ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: sprintman στις 03/05/2011 11:34 πμ.

Sprinter πάντα αφοπλιστικές ώριμες απαντήσεις

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: Sprinter στις 03/05/2011 11:35 πμ.

τι νομίζεις, πολύ θέλει ο άνθρωπος?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: tharis στις 03/05/2011 1:32 μμ.

Αγορα πρωτης μηχανης.......
Σιγουρα κατι γυρω στα 600cc ... ουτε λογος για καποιο απ τα πολυφορεμενα, ξενερωτα γιαπωνεζικα...
Η μαρκες που επαιζαν ηταν ΚΤΜ, Ducati, Aprilia ... καποιο SM ή γυμνο.. (για ss δε ψηνομουν ακομη.. )

Να πω την αληθεια την Τ δεν την πολυ γνωριζα σαν μαρκα.. μονο για το daytona ειχα διαβασει κανα-δυο φορες σε συγκριτικα απο 600ss.. Πρωτη φορα ειδα το street σε ενα forum νομιζω.. ειχε ποσταρει ενας ενα ασπρο με μια zard 3-1 γιατι ηθελε να το αγορασει.. Μου αρεσε που ηταν πολυ διαφορετικο.. Μετα ειδα οτι και στα χαρτια δεν εχει αντιπαλο.. Πηγα στην αντιπροσωπεια εναν Οκτωβριο να το δω και μου δωσαν ενα R με μια arrow για testride.. επαθα πλακα......... απιστευτο τραβηγμα, φοβερος ηχος... Εφυγα ενθουσιασμενος, αν και δεν ηξερα ακομα αν εφτεγε αποκλειστικα το triple γι αυτο....

Εκανα υπομονη ολο το χειμωνα και αρχες Μαιου οταν ειχε ανεβει και το budget μου οδηγησα κι αλλα μηχανακια.. Ενα 690SMR επισης φανταστικο!!! καγκουρομηχανημα (αλλα η ιδεα του γυμνου ειχε οριμασει περισσοτερο μεσα μου), μετα ενα Dorsoduro, η απολυτη ξενερα... απογοητευση.. κι ενα monster φιλου, καλο.. ομορφο!... αλλα δε με πολυβολεψε κι ολας.. Εβγαινε και το 796 σε μερικους μηνες οποτε το αφησα.. Α! ειδα κ το F800R! κι εκεινο μου ειχε αρεσει πολυ, επαιρνε και βαλιτσες..! αλλα δε μου εδιναν test ride.. ετοιμοπαραδοτα ειχε μονο κατι με ABS και δε ξερω τι αλλο με 2.000 εξτρα οποτε το αφησα να το βαλουν εκει που ξερουν ...

Τα εβλεπε κι ολα αυτα που κοιτουσα ο πατερας μου και δε του γεμιζαν το ματι... αυτος εβλεπε κατι Vstorm, κατι TDM.. (χωρις να ξερει τπτ γι αυτα... μαλλον κατι εχουν και τους τραβανε ολους.. ) οποτε επρεπε να κανω κατι γρηγορα.. Τον πηρα μια μερα και τον πηγα στην Τ να το δει.. Το πρωτο πραγμα που ειπε ηταν.. "Δυο τετοια φαναρια εχω κι εγω στο τρακτερ ..." Εγω ομως το ειχα αποφασισει!! Δεν με επαιρνε για το R αλλα, δε ξερω γτ, μαλλον του αρεσε η 3-1 που φορουσε πανω το πορτοκαλι, προσφερθηκε να χρηματοδοτησει τη διαφορα αν ηθελα..!! Ε δε το σκεφτηκα και πολυ και το εκλεισα!! κ δε μετανιωσα καθολου για την επιλογη μου..!!

Δε σας κρυβω παντως οτι και το forum μας, οπως και το πολυ φιλικο κλιμα στην αντιπροσωπεια, επεξαν το ρολο τους στην επιλογη μου!!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: sprintman στις 03/05/2011 2:13 μμ.

Τα εβλεπε κι ολα αυτα που κοιτουσα ο πατερας μου και δε του γεμιζαν το ματι... αυτος εβλεπε κατι Vstorm, κατι TDM.. (χωρις να ξερει τπτ γι αυτα... μαλλον κατι εχουν και τους τραβανε ολους.. ) οποτε επρεπε να κανω κατι γρηγορα.. Τον πηρα μια μερα και τον πηγα στην Τ να το δει.. Το πρωτο πραγμα που ειπε ηταν.. "Δυο τετοια φαναρια εχω κι εγω στο τρακτερ ..." Εγω ομως το ειχα αποφασισει!!




Ρε το πατέρα τι είπε

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: nfot στις 03/05/2011 8:04 μμ.

sprintman"Τα εβλεπε κι ολα αυτα που κοιτουσα ο πατερας μου και δε του γεμιζαν το ματι... αυτος εβλεπε κατι Vstorm, κατι TDM.. (χωρις να ξερει τπτ γι αυτα... μαλλον κατι εχουν και τους τραβανε ολους.. ) οποτε επρεπε να κανω κατι γρηγορα.. Τον πηρα μια μερα και τον πηγα στην Τ να το δει.. Το πρωτο πραγμα που ειπε ηταν.. "Δυο τετοια φαναρια εχω κι εγω στο τρακτερ ..." Εγω ομως το ειχα αποφασισει!!




Ρε το πατέρα τι είπε "


Αλλα και τι εκανε.Τσονταρησε για το R !!! Σωστος ο πατερας.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: patapios στις 03/05/2011 8:17 μμ.

Ειδα τον τιγρη 1050 οταν βγηκε... μου αρεσε... περιμενα 2 χρονια να περασουν οι "παιδικες αρρωστιες"... ειδα οτι δεν περνανε (βλεπε πιστονια )... εκανα την καρδια μου πετρα κ τον πηρα!!!


ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: madbiker στις 03/05/2011 8:24 μμ.

εγω να σας πω την αληθεια πηγα να παρω κατι εσωρουχα στη γυναικα μου...τα ειχε δει στο ιντερνετ και της αρεσαν μου λεει λοιπον
γυν: μωρο μου κοιτα τι ωραιο κομπινεζον, το βλεπω εδω στο site της triumph
(εβαλα αμεσως τον ραδιο αρβυλα αποκωδικοποιητη σκεψης = ΠΑΡΕ ΜΟΥ ΑΥΤΑ ΤΑ ΥΠΕΡΟΧΑ ΕΣΩΡΟΥΧΑ)
τι νακανω λοιπον και εγω???
ΕΤΣΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΗ TRIUMPH.ΑΠΛΑ ΜΠΗΚΑ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΜΕ ΤΑ ΕΣΩΡΟΥΧΑ ΕΦΥΓΑ ΜΕ ΕΝΑ TIGER 1050(EYTYXΩΣ!!!!!!!!! )
[size=150:19cvyl53] its better to burn out, than to fade away

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: ACE KUSTOMS στις 04/05/2011 11:03 πμ.

Αν θεωρησω τον εαυτο μου γνησιο rocker δεν χρειαστηκα και πολυ να το σκεφτω. Βonneville Τ100 απο το 2003 το οποιο σιγα σιγα απο απλο εγινε cafe racer και τελικα bobber. Μηχανη που βαζεις το χερι σου παντου-και οταν λεμε παντου το εννοω- και ειναι απο τις λιγες που σου προσφερει συγκινησεις και αισθηματα ανταξια του ονοματος της.
σε'ι'βντ πουσι booggie!!!!!!!!

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: Cpt. Haddock στις 04/05/2011 11:12 πμ.

Δεν κατεληξα εγω στην triumph,. η triumph κατέληξε σε μενα

Chuck Norris
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: sprintman στις 04/05/2011 12:08 μμ.

Ναι δεν έχεις άδικο μερικές φορές οι περιστάσεις μας φέρνουν στις μηχανές όμως συνήθως εμείς τις κυνηγάμε ,,κάτι σα τις γυναίκες δηλαδή

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: crazyumpire στις 04/05/2011 1:01 μμ.

Υστερα απο πολλα μηχανακια,παρεες αλητειες,κοντρες,κτλπ.......
και ενω κατα καιρους ειχα καβαλησει και αλλα Τ...............κανενα δεν με ειχε συναρπασει....
Ασε που εβγαζαν προβληματακια(τοτε πιο πολλα απο τωρα)
οποτε η Τ ,ηταν μια καλη εταιρια,αλλα οχι με μηχανες αξιολογες.
πηρα μια φορα ενα Bonneville,το ψιλοεφτιαξα,........αρκετα καλο..αλλα ημουν λιγο πιο αγριος..απο αυτο!!
το'στειλα........περασε αρκετος καιρος.
μια μερα μου ερχετε ενα Speed T.1050 06',μου λεει ενας φιλος
<παρτο μια βολτα>,του ειπα οτι ειχα κανει τα πιο παλια μοντελα,και πιστευα οτι θα υπαρχει μικρη αποκληση!
Μ@λ@κιες!!!!!!!!!!! Κανω μια βολτα...........................................και απο εκεινο το απογευμα..εως την αλλη μερα ειχα ενα χαζοχαρουμενο χαμογελο...σαν να ειχα παει για πρωτη φορα με γυναικα!!!!!
μια ικανοποιηση,αφανταστη!!
στο καπακι ομως βγηκε και ο Τιγρης,πολυ μο@@@αρα!!Εκει επεσε το Διλημμα!!
Αλητεια???......ή.......Κυριλε Αλητεια????
κερδισε η Κυρίλα!!
αν και το εδωσα,(πληρωσε αυτο τα σπασμενα-κατι Δανεια)
δεν ηξερα τι αλλο θα με γεμιζε.....δεν ελεγε να επερνα το Speed,γιατι θα ηταν χαζο να ειχα δωσει 1050 για 1050!!
ειπαμε τρελλος ειμαι...οχι μαλ@κας!!
και πανω που ελεγα να παρω κατι πιο απλο..σε γυμνο,
στο μυαλο μου επαιζε το Ηornet 600 του 09-10,και πανω που το καλοεψηνα!!!!!!
Φλασια!!!!!!!! τι λεω ο π@π@ρας?????????? Αφου βγαζει και η Τ,το 675 σε γυμνο!!!!!!!!!!!
οπερ και εγενετο!!!
βρηκα του 08 το απλο με 4500χλμ 5500 Ευρω,του εβαλα-εβγαλα καποια πραγματακια(τα γνωριζετε οι περισσοτεροι)
και Να'Μαι!!!...για την Ωρα!!
Συνεχεια επι της Ασφαλτου......................
VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Veni...Vedi....WC...

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: gpal στις 04/05/2011 1:19 μμ.

Στην Τ (Tiger 1050) δεν το θεωρώ κατάληξη αλλά ενδιάμεση επιλογή από κάτι πιο ήπιο (ΤDM). Η Aγία Τριάδα ήταν ήχος, μούρη, δύναμη-κρατήματα.
Πολλές συγκινήσεις και αίσθηση ότι καβαλάς μηχανή και όχι προϊόν μάρκετινγκ. Ποιοτικό, αισθησιακό αλλά και "σκληρό". Όταν ανοίγεις το γκάζι και ανεβάζει στροφές αλλάζοντας την ταχύτητα περνάει στο κιβώτιο βούτυρο - πράγμα που δεν κάνει με χαμηλές στροφές- και εκεί έρχεται η αποθέωση.
Η καλύτερή μου είναι όταν κυνηγάω προπορευόμενες μηχανές και αισθάνομαι ότι τους έχω με ένα απλό στρίψιμο του καρπού. Όχι για μόστρα - σούζες κλπ, απλά και μόνο για την απόλαυση. Εχθές που με κηνυγούσε ένα 1200 gs για καμιά 10 χιλιόμετρα, απολάμβανα πως μίκραινε στο καθρέφτη όταν επιτάχυνα στις ευθείες.

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: redfoot στις 04/05/2011 6:07 μμ.

είναι αισθητα ταχυτερο απο το gs ?
the road is made clear when viewed from above..

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: sprintman στις 04/05/2011 6:27 μμ.

gpal"Στην Τ (Tiger 1050) δεν το θεωρώ κατάληξη αλλά ενδιάμεση επιλογή από κάτι πιο ήπιο (ΤDM). Η Aγία Τριάδα ήταν ήχος, μούρη, δύναμη-κρατήματα.
Πολλές συγκινήσεις και αίσθηση ότι καβαλάς μηχανή και όχι προϊόν μάρκετινγκ. Ποιοτικό, αισθησιακό αλλά και "σκληρό". Όταν ανοίγεις το γκάζι και ανεβάζει στροφές αλλάζοντας την ταχύτητα περνάει στο κιβώτιο βούτυρο - πράγμα που δεν κάνει με χαμηλές στροφές- και εκεί έρχεται η αποθέωση.
Η καλύτερή μου είναι όταν κυνηγάω προπορευόμενες μηχανές και αισθάνομαι ότι τους έχω με ένα απλό στρίψιμο του καρπού. Όχι για μόστρα - σούζες κλπ, απλά και μόνο για την απόλαυση. Εχθές που με κηνυγούσε ένα 1200 gs για καμιά 10 χιλιόμετρα, απολάμβανα πως μίκραινε στο καθρέφτη όταν επιτάχυνα στις ευθείες."



Ρε φίλε εκκλησία έκλεβες η μόνη περίπτωση να σε περάσει είναι αν πέσουν και τα δύο από γκρεμό εκεί θα νικούσε η βαρύτητα

Re: ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ ΣΤΗ TRIUMPH  

  Από: Sprinter στις 04/05/2011 6:36 μμ.

redf"είναι αισθητα ταχυτερο απο το gs ?"


εσύ τι λές?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε