στο σωμα κτλπ.Οταν βγηκε το τιγρακι λεω οπα μεγαλε εδω ειμαστε.Ανεβηκα επανω και κουμπωσα .Συν οτι ειναι μο@@@@ναρα συν οτι δεν ειναι V-STROM Η TDM ΕΓΙΝΕ Ο ΓΑΜΟς ... και αυτοι ζησανε καλα και εμεις καλυτερα.Αντε για υπνο τωρα

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: tooljim13 στις 02/05/2011 9:26 μμ.

Πως κατέληξα;;;

Chally και παπάκια δε μετράνε οπότε η πρώτη μηχανή...ας πούμε...ήταν ένα dt 125 98'
(πολύ διχρονίλα όμως ρε φίλε...Έμπαινα σπίτι και μ'έκραζε κι η μάνα μου )

Το 05' έμεινα αμήχανος μιας και δε με βόλευε κάπου μια καινούρια μηχανή ώσπου πέτυχα (μάλλον) τον Σεπτέμβρη του 09' σε ένα περιοδικό έναν μαύρο τίγρη τούμπανο στα carbon και ψιλοκόλλησα..
Έψαξα οτι δοκιμές υπήρχαν ήδη για την εν λόγω μηχανή και αμέσως κοίταξα σε τι τιμές παίζει μεταχειρισμένο..
Έκανα κανα 8μηνο να βρώ αυτό ακριβως που έψαχνα(γκαραζάτο,οχι λιωμένο,με abs,
λίγα χλμ,servicαρισμένο,με καινούρια michelin λάστιχα) και τον Ιούνιο του 10' το πήρα!
Δεν έχω αλλάξει τπτ πάνω του και το μόνο που σκέφτομαι φέτος είναι μια 2η ζελατίνα για λίίίίίίγη περισσότερη προστασία απ'τον αέρα γιατί μας έχει κλαρίσει...

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: nfot στις 02/05/2011 9:43 μμ.

Εχοντας ενα FZ6, διαβαζα "ειδικο" τυπο και ολο μου εκανε κλικ το street triple. To speed το εβρισκα πολυ μεγαλο για τα γουστα μου.
Εκανα test ride, την ιδια μερα Tiger και street. Το Tiger με αφησε αδιαφορο. To Street με αφησε με ηλιθιο χαμογελο ηδονης !!! Περιμενοντας να κυκλοφορησει το Street Triple R σε περτικαλι, εμπαινα σε αμερικανικο φορουμ για τα 675 και ερωτευτηκα το Daytona. Ετσι κρατησα το FZ6 για καθημερινη χρηση και παραγγειλα ενα κοκκινο Daytona '09, πριν καν εισαχθουν στο Ελλαντα. Σωστα καταλαβατε. Ουτε πως ακριβως ηταν ηξερα, ουτε ειχα καβαλησει ποτε SS. Ζοριστικα λιγο στην αρχη, σαν μπαρμπας, αλλα μετα
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: mike.giann στις 02/05/2011 9:48 μμ.

εγω δεν ειχα καν στο μυαλο μου να παρω τριουμφ! ειχα (το εχω ακομα) ενα yamaha ybr250 το οποιο το εχω ξεσκισει στις
μακρυνες βολτες, οποτε επρεπε να παρω μεγαλυτερη μηχανη! και πανω που ημουν ετοιμος να αρχισω το ψαξιμο, ενα φιλαρακι ξετρυπωσε το ΤΤ600 πραγματικη ευκαιρια! το ειδα, το καβαλησα, μου αρεσε το πηρα!
της μηχανης μου σαν μουγκριζει το μοτερ
νιωθω στα συννεφα ωραιος καμικαζι
200 δειχνει η βελονα στο κοντερ
και μες στις φλεβες μου το αιμα παλι βραζει

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: dimchrist στις 02/05/2011 11:38 μμ.

Ειχα τότε το fazerάκι και είχε ψηθεί ένας φίλος να πάρει τον καινούριο Τίγρη 1050. Πάμε να τον δούμε από κοντα μαζί στην Μιχαλακοπούλου ένα απόγευμα Παρασκευής αν θυμάμαι καλά. Εκεί με περίμενε (μόλις είχε έρθει) ένα ανθρακί daytona 675. Ο έρωτος κεραυνοβόλος. Το ίδιο βράδι στον ύπνο μου έκανα τους υπολογισμούς μου για να το πάρω ντούκου χωρίς να δώσω αμέσως το fazerάκι. Μετά από ανύσηχο ύπνο πήγα και το πήρα το επόμενο πρωί!...

Triple Way

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: nfot στις 03/05/2011 12:07 πμ.

dimchris"Ειχα τότε το fazerάκι και είχε ψηθεί ένας φίλος να πάρει τον καινούριο Τίγρη 1050. Πάμε να τον δούμε από κοντα μαζί στην Μιχαλακοπούλου ένα απόγευμα Παρασκευής αν θυμάμαι καλά. Εκεί με περίμενε (μόλις είχε έρθει) ένα ανθρακί daytona 675. Ο έρωτος κεραυνοβόλος. Το ίδιο βράδι στον ύπνο μου έκανα τους υπολογισμούς μου για να το πάρω ντούκου χωρίς να δώσω αμέσως το fazerάκι. Μετά από ανύσηχο ύπνο πήγα και το πήρα το επόμενο πρωί!... "


2 στα 2 ειμαστε.
Απο Fz6 σε Daytona χωρις να πουλησουμε το fazerακι.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: redfoot στις 03/05/2011 9:41 πμ.

Ωραίο thread ανοιξες νιάτο, μπράβο

Εμένα ανέκαθεν με γοήτευαν οι Ευρωπαίες , με το ταπεραμέντο και το ιδιαίτερο στυλ τους , ωστόσο η φήμη τους ως ιδιότροπες και ζημιάρες με εμπόδιζε να συνάψω σοβαρό "δεσμό" στα χρόνια της πρώτης μου νεότητας. Η επιλογή μιας γκέισας εκείνη την εποχη φανταζε πιο συνετή. Ήσυχες, υπάκουες, ανθεκτικές, αξιόπιστες, φτηνότερες και με αφθονία ανταλλακτικών ήταν οι βασικές αρετές τους. Κάτι όμως έλειπε, κι αυτό το κάτι ηταν το πιο σημαντικό για μενα. Ελειπε η έξαψη της επαφής. Μια μέρα λοιπον προ 3 ετων ξεκίνησα προς αναζητηση νέας "ερωμενης" και ο δρόμος με οδηγησε στην Triumph οπου με περιμεναν μια τίγρη και δυο τριπλάκια, το μεγάλο και το μικρό του αδερφάκι. Τα δυο πρώτα ούτε καν τα δοκίμασα λόγω budget , εκανα test ride το τριτο και όπως όλοι κόλλησα. Δεν το αποφασισα ομως γιατι λογω της σωματικής μου διαπλασης, περνώντας απο μια βιτρίνα και κοιταζοντας μας διαπιστωσα οτι φαινόμουν σα να οδηγω μοτοποδήλατο Πολυ μικροκαμωμενη για τα γουστα μου
Εφυγα λοιπον γοητευμενος μεν απογοητευμενος δε Πήγα απέναντι , στην Aprilia, τεσταρα το shiver, κουμπωσα επανω του ακαριαια, ροπη αφθονη για τα στανταρτς μου και μια ξεχωριστη αισθητική που δε μαφησε αδιάφορο. Επίσης τιμουλα ρεαλιστική. Εκανα λοιπον την πρόταση στον dealer και βουαλα. Δυο χρόνια κρατησε ο δεσμός μας. Πέρσι το καλοκαίρι , την απάτησα για μια μερα, ξαναπήγα στην Triumph(κατι μ ετρωγε..) όπου στη γωνια κρυβοταν ενα επιβλητικο πορτοκαλί speed . Το καβαλησα , πηγα περιφερειακό μεχρι την εξοδο για καλαμαριά-αεροδρόμιο και συγκλονίστηκα.. Επιστροφή στο κατάστημα και με τα σάλια να τρεχουν αρχισα να διαπραγματευομαι ανταλλαγη. Δυστυχως οι οροι ήταν καθε αλλο παρα ευννοικοί και εφυγα απογοητευμενος για 2η φορα. Ωσπου (τελειωνω !) το χειμωνα κα μη αντεχοντας αλλο την απουσία της Αγγλίδας απο τη ζωη μου αρχισα να ψαχνομαι για μτχ με ελαχιστα χιλιομετρα. Μολις το εντόπισα εκανα το ντου και ναι , ενα μαυρο γιαλυσμενο τριπλάκι με περιμενε κουνωντας τα αλλοιθωρα ματακια του
Από τοτε δηλώνω ερωτευμενος και με ενα χαζό χαμογελο στα χειλη πριν , κατα τη διάρκεια και μετα την καθε μου βόλτα μαζι της.
Ηθικό δίδαγμα: αν δεν είναι το μοναδικό σας μεταφορικό μέσο και αν το πορτοφόλι σας αντεχει παρτε όποια σας τονωνει, ανανεωνει, γοητευει και εξιταρει. Αν οχι, χμ, ξανασκεφτειτε το πριν πατησετε τη σκανδάλη
the road is made clear when viewed from above..

