Δουλειά δεν είχε ο διάολος ...

Δουλειά δεν είχε ο διάολος ...  

  Από: HelenKoR στις 03/05/2008 7:31 μμ.

Δουλειά δεν είχε ο διάολος ...
... λάδωνε αλυσίδες !



Και πολλοί θα πείτε " σιγά τα ωά ! "
αλλά ειναι το πρώτο μου αυγό ( ) και θελω να το μοιραστώ με τους φίλους μου !

Σύμφωνα με τις συμβουλές δυο φίλων έπρεπε πρώτα να καθαρίσω την αλυσίδα . Ο ένας πρότεινε να χρησιμοποιήσω το WD-40 . Αρχίζω λοιπόν να ψεκάζω την αλυσίδα με το spray και να την τρίβω με μια οδοντόβουρτσα .
Επειδή όμως δεν είχα διπλό σταντ , έπρεπε να τσουλάω την μηχανή μπρος και πίσω ώστε να γυρνάει η αλυσίδα και να γίνεται δουλειά !



ψεκάστε , τρίψτε , τσουλήστε !

tip: επειδή το spray ειναι πολυ καλο και παρασέρνει ολη την βρώμα , καταλήγοντας στο πάτωμα , και επειδή δεν θέλετε να κανετε προπόνηση για να συμμετάσχετε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Καλλιτεχνικού Πατινάζ του 2009 στο Λος Άντζελες , καλό θα ηταν να μαζέψετε με ενα πανι την βρώμα απο κάτω πριν πέσουν τα νερά (γιατί νερά θα πέσουν ! )

Οταν τελείωσα με το WD-40 και την οδοντόβουρτσα έριξα νερό με πίεση .
Μιας και είχα το λάστιχο ανα χείρας ειπα να πλύνω , σαπουνίσω και ξεπλύνω την μηχανή , μιας και ειχε πολύ καιρό να ασχοληθεί κάποιος μαζι της .

Οπως καταλαβαίνετε δεν άργησα να χρησιμοποιήσω το αγαπημένο μου προϊόν για την καθαριότητα της μηχανής , που δεν είναι άλλο απο τον Λιποκαθαριστή της Overlay . Εκανε ζάντες να γυαλίζουν και απομάκρυνε απο την καρίνα υπολείμματα απο προηγούμενες λιπάνσεις της αλυσίδας .


Ακολούθησε στέγνωμα τοσο της μηχανής ( πλαστικά , ζάντες κτλ) οσο και της αλυσίδας

Για το τέλος σας κρατάω το καλύτερο !
Αφου βεβαιώθηκα οτι η αλυσίδα ειναι στεγνή , την λίπανα !
Για να μην τα κάνω ολα πτανα , με το ενα χέρι ψέκαζα την αλυσίδα και με το άλλο κράταγα ενα πανάκι ώστε ο,τι λιπαντικό ξεφύγει να μην λερώσει την μηχανή .

και οοοοολα αυτα με κλειδωμένο τιμόνι ! αφού τα κατάφερα, πάλι καλά !

Τέλος!

I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Δουλειά δεν είχε ο διάολος ...  

  Από: HelenKoR στις 03/05/2008 7:37 μμ.

Πριν και μετα το Overlay




και κατά τον ψεκασμό της αλυσίδας με chain lubricant ( πως το χειρίζομαι ετσι το αγγλικό ! )



I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Δουλειά δεν είχε ο διάολος ...  

  Από: Theophilos στις 03/05/2008 8:09 μμ.

Thn epomenh fora pare ena tenekedaki, gemise to mexri thn mesh me petreleo k bouta mesa thn odontobourtsa!!! Den tha exeis xanamatadei toso kathari alusida!!!!!!!
Gia lipansi pare to spray ths valvoline pou den petaei katholou(gia na mhn lerwthei akoma den thn eplines!!)
Pantws kallh douleia......bravo helen
Opoios fovatai,... menei spiti kai koimatai!!!...

Re: Δουλειά δεν είχε ο διάολος ...  

  Από: Case στις 03/05/2008 8:20 μμ.

Ελένη, σε προσλαμβάνω επι τόπου !!!!!

Πάρε τα σύνεργα και την άλλη Κυριακή σε περιμένω στο γκαραζ
Recipe for happiness.
1. Lean it.
2. Twist it.
3. Love it.
4. Repeat.

Re: Δουλειά δεν είχε ο διάολος ...  

  Από: HelenKoR στις 03/05/2008 8:21 μμ.

Theophilos"Thn epomenh fora pare ena tenekedaki, gemise to mexri thn mesh me petreleo k bouta mesa thn odontobourtsa!!! Den tha exeis xanamatadei toso kathari alusida!!!!!!!
Gia lipansi pare to spray ths valvoline pou den petaei katholou(gia na mhn lerwthei akoma den thn eplines!!)
Pantws kallh douleia......bravo helen "


ευχαριστώ για τις συμβουλές !
...με το πετρέλαιο δεν θα πρέπει να προσέχω να μην πέσει στα λάστιχα ?
α! μου ειπαν και για κηροζίνη αλλα το WD-40 το βρήκα κυριολεκτικά μπροστά μου !
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Δουλειά δεν είχε ο διάολος ...  

  Από: stoupi στις 03/05/2008 8:29 μμ.

HelenKoR"
Theophilos"Thn epomenh fora pare ena tenekedaki, gemise to mexri thn mesh me petreleo k bouta mesa thn odontobourtsa!!! Den tha exeis xanamatadei toso kathari alusida!!!!!!!
Gia lipansi pare to spray ths valvoline pou den petaei katholou(gia na mhn lerwthei akoma den thn eplines!!)
Pantws kallh douleia......bravo helen "


ευχαριστώ για τις συμβουλές !
...με το πετρέλαιο δεν θα πρέπει να προσέχω να μην πέσει στα λάστιχα ?
α! μου ειπαν και για κηροζίνη αλλα το WD-40 το βρήκα κυριολεκτικά μπροστά μου !"


A!!! Καταλαβα, Κάποιος απο δω μέσα το κλέει το WD-40!!!
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Δουλειά δεν είχε ο διάολος ...  

  Από: HelenKoR στις 03/05/2008 8:32 μμ.

Case"Ελένη, σε προσλαμβάνω επι τόπου !!!!!

Πάρε τα σύνεργα και την άλλη Κυριακή σε περιμένω στο γκαραζ "

όποτε θέλεις !

stoupi"
A!!! Καταλαβα, Κάποιος απο δω μέσα το κλέει το WD-40!!!"

lol ! με παρεξήγησες !
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Δουλειά δεν είχε ο διάολος ...  

  Από: coot στις 03/05/2008 9:16 μμ.

Δεν έρχεται αυτός ο διάολος να μου καθαρίσει και τη δική μου; Αν έλεγα στην αδελφή μου να κάνει αυτή τη δουλειά το σίγουρο είναι ότι θα με έστελνε στο διάολο. Εγώ τη καθαρίζω με παραφινέλαιο και δε το πίστευα ότι μπορεί να είναι τόσο καθαρή και τόσο εύκολα! και λιπαντικό αλυσίδας μόνο Motul . Αχ και να είχα ενα pit bull stand θα γινόταν πολύ πιο γρήγορα και εύκολα η όλη δουλειά. (άσχετο ξέρει κανένας που μπορώ να βρώ ένα τέτοιο;)
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Δουλειά δεν είχε ο διάολος ...  

  Από: Costas στις 03/05/2008 11:59 μμ.

Μπράβο Ελένιεεεεεεε Μετά από αυτό θα έχεις σίγουρα πολλές προτάσεις για εργασία
Το μόνο που μπορώ να προσθέσω είναι οταν βάζεις σπρει στην αλυσίδα,ψεκάζεις με το στόμιο να κοιτάει προς το γρανάζι(κάπου είχε και σχετική φωτό) ώστε να κάθεται το σπρέι στην αλυσίδα και να μην φεύγει με την πρώτη ευκαιρία.
Πάντως γενικά συγχαρητήρια,μακάρι κι εμένα η αδερφή μου να έκανε τα ίδια

Re: Δουλειά δεν είχε ο διάολος ...  

  Από: mixalakis στις 04/05/2008 12:04 μμ.

Νομίζω ότι η Ελένη δεν θα προλαβαίνει να πλύνει τόσες μηχανές!!

Εγώ δεν την πλένω ακόμα για να μην βρέξει...

Πάντως την αλυσίδα την καθαρίζω με πετρέλαιο και κάνει φοβερή δουλειά!

Re: Δουλειά δεν είχε ο διάολος ...  

  Από: stoupi στις 04/05/2008 12:21 μμ.

Εγω επειδη φημίζομαι για την τεμπελιά μου, δίνω κάτι παρα πάνω και ας είναι καλά το MotoWash!!
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Δουλειά δεν είχε ο διάολος ...  

  Από: Sprinter στις 04/05/2008 7:51 μμ.

Οχι WD40 στην αλυσίδα (και πουθενά στη μηχανή εκτός από να καθαρίσεις κάνα λεκέ π.χ. απο τις ζάντες και μετά σαπουνι αμέσως). Ουτε πετρέλαιο.

Το WD40 έχει μία και μόνη χρήση: το ξεσκούριασμα σε σκουριασμένες βίδες και αμέσως μετά γρασάρισμα - λαδωμα. Αυτό και μόνο. Αν λυπάστε τα μέταλλα σας...

Για την αλυσίδα αλλά και άλλα μέρη πολύ λερωμένα με γρασό-σκονη ΚΗΡΟΖΙΝΗ (παραφινέλαιο). Την συνιστουν 39 κατασκευαστές πλυν.. sorry μηχανών όπως επίσης και η Τ.

Προσοχή. Χρησιμοποιούμε πλαστικά γάντια οταν παίζουμε με κηροζίνη και πλένουμε καλά τα χέρια μας. Επίσης κατάλληλη μάσκα αν την ψεκάζουμε (όπως κάνω εγώ με κομπρεσέρ). Είναι τοξική και διαπερνά το δέρμα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Δουλειά δεν είχε ο διάολος ...  

  Από: stoupi στις 08/05/2008 7:32 μμ.

Sprinter"Οχι WD40 στην αλυσίδα (και πουθενά στη μηχανή εκτός από να καθαρίσεις κάνα λεκέ π.χ. απο τις ζάντες και μετά σαπουνι αμέσως). Ουτε πετρέλαιο.

Το WD40 έχει μία και μόνη χρήση: το ξεσκούριασμα σε σκουριασμένες βίδες και αμέσως μετά γρασάρισμα - λαδωμα. Αυτό και μόνο. Αν λυπάστε τα μέταλλα σας...

Για την αλυσίδα αλλά και άλλα μέρη πολύ λερωμένα με γρασό-σκονη ΚΗΡΟΖΙΝΗ (παραφινέλαιο). Την συνιστουν 39 κατασκευαστές πλυν.. sorry μηχανών όπως επίσης και η Τ.

Προσοχή. Χρησιμοποιούμε πλαστικά γάντια οταν παίζουμε με κηροζίνη και πλένουμε καλά τα χέρια μας. Επίσης κατάλληλη μάσκα αν την ψεκάζουμε (όπως κάνω εγώ με κομπρεσέρ). Είναι τοξική και διαπερνά το δέρμα."


Και απο που την παίρνουμε - πως την ζητάμε - σε τι συσκευασίες βγένει;
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Δουλειά δεν είχε ο διάολος ...  

  Από: coot στις 08/05/2008 9:36 μμ.

stoupi"Και απο που την παίρνουμε - πως την ζητάμε - σε τι συσκευασίες βγένει;"

Πήγαινε στο φαρμακείο και ζήτα παραφινέλαιο... (δε θα φας σφαλιάρες μην ανησυχείς )
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could