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: sprintman στις 03/05/2011 9:45 πμ.

Παντως απο οτι βλεπω οι περισσοτερες επιλογες βασιζονται στην εξωτερικη εμφανιση παρα στην αναλυση των αναγκων οποτε οπως φαινετε στην αγορα μοτοσυκλετας κυριαρχει το συναισθημα περισσοτερο

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: doohan στις 03/05/2011 9:46 πμ.

....
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:49, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: dimchrist στις 03/05/2011 9:57 πμ.

nf"2 στα 2 ειμαστε.
Απο Fz6 σε Daytona χωρις να πουλησουμε το fazerακι."

Μετά από λίγο (40-50 μέρες) είπα να μη το παρακάνω και αφού δε το πολυκουνούσα το fazerακι είπα να το πουλήσω. Το μετάνιωσα σύντομα.
sprintman"Παντως απο οτι βλεπω οι περισσοτερες επιλογες βασιζονται στην εξωτερικη εμφανιση παρα στην αναλυση των αναγκων οποτε οπως φαινετε στην αγορα μοτοσυκλετας κυριαρχει το συναισθημα περισσοτερο "

Καλη η εξωτερική εμφάνιση αλλα σίγουρα παίζουνε πολλά. Ήθελα κάτι πιστάδικο και ήταν το ιδανικό. Λεπτό, ελαφρύ, ροπάτο. Επιπλέον όταν το έβαζες μπροστά πάθαινες εμπλοκή μόλις άκουγες τον τρικύλινδρο.

Triple Way

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: Billy στις 03/05/2011 10:03 πμ.

To καλοκαίρι που μας πέρασε αποφάσισα να πάρω μια μηχανή,για να κυκλοφορώ μέσα στην πόλη.
Το έψαξα,όχι πολλά κυβικά,αξιόπιστο,εύκολο στην οδήγηση.Χτύπησα ένα suzuki gladius.
Aλλά έκανα το λάθος μια μέρα και πέρασα από την Triumph Λάρισας.Στη βιτρίνα ένα speed triple πορτοκαλί,με μασκάκι,καρίνα,κομπλέ.Αυτό ήταν,έρωτας Ούτε test drive δεν έκανα,το πήρα αβλεπί

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: Natassa_triple στις 03/05/2011 10:46 πμ.

Πώς κατέληξα στο triple ε;
ΜΕτά το scarver ήθελα περισσότερα άλογα, καλύτερο στήσιμο, αλλά να μπορώ να οδηγώ κ στην πόλη, αλλά να πηγαίνω κ πίστα (τίποτα δηλ.)

Έκανα τεστ ride ένα ολόκληρο πρωινό για να αποφασίσω: ER6, Hornet 600, CBF600, Fazer, Monster κ στο τέλος πήγα στην αντιπροσωπία της Triumph.
Το οδήγησα 1 ώρα εντός πόλης και στην Αττ. Οδό. Με κέρδισε τόσο που μετά το test ride έκλεισα ένα λευκό κ αυτό με συνοδεύει ως σήμερα.
Αν δεν υπήρχε το triple θα με έβλεπα με fazer.

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: Sprinter στις 03/05/2011 11:20 πμ.

ε μια ζωή αλκοόλ, ναρκωτικά, γυναίκες, τζόγος, στο τέλος κατέληξα και στην Τ. Επιασα πάτο δηλαδή. Πρίν 11 χρόνια κι από τότε δε βγήκα απ' το λούκι. Παλιοζωή.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε